Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Výměna - má smysl? hap ac2 + switch vs rb4011

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Obe001
Příspěvky: 2
Registrován: 4 years ago

Výměna - má smysl? hap ac2 + switch vs rb4011

Příspěvekod Obe001 » 4 years ago

Zdravím,
rád bych se zeptal zkušenějších. Jde mi o to, že se v nastavení sítě rád hrabu. Prosím o rady, zda má níže uvažované smysl. (technicky/finančně).

Aktuální situace : Domácí síť v RD, optická přípojka 50/50 Mbit (do budoucna bych rád vyšší rychlost);
Zařízení : 2 x PC (kabelové připojení), 2 x notebook (wifi 5Ghz), 6 x mobilní zařízení (mobily, tablety,...), 1 x TV (kabel), 1 x NAS (kabel), další AP (hap ac2);
Technicky : optická přípojka je připojena do HG8310M dále hap ac2 (jako router a AP) dále obyč. switch (Zyxel gs1100-16). Do switche jsou kab. zásuvky (7) a NAS a router (hap ac2).

Nyní zvažuji ze bych hap ac2(router a ap) a switch (gs1100-16) vyměnil za RB4011. A původní router použil čistě jako AP.
Přepoklad : eth1 vstup z HG8310M, eth10 POE hap ac2, eth2-8 dat. zásuvky, eth9 NAS.

Očekával bych o tohoto kroku : méně napájení (hap ac2 přes POE z RB4011), lepší spravovatelnost sítě, možnost použití Capsmana?.

Obavy : pokud jsem to pochopil správně, na RB4011 by měla být nižší propustnost (gs1100-16 má přep. kapacity 32 GBit) a RB4011 pouze ca 10 GBit při čistém switchi. Jak to bude v kombinaci s router?

Co vy na to?
Díky za reakce
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Technicky je propustnost toho switche od Zyxelu i od Mikrotiku naprosto stejná. Libovolný port může udělat 1Gbit s jiným portem. Čili vyšší propustnost v datasheetu je daná jen počtem portů. U mikrotiku zkalená tím, že tam jsou dva pětiportové switche a provoz mezi nimi jde přes CPU (nebo kabelem, ale tím si člověk sebere dva porty jen tak).

Routovací výkon je vždy menší, než switchovaný (alespoň v této kategorii). Hodně závislý na konfiguraci. Co chceš slyšet?

V každém případě je ta 4011 výkonnější, než HAP. Čistě papírově dvakrát ... Jestli to doma poznáš je už jiná otázka.

Řekl bych toto: hrabeš-li se rád, smysl to má. Nechceš-li za to utratit, smysl to nemá.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

S tím 50/50 rozdíl nepoznáš a je zbytečné to měnit když to funguje. Pokud už bych to chtěl řešit lépe tak co použít hEX jako router, za něj klidně ten zyxel switch a hap ac jen jako wifi ap. 4011 je podle mě zbytečná a honit lokální sít jen přes switch je lepší volba.
0 x

Obe001
Příspěvky: 2
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Obe001 » 4 years ago

placek.milan píše:S tím 50/50 rozdíl nepoznáš a je zbytečné to měnit když to funguje. Pokud už bych to chtěl řešit lépe tak co použít hEX jako router, za něj klidně ten zyxel switch a hap ac jen jako wifi ap. 4011 je podle mě zbytečná a honit lokální sít jen přes switch je lepší volba.


Diky za reakci. V cem je hex lepsi nez hap ac2? Dle technickych info je hap ac2 na tom lepe.....melo by to smysl?
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

V nicem uroutuji +- stejny datovy tok... Imho pri ponu 50/50 by to uroutovala i mala hapina ;)
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

no, hap ac2 jistě doporučuju použít ale problém je že přívod netu kde bude přívodní router většinou nebejvá na místě správném pro wifi pokrytí. Proto někam na přívod dáš hex, pak někde po cestě switch a někde jinde zase hap ac2. Pokud máš wifinu na správným místě a je tam wan tak logicky použít jenom hap ac2. Pokud bych měl investovat do wifi v podobně jaká je v RB4011 tak bych asi šel do mikrotik audience. Má to dva porty, wan, lan + switch a výkonu po všech stránkách jak nas*áno.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

hapi píše:no, hap ac2 jistě doporučuju použít ale problém je že přívod netu kde bude přívodní router většinou nebejvá na místě správném pro wifi pokrytí. Proto někam na přívod dáš hex, pak někde po cestě switch a někde jinde zase hap ac2. Pokud máš wifinu na správným místě a je tam wan tak logicky použít jenom hap ac2. Pokud bych měl investovat do wifi v podobně jaká je v RB4011 tak bych asi šel do mikrotik audience. Má to dva porty, wan, lan + switch a výkonu po všech stránkách jak nas*áno.


Přesně, ideální je dát hex na uplink a potom do switche... Pokud není problém táhnout uplink do ac2 a z něj do switche tak ten ac2 je ok. 50/50 zvládnou oba rb. Zkoušel jsem hodně zařízení, nakonec jsem skončil u hEX jako router a tplink deco m5 jako ap, mají dobře řešený roaming při použití více ap
0 x