Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

mANT 15s a mANT 19s

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Re: mANT 15s a mANT 19s

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

:grin:
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Jenže tazatel nasadil horn 60stupnu místo SA5 (90stupnu). To mu tady nikdo neradil - je to z jeho hlavy. Vůbec nevím proč to tak udělal a ted se diví že to nejede.
Já mu radil ať nasadí alespon 2x horn 30-40stupnu. To by ten problém řešilo protože SA5 má zisk 14dBi kdežto horn30 má zisk 18,5dBi a to už by na klientech poznal.
Je to přesně jak píše Gemb - ty sektory jsou ve skutečnosti (-3dB) ještě o 10stupňů užší sež udává výrobce
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

asi trochu moje chyba :( měl jsem prvně chtít informaci jakej úhel má být ozářen. jinak 60srt horny dáváme na vesnice kde je čisto do města určitě ne, hlavně mám to ani neumožní udělat pořádně propustnej site, nemám rád 20 zákazníku na jedno RB. jinak jak píšu z mých zkušeností když jsem nazasoval horny tak signál poklesl i o 4 dc a přesto byl daleko kvalitnější, takže není to jen o signálu...
1 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

na vesnicích to neni o signálu, na vesnicích jak píšeš správně. Jenomže pár tvých fotek ze sajtů jsem viděl a ty doslova ty horny potřebuješ protože se zarušuješ sám a horna ti v tomhle pomůže. Pro ty pro který dělám tohle už pochopily.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

honzam píše:Jenže tazatel nasadil horn 60stupnu místo SA5 (90stupnu). To mu tady nikdo neradil - je to z jeho hlavy. Vůbec nevím proč to tak udělal a ted se diví že to nejede.
Já mu radil ať nasadí alespon 2x horn 30-40stupnu. To by ten problém řešilo protože SA5 má zisk 14dBi kdežto horn30 má zisk 18,5dBi a to už by na klientech poznal.
Je to přesně jak píše Gemb - ty sektory jsou ve skutečnosti (-3dB) ještě o 10stupňů užší sež udává výrobce


všichni tady přece říkaly dej užší hornu a musí to jít.

tebe si vážim ale nechtěj toho znevažovat. -3dB se berou u všech antén ale horn to má s jinym průběhem a je docela debilní protože nemá ostrou hranu na krajích a celej ten úhel není lineární. Takova titanka od ubnt a nebo i ty normální velký sektory maji jak velkej zisk tak ostrej výsek v celým úhlu bez kompromisů a stojí stejně. Jo je tu idiocká díra na trhu v klasických sektorech s boxy. MKčko by mělo vydat normální 30, 60 a 90° sektory.

Aby si pochopil o co mi jde. Poslední 2 strany je tady strašnej hype jak to horna vyřeší ale výsledek ukázal "žádnej rozdíl". Aby jsi mě doslova pochopil, měl tam SA5 která je podle některých parádní všesměrovka a byla harazena super hornou která je prostě super a je papírově užší než SA5 a výsledek je NULA, nic, žádnej. Chápeš? Chápeš to o čem tu mluvim?

a pak se tu ještě napíše že pokud dá místo SA5 cokoliv jinýho tak to pujde líp.
Ked vymenim raz 90stupnovy sektor ala vsesmer sxt za hocico uzsie tak to musi ist lepsie.

ale ono nejede. Jak je to možný? Takže ala sektor SA5 funguje stejně jako užší horna kterou tam tazatel dal. Tohle je prostě totální neuvažování nad konkrétní situací který nepřineslo vůbec nic kromě vyprázdnění peněženky tazatele a ještě tu bude pindat že to musí jít. To už by bylo lepší kdyby tam tazatel dal 3x SXT HG což ho bude stát půlku než to samí v hornách se stejnym výsledkem.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 6 years ago

hapi píše:na vesnicích to neni o signálu, na vesnicích jak píšeš správně. Jenomže pár tvých fotek ze sajtů jsem viděl a ty doslova ty horny potřebuješ protože se zarušuješ sám a horna ti v tomhle pomůže. Pro ty pro který dělám tohle už pochopily.


nevim ale tento probélm jsem měl kdysi dávno s gigasektorama což už ale dávno nepoužívám ani žádný takový problém od té doby nepozoruji s kovovejma boxama... to jeslti se ruší člověk sám myslím pozná úplně ihned a jednoduše...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

fabinek1
Příspěvky: 96
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod fabinek1 » 6 years ago

