Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Mikrotik RB411 l3 jako WiFi extender LAN sítě

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Liam
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Mikrotik RB411 l3 jako WiFi extender LAN sítě

Příspěvekod Liam » 4 years ago

Ahoj,

prosím o radu zkušenějších.
Zůstal mi doma starý Mikrotik RB411 (s licencí l3, ale ve verzi ROS 5.13) a rád bych jej nakonfiguroval jako "Virtual AP" a tím rozšířil pokrytí mojí WiFi v jiné části domu.
O co mi jde konkrétně. Potřebuji mít WiFi síť v části domu, do kterého WiFi mého hlavního routeru nedosáhne. Tudíž chci tímto rozšířit lokální síť. Představa je taková, že na LAN portu routeru bude připojen RB411 a ten bude v módu bridge s nastaveným Virtual AP. Teoreticky by to asi mělo fungovat, chci aby se to tvářilo jako jedna lokální síť. Zkoušel jsem to tedy konfigurovat, SSID z Mikrotiku vidím, ale nemohu se přihlásit, resp. mi to vyhodí timeout při přihlašování. Pravděpodobně zařízení, které se chce připojit nedostane IP.
Můžete mi prosím poradit jak to nastavit, případně, zda je má úvaha správná a půjde síť realizovat. Na WiFi Mikrotiku plánuji připojovat více než jedno zařízení.

Díky moc.
L.
0 x

kure05
Příspěvky: 886
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod kure05 » 4 years ago

Nechci Ti kazit radost, ale v dnešní době nemá cenu oživovat sra*ky typu RB411 na domáci WiFi. Doporučuji Ti zakoupení MK s bezdrátama na aktuálních chipsetech.
0 x

korbic
Příspěvky: 59
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod korbic » 4 years ago

Pokud máš na RB L3 tak k němu připojíš jenom jednoho klienta, je potřeba L4.
Pak lze řešit další nastavení, ale jak píše kolega, na RB411 nemá cenu řešit wifi, tuším, že máš stejně jenom 802.11g kartičku.
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Pokud ho nebude upgradovat tak v té verzi šlo myslím ještě udělat virtual AP i s LEVEL 3. Takže by z toho APčko udělal.
Ale je to vopruz, souhlasím s vyhozením do REMY :)
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 4 years ago

Předně by to chtělo mít v tom kartu co umí 802.11n a ideálně je duální (např. R52n-M). Pokud je k dispozici jen nějaká CM9, stará R52 co umí jen a/b/g/n, tak bych jako krok jedna doporučil pořídit něco novějšího. Totéž platí o té licenci, nemá smysl kupovat do toho licenci L4 nebo ji tam dávat. Provozovat to s pradávnou verzí RouterOS nedoporučuji, wifiny fungují na novějších mnohem lépe.

Například RB931-2nD (hAP mini) vyjde fungl nový se zárukou i pod 400 Kč včetně daní, je výrazně výkonnější než RB411, má duální wifinu a licenci L4. Tohle s tím půjde snadno, navíc je to malé a spotřeba energie 00prd.

Také rád používám stará zařízení tam, kde ještě dobře poslouží, ale tohle není ten případ.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 4 years ago

No pokud si chceš vyloženě hrát a na hlavním AP máš možnost zapnout WDS, tak by to mělo jít.

- zvolit režim wds slave, nastavit SSID AP na které se to má připojit (zabezpečení WPA2 AES s jiným WDS nepojede)
- přidat a nastavit virtuální AP
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

licence ti nedovolí jakejkoliv virtual. Stoprocentně ne na minimálně 2 roky starých verzí firmware.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Liam
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Liam » 4 years ago

Díky za reakce, WiFi mi bude sloužit pouze pro IoT, tudíž mě RB411 bohatě postačuje. Datový tok bude v síti zanedbatelný...

Nechci WDS. Tam kam chci rozšířit signál, nemám šanci opakováním signálu WiFi dostat. WiFi karta je tam R52.

