Stránka 1 z 2
Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 11:36
od honza26
Dobrý den,
měl bych dotaz na zkušenější kolegy, v jaké konfiguraci / topologii postavit nově budovanou síť.
Mám tady k dispozici Mikrotik RB1200 jako hlavní router (do kterého bude připojena konektivita) a dále UBNT Rocket M5 se sektorkou 120°. Na klientech bude AirGrid 22dB, nebo Nanostation M5.
Pro šťouraly: provozováno v limitech.
V první fázi chci připojit cca 30 lidí. Jak to routovat? Vše na mikrotiku a AP v režimu bridge nebo AP v režimu router? Co je lepší, rychlejší atd. ? Co je lepší z hlediska rozšiřování sítě do budoucna?
Kde nastavovat QOS nebo omezování šířky pásma - na RB 1200 nebo až na AP nebo na klientech?
Mám jít do AirMaxu nebo raději zůstat u klasiky?
Začínám, tak mě prosím nekamenujte.
Díky všem za případné podněty.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 11:50
od hapi
všechno na mikrotiku a apčko bridge. Jakmile začneš na ubnt routovat tak budeš muset zůstat na statickym routingu a tedy prostý psaní rout do tabulky. Časem zjistíš že to je na hlavu a pak začnou čachry v síti a potečou nervy. Pokud chceš jít do M5 serie ubnt, tak jedině všechno M5 a určitě zapnout max co jde pro zrychlení bezdrátu. To budeš u klientů mít zařízka s natem? Počítej s tim že ubnt aktuálně neumí IPv6 například a i kdyby umělo, tak je tu zase problem s tim že to nemá dynamickej routing a zase budeš datlovat routy takže bych ti doporučil kupovat ke klientům třeba RB750x/751x a na střechu něco od ubnt kde budeš mít pro klioše DHCP a zároveň to oddělí balast v jeho síti od bezdrátu a rovnou tam bude mít pro sebe 4 porty. No a s tim jde ruku v ruce cena klientský sady a domaciho routeru která bude celkem už vysoká a nabízí se otázka jestli tohle prostě nenechat na SXTčku jako klientský sadě která zvádne všechno víše zmiňované atd.. atd.. ale asi každej máme jinou představu jak nakládat se svoji sítí a co od ní chceme. Každopádně je spousta další detailů na který přijdeš a nebudou se ti jejich řešení ani trochu líbit.
Už třeba otázka shapingu... je jasný že shapovat se musí centrálně pro optimální využití konektivity atd.. atd.. a zároveň zachování QoS mezi klienty případně službami.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 17:36
od Walkeer
Vysvetlis mi prosim Hapi, k cemu je dobry dynamicky routing na CPE? Ja jim dam vzdy jedinou default routu na AP, kam jsou pripojene a to uz zajisti potrebny dynamicky routing...
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 17:37
od ludvik
Co si přesně představuješ pod pojmem "neumí ipv6"? Ve WDS je to totiž nepodstatné, hlavně že to přenáší.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 17:39
od ludvik
Jemu nešlo o to u klienta, jako spíš o APčko.
Walkeer píše:Vysvetlis mi prosim Hapi, k cemu je dobry dynamicky routing na CPE? Ja jim dam vzdy jedinou default routu na AP, kam jsou pripojene a to uz zajisti potrebny dynamicky routing...
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 19:44
od hapi
dynamický routing se nese celou sítí až na klienta. Proč? Na to je stejná odpověď jako na IPv6 ve wds což může říct jenom člověk co primárně vidí všechno v natu (tim tě nechci urazit). Jak prosimtě rozeznáš klienty na IPv6 když jim dáš Advertise/DHCPv6? To jako všichni budou v /64 prefixu a nebo si budou ipv6ky psát do pcček ručně? no nebudou a tim pádem se dostáváme do situace, kdy má každej user/přípojka /64 prefix a na APčku je 50 klientů a každej má svůj prefix... ty budeš routovací tabulky tedy 50 rout vypisovat na APčko ručně?... ty seš kaskader voe. Já ne, já si zapnu OSPF.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 20:50
od honza26
Díky všem za odpovědi.
