Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nový rb941-2HnD (hAP lite)

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Re: Nový rb941-2HnD (hAP lite)

Příspěvekod joker » 8 years ago

Kdyz jsem aditivne meril na CEZackem elektromeru Rb951-2n, tak mi vysel 1 watt (tedy v tom podtaktovanem modu 300Mhz)

Ten hAP lite koukam ze nema ani PoE In, to je mi teda vazne uz k nicemu nez jako cestovni AP napajene z netbooku (5V only).

Takze zbyva http://routerboard.com/RB951Ui-2nD ? Kolik jich jde dat za sebe (rozestupy tak 30 metru) na jeden Zdroj (The power adapter is included)?

Ps: na ebay bohuzel nemam cas cekat mesic nez to z alibaby dojde a stejne takovy router vyjde na 4-5 stovek...? V mem pripade nijak vyrazne neusetrim, myslim.
0 x

Benik3
Příspěvky: 41
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Benik3 » 8 years ago

A kde jsi našel, že se RB951 přestaly vyrábět?
U nás v Discompu je ještě mají skladem, tak abych si jich kdyžtak pár nakoupil do zásoby :D

30m je docela dost, ale zase to má dost malou spotřebu. Nejlepší asi bude vyzkoušet a změřit úbytky napětí při zátěži...
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 8 years ago

Myslim ze RB951-2n se uz nevyrabi, asi byl moc dobry/drahy :-)

Co myslite ze je lepsi pouzit nahradou:

hAP nebo hAP ac lite o pouhych 5 usd drazsi? Jdou take podtaktovat? Jediny rozdil je pridany Wireless chip QCA9887 pro 5Ghz a silnejsi zdroj 1,2A - je tak?

Kdyz se vypne 5Ghz, jaky ma prikon? Teoreticky by mel mit stejny jak ta 2.4 nebo ne?

Dotaz: napajeci jacky 5.5mm jsou u RB s dirou 2.1mm nebo 2.5mm ? Tusim ze 2.1 ale nemam to jak overit.

Dotaz2: jaky jiny alternativni router pro openwrt byste doporucili, aby mel min. 5Lan, slusne silnou wifinu, uchyty na zed a POE IN/OUT? Netis WF2411D asi poe neumi...
Naposledy upravil(a) joker dne 29 Mar 2016 13:14, celkem upraveno 1 x.
0 x

Benik3
Příspěvky: 41
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Benik3 » 8 years ago

hAP se na tohle nehodí kvůli tomu 5V napájení. Je to moc nízké napětí a tak tam nemáš moc velkou rezervu (měl jsem s tím problém třeba na Ubnt AirRouter který jede taky na 5V).

S jiným routerem bude problém právě kvůli tomu POE. Jednak nevím o nějakém levném s POE out, (WR843 umí POE-in do 15V, jsou tam 16V filtrační kondíky, jinak je tam regulátor až do 35V takže po výměně kondů můžeš napájet 5-35V).
Vzhledem k velkým vzdálenostem a ještě k tomu když chceš dát víc routerů za sebe (BTW neni to úplně odolný řešení :D) bych si sehnal ty RB951 který mají 24V POE in i out...
A nebo holt dražší alternativu RB951Ui-2HnD
Naposledy upravil(a) Benik3 dne 29 Mar 2016 13:18, celkem upraveno 1 x.
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 8 years ago

Ty popleto, hAP je v pohode, nuznych 5V ma prave jeste nizsi model - hAP lite co stoji polovic, ten jsem vyradil davno...

Se to plete s tim hAP ac lite ze? :-) proto jsem dal prime odkazy, staci kliknout.

Ty polske Appro mely normalne proklemovany jack a 2 LANY... Ani dioda tam nebyla. Akorat ten regulator neustal ani 12V po 4-5 letech to proste zlobi a na kapote je to ohorele...

