Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Požár od optiky - je to možné?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
radekpaos
Příspěvky: 166
Registrován: 12 years ago

Požár od optiky - je to možné?

Příspěvekod radekpaos » 5 years ago

Tak si tak při pátku večer přemýšlím nad blbostma:) a napadlo mne, zda může dojít k požáru od optiky v případě porušení / přerušení kabelu? Jasně, že bude záležet na mnoha okolnostech, ale třeba v interiéru, optika v pokoji nebo ve stupačce, poškození -> laser může svítit na hořlavý materiál. Na druhou stranu si říkám, není to nijak zaostřené. Co Vy na to? Setkali jste se s tím někdy nebo je to prostě totální kravina (třeba i kvůli mizivému výkonu)?
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

Dokážu si představit kéŽ se zlomí vlákno před lupou na kaluž benzinu....

Ne nedokážu. Totální blbost tato vlnová délka není pro vyvolání vysoké teploty ideální a při těch výkonech co do toho lezou, přerušovaně to podle mě není a i fyzicky možné. Nedokážu si představit ani ty ideální podmínky.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

radekpaos
Příspěvky: 166
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod radekpaos » 5 years ago

no oku to ale ublížit může:) je fakt, že je to asi celé blbost.
0 x

TTcko
Příspěvky: 771
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod TTcko » 5 years ago

tak třeba líh...

výkon laseru 7dBm = 0.005W
energie 1Wh = 3600J
měrná tepelná kapacita lihu 2430 J/kg/K
bod vzplanutí lihu 366°C


kolik hodin musí svítit laser aby ohřál 100g lihu z 25°C na 366°C ?
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

hmm, běžná LEDka má daleko větší výkon akorát není zaostřená takže hádám že líh nikdy nezahřeje na takovou teplotu když okolní teplota to okamžitě chladí?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 5 years ago

Ano je to mozne. Je predpis na opticke site ve vybusnom prostredi. Specialne nektere plyny jsou hooooodne nebezpecne. Riziko je uz pri pouziti 20 km modulu. O dwdm ani nemluvim. Zakladna ochrana je integrovana ochrana vypnuti tx laseru pri preruseni rx signalu.
0 x
David Kratochvil

S_a_M
Příspěvky: 458
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Protektorat Böhmen und Mähren

Příspěvekod S_a_M » 5 years ago

Doma nebude mit vybusne prostredi ze. Ve stupace take ne jedine ze by CH4 ;)
0 x
Placam si jatra, tak mne neberte vazne :)
Ceragona uz mi tak nevadi. Vadi mi ovsem ze kuci v CEZu nedelaj svoji praci tak jak maj !!!

kdavid
Příspěvky: 342
Registrován: 18 years ago
Bydliště: Dobřany

Příspěvekod kdavid » 5 years ago

S_a_M píše:Doma nebude mit vybusne prostredi ze. Ve stupace take ne jedine ze by CH4 ;)


To jasne ze ne :D
0 x
David Kratochvil

radekpaos
Příspěvky: 166
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod radekpaos » 5 years ago

kdavid píše:Ano je to mozne. Je predpis na opticke site ve vybusnom prostredi. Specialne nektere plyny jsou hooooodne nebezpecne. Riziko je uz pri pouziti 20 km modulu. O dwdm ani nemluvim. Zakladna ochrana je integrovana ochrana vypnuti tx laseru pri preruseni rx signalu.

To jsem nevedel, takze spf nebude vysilat, kdyz nema rx??
0 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Další možností ochrany je použít takový typ zařízení, které bude neustále měřit velikost optického výkonu. Při případné poruše vlákna či vysílače dojde ke změně velikosti optického výkonu, zařízení změnu zaznamená a vypne vyzařování paprsku v časovém intervalu, který je menší než doba potřebná ke vznícení. Tento typ ochrany optických systémů musí být velmi spolehlivý, a proto jsou také velmi drahé

https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=103351
1 x

Hatatitla
Příspěvky: 481
Registrován: 15 years ago

Příspěvekod Hatatitla » 5 years ago

Cheprer píše:Dokážu si představit kéŽ se zlomí vlákno před lupou na kaluž benzinu....

Ne nedokážu. Totální blbost tato vlnová délka není pro vyvolání vysoké teploty ideální a při těch výkonech co do toho lezou, přerušovaně to podle mě není a i fyzicky možné. Nedokážu si představit ani ty ideální podmínky.

U jedného zákazníka 1310 nm laserom zvárajú plasty. Zdroj laseru má výstup 150W a chladia ho vodou čo je dosť rozdiel oproti bežne používanými SFPčkami , ale nedalo mi nezareagovať keď niekto tvrdí že je niečo nemožné.
1 x

danno1771
Příspěvky: 48
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod danno1771 » 5 years ago

U nás v práci máme 3 laserové popisovače asi tak pred troma rokmi sme tam mali lampy o veľkosti štyroch špajlí a každý popisovač mal vlastnú klimatizačnú jednotku o velkosti malej chladničky s vodným okruhom čo chladila iba tu laserovu lampu. Dnes su tam ledky a na všetky 3 stačí jedna klimatizačná jednotka čo ide na max 50% výkonu a tie laserové popisovače idu 8h naraz. A v tomto prípade naozaj hrozil výbuch takže v miestnosť musela ísť v inom režime.
A teraz späť k otázke, áno to riziko tam je vždy ale záleží aký výkon zariadení v mW je použitý.
0 x

radekpaos
Příspěvky: 166
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod radekpaos » 5 years ago

A resite to nejak? Treba pravidelymi kontrolami? Prece jen ve stupackach, v racku apod. se muze stat cokoli...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

rack ani stoupačka neni nezebezpečný prostor a ani výbušný prostor. To tam spíš chytne 20 stará elektrika.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

radekpaos
Příspěvky: 166
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod radekpaos » 5 years ago

Tak kocovka v byte u klienta?
0 x