Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Náhodné výpadky hl. routeru - prosím pomoc

Problematika MikroTik RouterBoard hardware
pngi
Příspěvky: 32
Registrován: 8 years ago

Náhodné výpadky hl. routeru - prosím pomoc

Příspěvekod pngi » 7 years ago

Ahoj,
řešíme u nás šílenej problém, kterej mě asi za chvíli dostane do fabriky k pásu...
Náš hlavní router PC x86 s MikroTIKem na něm, má cca jednou za den výpadek, nepravidelně. Když se na to přijedu podívat, počítač normálně běží, ale nejde se do něho přihlásit, winbox nic nevidí atp. Pokud PC pouze restartuju, tak je to zase ok. Mimochodem jsem tenhle comp už i vyměnil za lepší a jediné co zůstalo staré je HDD s mikrotikem a jedna GBIT síťovka Intel do PCI slotu.
Ve stejné konfiguraci to jelo roky bez problémů a teď to začalo zlobit. Běží na tom ROS 3.83.3 a hlavně se z logu nikdy nic nedozvím, protože se po restartu smaže.
Nemá někdo nějakej nápad? Díky moc za rady.
0 x

Invia
Příspěvky: 76
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Invia » 7 years ago

Vzhledem k tomu, že už jsi vyměnil všechno kromě HDD tak ještě zkus to. Muze byt vadný. Nebo by možná stačil reinstall mikrotiku, ale tomu moc nevěřím. Mimochodem, jak stary ten HDD je?
0 x

waggy
Příspěvky: 22
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod waggy » 7 years ago

napiš sem konfiguraci,chipset, chipy na síťovkách atp.
0 x

Robotvor
Příspěvky: 803
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Robotvor » 7 years ago

Zkus vypnout v BIOSu Hyper threding
0 x

pngi
Příspěvky: 32
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod pngi » 7 years ago

pngi píše:Ahoj,
řešíme u nás šílenej problém, kterej mě asi za chvíli dostane do fabriky k pásu...
Náš hlavní router PC x86 s MikroTIKem na něm, má cca jednou za den výpadek, nepravidelně. Když se na to přijedu podívat, počítač normálně běží, ale nejde se do něho přihlásit, winbox nic nevidí atp. Pokud PC pouze restartuju, tak je to zase ok. Mimochodem jsem tenhle comp už i vyměnil za lepší a jediné co zůstalo staré je HDD s mikrotikem a jedna GBIT síťovka Intel do PCI slotu.
Ve stejné konfiguraci to jelo roky bez problémů a teď to začalo zlobit. Běží na tom ROS 3.83.3 a hlavně se z logu nikdy nic nedozvím, protože se po restartu smaže.
Nemá někdo nějakej nápad? Díky moc za rady.


Zatím jsem vyměnil síťovku, dám vědět, jak to dopadlo :)
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 7 years ago

Co zapnout logování na disk?
1 x

Jarin
Příspěvky: 77
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Břeclav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Jarin » 7 years ago

Mě to jednou dělala síťová Gb karta do PC expres slotu. Vyměnil jsem postupně vše, kromě oné síťové karty, protože jinou Gb jsem momentálně neměl a nepovažoval jsem ji za problém. Dělalo mi to úplně to samé a pomohl jenom restart na tvrdo. Ze zoufalství jsem ji nakonec vyměnil za 100Mbit kartu do PCI slotu a byl klid. Příčina zjištěna.
0 x

pngi
Příspěvky: 32
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod pngi » 7 years ago

Tak situace se opakuje. Po výměně síťovky (dříve Intel do PCI, nyní Intel do PCIE - vše kompatibilní s MK) router chcípá přibližně po 4 dnech a už ne každý den. Zapnul jsem dle rady logování na disk - flashku. Vyměnil UTP kabely k síťovkám, asi blbost ale přece. A taky objednal malý SSD disk s licencí MK, kam to všechno šoupnu.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 7 years ago