Bastlit poe na Netis WF2411D se mi zase nechce.
0 x

Benik3
Příspěvky: 41
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Benik3 » 8 years ago

A jo pardon, zapomněl jsem, že RB951Ui-2nD je pojmenován jako hAP :)
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 8 years ago

Ale stejne, zadny alternativni hw, ktery by mel aspon proklemovane (anebo jumpery uvnitr) porty jako poe, neznate?

WF2411PS ma PoE na wan portu, ale je nedostuony a ma pevnou antenu.

Proboha lidi nic jako byly ty levne polske APPro (odnimatelna Wifi, poe na 2 portech, 5xLan) neexistuje ???

Ps: kolik jste zkouseli zretezit tech hAP na jeden 1,2A/24V zdroj? Tri by to melo utahnout v pohode ne?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

ber to tak že to poe-out na stolních RBčkách konkrétně na RB2011 neutahne RB911G. Buď se ani nerozjede a nebo ano ale při zátěži to chcípne. Ale taky si pápne až 11W.

Navíc si myslim že seš docela blázen a raději bych si zblastlil z pasivních injektorů svoje bypass poe.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Benik3
Příspěvky: 41
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Benik3 » 8 years ago

Nevím jak na RB2011 ale na RB950UP jsem s tím problém neměli. Napájeli jsme s tím i 3 antény (umí out na 2-4portu).

U RB951 nevím, jestli má ovladatelný to POE-out nebo je to na tvrdo. Pokud ne, tak se taky přikláním ke zbastlení POE splitteru, protože jinak ti při zdechnutí jednoho RB chcípnou i ty všechny za ním...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

záleží jaký 3 anteny. SXT lite5 to tahá normálně, RB911G už ne. Stejně jako RB950UP tahá při přívodním kabelu do 5m 4 zařízka ok, při 10m už ale ne.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 8 years ago

hlavně že tady paušalizujete délku kabelů ale daleko větší problém je v konektorech a jak jsou zrovna kvalitní :D
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 8 years ago

hapi píše:ber to tak že to poe-out na stolních RBčkách konkrétně na RB2011 neutahne RB911G. Buď se ani nerozjede a nebo ano ale při zátěži to chcípne. Ale taky si pápne až 11W.

Navíc si myslim že seš docela blázen a raději bych si zblastlil z pasivních injektorů svoje bypass poe.


Jenze ja se bavim o 1Watt, v pripade tech novych myslim ze to bude tak 1,5Watt, takze pokud jsi nameril 11 Watt, tak to budou ztraty na kabelech a kolisajici napeti...

Proto jsem se ptal,
- zda se da ten novy podtaktovat, jako sel ten stary (400/300MHz)?
- a kdyz routerboard udava zatizitelnost PoE Out myslim ze 500mA, tak to maji udelane pres pasku na desce co se prepali anebo tam je aktivni clen?

Benik3 píše:Nevím jak na RB2011 ale na RB950UP jsem s tím problém neměli. Napájeli jsme s tím i 3 antény (umí out na 2-4portu).

U RB951 nevím, jestli má ovladatelný to POE-out nebo je to na tvrdo. Pokud ne, tak se taky přikláním ke zbastlení POE splitteru, protože jinak ti při zdechnutí jednoho RB chcípnou i ty všechny za ním...


Jak to myslis pri zdechnuti? Jakoze nepujde dalkovy power off/on? Kdyz zdechne ten prvni, tak se prece odrizne od dat i vsechny za nim :-) a nechapu proc by pri umreni zarizeni nemel prochazet proud pri pasivnim zapojeni na power jack dvou volnych paru v RJ45 konektoru?

Pokud je to proklemovane primo v routeru, je to IMHO vyrazne lepsi nez externi poe spliter, mene konektoru mene ztrat a take mi obcas ty externi poe splitery rozpojovaly. Nehlede k uspore mista a vzhledu...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

hele...

