Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Datový rozvaděč - zakončení 230V, zemnění

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
itwork154
Příspěvky: 1
Registrován: 6 years ago

Datový rozvaděč - zakončení 230V, zemnění

Příspěvekod itwork154 » 6 years ago

Přeji pěkný den,

rád bych se zdokonalil ve správném osazení datového rozvaděče. Rád bych znal názory vás zkušenějších na tyto záležitosti:

1) zakončení 230V v rozvaděči
Jakým způsobem ukončujete přívod 230V, který je přiveden do rozvaděče? Dostanu se vesměs jen k malým rackům, kde obvykle visí navolno zásuvka přímo na CYKY kabelu. Rád bych to řešil nějak elegantněji, napadají mě zásuvky na DIN lištu, ale třeba mi uniklo něco zajímavějšího. Jde také o to, aby to bylo cenově dostupné pro SOHO, příp. malou firmu.

2) zemnění
Jak správně řešit zemnění síťových prvků? Používáte zemnící lištu a svorky nebo lištu se šroubky, příp. jiné řešení? Jak už bylo řečeno, jde mi o řešení pro malé sítě, kde jsou 1-3 patch panely a 1-3 další síťové prvky (switche + routery).

Díky za reakce.
1 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

ad 1)
230V zaoknčujeme v nástěnné zásuvce (buďto IP44 nebo třeba TANGO dvojzásuvka s odpovídající krabičkou). Zásuvka samozřejmě nevisí na CYKYně ale pevně se namontuje (lepíme to na 3M VHB pásku, někdy na 3M "hříbkový" sucháč, který používáme na spoustu věcí). Pokud je v racku v plánu DIN lišta (zdroje na lištu, jističe, monitoring, přepěťovky) tak přívod zapojujeme přímo na DIN lištu, kde jsou pak i odpovídající zásuvky (vč. servisní).

ad 2)
v malém RACKu moc žádnou svorkovnici neřešíme - přizemní se rozvaděč, často tam bývají nabodované měděné šrouby, takže spojíme zemnění všeho na jednom ze šroubů (žlutozelenými kablíky s očky). Ono často v takovém jednoduchém RACKu není co zemnit.
Když by toho na zemnění bylo hodně, třeba vč. rádií... tak dáváme do vhodného místa (třeba pod rack, ale záleží to na situaci) ekvipotenciální svorkovnici.
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Zakoncujeme 2 alebo 3jitou zasuvkou IP44, nalepime do kuta v racku. Zemnenie robime len pri vacsich rackoch, tahame si separatne zltozeleny 4mm2 len na rack.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

zemnit ethernety musite....mozu s tym byt problémy. Duchovia a pod :D. Zemni sa na PEN/PE
0 x

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 6 years ago

ad1 - Podle mě záleží na okolnostech. Zásuvka se dá přidělat nad rack, pod rack na zeď. Nebo nalepit, přišroubovat nebo přinýtovat do racku. Pokud je přišroubovaná nebo přinýtovaná na plechu racku, mělo by být zamezeno dotyku fáze a spojovacího materiálu vhodnou izolací.
ad2 - když je nejhůř tak alespoň vytáhnout PE (PEN) ze zásuvky, ideálně natáhnout lanko 4mm2 nebo 6mm2 tvrdý drát. Propojit rám, boky, záda (pokud jsou oddělitelné) a plechové dveře. Ale zase samozřejmě záleží na konkrétním místě.
1 x
Petr Krist