Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Mohu mít na jednom chainu 150Mbps?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Mohu mít na jednom chainu 150Mbps?

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Dobrý den,
zajímalo by mě jak je možné, že takový UBIQUITI Bullet M5 AirMAX nebo MIKROTIK: RBG5HN-A GROOVE může mít s jednou anténou až 150Mbps (viz. specifikace).
Můj Mikrotik 433 má 5GHz wifi kartu s podporou N, jenže maximu na Tx/Rx je 65Mbps, víc to nedá prostě. Přitom ISP má dvě UBIQUITI sektorové antény AirMAX MIMO, 20 dBi, 90°, 2x RSMA (5 GHz), první je nastavená na MIMO až 300Mbps a druhá 150Mbps. Žádné omezování rychlosti neuplatňuje, na tom spoji je pár lidí. Zkoušel jsem oba sektory, CCQ je 80-100/98-100.
Můžete mě někdo prosím poradit, co mám nastaveno špatně. Proč mě víc jak 65Mbps nedá? Rychlost mám po celý den stejnou 20-24Mbps (měřeno na speedtest.net)
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Je to jednoduché, je nutné ve winboxu nastavit šířku kanálu 40 MHz s daným extension kanálem (buď je above nebo below). Je to v záložce wireless->interfaces->(daný interface)->wireless->channel width. Alespoň je to takto ve verzi 5.7 a vyšších. Dříve bylo nutné hledat extension channel v záložce HT.

Až pak lze dosáhnout linkové rychlosti 150 Mbps na jednom chainu.

Jinak jsem nepochopil to, jak má ISP dvě MIMO antény a jednu na 150 Mbps a druhou na 300 Mbps.
Na 2x2 MIMO neexistuje rate 150 Mbps, tam je buď 130 Mbps (při 20 MHz) a nebo 300 Mbps (při 40 MHz).
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Teď jsem to pro jistotu zkusil znovu, víc jak 65Mbps ... ? ne ne :?
20/40 below nebo above prostě bez rozdílu.


Omlouvám se, je tam 130Mbps ne těch 150Mbps
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

Protoze tyhle cisla jsou teorie, vycucana z prstu za idealnich laboratornich podminek a merena jednim smerem v linkove vrstve. To nema s realnym datovym prenosem nic spolecnyho.
Jako koneckoncu u zadne wifiny, kde se vyrobci predhaneji v cislech....
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

a není to tím že mám Mikrotik a na druhé strane jě UBIQUITI?

Rád bych si za měsíc přebudoval wifinu na MIMO, a tenhle fakt mě zaráží.
Naposledy upravil(a) iiyama dne 06 Jun 2012 21:59, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
mikyx
Příspěvky: 105
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mikyx » 12 years ago

iiyama píše:a není to tím že mám Mikrotik a na druhé strane jě UBIQUITI?

Rád bych si za měsíc přebudoval wifinu na MIMO, a tenhle fakt mě zaráží.


A co čekáš ? Že ti dá tvůj ISP 300 Mbps ? :lol:
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Vzhledem k tomu že ten panelák je celej na optice ....

soused ma buletta a frci mu to ještě rychlejc než mě
0 x

Uživatelský avatar
mikyx
Příspěvky: 105
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mikyx » 12 years ago

iiyama píše:Vzhledem k tomu že ten panelák je celej na optice ....

soused ma buletta a frci mu to ještě rychlejc než mě



Já myslím, že rychlost není ta nejdůležitější věc. Co ping ? Stabilita za špatného počasí ? Je více aspektů.
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

ping 5-15ms, stabilita za špatného počasí? Nemůžu si stěžovat, je to jen 500metrů takže výborný.
0 x

Uživatelský avatar
mikyx
Příspěvky: 105
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod mikyx » 12 years ago

iiyama píše:ping 5-15ms, stabilita za špatného počasí? Nemůžu si stěžovat, je to jen 500metrů takže výborný.


To si nezmínil, že je to 500 metrů. To je jiná. Každopádně co tu jěště nebylo zmíněno na 40 MHz kanál musí být čistej vzduch jinak prostě nepojede a pokud říkáš, že jsou tam paneláky tak je tam určitě i dost zarušeno. Záleží taky na anténě. Nejsem žádnej profík, říkám jen to co jsem vysledoval a vystudoval na ispforu.
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

Pokud se pouziva nejeke TDMA, pak funguje samozrejme jen v ramci jednoho typu zarizeni, tedy mkt NV2 a nebo ubnt Airmax...
Mezi sebou si nepokecaj, tam jede jen cisty protokol.
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

mikyx Mikrotik ukazuje jen 5 wifi sítí v pásmu 5Ghz. Zarušené to tady není, je to na okraji města, ze všech stran samé pole :D
Naposledy upravil(a) iiyama dne 06 Jun 2012 22:15, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Protoze tyhle cisla jsou teorie, vycucana z prstu za idealnich laboratornich podminek a merena jednim smerem v linkove vrstve. To nema s realnym datovym prenosem nic spolecnyho.


Jasný, ale jemu podle mě šlo o to, že se mu to slinkuje na max. 65 Mbps, ač linková rychlost má být 150 Mbps.

Každopádně, jsou dvě možnosti:
1) AP jede na 20 MHz MIMO. Pak je jasný, že ti to s jednochainem nikdy víc jak 65 Mbps linkovkou nepojede.
2) AP jede na 40 MHz, buď simplex nebo MIMO. Pak ti to na jednom chainu MUSÍ jet 150 Mbps. Jestli ne, máš někde něco špatně nastavené.
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

divizna píše:
Protoze tyhle cisla jsou teorie, vycucana z prstu za idealnich laboratornich podminek a merena jednim smerem v linkove vrstve. To nema s realnym datovym prenosem nic spolecnyho.


Jasný, ale jemu podle mě šlo o to, že se mu to slinkuje na max. 65 Mbps, ač linková rychlost má být 150 Mbps.

Každopádně, jsou dvě možnosti:
1) AP jede na 20 MHz MIMO. Pak je jasný, že ti to s jednochainem nikdy víc jak 65 Mbps linkovkou nepojede.
2) AP jede na 40 MHz, buď simplex nebo MIMO. Pak ti to na jednom chainu MUSÍ jet 150 Mbps. Jestli ne, máš někde něco špatně nastavené.


Ano jde mě o to slinkování :D
Jak se dá zjistit jestli to jede 20MHz, nebo těch 40Mhz?
V Mikrotiku, wifi scanner ukazje Channel width 20Mhz, a to u všech 5 wifi 5GHz sítí které mě to tu chytá. Jestli je to ono...
0 x

net.work
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod net.work » 12 years ago

kdyz uz, tak se to slinkuje na 135Mbit pri 40Mhz kanále... 400ns guard interval zatim Tik neumi...
0 x