Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

IPv6 a vlastní DNS

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

IPv6 a vlastní DNS

Příspěvekod ikk » 5 years ago

Dobrý den,
S IPv6 teprve začínám, takže jestli se vyjádřím nějak hloupě, tak se omlouvám :)

V síti (router samozřejmě MK) mám rozjeté klasické IPv6 pomocí automatické konfigurace. Jak mám nastavit MK ať sdělí stanicím v síti, že mají použít jiný DNS server než ho. Potřebuji něco jako nastavení DNS v rámci nastavení DHCP Serveru u IPv4.

PS: Daný DNS server je v sítí IPv4 tak i IPv6
0 x
Síť není jen internet ...

Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Daxxim » 5 years ago

ikk píše:Dobrý den,
S IPv6 teprve začínám, takže jestli se vyjádřím nějak hloupě, tak se omlouvám :)

V síti (router samozřejmě MK) mám rozjeté klasické IPv6 pomocí automatické konfigurace. Jak mám nastavit MK ať sdělí stanicím v síti, že mají použít jiný DNS server než ho. Potřebuji něco jako nastavení DNS v rámci nastavení DHCP Serveru u IPv4.

PS: Daný DNS server je v sítí IPv4 tak i IPv6


Do ipv6 nedělám, ale řekl bych že by to měl řešit dhcpv6 server, https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=132657
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

Defender
Příspěvky: 170
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Defender » 5 years ago

V prvni rade to bude chtit hlavne sehnat IPv6 adresy jelikoz podle prispevku nevypada ze by byly na privodu k dispozici. Automaticka konfigurace nejsou pridelene adresy od poskytovatele
0 x

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 5 years ago

Defender píše:V prvni rade to bude chtit hlavne sehnat IPv6 adresy jelikoz podle prispevku nevypada ze by byly na privodu k dispozici. Automaticka konfigurace nejsou pridelene adresy od poskytovatele


Samozřejmě, že mám nastavený svůj přidělený segment /48 který mi byl poskytnut poskytovatelem.
0 x
Síť není jen internet ...

zajdee
Příspěvky: 256
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod zajdee » 5 years ago

Prvním krokem je zjistit, jestli Vám vůbec RouterOS do sítě nějaké IPv6 DNS servery oznamuje. Na to se hodí tcpdump nebo wireshark, je potřeba zkontrolovat informace zasílané v router advertisementech a ve zprávách od DHCPv6 serveru (máte-li ho na RouterOSu nakonfigurovaný).

(Abychom se lépe pochopili, na IPv4 rozdáváte stanicím v LAN IPv4 adresy DNS serverů jiných než je ten RouterOS, např. Googlu, Cloudflare, OpenDNS, CZ.NIC, atp., a chcete něčeho podobného dosáhnout na v6?)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 5 years ago

DNS lze v IPv6 nastavit třemi způsoby.

a) v DHCPv6
třeba tak, že RA oznamuje flag other-configuration a klient má pak použít stateless DHCP na získání DNS serverů. Pokud vím, tak mikrotik flag sice podporuje, ale nepodporuje stateless DHCP

b) v Router advertisiment.
Pak oznamuje přímo, současně s autokonfigurací adres. Oznamuje tam to, co je napsané v ip/dns konfiguraci. Jenže ne každý klient to umí zpracovat (windows do verze 7 určitě ne, desítky nevím).

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IPv6/ND

c) ručně

Kašli na to. Zatím nemáš ipv6 only síť, ne? Čili úplně normálně a dostatečně stačí IPv4 DNS servery.
Naposledy upravil(a) ludvik dne 28 Feb 2019 21:56, celkem upraveno 1 x.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Přesně tak. Zatím taky na IPv6 DNS zcela kašlu a používám IPv4 servery.
0 x

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 5 years ago

ludvik píše:DNS lze v IPv6 nastavit třemi způsoby.

c) ručně
Kašli na to. Zatím nemáš ipv6 only síť, ne? Čili úplně normálně a dostatečně stačí IPv4 DNS servery.


Problém je v tom, že centrální DNS dělá něco jiného než MK.

Děkuji za rady, hodně pomohly :)
0 x
Síť není jen internet ...