Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

LHG 5 - zkušenosti

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Re: LHG 5 - zkušenosti

Příspěvekod hapi » 7 years ago

uvidíme co? uvidíme to, že airgridy léta jedou a ubnt lidi to neřeší :-) a co třeba nanobridge? ty taky nemaji radom a je jich tady v okolí tuna a nezapadávaji sněhem... jasně, síto na tom bude hůř.

navíc jako sorry ale tohle je klientská jednotka která se dává na baráky takže se prostě ohřívá i od budovy a vzhledem k tomu že vnitřnosti jsou takřka stejný jako má sxt který bezpečně po zasněžení na střeše při umístění nízko nad střechou roztaje a udělá kolem sebe 20cm prostor ve sněhu. Jako neni to jednotka na např. ČRA věže takže by se k tomu měly lidi nějak rozumně postavit a neuvádět takový příklady. Je to klientská jednotka. Klientská jednotka za 1200,- včetně DPH která se umístuje typicky na rodinný baráky. Kdo si na tom chce stavět ultra levný PTP spoje tak prosim. Ale ať tady pak nefňuká.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

No přece uvidíme to, jestli na anténu napadá sníh a budeme celý den bez spojení nebo napadne a odtaje jako u jiných třeba za dvě hodinky a to celé dvakrát do roka.Takové antény mám, to tu píši a žít se s tím dá. Na to ohřívání od baráku bych se teda spoléhal tak před 20 lety. Já mám ve střeše přes půl metru izolace, netuším, kolik tepla bude tu anténu ohřívat, ale moc to asi nebude. Zateplují všichni. Jako reálné vidím spíš ohřátí od PCB jednotky, což pravděpodobně "odmrazí" ozařovač, ale jestli to teplo dosáhne až k rovině paraboly, to ukáže nejlépe praxe. A to je to "uvidíme".
mpcz, 29.08.2016
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 7 years ago

Pokusil jsem se ve svem predchazejicim prispevku teoreticky zduvodnit nezadouci stav,ktery muze nastat-a s nejvetsi pravdepodobnosti v zime nastane-aby si mohli uzivatele LHG 5 odhadnout pripadne zimni komplikace,aby tzv.vedeli,do ceho jdou.

A kdyz uz jsme u zalezitosti,ktere vas mohou v praxi potkat-jednomu z Vasich kolegu jsem meril sektorove trychtyrove anteny,vyrabene jednou nejmenovanou zahranicni firmou.
S kvalitnim prechodem koax-vlnovod vlastni vyroby,kteryzto prechod pouzivam pri mereni na 5 GHz je vyzarovaci diagram teto sektorove trychtyrove anteny slusny - viz diagramy,, koax-vlnovod nevyzarujici,,.
S prechodkou stejneho zahranicniho vyrobce MMCX pigtail-plosny spoj s H a V zaricem dochazi ke ztrate zisku cca 1,5 az 2 dB a u nestineneho,plastoveho adapteru pro RB xxx -viz diagramy koax MMCX-vlnovod prislusenstvi-k nezadoucimu vyzarovani do okoli zvysenemu o 15-25 dB oproti kvalitnimu prechodu koax-vlnovod.

Mereno na strednim kmitoctu 5,6 GHz.

Svisla stupnice je po 10 dB,vodorovna po 36 stupnich na dilek.Takze pokud pouzijete nestineny prechod-vite,do ceho jdete.

V pol azimut prechodka koax-vlnovod nevyzarujici.jpg

V pol azimut prechodka koax MMCX-vlnovod prislusenstvi.jpg
Naposledy upravil(a) stouracpetr dne 29 Aug 2016 22:34, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 7 years ago

H pol azimut prechodka koax-vlnovod nevyzarujici.jpg

H pol azimut prechodka koax MMCX-vlnovod prislusenstvi.jpg
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 7 years ago

Nestineny si koupi jen blazen, proto stinene byli tak nedostupne :-) nic nestineneho na sajtu u nas nema co delat.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Zdravím,
marně přemýšlím, jaký vztah má to stínění na problémy LHG-5?
Dík, mpcz, 30.08.2016
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 7 years ago

"A kdyz uz jsme u zalezitosti,ktere vas mohou v praxi potkat" buď rád že se má chuť někdo dělit o takové informace na fórech. :) Diskuze se hold někdy trochu stočí, ačkoliv je téma dané, ale kde co je z plastu a možná to lze použít u otázky jak to bude chodit když to bude pálit přes sebe a že SXT v plastu za plošňákem budou lepší. Nebudou.
0 x

Uživatelský avatar
stouracpetr
Příspěvky: 623
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod stouracpetr » 7 years ago

mpcz píše:Zdravím,
marně přemýšlím, jaký vztah má to stínění na problémy LHG-5?...