Jak máš připojenou síťovku? Přímo do slotu? Měli jsme problém, když jsme použili nízkou RACK krabici se sloty na ležato. Síťovka byla připojena plochým kabelem, takovou propojkou a chovalo se to stejně. Záseky po pár dnech. Když jsme plocháč vykopli do pryč a síťovku jsme nacpali přímo do PCI-E, tak vše chodí jako víno.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

nám se tyto restarty cca jednou za měsíc děly u verze nějaké 6.19? Potom když se přešlo na nějakou 6.37.3 to zmizelo, nevim ale v dnešní době CCRek pokud tam není potřeba nějakej ultra shaping bych nasadil to, je to realitvně bez rizika...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

pngi
Příspěvky: 32
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod pngi » 7 years ago

Petr Bačina píše:Jak máš připojenou síťovku? Přímo do slotu? Měli jsme problém, když jsme použili nízkou RACK krabici se sloty na ležato. Síťovka byla připojena plochým kabelem, takovou propojkou a chovalo se to stejně. Záseky po pár dnech. Když jsme plocháč vykopli do pryč a síťovku jsme nacpali přímo do PCI-E, tak vše chodí jako víno.


Síťovka je přímo do slotu, je to low profile... Hlavně je tam už jiný počítač, jiná síťovka. Jediné co zůstalo je stejný HDD, na kterém je MK nainstalovaný. Teď jsem přehrál na nejnovější verzi.
0 x

pngi
Příspěvky: 32
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod pngi » 7 years ago

okoun píše:nám se tyto restarty cca jednou za měsíc děly u verze nějaké 6.19? Potom když se přešlo na nějakou 6.37.3 to zmizelo, nevim ale v dnešní době CCRek pokud tam není potřeba nějakej ultra shaping bych nasadil to, je to realitvně bez rizika...


CCR jsme nechtěli použít záměrně, protože dříve to běželo na nějakém Core2Duo, pak to začalo zlobit, tak jsme tam dali core i5-2500K ze skladu, vytížení procesoru je ve špičce kolem 10%. Jde o to, že problém se opakuje i s jiným HW. Uvidíme, co se bude dít, až nasadíme SSD.
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 7 years ago

pngi píše:
okoun píše:nám se tyto restarty cca jednou za měsíc děly u verze nějaké 6.19? Potom když se přešlo na nějakou 6.37.3 to zmizelo, nevim ale v dnešní době CCRek pokud tam není potřeba nějakej ultra shaping bych nasadil to, je to realitvně bez rizika...


CCR jsme nechtěli použít záměrně, protože dříve to běželo na nějakém Core2Duo, pak to začalo zlobit, tak jsme tam dali core i5-2500K ze skladu, vytížení procesoru je ve špičce kolem 10%. Jde o to, že problém se opakuje i s jiným HW. Uvidíme, co se bude dít, až nasadíme SSD.


Nemusí to být vůbec problém vadného železa. Změnila se konfigurace MK, narostla zátěž apt. HW podpora MK nemusí být 100% (a taky není), ale nějak to fungovalo a teď už to nedává. My dřív měli taky servery a kvůli problémům s HW jsme mikrotik pak posunuli do virtualizace. To chodilo poměrně stabilně, protože měl MK pod sebou virtualizovaný (tedy ideální HW), ale nakonec nestačil ani výkon. A to jsme měli 16jádrový xeony. x86 HW má hroznou režii na interuptech a i když to na procesoru ukazuje zátěž poměrně malou (20-30%), tak reálně při testech propustnosti už to nestíhá.

Jak už tu někdo psal, volil bych CCR. Na sítový operace to má neuvěřitelnej výkon na to jaká je to pixlička. Zároveň se tím vyřeší záložní napájení, protože pecko na UPSkach prostě dlouhý časy neudržíš. Uvidíš, že budeš mít klid.
1 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 7 years ago

Mame nasazene x86 reseni, nam treba ccr nevyhovovalo vykonem a stabilitou :) obcas jebka odpojila ethernety a nikdo netusi proc. Ale vyladit funkcni verzi byl docela porod.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 7 years ago

Jeste doplnim, ze mame stroj na intelu, 3x 1gb sitovka, verze 6.32.4 ve spicce pres to tece cca 700/150 Mb. Slity dva konekty dohromady, routing, vlany a simple queue shaping. Pak jeste par mensich routeru na core2duo 2x intel gb sitovka.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....