Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Jaky NAS Server do domacnosti

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Re: Jaky NAS Server do domacnosti

Příspěvekod reset » 7 years ago

pokud to chce jen na to co popisuje, na to mu "staci" prvni (deset let stara deska) alix deska s nulovym vykonem, nebo ten predrazenej konercni NAS se slabym ARMem.
Pokud by chctel neco sofistikovanejsiho, bude si to muset postavit sam, neda za to ale o moc vice (cti i mene), vykon bude nekde jinde.
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 7 years ago

Je to jen otázka priorit a na kolik si člověk cení svůj čas a hlavně své data.
Určitě bych volil minimálně RAID1 (Mirror) nebo v případě velkého objemu dat RAID5. Jestli máš čas a nějaký starý volný počítač tak opravdu zkus ten OmenMediaVault. Sám ho doma používám a maximální spokojenost. Vše co co po tom chceš se dá pohodlně ovládat pomocí přehledného webového rozhraní (díky komunitě je v základu v češtině), co není v základní instalaci pohodlně nainstaluješ pomocí Plug-Inu a nic se nemusí bastlit v příkazovém řádku. Nebo na ten PC nahrát upravený Synology (ano je to neoficiální, ale funguje to).
Zabiješ s tím maximálně jeden večer, nebo max. jeden víkend. Pak budeš vědět co od čeho očekávat a co dál. Jestli jít cestou PC nebo nějaké krabičky (Synology).
Jediné co mi vadí u Synology je jeho cena pro domácí použití. Za krabičku s nějakým rozumným výkonem co by vše zvládla si nechají opravdu solidně zaplatit. Ty ARMy co mají jedno a dvou diskové krabičky nejsou kdo ví jak výkonné. Ano FTP a Sambu to zvládá s přehledně na 1Gbit, ale u více služeb najednou bys mohl nemile narazit na výkonnostní limity použitých CPU a malého množství RAM.

Pokud bys potřeboval s něčím poradit napiš SZ a rád odpovím.
0 x
Síť není jen internet ...

Rambo
Příspěvky: 54
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Rambo » 7 years ago

Osobně mám dobrou zkušenost s QnaPy. A pokud chceš něco "malého", tak bych vybíral z těchto: https://www.qnap.com/cs-cz/product/?conditions=1-4,0-2 , jedná se o dvodiskové NASky s Intel CPU, kdy QnaP umí i virtualizaci na x86 CPU (buď jen na úrovní aplikací - Docker, nebo i na úrovní sytému). S tím že bych si "pokhlídal" ať tomu jde upgradovat RAMka na 8GB.
Osobně si budu domů (nedávno jsme se přestěhoval a "starý" QnaP zůstal tatovi) kupovat tento: https://www.qnap.com/cs-cz/product/mode ... t_overview ale to už je 4-diskový kousek.
0 x

stehlik.ov
Příspěvky: 7
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod stehlik.ov » 7 years ago

Docela me zaujal ten OpenMediaVault, ovsem mam tu jen Lenovo IdeaCentre Q150
Bude stacit?
Koukal sem ze ten OMV by sel i na Raspberry Pi ...ma smysl nad tim premyslet?

V horsim pripade bych sel teda nejspis dle doporuceni do QNAP TS-251
0 x

ikk
Příspěvky: 179
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ikk » 7 years ago

stehlik.ov píše:Docela me zaujal ten OpenMediaVault, ovsem mam tu jen Lenovo IdeaCentre Q150
Bude stacit?
Koukal sem ze ten OMV by sel i na Raspberry Pi ...ma smysl nad tim premyslet?


To Lenovo je na to ideální. Raspberry PI jsem taky zkoušel a mám na jednom místě nasazeno (slouží jen pro logování dat z měřících apartůr, trafic v řádu jednotek Kb/s), ale je to pomalé (reálně max. cca 10Mbit)
0 x
Síť není jen internet ...

Tulamor
Příspěvky: 56
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Tulamor » 7 years ago

stehlik.ov píše:Docela me zaujal ten OpenMediaVault, ovsem mam tu jen Lenovo IdeaCentre Q150
Bude stacit?
Koukal sem ze ten OMV by sel i na Raspberry Pi ...ma smysl nad tim premyslet?

V horsim pripade bych sel teda nejspis dle doporuceni do QNAP TS-251


Zkoušel jsem to na BananaPi M3, což je o něco výkonnější než Raspberry. Teď mi leží na stole protože je to arm a ten výkon je naprd. Přes sít jsem přes sambu kopíroval jen max kolem 200M a CPU bylo věčně na maximum. O transcodovani videa při streamu ani nemluvím.
To lenovo pro začatek bude stačit. Troufnu si říct že jediný problém bude kdyby si tam dal třeba ten plexmediaserver který já používám a chtěl film transcodovat do jiné kvality (tam je potřeba výkon cpu)
Ale zabere to hodinu to zkusit :)
0 x

juhas
Příspěvky: 8
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod juhas » 7 years ago

Já sám používám HP microserver GEN 7 a GEN 8 s xpenology a naprostá spokojenost.
0 x

coolerman1
Příspěvky: 326
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod coolerman1 » 7 years ago

