Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB cAP

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
eKrajnak
Příspěvky: 420
Registrován: 10 years ago
Bydliště: Levoča, SK
Kontaktovat uživatele:

Re: RB cAP

Příspěvekod eKrajnak » 9 years ago

Už sa na tom pracuje: APčka, gateway a POE switch by mali byť na ceste. Zatiaľ chcem naplánovať rozloženie APčok v škole, preto sa pýtam či náhodou niekto nevie. Inak písal som už aj Mikrotik supportu, tak uvidíme.
0 x
Študent, programátor, sieťar ... #ccna_certified

Blažej Krajňák

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 9 years ago

priroval bych to k TPlinku 720N. O neco lepsi signal, ale jen o chlup. mam to v patre, nad nim je uz jen puda, tam net fakt nepotrebuju takze nevim "zari-li" i nahoru. Prijde mi to ale jako nejaka obyc vsesmerka ta antenka uvnitr. Cekal sem vic parady, neco jako 2x2 MIMO, vetsi vykon apod., mejt Unifi normalni FW s web rozhranim, tak tendle mikrotik vubec neresim.
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 9 years ago

pcwifi píše:priroval bych to k TPlinku 720N. O neco lepsi signal, ale jen o chlup. mam to v patre, nad nim je uz jen puda, tam net fakt nepotrebuju takze nevim "zari-li" i nahoru. Prijde mi to ale jako nejaka obyc vsesmerka ta antenka uvnitr. Cekal sem vic parady, neco jako 2x2 MIMO, vetsi vykon apod., mejt Unifi normalni FW s web rozhranim, tak tendle mikrotik vubec neresim.


Znamená to tedy, že Unifi "talíře" jako AP nemají v cAP a SOHOP AP/routerech TP-Link a pod. konkurenci? Tedy pokud pominu nutnost kontroléru pro jejich konfiguraci..
0 x

Majklik
Příspěvky: 1949
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Majklik » 9 years ago

Pokud sháníš něco jako unifi v Mikrotik podání, tak tě nezajímá mAP krabička na cesty, ale litající talíř cAP-2n. Viz: http://routerboard.com/RBcAP2n
0 x

Rosak
Příspěvky: 182
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Rosak » 9 years ago

Ale tady o mAP nikdo nic neříkal :-)
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 9 years ago

Rosak - no tak nejak, tento pocin od RB je takove obyc AP na strop / zed s az rek bych slabsimi vlastnostmi. Jasne, spolehlivost tam asi bude vetsi, TPlinky chte nechte jednou za cas mrznou, me ruzna RB jedou - jela nekde i rok a v pohode...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Taky pridam svou trosku do mlyna.
Mam to uz nasazene v kancelari asi 14dni a jede to "normalne", signal +- stejny s TP-Linken TL-WR841ND
Spise me vadi ze to neumi 2-chainy.
Za mne jasna vyhoda, ze tam je cistokrevny ROS L4 navic s podporou CAP, ale bohuzel diky CPU 300MHz dost pomalu nabiha, za stejny cas me 3x po sobe nabehne SXTLite5r2 :-(
Obrazek o zarizeni si udelejte z foto:
RBcAP-2n_01.jpg
RBcAP-2n_01.jpg (151.1 KiB) Zobrazeno 4349 x

RBcAP-2n_02.jpg
RBcAP-2n_02.jpg (74.04 KiB) Zobrazeno 4349 x

RBcAP-2n_03.jpg
RBcAP-2n_03.jpg (79.51 KiB) Zobrazeno 4349 x
0 x

Uživatelský avatar
eKrajnak
Příspěvky: 420
Registrován: 10 years ago
Bydliště: Levoča, SK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod eKrajnak » 9 years ago

Ladik píše:Mam to uz nasazene v kancelari asi 14dni a jede to "normalne", signal +- stejny s TP-Linken TL-WR841ND


Len otázka: žiari to všesmer 360° alebo iba pod router? Podľa antén by som súdil to je všesmer, len sa pýtam ...
0 x
Študent, programátor, sieťar ... #ccna_certified

Blažej Krajňák

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 9 years ago

Mam to na policce ve vysce cca 170cm a jsem od toho asi 7m pres dve skrine a signal na plne gule :-), ale netestoval jsem to pres zed zkusim doma.
0 x

Uživatelský avatar
eKrajnak
Příspěvky: 420
Registrován: 10 years ago
Bydliště: Levoča, SK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod eKrajnak » 9 years ago

Odpoveď od Mikrotiku:

Hello,

approximately sphere in all directions, but of course, signal will not be so good
to the upper floor, most signal goes out from the cAP top surface

Regards,
Normunds R.
0 x
Študent, programátor, sieťar ... #ccna_certified

Blažej Krajňák

Uživatelský avatar
michnzee
Příspěvky: 189
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Praha, Žižkov

Příspěvekod michnzee » 9 years ago

Jasné jasné, takže tedy (moje osobní) porovnání co se výkonu / ceny týče:

UniFi má 2x2 MIMO a výkon super
cAP má pouze 1 chain a výkon budiž

Cena UniFi je nějakých 1600,- Kč
Cena cAP je nějakých 1100,- Kč

UniFi potřebuje ke konfiguraci controller a upravení vlan na mikrotiku, pak se už o to nemusíme starat
cAP má plnohodnotný rOS, správa přes CAP + veškeré výhody mikrotiku

Suma sumárum - na to že UniFi stojí o "trošku víc", výkonem asi o hodně překonává cAP, byť minimálně tím že má 2x2 MIMO. Pro skalní routerboardaře je tu cAP, který si mohou nakonfigurovat krabičku pohodlně s rOS s tím, že jednotka nemá moc velký výkon a nelze od ní čekat odbavení hodně připojených klientů.

Asi bych si dokázal spekulantsky představit pokrýt průmyslovou budovu (cca 40-50 klientů) buď 3x UniFi jednotkou nebo adekvátně 6 cAP routery :?:

Nebo jak by jste to sesumarizovali vy? :)
0 x
::RouterLEGOboard::

Uživatelský avatar
eKrajnak
Příspěvky: 420
Registrován: 10 years ago
Bydliště: Levoča, SK
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod eKrajnak » 9 years ago

Teraz si pripadam blbo, lebo pre skolu s 300 ziakmi + zamestnanci chcem pouzit 5AP. samozrejme nebude tam vzdy kazdy, ale predsa. :D
moje vysledky oznamim co najskot.
0 x
Študent, programátor, sieťar ... #ccna_certified

Blažej Krajňák

Uživatelský avatar
michnzee
Příspěvky: 189
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Praha, Žižkov

Příspěvekod michnzee » 9 years ago

blazej44800 píše:Teraz si pripadam blbo, lebo pre skolu s 300 ziakmi + zamestnanci chcem pouzit 5AP. samozrejme nebude tam vzdy kazdy, ale predsa. :D
moje vysledky oznamim co najskot.


Tak ono záleží, nemůžeš to brát směrodatně :D samozřejmě záleží co na té síti bude běhat, jestli se tam bude mezi 300 žáků dělit 100Mbps internet nebo 15Mbps internet :wink: atp. Pokud budou mít studentíci napojený svoje chytrý telefony a posílat si výsledky testů, tak zase nevidím problém proč by to fungovat nemělo :) na druhou stranu, ve firmě kde si po síti posílají mezi sebou velké soubory nebo dwgčka, tam bych asi viděl že by se APčka docela zapotila...
0 x
::RouterLEGOboard::

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 9 years ago

Ono pokud by jste chtěl někdo výkonější AC dual-band stropní AP od mikrotiku tak se dá poskládat z
RB912UAG-2HPnD + r11AC + http://www.rfelements.com/en/products/e ... ox-inspot/

Cenově to potom vychází dráž než UBNT. ALe zase výkonově to bude na tom lépe. A není potřeba kontroler...
0 x

Uživatelský avatar
michnzee
Příspěvky: 189
Registrován: 11 years ago
Bydliště: Praha, Žižkov

Příspěvekod michnzee » 9 years ago

Jojo, tohle je taky dobrá alternativa a ono zase o tolik dráž to nevyjde a je to i v docela dobrém provedení. Ty RF boxy mám rád, mají vychytané krabičky. Dokonce jsem někde viděl že do těch RF boxů dávali RB951 tak jak jsou...
0 x
::RouterLEGOboard::