Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

RB cAP

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: RB cAP

Příspěvekod hapi » 6 years ago

no už aby tu bylo cAP AC. Je v plánu pár větších instalací a naplánovalo se v unify jenom z důvodu kulatých zařízeních na stropy v 2.4G + 5G což mk nemá. hap ac lite nebo hap ac nebo již zníměný víš RB922 + karta neni vůbec zajímavý řešení.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

A ta kulatost byla podmínkou? Máme tady přeci WAP AC
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

abych se přiznal, na tenhle wap sem zapoměl. Nicméně pokud s timhle někam přijdu, vyhodí mě, všichni chtěji kulatý mrchy. Všude viději kulatý tak chtěji kulatý. Já vim že technicky vzato by bylo lepší mít pendreky na stojáka na zdi jako to má třeba UniFi AC Mesh jednotka. Nesvítí to mezi patra a pokrytí patra by mělo bejt lepší.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

whatever
Příspěvky: 59
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod whatever » 6 years ago

Zdravim, mam na vas takovy dotaz. Bude se mi zacinat stavet baracek a jelikoz jsem detailista a resim vcelku "blbosti" pro ostatni lidi a nechci nikde videt jakykoliv kabel tak premyslim nad wifi. Takova klasicka varianta wifi ve skrini, ci na policce, za TV pro me neni moc akceptovatelna, tak se prave divam po cAP viz https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... itrni.html a premyslim dat ho na strop a mit tak "cistou" instalaci a pak dalsi do detskyho pokoje a kde pak bude pripadne potreba, zatim pocitam s 2ks coz by melo pokryt, ale spise me zajimaji zkusenosti - jaky to ma dosah, kolik to zvladne zarizeni a i jeho spolehlivost a hlavne, staci toto, nebo je lepsi koupit toto https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... itrni.html ?

cAP Lite

CPU - Atheros AR9533 (vykon?)
Vysilaci vykon - 1,5dBi
Rozmery SxHxV - 9x9x2cm
Jinak vse stejne - 802.11b/g, 802.11n, 64MB RAM s cAP 2nD

cAP 2nD
CPU - 650MHz
Vysilaci vykon - 2dBi
Rozmery SxHxV - 19x19x3cm

Takze ve vysledku cAP Lite je pro me lepsi protoze je skoro o polovicku mensi a defakto i levnejsi, ale otazka zni, zda neni lepsi 2nD? Rozdil mezi 2 a 1,5dBi nebude asi nijak zasadni ci pozorovatelny. Dle specifikaci na Mikrotiku se pise, ze maji i stejny procesor 650MHz. Jediny dalsi rozdil je ze 2nD ma microUSB, coz asi je jen kvuli napajeni? Takze to pro me neni dulezite. Takze ja osobne nevidim duvod proc priplacet za 2nD, ktery se lisi pouze vetsi krabici coz je pro me nevyhoda a o 0,5dBi silnejsi vysilani... Je to tak?

Kdyz by nahodou bylo lepsi vzit 2nD (respektive mi reknete nejaky dobry duvod), tak uz je asi lepsi uvazovat nad AC verzi, tedy https://www.i4wifi.cz/MikroTik-RouterBo ... ac-L4.html kde je lepsi procesor 716MHz, 128MB RAM, vysilani tedy v 5GHz, vysilaci vykony 2 a 2,5dBi pro 5GHz a samozrejme vetsi rozmery, ale otazka zni zda je to AC k necemu v domacim uziti? Notebook, ani telefony v soucasne dobe nemaji moznost prijem AC, pouze klasika bgn, takze to dle me neni az ta zasadni?
Ja vim, mozna se tu do toho trosku zaplatam, ale premyslim, jaka moznost by byla nejlepsi.
Dekuji za kazdy nazor, prispevek
0 x

arrabbella
Příspěvky: 139
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod arrabbella » 6 years ago

Já bych teda volil rozhodně AC. Mobily to dnes mají naprosto běžně všechny. Pokud to náhodou nemá nějaký váš současný, tak za rok, až koupíte nový, mít ac bude. Proč to pak měnit - nebudou pasovat hmoždiny, bude to mít jiný tvar, nebude to zalíčené apod. Navíc jsem pochopil, že začínáte stavět, takže než tam to AP bude viset, rok uběhne. V rozpočtu stavby to ani není velká položka.
Druhou otázkou je zda volit mikrotik, který má na domácích wifi podivné problémy (viz jiná vlákna). Naproti tomu UNIFI AP AC jsou prý v tomto ohledu lepší (například https://www.discomp.cz/ubnt-unifi-ap-ac ... 69248.html) - stojí víc, ale na RD na dvou kusech...
0 x

whatever
Příspěvky: 59
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod whatever » 6 years ago

