Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Hardware pro GW (10 Gbit)

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Re: Hardware pro GW (10 Gbit)

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Přesně, dělíme to na giga. 10G gw a pak po gigu shapery. GW taky supermicro.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 6 years ago

To mi přijde moc komplikované, když to zdechne, máme zálohu, ale dávat tam něco dalšího se mi nechce. Ta konfigurace mě děsí. 90% zátěže je stejně firewall, takže bych musel ještě rozhodit veřejky a to už by bylo něco.

Prosím nepletťe si QoS a shaper, shapuje se jinde.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

A není náhodou zátěž firewall kvůli manglování paketů pro queue tree? Tak to máme my. Samotnej firewall žere minimum.
Jinak když zdechne shaper, jde to překopat na bezshaperu celkem rychle.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 6 years ago

A jak to zjistit jestli to dělá mangle? Leda bych disabloval pravidla ve špičce a koukal na zátěž :-) Každopádně mi pořád chybí nějaká ta konkrétní zkušenost. Když tam teď dám procesor co má podle passmarku 3x větší výkon, tak si můžu rozdělovat zátěž až mu bude docházet dech u ~2Gbps, nebo si tam dám hromadu routerů s pidi výkonem.

A co DPDK, máte někdo zkušenost?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

no hlavně bych nepřecházel na předraženej Xeon D. Potřebuješ vysokej takt takže E3 nebo E5 se základním taktem nad 3GHz a v porování s avotonem nebudeš mít dlouho problém. Ten avoton je podle mích testů asi tak 6x pomalejší než E3.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 6 years ago

Díky za názor, ale když koukám na E5 co má základní takt 3 GHz+, tak to je od 45 tisíc :-) E5-2630v4 by mi fakt nestačil? :-D
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 6 years ago

E5-1630 v4 sice jenom 4 jádra, ale zase základní takt 3,7GHz a cena pořád snesitelná.

Nebo se podívej k AMD. I když to bude pro zastánce Intelu nesnesitelné.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 6 years ago

hapi píše:no hlavně bych nepřecházel na předraženej Xeon D. Potřebuješ vysokej takt takže E3 nebo E5 se základním taktem nad 3GHz a v porování s avotonem nebudeš mít dlouho problém. Ten avoton je podle mích testů asi tak 6x pomalejší než E3.


To plati na neoptimalizovany ROS ... Linux je na tom hodne jinak.
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 6 years ago

Já na tom mikrotiku úplně netrvam, ale existuje distribuce Linuxu pro lamy kam bych naházel do konfiguraku FW pravidla a základní qos jako v ROS? :relaxed: s iptables zkušenost mám, ale s něčím jako queue tree vůbec.

Nebo zrovna něco s dpdk díky čemu můj avoton nakope zadek xeonu e5 s mikrotikem? :smiley:
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Je to tím manglem, vím to. Zkoušel jsem to na 800mbit trafiku. Jinak xeon e5 2xxx jsou do dvousocketovych desek. Coz je zbytečný. Nad linuxem jsme už taky párkrát přemýšleli, ale není to moc bfu friendly na diagnostiku obsluhy neznalé. Chtěli jsme něco s web interfacem, ale nic ověřeného nikdo nenahodil.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

forkman píše:Díky za názor, ale když koukám na E5 co má základní takt 3 GHz+, tak to je od 45 tisíc :-) E5-2630v4 by mi fakt nestačil? :-D


taky ti netlačím E5ku ale E3ku která má třeba E3-1230v5 už na 3.4GHz základním taktu a procestor stojí 1/3 toho co E5-2630v4. E5-2630v4 bych se asi vyhnul obloukem. To neni na router ale na server. Moc pomalých jader, častěji naráží na stop. To turbo co to má psaný na 3.1GHz se u routeru skoro nezapne protože 10 jader se do 85W jen tak tak vejdou na základním taktu. Tady je turbo spíš pro jednovláknový operace pro chvilkový burst když se ostatní jádra flákaji což u routeru nenastane. To už by bylo výhodnější si koupit dual socket na LGA2011 a osadit to vysoko taktovanými 4core Xeon-E5.

Můžeme jenom doufat že po letošní renesanci intelu dodaji i do Xeonů E3 6 až 8 jádrový verze tak jako desktop. No ale to už cena nebude hezká.

No ale proč to vůbec řešíš když tam máš avoton? Vzal bych za něj jako náhradu E3ku a vyřešeno.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 6 years ago

Tak proč tam nedat zrovna vysoko taktovanou i5ku? třeba i5-7600K? V čem bude ten Xeon E3 lepší?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

že by nepodpora/nefunkčnost core i5 v serverových deskách? sakra nemáš tam snad stále avoton? trochu přestřeluješ ne?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 6 years ago

Asi se ptám jako lama, ale co je za problém s neserverovymi deskami? Osobně bych šel stejnou cestou.
0 x

barneby
Příspěvky: 165
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod barneby » 6 years ago

Jenya píše:Asi se ptám jako lama, ale co je za problém s neserverovymi deskami? Osobně bych šel stejnou cestou.

Ty voe hoši.. A vy že stavíte sítě? To je docela masakr.
0 x