Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

DISC Lite5

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Re: DISC Lite5

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Taky jsem s tím bojoval. Potřeboval jsem po bouřce nouzově připojit na "bridge" dva vzdálené klienty. Mimochodem, kolik klientů s módem "station bridge" je vlastně možné připojit na přípojný bod s módem "bridge". Zkusil jsem to na 6.44.1 a připojil se jeden z nich (náhodně) a další už ne. Vypadá to na nějaké omezení Sergeje, ale je to jen hrubý odhad. Pokud je to omezení, od které verze to tak funguje? Nebo je to tak od jakživa? Dík, mpcz, 20aug2019
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

opět naprosto zbytečná otázka. K modu "bridge" se připojí pouze jeden klient. Je to tak už asi 20 let. Licence L3 primárně pro klientský jednotky. Buďme rádi že vůbec režim bridge je v L3 povolen tedy je možnost udělat PTP spoj bez investic do boardů s L4.

RTFM
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Děkuji za jasné vysvětlení i za zbytečný komentář. Zbytečná otázka by to byla, pokud by si byl tazatel zcela jist, jak to je a jak to i před lety bylo. Nikdy jsem to nepotřeboval, takže jsem pouze tušil, ale neměl to ověřeno a teď po bouřce není čas hledat na netu vysvětlení. A není ani zcela jisté, že bych ho někde našel tak rychle jako vysvětlení od kolegy Hapi-ho. Ještě, že ho tady máme. mpcz, 20aug2019
p.s. mimochodem, Sergej by mohl něco udělat s tou cenou za licenci L4. V porovnání s UBNT 0:cca 650 Kč je cena dosti značná a hlavně získání a aplikace licence v urgentních případech trošku zdržuje.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:I ... properties
sjedu níž na položku "mode" a mám vysvětlení:
AP modes: bridge - Same as ap-bridge, but limited to one associated client.


https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:L ... nse_Levels

licence L3: Wireless AP - NO, Wireless Client and Bridge - YES


žádný před lety jak to bylo, žádný výmluvy. Je to tak už od začátku mikrotiku resp. minimálně od doby co se mikrotik začal hojně používat v čr.


nevim proč bych kupoval L4 licenci když si můžu za normálních podmínek koupit board s L4 už v sobě + má lepší výbavu pro AP (větší ramka, větší uložiště, víc portů atd...) a i přesto stojí méně než "AP" jednotka od UBNT.


Asi by ses měl věnovat něčemu jinýmu když se ani neobtěžuješ zjistit co je "mode: bridge" v mikrotiku a neříkej mi že si nenarazil na hlášku co vyskočí když se snažíš zapnout "ap bridge" na zařízení s L3.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 4 years ago

Píšeš teď samé hlouposti. Na každou tu větu bych měl pádnou odpověď. Jediné, co je pravda je věnování se něčemu jinému. V tom máš pravdu, věnuji se i jiným věcem. Z obratu je IT jen cca 3 procenta. Tak se omlouvám, že se raději zeptám, když něco nevím JISTĚ. Kromě toho, to vysvětlení může zahlédnout i jiný technik - úplný začátečník a bude třeba rád, že se mu to třeba zítra sejde. Zcela evidentně si pleteš účel fóra. Není to fórum proto, aby si zde kolega Hapi natahoval šráky, ale je to fórum pro všechny. Bylo by dobré, kdyby jsi si to už konečně uvědomil. mpcz, 20aug2019
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

jo, máš pravdu, je to forum "sem línej jak prase tak to někdo vyřešte za mě"
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Sorry jako ale na ISPforu zjistit že level 3 umí připojit jen jednoho klienta tak to je moc i na mě :) RTFM než se zeptáš
2 x