Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Router a firma

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
daniellzavoeka
Příspěvky: 1
Registrován: 4 years ago

Router a firma

Příspěvekod daniellzavoeka » 4 years ago

Ahoj mohu se zeptat , když mám ve firmě cca 160 počítačů na switchi přes Ethernet a pak 40 zařízení na Wi-Fi .. myslíte že když zapojim switche do routeru (tl wr340gd) a bude rozvádět internet a DHCP po cele firmě včetně Ap a nas serverů.. myslíte ze to pujde? Mám linku 50mbps od O2
0 x

tomasik
Příspěvky: 103
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod tomasik » 4 years ago

To není rozumné :-)
0 x

Marek S
Příspěvky: 1
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Marek S » 4 years ago

Jestli máte tolik zařízení ve firmě, tak určitě nebude problém vrazit pár tisíc do routeru, který to obstojně utáhne.
Při takovémto počtu se už hodí rozdělit to alespoň na dvě sítě (vlany), nějaký nastavený firewall a monitoring ;)
Pokud neco levnějšího tak začít u MT RB2011/3011/4011 :)
Naposledy upravil(a) Marek S dne 08 Sep 2019 23:06, celkem upraveno 1 x.
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

Ano jsou firmy ktere nemaji vubec nic... maji 10Mb/s linku za 1000kc mesicne a za tim pres dhcp z mikrotiku v antene 200 zarizeni. Nejakou takovou jsme pripojili pred lety od konkurence a nechapal jsem jak je to v dnesni dobe jeste mozne. Aktualne maji 100Mb/s a routuje jim to RB750 k jejich spokojenosti.

Kdybych to delal dnes, tak 2011 je slabe a doporucuji nebrat. 3011 je rozumny zaklad a pokud penize nejsou problem berte 4011.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

A zároveň vyměnit admina, protože ve firmě s 200 PCčky by měl být někdo, kdo ví co dělá.
4 x

danno1771
Příspěvky: 48
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod danno1771 » 4 years ago

rsaf píše:A zároveň vyměnit admina, protože ve firmě s 200 PCčky by měl být někdo, kdo ví co dělá.

Áno MAL BY BYŤ ale presvedčiť majiteľa, že keď chce robiť biznis tak IT je rovnako dôležité je niekedy priam nemožné. Ale radšej dá ušetrené peniaze do nového bavoráka a keď má kupiť zariadenie dobre že nerecykluje 30 ročný počítač len aby ušetril, alebo nepozerá na alze 200€ notebook s pocitom koľko investoval on peňazí do IT ktoré sa mu nevrátia.
0 x

Uživatelský avatar
Fang
Příspěvky: 109
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fang » 4 years ago

Já vždycky na tohle říkám ať to spadne, ať dotyčný šéf pozná ten damage když mu stojí firma.


Osobně i do menších firem dáváme běžně CCRka 1009 či RB1100AHx4 což je sice overkill nicméně je to z důvodu redundantních zdrojů.
Naposledy upravil(a) Fang dne 09 Sep 2019 10:01, celkem upraveno 2 x.
2 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Fang píše:Já vždycky na tohle říkám ať to spadne, ať dotyčný šéf pozná ten damage když mu stojí firma.


Osobně i do menších firem dáváme běžně CCRka 1009 či RB1100AHx4 což je sice overkill nicméně je to z důvodu redundantních zdrojů.


Záleží pak na šéfovi. Jestli se chytne za hlavu a zainvestuje, nebo jen seřve člověka, co to má na starosti, že je *****.

U nás taky nebyly na nějaké "drobnosti" peníze, tak jsem jen napsal oficiálně email, že se u dané věci zříkám jakékoliv zodpovědnosti za výpadek, dokud nebude vyměněna. Najednou to pak šlo :D
1 x

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 4 years ago

Taky bych bral jako minimum RB3011 optimum RB4011/RB1100x4.
Už jsem se naučil, že škudlit podle zákazníka nemá smyl. To jsou opravdu špatně ušetřené peníze. Takže já osobně postupuji: Tady máte návrh ve stylu "social edition" (např. RB3011) a "optimal edition" (např. RB4011) + další adekvátní potřebná výbava okolo (patch cord, napájení atd....) kde ta cena dokáže taky nepříjemně naskákat. A buď se dohodneme anebo ne. Abych bral akci o které budu ještě poslouchat další půl rok, že něco nejde... Tak na to opravdu nemám náladu a čas.