Dekuji, prave proto se ptam abych vybral co nejlepsi moznost. Abych byl uprimny, radsi bych opravdu sel do Mikrotiku, pouzivame je v siti, jejich nastaveni am oznosti jsou temer nekonecne a s UBNT mam posledni zkusenosti s Bullet5 nebo s Loco5 - nikdy me nevyhovovalo jejich nastaveni a nemoznost overit spojeni ke klientu atp., nebo uz to maji lepsi?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Je to pořád jiné a každé má své. Rádiově je aktuálně, podle mě, lepší to UBNT, to se ale může lehce změnit. Navíc dům stavíte na desítky let, rádio má morální životnost jen zlomek z toho a za 10 let tam může viset třeba něco od výrobce Huatik ;-)
Nevíme, jak váš dům bude vypadat a z čeho bude postaven. Jinak se bude chovat v železobetonovém monolitu, jinak ve stavbě z YTONGu a jinak v dřevěnici kde do zdí dáte izolaci s ALU vrstvou. Každopádně bych ale rádia umisťoval spíše do "společných prostor" než do pokojů - přes jednu stěnu z chodby do pokoje to nejspíše bude dobře fungovat vždy a pokryj to větší prostor. Nezapomeňte ani na pokrytí na zahradě.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 6 years ago

rozhodně nový cap ac. Ty menší cap a cap lite bych nebral. Jsou radiově slabý. Pokud s nimi někdo srovnává unifi tak je s prominutím debil protože jde úplně o jinou cenovou kategorii. Aktuálně se tomu může stavět pouze nový cAP AC a nebo starší RB951G nebo hAP AC nebo RB922G zavřený v ufu od rf elements. cAP AC aktuálně vychází jako nejlepší, nejnovější a nejmodernější zařízení za zlomek ceny ostatních řešení a už to jako ufo na strop vypadá. Pokud máš rád mikrotiky, použij je.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

psichac
Příspěvky: 66
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod psichac » 6 years ago

Ahojte, má niekto reálne nasadené cAP AC ?
Hram sa s hAP ac2 čo má v podstate podobný HW a správa sa to nasledovne :
Mobil sa pripojí, rate sú v poriadku, reálne zmerám napr 130Mbit (byt, mobil 1 anténa).
Pripojím notebook s Intel AC 7260 kartou a dostávam okolo 10Mbit, rate TX 1S 20MHz (aj ked nastavím viac)... upload v poriadku.
Tak isto ak pripojím N only kartu, napr 6300, tak mám asi o polovicu menšiu rýchlosť, ako ked sa pripojím na staršie hAP ac/lite

Skúšané na "stock" dodanom, na 6.41.2, 6.41.3 aj na 6.40.6.
Viem že v minulosti aj s uvedením hAP ac (RB962...) mal Mikrotik problémy s pripojením Intel wifi kariet, niečo sa riešilo v 6.37...
Na tomto staršom hAPku mi tá 7260 dá kludne 200-300Mbit.
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 6 years ago

Problém bych hledal v nedoladěném ros. Je to nový chipset wave2. Testoval jsem je taky, ale na 2,4 mi dal 22mbit při 130mbit datarate a na 5ghz 70mbit co bylo volná kapacita. Chce to jen vyčkat.
1 x

Kart
Příspěvky: 246
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Kart » 5 years ago

arrabbella píše:Já bych teda volil rozhodně AC. Mobily to dnes mají naprosto běžně všechny. Pokud to náhodou nemá nějaký váš současný, tak za rok, až koupíte nový, mít ac bude. Proč to pak měnit - nebudou pasovat hmoždiny, bude to mít jiný tvar, nebude to zalíčené apod. Navíc jsem pochopil, že začínáte stavět, takže než tam to AP bude viset, rok uběhne. V rozpočtu stavby to ani není velká položka.
Druhou otázkou je zda volit mikrotik, který má na domácích wifi podivné problémy (viz jiná vlákna). Naproti tomu UNIFI AP AC jsou prý v tomto ohledu lepší (například https://www.discomp.cz/ubnt-unifi-ap-ac ... 69248.html) - stojí víc, ale na RD na dvou kusech...

No s tema mobilama a AC bych moc nesouhlasil. Hledal jsem Samsung Galaxy a tam se da neco najit, ale cenove prijatelnejsi a parametrama nadupanejsi Xiaomi treba je na tom trochu hure.
Zdali ma mobil AC lze zjistit treba na http://www.gsmarena.com
0 x

minterlanaa
Příspěvky: 1
Registrován: 4 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod minterlanaa » 4 years ago

RB cAP?
0 x