Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ARM problémy

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: ARM problémy

Příspěvekod ppp76 » 5 years ago

jakduch píše:Nedělal bych si s Arm hlavu :grinning:
Vždyť přece od ROS v7 bude opravené všechno... :grinning:

coze? ze se pani kolombova ukaze? neverim :)))))
0 x

jakduch
Příspěvky: 76
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod jakduch » 5 years ago

ppp76 píše:
jakduch píše:Nedělal bych si s Arm hlavu :grinning:
Vždyť přece od ROS v7 bude opravené všechno... :grinning:

coze? ze se pani kolombova ukaze? neverim :)))))

Podle mě je to chytrý tah jak odsunout řešení čehokoliv :D
Když něco neumí tenhle systém tak ten příští určitě bude umět všechno :D :D
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

okoun píše:
Gemb píše:
okoun píše:protože UBNT neumí vůbec nic tedy krom lepšího přenosu na bezdrátu, to bychom museli mít UBNT jako bridge a potom CPE jako hap mikrotik, což se takové dost blé.

Netrep zas sracky...neviem preco by si to mal mat v bridge...zas vymyslene veci... litebeam ac za par korun ti da u klienta v rezime router 100Mbit s prehladom a viac aj tak nepotrebujes..mne sa jednalo o jedinu zasadnu vec a to taku, ze ubnt nasadim a neviem o tom...maximalne odkape po burke. S mikrotikom je stale daco co sa tyka bezdratu...


jo jo nám prostě vadí na rozdíl od vás každý malinký prolbém v zákaznické síti řešit výjezdem technika, nehodlám půl života trávit v autě. díky mikrotiku který umí vzdáleně vyřešit prakticky všechny problémy a konfigurace, až bude umět ubnt blbou l2tp tak mi dej vědět, jinak je to u nás zatím jako tupý bridge který umí dobrý bezdrátový přenos ale jinak nic víc....

To, ze nevies nastavovat ubnt neni moj problem. Neviem co u bezneho klienta ktorych je drviva vacsina potrebujes. Potrebujes vec ktora ma 2 rozhrania a vie fungovat ako router/bridge podla potreby. Toto splni jak mikrotik tak ubnt. Ziadne advanced funkcie nepotrebujes. Verejnu IPcku poriesis rovnako bez problemov. Ano, mikrotik ma x dalsich veci a inych konfiguracii ale u bezneho klienta to nepotrebujem a je mi to prd platne ked to nevie by riadne bezdratovo pripojene. Zariadenia 10 ci viac rokov dozadu fungovali lepsie nez tento odpad. Je vidiet, ze mikrotik proste 5Ghz wireless odsunul bokom, orientuju sa viac na LTE, routing a ine...5Ghz wifi to vsak nieje a tak to vyzera. A riesit tu nejaky vyjazd technika....klientovi ked uz mame ist tak zvacsa je to jeho chyba a jeho problem = platene, takze aky problem...
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

tak mi řekni ty chytrolíne jak tam normálně nastavit l2tp server místo těch keců....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

A k čemu bych proboha na CPE měl L2TP server ??????
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

já to psal snad ne, docela často chce klient něco někde ve své domácí síti nastavit, a jak se dostanu do toho zařízení když má nějakou úplně jinou sít nebo ještě nejlépe ani nemá nastavenou GW, bez výjezdu v ubnt případě to neudělám.
vůbec to neberte že jsem nějaký zloun na ubnt, několikrát jsem o nasazení ubnt přemýšlel protože mikrotik mě fakt štal na bezdrátu, ale prostě furt mi vychází jako sítově mikrotik lépe....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 5 years ago

okoun píše:já to psal snad ne, docela často chce klient něco někde ve své domácí síti nastavit, a jak se dostanu do toho zařízení když má nějakou úplně jinou sít nebo ještě nejlépe ani nemá nastavenou GW, bez výjezdu v ubnt případě to neudělám.
vůbec to neberte že jsem nějaký zloun na ubnt, několikrát jsem o nasazení ubnt přemýšlel protože mikrotik mě fakt štal na bezdrátu, ale prostě furt mi vychází jako sítově mikrotik lépe....

MK jako dratovy router OK.Jejich switche ci bezdrat je jina pohadka.... :-(
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

flame vo ničem. Mám stejný otázky jako okoun. V případě mikrotiku nemusi řešit ani prd na víc.

