Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jaky NAS Server do domacnosti

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
kadlcikales
Příspěvky: 164
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Zlín , Otrokovice , Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaky NAS Server do domacnosti

Příspěvekod kadlcikales » 5 years ago

PTPStudio píše:
kadlcikales píše:
PTPStudio píše:Co je podle me nejlepsi? Opravdu si slozit pc bud deska s integrovanym cpu a nebo poskladat ze starsich komponentu. Pak mate neomezene moznosti. Pouzivam byvaly NAS4Free nyni toto
https://www.xigmanas.com/
Perfektni a vsechno v jednom. FreeNAS NEBRAT... Po par vylepsenich je xigmanas super je tam vse co potrebujete DLNA FTP WEBSERVER ATD.....a hlavne spolehlivy...kouknete uvidite...


Proč FreeNAS nebrat ? Bez jakého koliv problému provozuji delší dobu a je to hezká alternativa synalogy má i implementované ZFS což je také výhoda. Co neumí to vyřeším virtuálním debianem. Cokoliv bez ECC ram bych nešel, a do starých nevýkonných krámů též...


NAS4free ted xigmanas ma vsechno jednodusi bez nejakych jailu instalovane vse v zakladu vcetne libovolneho nastaveni pro sitove karty wifi firewall bridge.... ZFS ssd cache pro zfs ..atd vse samozrejmosti z webadminu jednoduse nastavitelne. Virtualbox je tez samozrejmosti, dva dlna servery v zakladu pouzit podle libosti....Programuji ho kluci z nemecka ten xigmanas a pokazde na foru kdyz byl drive problem, ted uz je to vychytane, tak zkouseli po uzivatelych instalaci pluginu jak freenas do jailu a tak a stejne problemy jak u freenasu, napsal jsem jim ze instalace zakladnich funkci je prace developeru a ne uzivatelu a zacaly tam vsechny ty funkce zavadet do zakladni instalace a je to perfektni, je to tak pred peti lety...Prilozim jeste fotky.
FreeNAS jsem zkousel ale problemy problemy problemy s balicky a spoustenim dalsich plugiunu atd..freenas ma velkou reklamu ale skutek utek....


S tím musím souhlasit, dříve měl problém jak Freenas tak i NAS4free mezi němi jsem se rozhodoval , před těmi cca 5 lety jsem se rozhodl pro freenas jelikož se mi zdál stabilnější (nevyužíval jsem JAIL, to ani používat nešlo) , postupem času se oba systémy vyladily na freenasu už jail nějak funguje kupodivu i už stabilní je (Přežije aktualizace). I NAS4free prošel velkou cestu, asi tak pokud si rád hraješ s linuxem tak freenas , pokud máš rád klikátka a mít to vyřešené tak NAS4free. Furt je to daleko vyčpělejší a stabilnější řešení než synalogy NAS za 10 tis s ARM nebo v lepších případě někde v akci základní intel X86....
0 x

korbic
Příspěvky: 59
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod korbic » 5 years ago

Doporučím unraid.net, už měsíc si s tím hraju a má to velký potenciál. Rozběhne se to na jakémkoli starším počítači, když ti náhodou něco odejde, přehážeš disky jinam, přepojíš flashku a jedeš dál. Jde tam doinstalovat spousta věcí přes docker, na každou věc je tam nějaká aplikace. Poměr cena/výkon je s NASem nesrovnatelná. Pokud ti nevadí, že si to musíš naklikat podle svého, tak je to pohoda. Jestli máš radši pohodlí - vybalit z krabice a jet, tak to pro tebe nebude.
0 x

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Podle všech těch informací to vypadá dobře, asi to zvolím jako cestu. Ještě bych se zeptal, jaký hardware je pro toto nejvhodnější? Našel jsem HPE Proliant, který by možná nebyl marný nebo raději to poskládat po jednotlivých komponentech?
0 x

norg
Příspěvky: 46
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod norg » 5 years ago

nevim jak ostatni systemy, ale FreeNAS, vyžaduje server grade HW
doporučení tady https://www.ixsystems.com/community/resources/hardware-recommendations-guide.12/updates#resource-update-192
0 x

staryvena
Příspěvky: 9
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod staryvena » 5 years ago

Nějaký návod s popisem komponent je tady: https://www.serverbuilds.net/nas-killer-v30
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

Radek.Kovacik píše:Podle všech těch informací to vypadá dobře, asi to zvolím jako cestu. Ještě bych se zeptal, jaký hardware je pro toto nejvhodnější? Našel jsem HPE Proliant, který by možná nebyl marný nebo raději to poskládat po jednotlivých komponentech?


vykonove asi dobry, ale neni na domaci mini serverik trochu nenaznany na elektriku ?
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Podle čeho tak soudíš? Myslíš kvůli dimenzování toho zdroje na 350W? Já bych řekl, že největší spotřeba bude asi vždy závislá na počtu a spotřebě disků a když bych jich bylo 4 nebo 5, tak to taky nepojede na vzduch.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

u synology nasu jo, tam bude spotřeba disků větší. U xeonu E-2xxx budou disky zanedbatelná část. I tak disky maji dneska malou spotřebu, ten xeon si pápne mnohem více než 4 disky a to nepočítám spotřebu desky, ramek a všeho toho kolem.

Už se to hezky rýsuje co. Železo za 15K, spotřeba elektřiny proti konvenčnímu nasu astronomická... jo už se těším na ten účet za elektřinu a ten hluk který desktopy dělají. Kdy sis radši koupil za tu cenu rychlý synology tak uděláš líp a to jak hlukem, spotřebou tak třeba i velikostí. Bavíme se o domácím nasu, ne o firemní mašině v racku. Jo hezký že tam chceš možná někdy použít docker a podobný věci ale pokud je nepoužiješ tak celej tenhle high home nasu nemá žádný smysl.

