Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

VDSL modem

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
zajdee
Příspěvky: 256
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: VDSL modem

Příspěvekod zajdee » 4 years ago

@medvedkov: a zmenil jste i rozhrani v konfiguraci pppoe klienta na tu tagovanou vlanu?

Pripadne ukazte konfiguraci pppoe a rozhrani.

@s_a_m: u vodafonu nejspis ne, velci operatori jeste nejdou pripraveni.
0 x

medvedkov
Příspěvky: 38
Registrován: 17 years ago
Bydliště: mpb
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod medvedkov » 4 years ago

vdsl.png
vdsl.png (44.63 KiB) Zobrazeno 3564 x

Nastaveního je tam tak málo, že netuším kde jsem co kde mohl zapomenout :-( ...že by třeba MTU?
0 x
zadnej

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

medvedkov píše:vdsl.png
Nastaveního je tam tak málo, že netuším kde jsem co kde mohl zapomenout :-( ...že by třeba MTU?


Nemělo by být PPPoE na VLAN rozhraní místo sfp? :thinking:

MTU mi dělalo kraviny jen u IPv6 (je potřeba ho snížit)
0 x

zajdee
Příspěvky: 256
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zajdee » 4 years ago

Je to tak, je treba na PPP interface vybrat interface "vlan1" (s nastavenym VLAN tagem 848) misto sfp1.
MTU je vhodne snizit, resp. nastavit TCPMSS. IPv6 u 365internetu aktualne neni, takze tam problem nebude.
Naposledy upravil(a) zajdee dne 11 Feb 2020 12:52, celkem upraveno 1 x.
0 x

medvedkov
Příspěvky: 38
Registrován: 17 years ago
Bydliště: mpb
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod medvedkov » 4 years ago

Děkuji moc všem za rady, večer se v tom pohrabu :-)
0 x
zadnej

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

Jak už někdo psal výše. PPPoE vytočit na VLAN848 a VLAN848 přiřadit k přívodnímu interface.
0 x

zajdee
Příspěvky: 256
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zajdee » 4 years ago

Jeste jedna vec: "use service tag" v nastaveni VLAN by melo byt odskrtnute. Tahle volba by mela slouzit pro QinQ (pouziva jiny ethertype), coz neni pripad Terminatoru.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

placek.milan píše:Mám. Zapojil jsem, vytvořil vlanu a vytočil ppoe. Vše jede na první pokus. Oproti comtrendu klesla o 6ms odezva a hlavně má gb porty.

Nakolik to měsíčně přijde?

U Vodafonu je VDSL po VLANě? Já jsem u T-Mobile a tam to točím z Mikrotiku přímo bez VLAN.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

Radek.Kovacik píše:
placek.milan píše:Mám. Zapojil jsem, vytvořil vlanu a vytočil ppoe. Vše jede na první pokus. Oproti comtrendu klesla o 6ms odezva a hlavně má gb porty.

Nakolik to měsíčně přijde?

U Vodafonu je VDSL po VLANě? Já jsem u T-Mobile a tam to točím z Mikrotiku přímo bez VLAN.


Pokud se nepletu, u CETINu je vždy PPPoE tunel ve VLAN 848, na operátorovi nezáleží. Pokud je použitý modem v bridge, je možné mít VLAN 848 odtaggovanou už na něm. Jinak např. u Metronetu je Terminátor bez příplatku.
2 x

zajdee
Příspěvky: 256
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zajdee » 4 years ago

PPPoE je vzdy ve VLAN 848 na VDSL a FTTH/B (s vyjimkou nezmigrovanych FTTx pripojek).
U ADSL to neni VLAN, ale VPI/VCI 8/48. Terminator by to i pro ADSL mel tlacit do VLAN 848.
0 x

medvedkov
Příspěvky: 38
Registrován: 17 years ago
Bydliště: mpb
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod medvedkov » 4 years ago

Děkuji ještě jednou za rady. už to běží jak má. Byly tam 2 chybky jak jste psali - PPPoE musí být na VLAN a Use Service Tag odškrtnuté. Pro ty, kteří to budou řešit a budou v nouzi dám raději screen :-) Terminátor Zyxel 4005 dává Cetin i s aktivací bondingu zadaco.
Přílohy
VDSL.PNG
VDSL.PNG (41.98 KiB) Zobrazeno 3387 x
1 x
zadnej

zajdee
Příspěvky: 256
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zajdee » 4 years ago

@medvedkov: Cetin ho dava za 20 Kc/mes. Bez DPH velkoobchodne. Podle uzivatelskeho jmena na screenshotu predpokladam, ze zadarmo ho mate ke sluzbe od 365internetu? :-)
UVT ho ma za 30Kc/mes., Metronet loni psal, ze si za Terminator nebude uctovat priplatek, 365internet by tedy byl taky bez priplatku... sluzby s Terminazorem zrizuje i A1M, u nich by me zajimalo, jestli vezmou naklad taky na sebe, nebo jestli zakaznik plati.
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

zajdee píše:Metronet loni psal, ze si za Terminator nebude uctovat priplatek

To platí, mám od nich aktuální nabídku, terminátor je v ceně služby, která souhlasí s tou uvedenou na webu, takže vlastně zdarma.
1 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 4 years ago

JCltm píše:Pokud se nepletu, u CETINu je vždy PPPoE tunel ve VLAN 848, na operátorovi nezáleží. Pokud je použitý modem v bridge, je možné mít VLAN 848 odtaggovanou už na něm. Jinak např. u Metronetu je Terminátor bez příplatku.

Máš pravdu, teď jsem se díval na nastavení svého modemu a on to fakt taguje, i když je v bridge. Úplně jsem na to zapomněl, že to tam mám takto nastavené. Mám starý modem Zyxel P-870HN-53b a jede bez problémů, ani nevím kolik let, možná 8 nebo 10.
Pokud by se modem pokazil nebo by bylo potřeba přejít na modernější technologii kvůli kompatibilitě, o Terminátor bych měl zájem. Nejraději bych ale skončil na optice, ovšem tu Cetin zatím u nás neplánuje, možná ještě nějaký lokální ISP.
0 x

paul12
Příspěvky: 6
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod paul12 » 4 years ago

Díky všem za rady.

Čekám na dokončení DSLAMu, což má být v horizontu 4 měsíců, tak uvidím, co bude mít Vodafone tou dobou v nabídce (třeba překvapí Terminátorem), každopádně to budu i podle vašich zkušeností řešit modemem v bridge módu a za ním Tik.

Měl bych ještě dotaz ke kabeláži. Telefonní vedení mi ústí ve sklepě do krabice a já chci telefonní zásuvku až v patře domu. Můžu to natáhnout v UTP případně FTP či koupit SYKFY 2x2x0,5?




Díky
0 x