Teď jsme byly u klienta co byl napojenej na starnet. Na střeše powerbeam, dole Cisco VPN RV042 jako pptp server s veřejkou, za tím z důvodu málo portů další cisco switch... spousta prachů k ničemu. Vyškubali jsme to, na střechu disc ac, nacpu ppp balíček, nastavím a jedu domu. Hotovo. A to nemluvim o tom že v ciscu nebyla starnetí obsluha schopná nastavit veřejku tak aby fungovala i zevnitř pokud to tam teda vůbec jde. Takže majitel aplikaci na chytrou domácnost s nastavenými dvěmi IPčky mezi kterými přepínal. Cool řešení :thinking:

ale o tom tohle vlákno neni. Tohle vlákno je o člověku co si tu poplakal 3 příspěvky a dál už nic takže zase vo ho*ně.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Přesně. Navíc když jsme mu napsali že nv2 je na ARMu dávno opravená tak ať používá nv2. Máme to tak všude a no problem. Opakuji žádné problémy na bezdrátu s Mikrotikem nepociťujeme...
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

ano ano fatální problémy jsou pryč ale ubnt furt má lepší bezdrát, hlavně krutě lepší hledání rušení a následný výběr vhodného kanálu což na mikrotiku je ruleta, ta latence nv2 není úplně skvělá jako u airmaxu ale to bych neviděl jako fatální problém, nejvíc mě rmoutí nepřítomnost toho spektáráku a totální ignorance mikrotik developerů to dodělat....
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Stavím bezdrátovou síť, základní cíl je z pásma vyrazit maximum. Důležité je i mít věci přehledné, jednoduché = i kdybych používal mikrotiky, nikdy bych nedovolil na CPE nastavovat nesmysly jako VPNky.
Pokud mám nastavovat něco klientovi na dálku v jeho prvcích, nikdo mi to nezaplatí, když je kvůli toho čas od času výjezd, je placený.
Pokud chce klient VPNku nebo nějaké další speciality, nastavuje se to na "jeho" routeru (klidně mikrotik) bez ohledu na to, čím je to připojeno.
Až bude mít lepší rádio Mikrotik, nebo kdkoliv jiný třeba v 60tce, můžu to začít nasazovat stále jako "jednoduché CPE". Nezmění mi to koncepci celé sítě...
2 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Souhlasím, služby které zákazník chce provozovat na jeho veřejné IP ať si má na svém routeru. Nevidím jediný důvod proč bych mu měl něco nastavovat na našem CPE.

Hapiho popsána varianta VPN gw na našem cpe nikdy. To že to Cisco neumělo harpain nat nebo ho neuměli ti předtím nastavit není snad problém poskytovate, ale vlastníka toho koncového zařízení.

Jaké má okoun konfigurační specialitky že má problémy s ubnt cpe netuším, když umíte používat ssh tak se taky protunelujete kam potřebujete i na ubnt zařízení.

Ano ubnt cpe umí primárně jen to základní, ale mě to stačí. Umí routovat, natovat, bridge, různé kombinace bridge a VLAN, dhcp v4 i V6 klient i server funkční i delegated prefix, umi pppoe, umi 802.1x. Neumí miliardu serepetiček jako ROS, ale je to CPE, po VDSL routeru taky nikdo nechce ospf, vpn gw jich umí minimum a o harpain natu se nedá mluvit.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

ssh tunel je mi k ničemu když potřebuji někam třeba do l2 nebo do jiného subnetu...
zaráží mě trochu ta myšlenka jako že internet a síťařina obecně je jen o bezdrátu? to snad ne. já prostě nechci mít svázané ruce zbytečně což zatím u ubnt to tak je, znovu opakuji na bezdrátovém přenosu je bezkonkurenčně lepší ale to je tak všechno potom jsou už jen mínusy...

pokud jsem takový škrt jako že začnu zákazníkům fakturovat za to že jim vzdáleně za 5 minut nastavím jejich nový router z lidlu tak to rovnou dám signál hele kašlu na tebe jdi ke konkurenci, jo pokud bych tam musel jezdit jako v případě ubnt tak by mě to dost točilo a je jedno kolik si za to budu účtovat, přeci jen máme 30km akční radius a to se prostě počítá jestli mám někam jezdit, ono je to hlavně o času, který prochrápu za volantem auta, děsně mě to nebaví :(
Naposledy upravil(a) okoun dne 29 Jun 2019 23:28, celkem upraveno 1 x.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Jako vtip dobrý, jasně že se do jinýho subnetu dostaneš :) a chová se to jako kdyby jsi tam byl v tom L2.

A tím vzduchem každému dle chuti.

Edit na tvůj edit: chlape fakt si přečti man k ssh tunelům. To co jsi napsal ukazuje jak jsi ssh neznalý. Jo a funguje to na všech ssh, ubnt, mk, cokoliv Linux based.
1 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 5 years ago

pgb píše:Jako vtip dobrý, jasně že se do jinýho subnetu dostaneš :) a chová se to jako kdyby jsi tam byl v tom L2.

A tím vzduchem každému dle chuti.

Edit na tvůj edit: chlape fakt si přečti man k ssh tunelům. To co jsi napsal ukazuje jak jsi ssh neznalý. Jo a funguje to na všech ssh, ubnt, mk, cokoliv Linux based.


dobře to je pravda ale jak SSH vyřešíš L2 tunel? ale nechytejmě za slovo to je jen jeden z problémů co UBNT neumí, prostě UBNT není žádná škatule co umí sítové funkce, to je jen zařízení co umí jednoduchý routing a NAT a to je všechno....
samozřejmě pokud si tam někdo nahraje CS firmware a bastlí tak prosim ale to je mimo hru.
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...