Trochu mimo téma:
Pracuji ve firmě, kde IT sítě nejsou primárním byznysem, ale občas se tomu v rámci dané zakázky nevyhneme. Když občas přijedu na nějakou lokalitu (typicky starší most, tunel, kolektor atd...) a vidím v jakém stavu jsou tam sítě (IT, el rozvody atd...), poplatné době výstavby a jejich stáří. Tak je mnohdy levnější a rychlejší vše udělat nově, než to nějak zachraňovat za každou cenu.
0 x
Síť není jen internet ...

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 4 years ago

Nesmíte zapomenout, že ti "šéfové" tomu prostě nerozumí a nejsou schopni pochopit, proč jim doma stačí něco za pětikilo, ale do firmy potřebují minimálně desetitisíce. Okamžitě jim blikne, že je někdo chce okrást.
3 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

ikk píše:Taky bych bral jako minimum RB3011 optimum RB4011/RB1100x4.
Už jsem se naučil, že škudlit podle zákazníka nemá smyl. To jsou opravdu špatně ušetřené peníze. Takže já osobně postupuji: Tady máte návrh ve stylu "social edition" (např. RB3011) a "optimal edition" (např. RB4011) + další adekvátní potřebná výbava okolo (patch cord, napájení atd....) kde ta cena dokáže taky nepříjemně naskákat. A buď se dohodneme anebo ne. Abych bral akci o které budu ještě poslouchat další půl rok, že něco nejde... Tak na to opravdu nemám náladu a čas.


Těm vícevariantním návrhům se v zakázkách vyhýbám - do firmy řádově se stovkou počítačů a konektivitou kolem 100Mbit s požadavkem na nějaké VPNky teoreticky přichází v úvahu RB450Gx4, 3011 nebo 4011. Po přičtení příslušenství k RB450 (krabička, zdroj, pořád to není rackmount) je rozdíl v hardware do tisícovky. V celém objemu prací (další příslušenství, montáž, konfigurace) je ten rozdíl skoro zanedbatelný. Co pak mám říct zákazníkovi - že tomu levnějšímu nevěřím? Nebo že mu to dražší nabízím abych více vydělal? Posílám variantu kterou si jsem jistý, levnější varianty vytahuji až když jsem tázán na úsporu (kupte levnější, ale můžou jet hůře VPNky a když navýšíte za rok internet, tak to možná nebude stačit a budete investovat znova)
1 x

miso7711
Příspěvky: 70
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod miso7711 » 4 years ago

preco mikrotik ? Co tak tam dat cisco, juniper alebo huawei ? :D
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

miso7711 píše:preco mikrotik ? Co tak tam dat cisco, juniper alebo huawei ? :D

A proč ne třeba EdgeRouter? Ať používá každý co mu vyhovuje, nejhorší jsou ale tragédi, kteří jako hlavní router ve firmě/škole nasadí ASUSa nebo TP-Linka za pětistovku...
1 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 4 years ago

Kdybych chtel nasat troll tak to napisu presně takdle. :D Mam alergii na takové "nápady" a věřím tomu, ze nebudu sám :)
0 x

Misho
Příspěvky: 77
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Misho » 4 years ago

JCltm píše:
miso7711 píše:preco mikrotik ? Co tak tam dat cisco, juniper alebo huawei ? :D

A proč ne třeba EdgeRouter? Ať používá každý co mu vyhovuje, nejhorší jsou ale tragédi, kteří jako hlavní router ve firmě/škole nasadí ASUSa nebo TP-Linka za pětistovku...

Presne som toto chcel napísať. Doprdele to nikto nerobí s ubnt? Alebo what?... Len mkrvoTik... Nerozumiem tomu. Vie mrkvotik nieco viac? Alebo ubnt niečo menej? My god
1 x