Ladil jsem to jenom na bodě přímo. Všichni klienti se vlezou do úhlu 60° bez problémů, nejvzdálenější klient je 450m. Signály jsou všichni kolem od -45 po -53. všichni mají přímou viditelnost. Při testování jsem vypnul úplně všechny ostatní AP, abych vyloučil vzájemné rušení. Bohužel se však domnívám, že viníkem je velké rušení. Budu testovat další užší horny, které mi ještě nepřišly a dám vědět.
0 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 6 years ago

fabinek1 píše:Ladil jsem to jenom na bodě přímo. Všichni klienti se vlezou do úhlu 60° bez problémů, nejvzdálenější klient je 450m. Signály jsou všichni kolem od -45 po -53. všichni mají přímou viditelnost. Při testování jsem vypnul úplně všechny ostatní AP, abych vyloučil vzájemné rušení. Bohužel se však domnívám, že viníkem je velké rušení. Budu testovat další užší horny, které mi ještě nepřišly a dám vědět.


Testuj kazdeho klienta samostatne BT Tx a Rx a udelej si scan u klientu.

A jinak obyc sektor + SXTG vymena za 2x horn (jeden 90) a davam v pohode 80Mbit, drive kolem 40Mbit - ruseni. Kanal zustal stejny. Ono je to i o zaruseni vysilace (ack packety) a horn ma lepsi vyzarovak, pokud mate klienty na okraji anteny.

Tom
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

jak může mít horna lepší vyzařovák pro klienty na okraji antény? vysvětli mi to prosim tě. Vidim podle diagramu pokles o cca 8dB u kraje tak nechápu jak to může bejt lepší.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 6 years ago

hapi píše:jak může mít horna lepší vyzařovák pro klienty na okraji antény? vysvětli mi to prosim tě. Vidim podle diagramu pokles o cca 8dB u kraje tak nechápu jak to může bejt lepší.


No pokud ma antena 90/10 stupnu (pri poklesu o 3dB), kolik ma klient, ktery je od jejiho stredu 40 a vyskove 10?

cca odhad ;)

Tom
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

to je trochu chyták ale ok.

bez vyzařovacího diagramu se to určit nedá :-) ale pokud budu předpokládat že výrobce nekecá tak bude mít ideálně zisk antény - 3dB jako nejhorší signál. Problém ale je, že 90° horna sice v tomhle směru bude mít zisk stále skoro na plno jenomže zisk týhle horny je jenom 10dB protože horma má 90/90 stupnu. Když vemu ubnt 90° sektor ten základní tak i když jsem 2° mimo hlavní lalok tak furt mám větší zisk na klienta než bude mít horna v přímém směru. Navíc ten sektor v elevaci 0° na krajích bude mít opravdu max zisk - 3dB ale horna už bude podle diagramu mít -7.5dB což z 10dB zisku je jenom už -2.5dB zisku takže kde mám to lepší pokrytí na okraji?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 6 years ago

Proto jsem to takhle napsal, antena ma 90/10 stupnu ...

Ty mas nejak nasmerovanou a klient je od idealniho stredu anteny 40 stupnu doprava a 10 stupnu dolu ci nahoru.

Kolik si myslis, ze bude mit signal? A nemotej tam hornu ...

Tom
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

hapi píše:tebe si vážim ale nechtěj toho znevažovat. -3dB se berou u všech antén ale horn to má s jinym průběhem a je docela debilní protože nemá ostrou hranu na krajích a celej ten úhel není lineární. Takova titanka od ubnt a nebo i ty normální velký sektory maji jak velkej zisk tak ostrej výsek v celým úhlu bez kompromisů a stojí stejně.

Aby si pochopil o co mi jde. Poslední 2 strany je tady strašnej hype jak to horna vyřeší ale výsledek ukázal "žádnej rozdíl". Aby jsi mě doslova pochopil, měl tam SA5 která je podle některých parádní všesměrovka a byla harazena super hornou která je prostě super a je papírově užší než SA5 a výsledek je NULA, nic, žádnej. Chápeš? Chápeš to o čem tu mluvim


Jasný ale on celou dobu mluví o zarušeném městě. Tam prostě leda horn 30stupnů. Pokud mu ta 60tka míří někde na město tak je to konec. Chytneš veškerej bordel a ještě nemáš volnej kanál na vysílání. V tu chvíli je celkem jedno jestli tam má 90 nebo 60tku. Kdyby to rozsekal na 3x30 tak udělá lépe
1 x

iTomB
Příspěvky: 875
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod iTomB » 6 years ago

Hapi cekam ;)
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

sem to přece napsal
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků