Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

USB 3G modem

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Re: USB 3G modem

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

hezky vysvětleno. Když to tak shrnu, tak ten MF823 je na dvě věci.
Večer jsem našel jak z modemu Huawei E3272s-153 (na eBay za 1000,-Kč z Litvy, podporuje frekvence, které se u nás používají ) udělat flashnutím tzv. hloupý modem pro MK bez toho jejich slavného HiLinku .
http://forum.mikrotik.com/viewtopic.php ... 72#p447920

Na Linux
http://www.abclinuxu.cz/blog/doli/2014/ ... mem-huawei
http://mybroadband.co.za/vb/showthread. ... E3131-etc-)?s=d96bedeb1cda03fa912d9a8679de8c7a&p=12865335&viewfull=1#post12865335
Naposledy upravil(a) mac0112 dne 23 Dec 2014 14:32, celkem upraveno 2 x.
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

Majklik píše:
mac0112 píše:Mám chápat, že tento "modem" se nikdy nebude chovat jako čistá síťovka "co příjde na vstup předá na výstup" ? Pokud ne, tak šance je pouze PPPoE . Chce to tedy už vyzkoušet zda to konečně pojede přes PPPoE. :)
A asi se nikomu nechce implenetovat v krabičách, aby dělaly vůči komplu PPP spojení (ať už PPPoE nad ethernetem, nebo PPP nad emulací sériové linky na USB), které pak musí převádět na PTP-IPv4/6, tak to omezí jen na 3G, kde to PPP jen šoupnou dál s hlavičkou PDP-PPP.



Takže všem Huawei ulehčil instalaci, svým bez "instalačním routerem" v podobě modemu ale ty co chtějí v počítači eth a nevadí jim zvýšení spotřeby procesoru mají smůlu.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 9 years ago

LTE síť nepodporuje PPP transport. V 2G/3G síti modme funguje jen jako převodník fyzické vrstvy, kdy to PPP došle po USB strčí do rádiové linky a PPP se ukončovalo až v centrále operátora. Kdežto v LTE to už nejde, ty LTE centrály nepodporují terminaci PPP spojení. Takže pokud chceš LTE modem, který funguje proti počítači jako PPP, tak ten modem navíc v sobě musí mít PPP server, který ukončí to PPP spojení, vybalí z toho zo IPv4/6 a pošle patřičně upravené dál (v sítí se to posílá např s odstraněnými iPv4/6 hlavičkami). A evidetně se výrobcům to PPP nechce bastlit, takže jak trváš na PPP, omezí spojení na 2/3G sítě, kde to mají bez práce.
Jinak i ten ZTE asi umí PPP spojneí s komplem a LTE síť, ale v tomto případě vkládá NAT. Pokud je modem v režimu usbnet, tak dělá softwarový bridge mezi tím ethernetem a rádiovým modulem. Pokud je v režimu PPP, tak neumí udělat brige mezi RMNET a PPPD, řeší to routignem s vloženým NATem. Tak pozor na to, ať to ten Huewai nedělá podobně.
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

Majklik píše:LTE síť nepodporuje PPP transport. V 2G/3G síti modme funguje jen jako převodník fyzické vrstvy, kdy to PPP došle po USB strčí do rádiové linky a PPP se ukončovalo až v centrále operátora. Kdežto v LTE to už nejde, ty LTE centrály nepodporují terminaci PPP spojení. Takže pokud chceš LTE modem, který funguje proti počítači jako PPP, tak ten modem navíc v sobě musí mít PPP server, který ukončí to PPP spojení, vybalí z toho zo IPv4/6 a pošle patřičně upravené dál (v sítí se to posílá např s odstraněnými iPv4/6 hlavičkami). A evidetně se výrobcům to PPP nechce bastlit, takže jak trváš na PPP, omezí spojení na 2/3G sítě, kde to mají bez práce.
Jinak i ten ZTE asi umí PPP spojneí s komplem a LTE síť, ale v tomto případě vkládá NAT. Pokud je modem v režimu usbnet, tak dělá softwarový bridge mezi tím ethernetem a rádiovým modulem. Pokud je v režimu PPP, tak neumí udělat brige mezi RMNET a PPPD, řeší to routignem s vloženým NATem. Tak pozor na to, ať to ten Huewai nedělá podobně.



Děkuji za vysvětlení, nebudu se tedy snažit vydojit v síti LTE nějaké PPP připojení k netu :D . V příspěvku na MK foru je právě popis flashnutí modemu, aby se z HiLinku udělal USB ethernet pro LTE (ještě jsem nezjistil co se stane, když bude k dispozici pouze WCDMA místo LTE). Takže se bude modem hlásit v MK jako síťovka a to chci.
O.K. jestli jsem to pochopil, tak si budu pamatovat, že PPPoE použiji max. v síti WCDMA , v našich končinách je to max. HSPA+. V LTE síti výhradně síťovku.
0 x

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 9 years ago

Jinak kdyby někdo potřeboval změnit rozsah co přiděluje ten MF823 případně zapnout DMZ nebo port forward (pokud máte třeba veřejnou IP, nevím jak to O2 ještě přiděluje, mám pocit že na LTE to už ani nejde), tak podle tohoto návodu se mi to povedlo.

http://www.elevendroids.com/2014/06/cha ... p-address/

Případně se dá dost věcí z modemu vytáhnout z webovýho rozhraní - namátkou co jsem našel tak 192.168.0.1/goform/goform_get_cmd_process?cmd=wan_ipaddr vrátí WAN IP.
Bohužel pořád je tam ten dvojitej NAT. Vadí to něčemu vlastně?
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

czatlantis píše:Jinak kdyby někdo potřeboval změnit rozsah co přiděluje ten MF823 případně zapnout DMZ nebo port forward (pokud máte třeba veřejnou IP, nevím jak to O2 ještě přiděluje, mám pocit že na LTE to už ani nejde), tak podle tohoto návodu se mi to povedlo.

To tedy zírám, on ten router HiLink nemá pro uživatele přímou volbu DMZ ?
http://www.elevendroids.com/2014/06/cha ... p-address/

Případně se dá dost věcí z modemu vytáhnout z webovýho rozhraní - namátkou co jsem našel tak 192.168.0.1/goform/goform_get_cmd_process?cmd=wan_ipaddr vrátí WAN IP.
Bohužel pořád je tam ten dvojitej NAT. Vadí to něčemu vlastně?


Několik překladů :D při sosání internetu nebo dat přes internet asi nevadí (vadí to spec. protokolům a zabezpečením atd.) Ovšem vadí to když T-Mobile dá veřejnou adresu, pak takový HiLink je k ničemu. Používáme především mobilní připojení k internetu tam, kde potřebujeme mít přístup z venku na svojí technologii když zákazník ještě nemá zřízen internet s veřejnou IP, pak použiji krátkodobě VPN tunel než přijde od T-Mobile pevná adresa, v tomto případě mi ale NAT také nevadí, elegantní to ale moc není.
0 x

czatlantis
Příspěvky: 316
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod czatlantis » 9 years ago

mac0112 píše:To tedy zírám, on ten router HiLink nemá pro uživatele přímou volbu DMZ ?

Já taky zíral...tím spíš, když ten modem to prostě podporuje a je na to připraven - tzn to není že by se jim to nechtělo implementovat, ale prostě jen a pouze se nějakej kravaťák rozhodl, že to tam nedají. A tohle mi přijde, že se děje častěji a častěji (třeba nechápu, proč v Androidu je možnost vypnout animace GUI až po tom co se člověk prokliká do vývojářských nastavení (který se zobrazí až když několikrát klikne v menu o telefonu na číslo verze androidu nebo tak )!!!???)

Nevím jestli si jako udělali nějakej průzkum že by to zbytečně mátlo průměrnýho BFU tak to tam raději nedali nebo co? Nepadá někoho, proč jsou prostě takový nastavení někdy skrytý?
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

Ještě, že jsem ho nekoupil a svoje peníze dal do nákupu E3272-153 (za 32EUR i s dopravou), ten má aspoň k dispozici ofic. fw který není HiLink (u E3376 modemu také) . Dá se z něho udělat prostý modem . Za týden ho budu mít doma, tak ho testnu s MK. (je otázkou jaký bude mít po flashnutí na obyč. USB modem VID , zda ho vůbec MK bude identifikovat). Všiml jsem si na fóru, že MK takové modemy HiLink identifikuje a připojí k systému a uživatel musí počítat, že překlad se dělá v modemu. :D
Chtěl jsem nejprve jít do LTE mPCI od Sierry nebo Huawei, které mají v MK rozhraní USB ethernet, jenže jsou neskutečné drahé, kolem 3000,-Kč bez DPH (cena bez dopravy).Kdybych měl pracovní zakázku tak rozhodně jdu do mPCI. Několik Sierra Wireless MC8700 pro WCDMA jsem v práci použil a za rok provozu se žádný nezasekl přesto
,že vlastně s MK komunikuje přes USB. Pouze jeden zákazník má od nás usb verzi modemu E3131 za 1Kc od T-Mobile a musím jednou za 24h udělat USB reset, protože se nepravidelně zasekával.
0 x

Uživatelský avatar
maartinek
Příspěvky: 37
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod maartinek » 9 years ago

Majklik píše:Používal jsem OK Huawei E1750, někde (kde nyvím proč v některých sítích v Rusku nefungoval) tak E1742. Dneska již se osazuje obvykle k RBčku LTE USB krám ZTE MF823 a také jede s ROS6.20+. ...