Koupli bych Synology DS918+ případně něco od jinýho výrobce pokud ti synology nechutná s x86 procesorem, hodil to do kouta skříně a zapomenul na to. Zvládne to cokoliv co tomu po ethernetu nandáš až po limity disků a vyřešeno. Za hodinu po vybalení už funguje a dlouho bude.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

Radek.Kovacik píše:Podle čeho tak soudíš? Myslíš kvůli dimenzování toho zdroje na 350W? Já bych řekl, že největší spotřeba bude asi vždy závislá na počtu a spotřebě disků a když bych jich bylo 4 nebo 5, tak to taky nepojede na vzduch.


CPU TDP 71W + board + nekolik disku . Zajimal by me realny odber v idle stavu, coz bude asi tak 90% casu serveru .
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

vti
Příspěvky: 4
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod vti » 5 years ago

Osobně jsem měl Microserver Gen8 a teď jedu doma ML310e Gen8 a oba cca kolem 40-50W... Pak mám pseudoserver ML10 gen9 a ten žere pod 30W (s Xeonem). Na youtube jsem koukal, ze DS918+ je někde kolem 30-35W... Takže ono to s tou spotřebou nebude IMHO tak horký...
1 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 5 years ago

Zapojim sa do debaty:
Hosi a tie Freenas tak i NAS4free nema problem s dlna na virtualnom stroji ked to dlna ma robit na sietovych diskoch?

Pretoze teraz mam stroj kde mam 6 tb disk tam zdielam zlozku kde mi virtualka s debianom a s minidlna robi dlna pre TV...
ale to minidlna je strasne neikedy to film aktualizuje aj tyzden stale musim restartovat ide ma z toho picnut a rad by som to niecim nahradil uz...

Ked tu vychlalujete tie dve platformy tak uvazujem ze by som to hodil na dalsiu virtualku a poriesil svoj problem a pomocou toho robil DLNA pre TV....

dakujem za odpoved...
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

Nevim jak ten FreeNas . Mam postaveny homeServrik na debianu + virtualbox , Mediatomb (dlna server) bezi v jednom virtualu naprosto bez problemu , FS bezi na jinem virtualu .
Momentalne se tremi disky , spotreba cca 25W (vcetne hex routru)
1 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 5 years ago

kadlcikales píše:Dá se postavit vše, také jsem se rozhodoval zda synalogy nebo qnap nakonec jsem si koupil HP mikroservera Gen8 (12GB ram , system na 2x raid miniSD 4x HDD, 1x SSD) před nějakýma 3 roky(a udělal jsem dobře), provozuji na něm FREENAS a pár asi 5 virtuálních debianů kde mám nextcloud, reverzní proxy server nginx s webovým serverem, aircontrol, transmision a další vychytávky...... Když si tak vezmu tak synalogy by mě nevyhovovalo výkonem kdybych chtěl stejně výkonnou mašinu tak bych musel připlatit cca 5tis oproti mikroserveru (4xHDD a 1xSSD).... A ještě ty levnější nasy nemají ECC ram což když uchovám data tak je důležité. Jediné problémy co jsem měl tak když odešla miniSD karta tak se jen vyměnila vše se automaticky překopírovalo to samé s vadným HDD.....

Pro mé potřeby jsem si nas narychlo upravil na napájení 12v - 24v DC (mohlo být v původní krabičce od zdroje) , abych mohl efektivně zálohovat pomocí UPS AD-155A popřípadě Bčka, výsledek je že o tom nevím jen občas vše zaktualizuji systémy z důvodu bezpečnosti.

NAS.jpg
NAS_Zdroj.jpg


prosim ta mam tiez debian s virtualkami a tiez sa mi to zda ako naj riesenie na zaklade mi bezi akurat tak len samba + virtualbox aby nebol problem s CPU pri zdielani...Ostatne virtualky debian napojenie vzdialene a je tam aj virtual win7 keby nahodou nieco mi na linuxe neslo... Takto mi vsetko ide ako ma a som spokojny presne jedine co ma teraz zaujalo ze mas raid si to prosim ta na tej doske ako riesil to RAID? cez intel radic? pretoze ja doteraz mal jeden ssd disk kde bol len zaklad a tie virtualky a virtualky mi zalohuje na na zdielany disk a teda ked mi minule zdochlo ssd mam acronisovu zalohu celeho disku a len obnovil acronis a nakopcil zalohove virtualky a za poldna cca bol spat kde predtym....
Ale uvazujem ze ci by to bootovacie nebolo dobre dat dve SSD alebo pouzivate Raid len na zdielane disky?
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 5 years ago

reset píše:Nevim jak ten FreeNas . Mam postaveny homeServrik na debianu + virtualbox , Mediatomb (dlna server) bezi v jednom virtualu naprosto bez problemu , FS bezi na jinem virtualu .
Momentalne se tremi disky , spotreba cca 25W (vcetne hex routru)


hmmm skusal som len minidlna sa priznam.... ten Mediatomb ti bezi na akom virtual linuxe? debian alebo? a nema teda problem aj so sietovym diskom ked je v tej virtualke namapovany?
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

Bezi mi opet pod debianem , sitovy disk mam namontovany pres sshfs , ale uvazuji o zmene na NFS , jen jsem linej to zmenit . Na stejnym virtualu mi bezi i Transmission torrent client.
Bezi mi na serveru i nelikok widli, ale primarne vsechno chci pod debianem .
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam