Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Konfigurace DNS

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Konfigurace DNS

Příspěvekod ikk » 5 years ago

Obracím se na vás ohledně pomoci s konfigurací DNS.
Doma mám 1x veřejnou IP (např. 1.2.3.4) a na ní veřejnou doménu. Doma na vnitřním segmentu (192.168.1.0/24) mi běží několik serveru (např. FTP, KODI, nějaké moje projekty atd...) Jak mám nastavit na mém MK a u registrátora domény DNS tak, že když z venku (z internetu) zadám třeba ftp.mojedomena.cz budu přesměrovaný na domácí ftp server který má IP 192.168.1.2, nebo kodi.mojedomena.cz tak na 192.168.1.3 atd... Pokud jsem doma ve vnitřní síti vše funguje jak má, ale nefunguje mi to z venku.

Děkuji za pomoc
0 x
Síť není jen internet ...

Uživatelský avatar
Fang
Příspěvky: 109
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fang » 5 years ago

Nastav si u hostingu domény A záznam na svojí veřejnou IP adresu routeru který máš a pak si jen naforwarduj porty na zařízení a služby na který potřebuješ.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

A dostupnost služeb, když jsi doma, pořešíš buď druhým DNS serverem doma (třeba na tom mikrotiku), nebo použiješ tzv. Hairpin NAT, který se tu probírá celkem pravidelně, stačí použít hledací políčko.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 5 years ago

Fang píše:Nastav si u hostingu domény A záznam na svojí veřejnou IP adresu routeru který máš a pak si jen naforwarduj porty na zařízení a služby na který potřebuješ.


Tak do této fáze jsem došel taky. Ale jak to mám udělat, když mi více služeb běží na jednom portu (typicky 80/443). A dělat, že mi něco poběží na 80, další služba na 81,82, 83 atd... se mi nechce, nebo spíše nemůžu Protože další navázané služby/programy počítají s tím, že něco běží jen na portu 80 a neumožňují jeho změnu. A vysvětlovat něco francouskému programátorovi, že potřebuji změnu v SW je jako chtít vymámit z telete řízek.
0 x
Síť není jen internet ...

fujara
Příspěvky: 130
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod fujara » 5 years ago

ikk píše:Tak do této fáze jsem došel taky. Ale jak to mám udělat, když mi více služeb běží na jednom portu (typicky 80/443). A dělat, že mi něco poběží na 80, další služba na 81,82, 83 atd... se mi nechce, nebo spíše nemůžu Protože další navázané služby/programy počítají s tím, že něco běží jen na portu 80 a neumožňují jeho změnu. A vysvětlovat něco francouskému programátorovi, že potřebuji změnu v SW je jako chtít vymámit z telete řízek.


Asi hladas reverzní proxy
https://blog.pbcom.cz/je%C5%A1t%C4%9B-n ... 536b04c2f7
0 x

Uživatelský avatar
Fang
Příspěvky: 109
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Fang » 5 years ago

Přesně jak píše fujara, reverzní proxy na tohle potřebuješ. Něco myslím umí přímo i MK (webproxy) ale jak moc to je funkční ti neřeknu nikdy jsem to nepoužíval. Pokud můžu poradit tak pro lepší použitelnost bych doporučil využít právě ngnix na Linuxu nebo IIS na Windows.
0 x