To: hapi - takže AP bude v režimu bridge (nebo bridge WDS ?) a klienta mohu dát Klient nebo Klient WDS a na LAN buď bridge, router nebo SOHO router. Pokud bych měl na LAN rozhraní u klienta router / SOHO router, tak můžu mít NAT přímo na NS M5, AIRGRID nebo co tam bude .... V tom je problém co se týče dynamického routování?
Je schopný mi někdo vysvětlit rozdíl mezi router a SOHO router?
Díky.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 21:32
od hapi
to záleží na tom jak si navrhneš síť. Máš několik možností no. Všude WDS a tim pádem router na stole u zákazníka. Nebo bez WDS a router uděláš na klientovy. Obojí má stoje pro a proti a mě osobně složitější řešení v podobě WDS a routerů na stole vypadá jako do budoucna správný a upgradovatelný řešení pokrývající většinu rozmarů userů a technologií.
SOHO je jenom označení "Small Office/Home Office"
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 21:45
od honza26
Jak to tak procházím, tak mi jde právě nastavit Klient WDS na WLAN a zároveň router na LAN (včetně DHCP, NAT atd) - je to možné? Je to podle tebe správný řešení pro případ, že zákazník má 1 PC a nepotřebuje tedy další router "na stole"?
V případě, že by měl požadavek na další zařízení, dal bych mu tam switch a routovalo by se to přes např. NS M5 co by měl na střeše s nastavením klient WDS na WLAN a router na LAN.
Případně router místo switche, kdyby byl požadavek např na 2,4GHz po domě.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 21:49
od dubrma
Na WDS bych zapoměl, klasika ap - klient. Nevim jak je na tom UBNT s IPv6, ale když vyjde, tak nebudeš muset používat wds, ani mikrotik router. Pokud nepotřebuješ dynamické routování.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 21:58
od ludvik
dynamickej routing až na klienta je sice možný, ale vcelku dost zbytečný. A v podstatě i nebezpečný, kaskadér jsi ty. Nemluvě o houpání quaggy, když se ti každou chvilku nějaký klient odpojí. Dělá se to tak, že pokud už jim chceš naroutovat nějaký ipv6 prefix, je to na kraji sítě staticky. A ta statika je rozdistribuovaná do zbytku sítě už dynamicky. Pro IPv6 máš takových prefixů, že to uděláš jenom jednou ... a když je nový klient, tak se na koncový router přihodí jeden záznam. V tom nevidím problém, buď to přežiješ, děláš to jenom jednou, nebo si to nascriptuješ ze svého systému. Případně by to asi šlo zautomatizovat skrz DHCP (prefix delegation) - což je oficiálně jediná správná cesta.
Ono je způsobů víc. Není jenom jeden, mimo který cesta nevede. Ale dávat kdejakému domečku OSPF, to fakt až jako poslední možnost.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 22 Aug 2011 22:06
od hapi
nevidim jedinej důvod proč nedávat na klioše ospf. Končí přece na wifi části a nemusim řešit pytomí věci kolem nějakýho automatizování. Nějaký houpání quaqqy či ospfka v mkčku nepozoruju a je mi to fuk, zařízení maji makat ne se flákat. Ale každej jak chce.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 24 Aug 2011 13:20
od honza26
Díky, a dáváte na klienty DHCP nebo to je lepší dělat ručně, aby se to třeba po výpadku napájení nezměnilo?
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 24 Aug 2011 13:48
od hapi
a co by se mělo něnit? Jeidný co se mění jsou PCčka v domácnostech a nejenom PCčka. Těžko dneska donutíš lidi psát si ipčka do zařízeních a třeba u mobilů to kolikrát nejde a je to zdlouhavý. Jedině DHCP.
Re: Doporučení na konfiguraci sítě
Napsal: 24 Aug 2011 14:13
od honza26
Nemám na mysli doma za NATem (PATem) u klienta, ale jestli zařízení na střeše dávat na WLAN DHCP klient nebo statickou adresu ....