Prostě natáhnu kabel k mikrotiku z hlavního routeru. Virtual AP mi jede, vidím SSID. Podařilo se mi dokonce nastavit to tak, že vidím 2x SSID - master wlanu a virtual AP. Ale nemůžu se přihlásit, neboť to neumím správně nastavit... Mikrotiku jsem dal statickou adresu, která je mimo rozsah DHCP serveru.
Resp. DHCP server routeru přiřazuje adresy 192.168.0.100 - 192.168.0.200
Maska LANu je 255.255.255.0
Hlavní router má IP 192.168.0.1
Mikrotiku jsem nastavil IP 192.168.0.50.

A teď jak nastavit Mikrotik?

Díky.
0 x

Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Selič » 4 years ago

Do bridge musíš přidat eth1 + wlan1 + virtualAP, tím se vytvoří switch, pak budou procházet data i DHCP requesty.
IP adresu nastavit na vytvořený interface "bridge" pak se půjde dostat přes IP.

Pro Hapiho podpora hacku VirtualAP byla zaříznuta od verze 5.15.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

Liam
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Liam » 4 years ago

Díky!
Zdá se, že to fachá :-)

Maximální počet uživatelů teď lze volit množstvím VirtualAP rozhraní, že? Alespoň mi to tak funguje.
Ale pořád mi to vysílá 2 SSID, jedno z VirtualAP a pak z master VLAN (je tam default Mikrotik). Jak jej zakážu? Stačí mi jedno SSID z virtuálů...

Díky moc.
0 x

Chilli
Příspěvky: 60
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod Chilli » 4 years ago

Liam píše:Díky!
Zdá se, že to fachá :-)

Maximální počet uživatelů teď lze volit množstvím VirtualAP rozhraní, že? Alespoň mi to tak funguje.
Ale pořád mi to vysílá 2 SSID, jedno z VirtualAP a pak z master VLAN (je tam default Mikrotik). Jak jej zakážu? Stačí mi jedno SSID z virtuálů...

Díky moc.


Kdyby si chtěl mám na prodej starší 433AH, 911,912,411,411AH... Některé s case, anténami... Každopádně 433AH stejně koupíš kolem 500Kč a za to koupíš nový RB jako wifi 2,4Ghz jak už bylo psáno. To iot nemá LAN?
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 4 years ago

Liam píše:Díky!
Zdá se, že to fachá :-)

Maximální počet uživatelů teď lze volit množstvím VirtualAP rozhraní, že? Alespoň mi to tak funguje.
Ale pořád mi to vysílá 2 SSID, jedno z VirtualAP a pak z master VLAN (je tam default Mikrotik). Jak jej zakážu? Stačí mi jedno SSID z virtuálů...

Díky moc.


Tak si to ssid z virtualu nastav na master a máš to ne? Hlavně ten mikrotik neaktualizuj protože jak tu někdo psal tak ve verzi 5.15 a výše zakázazali virtual AP na level3. Čili potom by se ti připojil vždy maximálně jen jeden klient
0 x

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 4 years ago

Chjo to je marny potid si neco nederavyho. Treba ta 433ah a este k tomu gigabitova ma vykonu 3 fury a obcas sezenes za odvoz.
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

Liam
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Liam » 4 years ago

OK, tak nabídněte někdo za odnos :-)
0 x

Liam
Příspěvky: 12
Registrován: 4 years ago

Příspěvekod Liam » 4 years ago

Chilli píše:
Liam píše:Díky!
Zdá se, že to fachá :-)

Maximální počet uživatelů teď lze volit množstvím VirtualAP rozhraní, že? Alespoň mi to tak funguje.
Ale pořád mi to vysílá 2 SSID, jedno z VirtualAP a pak z master VLAN (je tam default Mikrotik). Jak jej zakážu? Stačí mi jedno SSID z virtuálů...

Díky moc.


Kdyby si chtěl mám na prodej starší 433AH, 911,912,411,411AH... Některé s case, anténami... Každopádně 433AH stejně koupíš kolem 500Kč a za to koupíš nový RB jako wifi 2,4Ghz jak už bylo psáno. To iot nemá LAN?


Já botřebuji opravdu jen něco základního. Prostě jeden ethernet port a pak Wifi 2.4Ghz. Nejlépe s casem a anténou. Co bys doporučil a za kolik?
Zjistil jsem totiž, že u mého RB411 je načatý zdroj, kondíky jsou OK, spínací frekvence není dodržena a pro vyšší vstupní napětí má interní napětí 3V3 dost velké zvlnění a RB se restartuje.
0 x