Mikrodoska s celerom rady J +xpenology .lacna a funkcna varianta
0 x

Wombat
Příspěvky: 94
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Wombat » 7 years ago

Jo, jo. Provozují několik NASu, svého času normálně čistý Debian a všechno co bylo třeba jsem valil via SSH, když jsem narazil na tohle tak si to nemůžu vynachválit, vše funguje perfektně, neustále se to to vyvíjí, vylepšuje atd. Prostě doporučuji všemi deseti. Krabičky jsou sice fajn, ale poměr cena/výkon, za mně není optimální. Navíc v tomhle tím, že to je klasický Linuxový server, si můžeš přidat co chceš, bez ohledu nad ty OMV úpravy.
0 x

Lien
Příspěvky: 13
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Lien » 7 years ago

"krabičky" všeobecně mají oproti řešení PC: menší spotřebu energie, jednodušší rozhraní, nulovou možnost přizpůsobení, pomalejší síťové přenosy (imho asi tak nejdůležitější parametry).
Jak tu psali ostatní - pokud to máš na nějaká data, použij 2 disky v RAID1.
Jestli potřebuješ něco jednoduchého, pořiď si hotovou krabici.
edit:
já mám doma 2diskový NAS Synology a teď se tluču do hlavy, že jsem si nevzal 4 diskový (protože místa na data není nikdy dost)... nakonec to skončí tak, že si postavím malý servřík s Linuxem, který budu mít ve sklepě a nebude mi vadit, že hučí (disky + ventilátory)
0 x

norg
Příspěvky: 46
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod norg » 7 years ago

OMV jsem také zkoušel ale nakonec jsem skoncil u freenas.org
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 7 years ago

mno a kdyz si pod debianem rozjedete virtualizovane guesty (staci virtualBox) , muzete mit jak plnohodnotny pc server (s nekolika win/tux guesty) a to i vcetna vsech free NASu , ktery kde najdete .
Zalezi pak uz jen na vykonu onoho serveru.

Spotreba neni az tak rozdilna, max v zakladni desce, disky zerou vsechny stejne, hybernaci nepouzivam, je to pry i na skodu disku .
Momentalne me zere tento servrik se ctyrmi disky 30/40W pri plne zatezi (12W samotna deska) .
Cena za komplet vcetne disku a zalozniho zdroje s baterii je do 10kczk
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Radek.Kovacik
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Radek.Kovacik » 5 years ago

Se zájmem jsem si přečetl toto vlákno o NASech. Také se rozhoduji, zda koupit hotovou krabičku typu Synology nebo QNAP (na 4 - 6 disků). Původně jsem se díval na DS918+ nebo DS1019+ a nyní jsem si prohlížel ty servery od HPE a zjišťuji, že cenově jsou hodně podobné. Výkon však podle technických údajů ve specifikaci posoudit nedokážu. Pouze vím, že krabička DS213, kterou od Synology používám asi 7 let, naráží již dlouhou dobu na svoje výkonové limity (hlavně procesor), přičemž do těchto problémů se dostala pouhou aktualizací systému DSM. Celou dobu tam mám spuštěných jen pár programů (stále stejné) a nyní již při pouhém pokusu o přihlášení k uživatelskému rozhraní serveru procesor vyběhne a zarazí se na 100%. Z tohoto důvodu právě nevím, zda do těchto krabiček jít znovu nebo raději koupit to řešení od HPE nebo si případně zkusit něco postavit z jednotlivých komponent.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

se divíš když máš starou plečku s 512MB ramky?
ty dokážeš sestavenou věc nakonfigurovat tak aby to fungovalo jako synology včetně těch aplikací?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

kadlcikales
Příspěvky: 164
Registrován: 8 years ago
Bydliště: Zlín , Otrokovice , Kroměříž
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod kadlcikales » 5 years ago

Dá se postavit vše, také jsem se rozhodoval zda synalogy nebo qnap nakonec jsem si koupil HP mikroservera Gen8 (12GB ram , system na 2x raid miniSD 4x HDD, 1x SSD) před nějakýma 3 roky(a udělal jsem dobře), provozuji na něm FREENAS a pár asi 5 virtuálních debianů kde mám nextcloud, reverzní proxy server nginx s webovým serverem, aircontrol, transmision a další vychytávky...... Když si tak vezmu tak synalogy by mě nevyhovovalo výkonem kdybych chtěl stejně výkonnou mašinu tak bych musel připlatit cca 5tis oproti mikroserveru (4xHDD a 1xSSD).... A ještě ty levnější nasy nemají ECC ram což když uchovám data tak je důležité. Jediné problémy co jsem měl tak když odešla miniSD karta tak se jen vyměnila vše se automaticky překopírovalo to samé s vadným HDD.....

Pro mé potřeby jsem si nas narychlo upravil na napájení 12v - 24v DC (mohlo být v původní krabičce od zdroje) , abych mohl efektivně zálohovat pomocí UPS AD-155A popřípadě Bčka, výsledek je že o tom nevím jen občas vše zaktualizuji systémy z důvodu bezpečnosti.

NAS.jpg
NAS.jpg (82.96 KiB) Zobrazeno 3102 x

NAS_Zdroj.jpg
NAS_Zdroj.jpg (87.04 KiB) Zobrazeno 3102 x
2 x