Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ubiquiti Unify x Mikrotik (roaming, dual band)

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
tark
Příspěvky: 28
Registrován: 11 years ago

Ubiquiti Unify x Mikrotik (roaming, dual band)

Příspěvekod tark » 5 years ago

Zdravím :)

Už několikrát jsem zde dostal radu, tak bych se na vás rád obrátil znovu. Doteď jsem provozoval různé domácí/SOHO wifi na Mikrotiku RB751/RB951 (většinou 2-3 spojené kabely se stejným SSID atd.) a fungovalo to relativně bez problémů, sice místy pomaleji, ale bez problémů. Jak jde čas, tak narůstají datové objemy, starší Mikrotiky se začínají zasekávat a já uvažuju nad výměnou některých zařízení. Samozřejmým požadavkem je již dnes dual-band 5G+2.4G s preferencí 5G. A aktuálně řeším jednu věc:

- Má smysl stavět nové sítě na RB962 jako centrální prvek + RBwAPG-5HacT2HnD jako další AP pro dokrytí nebo použít běžný a levnější RB951U/RB951G jako router a wifi řešit čistě Ubiquity Unify? Cenově to až takový rozdíl není.
- Ideální by bylo mít jedno SSID, přičemž bych preferoval, kdyby se zařízení připojovaly na 5GHz (u Windows lze nastavit, v mém provozu tam chodí primárně mnou administrovaná zařízení, Macy to snad prý zvládají samy). Připojení mobilů pro mě nějak zvlášť podstatné není, když bude nezatížená 2.4GHz, internet to zvládne a nějaké video snad taky. Přes tu wifi budou občas chodit zálohy a 2.4 GHz je už relativně pomalé.
- Vzhledem k horšímu pokrytí 5G (fyzikálně) si dokážu představit, že bych měl nějaké pravidlo, které při horším signálu klienta vykopne a donutí přejít na 2.4 GHz.
- Administratace u Mikrotiku pomocí CAPsMAN? Má to smysl u tří AP?
- Má smysl u běžného provozu s max. 10 připojenými zařízeními (a relativně malými nároky na nonstop připojení bez výpadku) řešit roaming mezi zařízeními a tedy třeba kupovat věci jako Ubiquiti UniFi Controller, Cloud Key?
- Jak se řeší, když se nějaké ze zařízení zasekne? V aktuálním stavu se akorát na některých místech akorát zhorší wifi a uživatelé nadávají, protože je to drží na AP, které je dál, ale které moc dobře nefunguje. Umí se to samo resetovat?

Jde mi o to, aby se z wifi stala bezproblémová záležitost, o kterou se není nějak zvlášť nutné starat, stejně jako např. o malou kabelovou síť. Vstupní internet je dostatečně pomalý, abych musel řešit routovací rychlost, bavíme se typicky o desítkách Mbit.

Hledal jsem sice nějaká témata, ale většinou se jedná o starší témata a situace se mohla změnit. Jde mi spíše o dlouhodobé zkušenosti, chci to jednou nastavit a zapomenout na to. Díky moc! :)
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 5 years ago

hele, za me unify spokojenost.
controller nepotrebujes, ale muzes ho mit nekde jako virtual pro pripad.
Dnesni unify nastavis pouhou aplikaci na android OS, a funguje to super, nactes si QR kod, a za 60s mas nastaveno.
Roaming vesmes musim rict ze k me spokojenosti funguje skvele, urcite ma mensi mouchy, Ale to nemuzu zazlivat zarizeni, ale spis i pripojenym.
Kdyz prejdu z jedne strany baraku na druhou zapnu tel ze stand by tak vidim jednu carku, po vterine naskoci plny signal. Uzivatel ani nepozna. Resp. od te doby co sem zavedl unify misto MK doma tak uz me zena nenadava ze doma nefunguje wifi, prijemne se zbavit takove starosti. Zadne zasekavani, atp.. proste to stale funguje, a pri cene 1500 za AC jednotku neni co resit.
2 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.