Ahoj ve spolek,
Majkliku, chtěl bych tě požádat o pomoc. Mám RB2011UiAS-2HnD a k tomu připojený ZTE MF823, viz.

Kód: Vybrat vše

1 device="1:2" vendor="ZTE,Incorporated" name="ZTE WCDMA Technologies MSM"
serial-number="MF8230ZTED010000" vendor-id="0x19d2" device-id="0x1405" speed="480 Mbps"
ports=0 usb-version="2.00"

V Interface/LTE připojené zařízení vidím

Kód: Vybrat vše

14  R  name="lte2" type="lte" mtu=1500 actual-mtu=1500 mac-address=36:4B:50:B7:EF:2E fast-path=no last-link-up-time=feb/13/2015 00:00:2


Problém je v tom, že jakmile dám u modemu Enabled, modem se připojí, v IP/Addresses naskočí dynamický záznam, ale po asi deseti sekundách zmizí a modem se odpojí (není vidět žádný traffic)

Další problém vidím v tom, že pokud mám připojený modem k RB a restartuji, po restartu modem nevidim. Musim modem fyzicky odpojit, restartovat, zase připojit a zase restartovat a pak modem vidím a jsem zase na začátku. Máš nějakou představu, jak to dát dokupy? Díky.
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

mac0112 píše:Ještě, že jsem ho nekoupil a svoje peníze dal do nákupu E3272-153 (za 32EUR i s dopravou), ten má aspoň k dispozici ofic. fw který není HiLink (u E3376 modemu také) . Dá se z něho udělat prostý modem . Za týden ho budu mít doma, tak ho testnu s MK. (je otázkou jaký bude mít po flashnutí na obyč. USB modem VID , zda ho vůbec MK bude identifikovat). Všiml jsem si na fóru, že MK takové modemy HiLink identifikuje a připojí k systému a uživatel musí počítat, že překlad se dělá v modemu. :D
Chtěl jsem nejprve jít do LTE mPCI od Sierry nebo Huawei, které mají v MK rozhraní USB ethernet, jenže jsou neskutečné drahé, kolem 3000,-Kč bez DPH (cena bez dopravy).Kdybych měl pracovní zakázku tak rozhodně jdu do mPCI. Několik Sierra Wireless MC8700 pro WCDMA jsem v práci použil a za rok provozu se žádný nezasekl přesto
,že vlastně s MK komunikuje přes USB. Pouze jeden zákazník má od nás usb verzi modemu E3131 za 1Kc od T-Mobile a musím jednou za 24h udělat USB reset, protože se nepravidelně zasekával.



Celý měsíc jsem si hrál s LTE modemem a všechny své poznatky (deaktivace HiLink) včetně testu s Routerboardy jsem uvedl pro případný zájem na http://www.kyou.cz/forum/viewtopic.php? ... 743#p36170
Naposledy upravil(a) mac0112 dne 16 Feb 2015 17:28, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

maartinek píše:
Majklik píše:Používal jsem OK Huawei E1750, někde (kde nyvím proč v některých sítích v Rusku nefungoval) tak E1742. Dneska již se osazuje obvykle k RBčku LTE USB krám ZTE MF823 a také jede s ROS6.20+. ...

Ahoj ve spolek,
Majkliku, chtěl bych tě požádat o pomoc. Mám RB2011UiAS-2HnD a k tomu připojený ZTE MF823, viz.

Kód: Vybrat vše

1 device="1:2" vendor="ZTE,Incorporated" name="ZTE WCDMA Technologies MSM"
serial-number="MF8230ZTED010000" vendor-id="0x19d2" device-id="0x1405" speed="480 Mbps"
ports=0 usb-version="2.00"

V Interface/LTE připojené zařízení vidím

Kód: Vybrat vše

14  R  name="lte2" type="lte" mtu=1500 actual-mtu=1500 mac-address=36:4B:50:B7:EF:2E fast-path=no last-link-up-time=feb/13/2015 00:00:2


Problém je v tom, že jakmile dám u modemu Enabled, modem se připojí, v IP/Addresses naskočí dynamický záznam, ale po asi deseti sekundách zmizí a modem se odpojí (není vidět žádný traffic)

Další problém vidím v tom, že pokud mám připojený modem k RB a restartuji, po restartu modem nevidim. Musim modem fyzicky odpojit, restartovat, zase připojit a zase restartovat a pak modem vidím a jsem zase na začátku. Máš nějakou představu, jak to dát dokupy? Díky.