Napovim:

mpcz píše:... ale pokud dám tuto anténu na točnu, ...
mpcz, 27.08.2016


Pokud mate tu moznost,zmerte si ,,prijimaci,,vyzarovaci diagram at uz pri plynulem otaceni nebo alespon sestaveny z urovni po nekolika stupnich otocky LHG 5 [bude fungovat jako prijimac,ozareny homogennim signalem].
Pote na stejnem kmitoctu podobnym postupem zmerte ,,vysilaci,,vyzarovaci diagram LHG 5[bude fungovat jako vysilac,vyzarujici do okoli].

Porovnani obou diagramu napovi o kvalite VF casti LHG 5-v idealnim pripade by diagramy mely byt shodne.Podminkou uspesneho mereni je ale dostatecna vzdalenost signal odrazejicich prekazek a vhodne zvolena poloha obou anten-odrazy z okoli pri tomto zpusobu mereni mohou vysledek znehodnotit.

mpcz píše:...
Dík, mpcz, 30.08.2016


Не за что!
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Zdravím,
no přesně to se stalo, jen ty grafy jsem si nekreslil. Pouze mě zarazilo, že při měření na točně stačil minimální pohyb a signál lítal o několik dB. Když technik seřizoval v terénu, přehodil tu podložku a se signálem se nic moc nestalo. Až ta největší homemade prodloužená podložka pomohla v místě, kde bylo AP hodně hodně nad ním. Víc se v tom pitvat nemíním, antény jedou zatím k plné spokojenosti, všechny se spojily s AP na 144 Mbit, zkušebně i na 300 Mbit, přenos UDP od 80 / 80 Mbit. Žádné rozdíly TX vs. RX signálu zatím nejsou. 5 ks je v jedné oblasti se stejnou vzdálenosti od AP a i tady jsou RX a TX u všech antén vzácně vyrovnané a odpovídají kalkulačce.
Spíše mě začala zajímat ta odrazová síťka, jeji konstrukce a materiál. Jak bude chvíle času, dám ji pod rentgen, jsem zvědav, co uvidím.
mpcz, 30.08.2016
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Zdravím,
výsledek je poměrně nečekaný, hmota té robustní kostry i jemné síťky je naprosto homogenní, alespoň pro tuto diagnostickou metodu. Nejsou vidět žádné přechody mezi kovem a plastem.
mpcz, 30.08.2016
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 7 years ago

Co z toho vychází? Jen že je to zatavene v plastu?
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Nevím, výzkum trvá, já vidím na rentgenu pouze homogenní hmotu, počkáme, uvidíme, třeba to již někdo řešil a svěří se.
mpcz, 30.08.2016
0 x

Wakodaf
Příspěvky: 58
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Wakodaf » 7 years ago

oproti sxt to musí být o mnoho lepší zařízení...jen nechápu tu cenovku, jak se dostali tak nízko? v podstatě a pokud se nepletu je to srovnatelné se zmiňovaným sxt. Stěhuju se z bytu kde mám optiku a chtěl bych si mezi 2 byty ten internet přestřelit. Je to ve městě asi na 1200 metrů ....jen si eště nejsem jistej fresnelkou a zarušením....tu kalkulačku u jirouse něak pozměnili tak sní neumim :)
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 7 years ago

Zdravím,
dvě věci: odhaduji, že spoj s 2x LHG 5 - 1.200m bude bez problémů. Pár jich mám, 80 / 80 jedou všechny jak z praku. Ta neznámá do rovnice je samozřejmě naše oblíbené téma - rušení a obsazení kanálů v daném místě.
Kalkulačku ti můžu poslat, je to nejlepší kalkulačka, co jsem viděl :D , budeš spokojený, když tak SZ.
mpcz, 31.08.2016
0 x

Wakodaf
Příspěvky: 58
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Wakodaf » 7 years ago

rušení tam bude jako prase ale bojim se spíš fresnelky...Kam neni vidět ani smrt nebere :)
0 x