Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB1100ahx4 dude edition

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
radik
Příspěvky: 228
Registrován: 8 years ago

Re: RB1100ahx4 dude edition

Příspěvekod radik » 6 years ago

S tim bych zas tak nesouhlasil, ze je traffic jen do sveta na uplink (zalezi i jak je sit udelana a kde to ma presne byt). Nikdy nevis co budes nekdy protahovat, pak budes resit ze to nekde nechodi a uz te nenapadne, ze tam mas tenhle problem. Vsechno bude linkovat na Gbps, pri nizkym trafficu vse bude v poradku a ani nic nenajdes.

Problem by nebyl pokud by se vyuzil pouze jeden switch v RB, ale casem na to clovek zapomene a vyuzije i dalsi porty.

Tohle si stejne musi kazdy rozhodnout sam zda mu to nevadi. Ja bych to tak treba nedelal, switch je proste switch.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Já bych s tím naopak souhlasil ... Na provoz plný gigabit na třinácti portech si člověk přeci nekupuje ARM router. Dost pochybuji, že by víc linek z eth do cpu nějak významně zvýšilo propustnost, nad těch cca 2.5 Gbit s fastpath co je v datasheetu.
Je to prostě switch s pár uplinky, no :-)

Viděl vůbec někdo někde blokový diagram, jako to bývá u jiných RB?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

radik
Příspěvky: 228
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod radik » 6 years ago

Blokovy diagram sem posilal.

Ale jak jsem psal, zalezi co clovek potrebuje udelat. Jen jsme psal omezeni, ktery muzou v realu nastat, kdyz na to clovek zapomene. 2.5G je sirka sbernice, tak ze je potreba brat ze je to 2.5G HD.
Pokud by tahal data mezi vice portama ze switche 1 a switche 2, tak uz by to mohl byt problem. Zalezi na zapojeni a co clovek presne potrebuje (takze musi pocitat i s tim ze tohle neni switch, ktery ma propustnost nekolik Gbps).
Ale urcite najde vyuziti i pro tohle u nekoho.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

No s tomdle omezením sem počítal. Nicméně u mě tahle situace nikdy nenastane. Mám gigabit uplink a ten rozdělují so 3 portu. Takže bych využil nejspíš sw1. A pokud mi přijde na uplink(port1) gigabit tak vyleze na portu2 portu max 460, na portu3 360 a na portu4 zbytek a nikdy nenastane ze potecou data z portu2 do portu3 vždy to jde ven prez ether1. Takže to by asi mělo byt v pohode ne? Vím ze to není řešení na furt ale doba než prez nej půjde víc jak gigo je fakt daleko...
0 x

radik
Příspěvky: 228
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod radik » 6 years ago

Tak v tom pripade bych to asi ani moc neresil a klidne pouzil.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Tak uz mi to lezi na stole :-) Kterou verzi dude balicku aktualne pouzivate? Nainstaloval jsem nejnovejsi 6.40.5 a casto se mi stava ze kdyz v dude klientovi rozklikavam jednotlive zarzeni v mape (abych si upravil jmeno zarizeni, ip, heslo atd. klasicky dvojklik na neco levym) tak mi hodi klient "neodpovida". Po asi 20s se to rozjede ale dost me to otravuje ... jinak to beha celkem ok maily to posila, backup & restore configu taky v pohode v ramci 6.X.x verzí. CPU na RB to nejak nevytezuje zatim jsem nevidel vic jak 1% ale mam tam toho zatim tak 1/8 tak uvidime az to tam nahazim vse. Taky je celkem fajn ze se to da rebootnout bez rebootu mikrotiku.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Tak uz tam mam vse, CPU kolem 2% stabilne.
Zasekavani pri pridavani zarizeni pokud by to nekoho zajimalo zpusobuje SNMP. Pokud se globalne vypne jde to ok, pokud se pak uz pridava 3 zarizeni tak se to da prezit ale pri tech 300 co jsem tam daval ja bych se zblaznil.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Chtěl bych se zeptat někoho kdo má DUDE rozjetý na tomto stroji?
Databázi (96MB) jsem importoval z DUDE 3.6. S tím problém nebyl. Akorát že složka dude se vytvořila na interní NAND pamět.
Nevím jak donutit dudeho aby se nahrál na integrovaný 64GB SSD? D9ky
0 x

Uživatelský avatar
DRAKK
Příspěvky: 371
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod DRAKK » 6 years ago

/dude set data-directory=
0 x
******WWW.DRAKKNET.CZ******

SpeedyGT
Příspěvky: 123
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod SpeedyGT » 6 years ago

Zkoušel někdo na RB1100AHX4 zvednout freq. z 1400MHz na víc? Má to smysl? Případně nějaké reálné postřehy jak to pak topí a jestli se to pak vůbec chová stabilně?

Díky.
0 x

jirka123
Příspěvky: 73
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod jirka123 » 5 years ago

Máte vyzkoušeno kolik zařízení dude ahx4 utáhne? Stává se mi velmi často že stroj vytuhne, jednen cpu 100% ze se tam nejde prihlasit ani winboxem, jde jen webbox.. Zkoušel jsem otimalizovat, mam tak 1800 zarizeních ale nejak se zatim nepovedlo, snmp mám vypnutý.
0 x

kadlcikales
Příspěvky: 164
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Zlín , Otrokovice , Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadlcikales » 5 years ago

jirka123 píše:Máte vyzkoušeno kolik zařízení dude ahx4 utáhne? Stává se mi velmi často že stroj vytuhne, jednen cpu 100% ze se tam nejde prihlasit ani winboxem, jde jen webbox.. Zkoušel jsem otimalizovat, mam tak 1800 zarizeních ale nejak se zatim nepovedlo, snmp mám vypnutý.


Mám na X86 2jádra DUDE server a hlavní brzdou je připojování zařízení pomocí SSL, jelikož proces bere všechny zdroje, v co se týče počtu zařízení jsem měl max 3 tisíce, ale pokud se rozváže ssl spojení tak cpu jede na max asi 10 min :D než vše připojí
0 x