Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Spoj 5Ghz 2,5km

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
pardus116
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

Spoj 5Ghz 2,5km

Příspěvekod pardus116 » 4 years ago

čau potřeboval bych poradit
provozuji v Brně jako soukromá osoba tento spoj https://mapy.cz/s/jebujofapu
z důvodu ušetření peněz a z důvodu toho že na jedné straně je UPC a na druhé je prd (DSL only)
na obou stranách mám Nanobridge M5 30cm
bohužel jsem z toho vytáhl pouze maximalně 5/1mbit a to ještě když je pěkně
kdybych tam protlačil 10/10 tak budu skákat radostí
nejspíš je to hodně zarušené. když pustím Airview tak je všechno žluté až oranžové....
prosím je někdo ochoten pomoci, jak z toho dostat víc?
nepoužívám Airmax, ani to přeskakování po různých pásmech, firmware - poslední
pomůže koupě novějších UBNT, je chyba v nastavení? dokáže někdo pomoci, ať už když zašlu screenshoty, nebo někdo z Brna,
jsem ochoten i zaplatit, pokud to k něčemu bude...

Díky Tom.
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Skoda casu a prace toto...
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

pardus116
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod pardus116 » 4 years ago

hejtovat umí každý... Schválně jsem využil Začátečnické témata. já nemám tolik zkušeností abych mohl říct že se snažím o zbytečné...
chtěl bych vědět jestli je vůbec nějaká naděje aby mě to jelo líp, ? Co bych mohl ještě vyzkoušet? než to mám úplně zavrhnout... Díky.
0 x

Uživatelský avatar
Sentello
Příspěvky: 109
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Sentello » 4 years ago

nanobrige je velice dobrý, pokud to máš dobře a nejede to tak máš zarušeno a s tím nic neuděláš, jedině zkusit frekvence měnit. Můžeš taky zkusit, jestli máš starý bordel udělat spoj na 2.4ghz, dobrý byli antény od Pacificu: https://www.czc.cz/pacific-pw24-antena- ... 54/produkt

pokud ani to ne tak 60GHz spoj, ale stojí to něco
Naposledy upravil(a) Sentello dne 07 Nov 2019 16:14, celkem upraveno 1 x.
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

2,5 km je v zarušeném prostředí na pásmo 5 GHz prostě moc.
0 x

mirek.k
Příspěvky: 796
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod mirek.k » 4 years ago

Sentello píše:nanobrige je dobrý, pokud to máš dobře a nejede to tak máš zarušeno a s tím nic neuděláš. Můžeš zkusit, jestli máš nějaký starý bordel udělat spoj na 2.4, dobrý byli antény od Pacificu: https://www.czc.cz/pacific-pw24-antena- ... 54/produkt

pokud ani to ne tak 60GHz spoj, ale stojí to něco

60 GHz na 2,5 km??!
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Brno, Praha je to fuk aglomerace je totalne zarusena bud rad ze ti to jede 10 Mbps jediny co bych ti poradil je pouzit ackovou prismu s jrceckem 29 ex a nebo airfibra 5x pokud to musi byt ubnt. 60tka na 2,5 km nerealny nebo se podivat po nejaky hightbendu 17, 24 nebo 80.
1 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

placek.milan
Příspěvky: 286
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod placek.milan » 4 years ago

2,5km v 5Ghz v Brně nikdy moc nepojede, bohužel už vůbec ne s NB 30cm, ty jsou tak do 1km aby to za něco stálo. Pokud by si chtěl, mám na prodej kompletní spoj, tzn. 2x PowerBeam M5 400 + radom + Gb POE.
Nebo na mikrotiku JRC24-EX a k tomu groove, to na menší rychlost bude fungovat. - Tuhle kombinaci taky mám a je mi ji líto vyhodit.
To by mohlo být určitě lepší.
60Ghz na 2,5 rozhodně ne, shodí to každý větší déšť.
Kolik tam potřebuješ protáhnout? Já osobně bych hledal nějaký starší summit 10Ghz, ale tam se asi nedostaneš pod 20 tisíc Kč.

Na Kainarové můžeš na DSLku mít 250Mbit a na druhé straně 50Mbit. Myslím si, že víc jak 50Mbit stejně z toho spoje po Brně nedostaneš.
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Hele 10 asi nee tam bude taky plno proto jsem ji nepsal.
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

cmgn
Příspěvky: 153
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod cmgn » 4 years ago

Zajímavé. Mám na PBE-400-ISO po Brně několik spojů kolem 3km, všechny ve 20 MHz jedou přes 100 Mbps.

Zrovna v Komíně je superčisto. Něco mám i z Vinohrad a taky přes 100...

Když děláte spoje na 2,5km na všesměrech, nedivte se ;-) dejte pořádnou anténu a pojede to v pohodě.
1 x

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 4 years ago

cmgn píše:Zajímavé. Mám na PBE-400-ISO po Brně několik spojů kolem 3km, všechny ve 20 MHz jedou přes 100 Mbps.

Zrovna v Komíně je superčisto. Něco mám i z Vinohrad a taky přes 100...

Když děláte spoje na 2,5km na všesměrech, nedivte se ;-) dejte pořádnou anténu a pojede to v pohodě.


Ja mám tie isté zariadenia 2,8km cez 145 sieti a na 20 MHz 120mbit
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 4 years ago

pardus116 píše:čau potřeboval bych poradit
z důvodu ušetření peněz a z důvodu toho že na jedné straně je UPC a na druhé je prd (DSL only)
na obou stranách mám Nanobridge M5 30cm


Proc dsl = prd? Dnes to jede 40 Mbit skoro vsude :-)))

Jinak proc tam nedas PowerBeam, treba s ksiltem?

Dneska behaji klidne 100 Mbit.
0 x

pardus116
Příspěvky: 5
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod pardus116 » 4 years ago

Nemám jistotu jestli když nahradím nanobeam powerbeamem tak se to zlepší... ? powerbeam si lépe poradí s rušením ?
Myslel jsem že je to fyzika, že když mám nízkou rychlost způsobenou zarušením tak, se musím zbavit rušení odrazů atd... větší parabolu zlepšit zisk antény, zůžit směrovost.... atd.
(for info zkoušel jsem na 3 minuty to pustit, ještě se starým FW v kanálech 5652 a 5660, a vylítl přenos až na 80mbit)
mám ve sklepě schované ještě paraboly z NB 400... zkusím je přehodit. akorát musím převrtat ty 4 díry, je tam jiná rozteč. a ještě mě napadá smotat kus plechu a vyrobit radomy.. může to pomoct?
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

V dnešní době bastlit něco k anténě? Jiná parabola bude mít jiné parametry, zářič nebude v ohnisku.

Tohle vše je přesně ten důvod, proč nikdo nechce moc radit. Pro zde přítomné je to obživa, proč radit někomu jak kvůli (jeho) ušetřeným třem stovkám dostat ukradený internet na druhou stranu města, nejlépe ještě na starém dopraseném zařízení.

Někde tam máš nějaký bordel nebo to špatně testuješ/měříš/popisuješ - že by M5tka jela na 5Mbps se mi nezdá, spíše bych čekal že se to to bude různě rozpadat, ztrátovat...
1 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

Bylo to tu napsáno už mnohokrát - jestli něco (z toho levnějšího) bude fungovat, tak jedině PowerBeam 5AC ISO, ideálně varianta s parabolou 500. Díky úzkému vyzařovacímu úhlu a radomu nebude chytat tolik bordelu z okolí.
0 x