Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Umístění AP v půdním prostoru

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Umístění AP v půdním prostoru

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Chci se zeptat zkušenějších, kam a případně do čeho umístit AP Mikrotik RB751G-2HnD do půdního prostoru. Jedná se o půdní prostor nad bytem (v němž bych chtěl wifi používat) se sádrokartonovým stropem a 20 cm vrstvou tepelné izolace. Protože tento prostor není nijak dále zateplený, jsou tam teploty podobné venkovním (resp. v zimě i v létě je tam o něco tepleji díky teplotním únikům). Navíc je to prostředí i prašné, takže by asi bylo dobré ten MK nějak ochránit. Používáte na tyto instalace nějakou konkrétní krabici (třeba tento S-box nebo co byste případně na toto doporučili použít?
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Nad sadrokartonom bude este hlinikova folia...nie vzdy ale byva. Potom je signal vyrazne utlmeny. Taketo instalacie nedoporucujem. Mikrotiku to skrati vyrazne zivotnost....v cez leto to bude velmi zle, na takych povalach byvaju teploty 50+
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Vůbec bych to nad strop nedával... Akorát je to další překážka pro signál. Přišroubovat na strop nebo stěnu, případně schovat do "hezčího" krytu a kabely protáhnout na půdu skrz sádroš.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Gemb: Fólie je tam pouze parotěsná, není kovová.

Petr Bačina: Chápu, že z hlediska wifi by tomu bylo lépe přímo v bytě, ale já to chci umístit na půdu i kvůli tomu, že kromě AP budu ten MK využívat současně jako gigabitový switch a právě v tom prostoru mám dotaženou veškerou kabeláž a nechci kvůli tomu převrtávat strop.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 5 years ago

Neříkám, že je to optimální, ale u jednoho zákazníka s podobnou situací jsem viděl vanová dvířka 40x40 cm ve stropě, za nimi bylo prkno, k němu zespoda přidělaný ten mikrotik a zásuvka, kde měl napájení. Vypadalo to podobně jako běžné stahovací schody, jen to bylo menší. U jiného jsem zase viděl mikrotik schovaný v lustru. :D
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Může být ten s-box nebo třeba obyčejná scame krabice plastová.

Osobně bych to řešil ale jinak. Tu rb751G bych použil jen jako switch, wifi nemá dobrou. Moc se přes to neprotáhne... Byl to takový první pokus mikrotiku o indoorovou wifi.
Jako wifi bych použil například cAP AC
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

Radek.Kovacik píše:Chápu, že z hlediska wifi by tomu bylo lépe přímo v bytě, ale já to chci umístit na půdu i kvůli tomu, že kromě AP budu ten MK využívat současně jako gigabitový switch a právě v tom prostoru mám dotaženou veškerou kabeláž a nechci kvůli tomu převrtávat strop.


Používat dneska RB751G je nesmysl, výkon naprd, wifi o ničem. Kup si klidně levnější Gb switch, zapoj do něj kabely, k tomu si kup samostatnou wifinu, tu práskni na strop v místnosti a máš vyřešeno do 1000,-Kč.
1 x


Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Pokud bych ten Mikrotik měl kupovat, tak bych samozřejmě koupil lepší, ale tento mi zbyl a myslím, že na tu funkci switche+AP by měl být výkonově dostačující. Doposud jsem jej měl na pozici hlavního routeru. Jako switch běhá dobře a co se týká wifi, tak nevím, jaký by tam měl být problém.
Co má být na té wifině špatného? Slabý signál nebo malá propustnost?
0 x

Daxxim
Příspěvky: 416
Registrován: 12 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Daxxim » 5 years ago

Tu 751 bych pouzil jako router/switch. Na wifi hAP lite ...
0 x
Citace: Ubiquiti jsou produkty pro lidi, kteří neumí a nerozumí sítím a chtějí aby “vše na jeden klik fungovalo”. Pokud po Ubiquiti produktech chceme obecně něco více, je to opravdu ZLO. Navíc tupé zlo, jen je designově hezké.

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Stejně je to prasácká instalace, tak co. Klidně to na tu půdu jen polož nebo přimontuj kde ti to bude vyhovovat, ale použij alespoň nehořlavou podložku (CEMVIN).

Kdybych to chtěl udělat pořádně a funkční a musel bych s tou elektronikou na půdu, kde bude v létě 50+ stupňů, tak bych každopádně veškerou elektroniku umístil do plechové skříňky (ideálně RACK, ale to už bych chtěl moc) a AP bych umisťoval do interiéru - klidně na strop (cAP nebo Unifi...)
1 x

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 5 years ago

Radek.Kovacik píše:Co má být na té wifině špatného? Slabý signál nebo malá propustnost?

Je prostě blbě navržená bezdrátová část. Vychází to z rb711 které byly na prd. Propustnost malá...
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Ze zajímavosti jsem se díval na ty navrhované modely MK a překvapila mě tam jedna věc a to ta, že většina těch MK má pouze 100 Mb ethernet. Pak ovšem nevím, jak se dosahuje těch 300 Mb u wifi, když to budu krmit po 100Mb ethernetu. V Mikrotiku jsou zřejmě kouzelníci.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Chtěl jsi ušetřit každou desetikačku na prasáckém řešení s použitím starých boxů, tak ti asi nikdo pořádné AP nenavrhoval.
Jinak u wifi to tak je a vždy to tak bylo, že uváděná rychlost je "signalizační" ale reálná propustnost je poměně zásadně nižší. Od toho 300Mbit se reálně dá očekávat tak 70/70Mbit a na to už 100Mbit ethernet reálně stačí. I kdyby rádio dalo více a omezoval to ethernet, pořád má ta vyšší rychlost smysl - sníží se "airtime", takže při přenosu do vzduchu nesvítíš tak dlouho a mj. způsobíš méně rušení pro své okolí (zůstane ve vzduchu více místa pro další AP, je jedno jestli tvoje nebo někoho jiného...).
Pokud chceš reálně dostahovat slušných rychlostí nad 100Mbit, budeš muset zainvestovat řádově více (ACčková AP a spíše více kusů aby byl všude dobrý signál, svá koncová zařízení samozřejěmě taky ACčková...)
Naposledy upravil(a) rsaf dne 23 Nov 2018 20:17, celkem upraveno 1 x.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Ještě mi řekni, co přesně se ti zdá "prasácké" na tom, že chci Mikrotik umístit do instalační krabice, aby nebyl vystavený prachu. Nebo se Ti nelíbí ten typ MK? Tady je článek o tom, jak je úžasný...
0 x