Omlouvám se, že reaguji když je to otázka směrovaná na Majklíka. Chci říci, že mne to těší, že nejsem sám co měl naprosto stejný problém LTE modemem, omlouvám se za tu škodolibost. Používání micro USB pro modem LTE je tedy hóóódně špatný. Nechápu, že do tak velkého Routerboardu vrazí microUSB, proč? Problém mají všechny routříky s micro USB na který se pověsí LTE-800Mhz, dokonce i Gl.inet (kopie RBmAP-2n), který má sice velký USB konektor ale zase router je fyzicky móóóc malý. Nic méně, když to čtu , tak jsem byl v té samé pozici na začátku ledna. Dnes už mám vyřešeno viewtopic.php?f=7&t=15550&start=15
Jenom typuji, na RB2011 bych dal USB podstavec s krátkým káblíkem do microUSB. Přeci jenom RB2011 je už hodně velká hmota. Nejhorší moje představa je dát modem na dlouhý USB kabel :lol:
Zkuste to a dejte vědět, jsem zvědav jestli se vám modem "udrží" v ROS
0 x

Uživatelský avatar
maartinek
Příspěvky: 37
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod maartinek » 9 years ago

Určitě se není za co omlouvat. :) Byť jen v rychlosti, tak jsem uvedené články prolétl a před tvými úspěchy klobouk dolu. Koukal jsem i na obrázky s tou protiváhou a je to vskutku zajímavé řešení. Já mám RBčko v racku a ten modem tam mám jen tak ledabyle zaháknutý za kabely, jen aby nevisel na tom microusb. Asi to tedy není úplně štastné řešení. Už jsem i přemyšlel, že bych tam zkusil dát napájený usb hub, ale to asi není úplně potřebné.

Moc mě ale nenapadá, kam ten modem umístit, aniž bych ho musel např. připáskovat ke konstrukci. U mě to teď vypadá nějak takhle:
Obrázek
Naposledy upravil(a) maartinek dne 16 Feb 2015 13:34, celkem upraveno 1 x.
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 9 years ago

maartinek píše:jakmile dám u modemu Enabled, modem se připojí, v IP/Addresses naskočí dynamický záznam, ale po asi deseti sekundách zmizí a modem se odpojí (není vidět žádný traffic)

Další problém vidím v tom, že pokud mám připojený modem k RB a restartuji, po restartu modem nevidim. Musim modem fyzicky odpojit, restartovat, zase připojit a zase restartovat a pak modem vidím a jsem zase na začátku. Máš nějakou představu, jak to dát dokupy? Díky.


Čím to RB2011 napájíš? Respektive zkus jiný zdroj, který dává větší výkon, než to co je v základu u RB2011. Ten LTE ZTE paznecht hodně žere a s těma zdrojičky přiloženýma u RB2011/RB951 to pak tuhne za provozu.
0 x

Uživatelský avatar
maartinek
Příspěvky: 37
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod maartinek » 9 years ago

Mám to napájený tímto PoE injectorem http://www.suntech.cz/produkt/177533-ub ... ho-kabelu/

Toto bych opravdu nerad rušil z toho důvodu, že standardní RB adaptér je jenom dvoukolíkovej, tedy není uzemněný. Btw pohledem na modem samotný to vypadá, že pracuje normálně - bliká zeleně, což by dle návodu mělo signalizovat konektivitu k LTE.
0 x

Uživatelský avatar
mac0112
Příspěvky: 355
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Klecany
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod mac0112 » 9 years ago

Krásné barevné patch kabely které ladí s červenou zdí, připadám si jako v i4wifi :D Jenom tam nevidím ten USB modem. Pouze typuji: jestli je v místnosti dobrý signál LTE (když to zlobí takovým brutálním způsobem, tak modem se připojuje na LTE 800Mhz. Kdyby se připojoval na 1800Mhz, tak se modem maximálně restartne, takže rack není umístěn v centru velkoměsta, že ?) tak bych zkusil koupit magnetický podstavec (https://www.pcplus.cz/usb-2-0-kabel-pro ... d2756.html ) 1.5m kabel zkrátit ! a dát ho na ten RACK . Sice to není košér ale určitě je to lepší než pověšený modem na kabelu v průvanu :D
Na vyzkoušení zda to pomůže to ale stačí. Dejte vědět jak jste dopadl.
0 x