Mikrotik píše:
hAP lite max 3.5W a nemá poe-out takže to použít nemůžeš.
hAP max 5W který má poe-out

Vždy počítám s tim kolik si zařízení veme maximálně. Proto RB911G papá podle datasheetu 11W. V tvym případě 15W tři hAP za sebou + ztráty takže klidně 20W pro stabilní provoz.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 8 years ago

Dalsi popleta, co se ztratil v nazvech mikrotiku, ten 5V Usb powered "hAP lite" jsem nikdy neuvazoval, prave pro to nizke napeti, viz viewtopic.php?p=189174#p189174

Podle logiky, ze scitas TOP cisla, bys nemohl zapojit temer vubec nic, ani sve klienty a ani spotrebice v byte, ale budiz

Ja resim vsak neco jineho - kolik vykonu proleze skrze mikrotiki PoE Out! Jestli je na desce regulator nebo jiny omezovac?

Ja to nepotrebuji pro obsluhu stovek klientu, jen pro pokryti vetsi oblasti pro jednotky klientu :-)

A kdyz pises 20W, tak 24V 1.2A zdroj (=29W) je v baleni "hAP ac lite - http://routerboard.com/RB952Ui-5ac2nD - (8W)", za nej 3 kousky "hAP - http://routerboard.com/RB951Ui-2nD - (5W)" a na konci jeden http://routerboard.com/RB951-2n (3W) a jeste 3 Watty zbydou na topeni v kabelu :-))

Me slo ale o to, jaka je REALNA limitace vykonu ze zdirky RJ45... Protoze treba zrovna ten prvni box ma psano 500mA Poe Out... V tomto datasheetu je 500mA uvedene:
i.mt.lv/routerboard/files/hAP_ac_lite(12)-160301122431.pdf

A to je pri 24V nejakych 12Watt... Takze kdyz budeme chtit papirovou presnost, budeme muset zvysit napeti (coz se prodrazi), nevim kolik vyjde 30V zdroj anebo zjistit, co je v routerboardu limitem? Spoj na PCB anebo neco jineho?

Ja to tipuji na bububu, bezne poe zarizeni mivaji odber do 13W i podle normy 802.... Ale chtel jsem to mit potvrzene, od nekoho, kdo provedl rozborku..
Naposledy upravil(a) joker dne 30 Mar 2016 13:03, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 8 years ago

1. jsme ve vláknu hAP lite pokud sis nevsimnul

2. TOP čísla jsou důležitá. Víš jak sem tam lidi píšou že jim něco padá nebo to zatuhává nebo cokoliv mezi tim? v drtivý většině je to právě nedostatečnym napájením. Navíc až to zapneš celí na jednou, tak uvidíš ty TOP čísla jak ti mkčko odpojí zřetězenej poe-out.

3. kolik výkomu proleze přes poe-out je napsaný v každym datasheetu konkrétního rbčka. Pokud by ti to nestačilo, maji na to i nstránku na wiki.

Všimni si že k RB2011 dávaji zdroj 24V 1.2A do kterýho můžeš napíchnout akorát tak jedno další slabší rbčko. Slabší myslim na výkonu do anten tako je třeba SXT lite5. Jak už jsem řek, RB911G to utahne leda tak na 1m kabelu na stole a při rebootu už to občas ani nenajede protože RB2011 zahlásí přetížení poe-out... ne náhodou na wiki budeš marně hledt připojení RB911G do téměř jakýhokoliv poe-out od mk.

Ano, poe-out je možný odpojovat na dálku takže aktivní člen tam je a aktivní proudovej omezovač taky. RBčko se sem tam nestydí nahlásit zkrat když je poe-out přetíženej. A když balancuje na hraně tak zařízení připojený za tim blbne a to ne třeba hned, RB911G utahnula download ale při uploadu se resetla.

Toliko k poe-out na posledních portech a řetězených poe. Raději bych si dal práci s proletováním mk injektorů protože to jde lehce a vypadá to normálně pokud si to umíš vymyslet jak to spojit.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků