Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Stavba stožáru, co vše to obnáší.

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Re: Stavba stožáru, co vše to obnáší.

Příspěvekod David2006 » 7 years ago

Čtverec 50x50cm 60mm trubky. Pokud bys byl fakt hovado se 120cm někde nahoře tak přikotvit lanama, ale to snad bude jen vlhkej sen a bude Ti stačit něco v polovině do metru v průměru a nahoře max 2x 65cm mezitím nějak to smetí. Tu sondu si tam normálně kopni a uvidíš jestli je dole písek nebo jinej potenciální problém. Pokud si to necháš dělat tak doporučuju ty díly nad sebou dělat po 1,2-1,5m líp se to ve dvou pak zvedá a dole nechat tu 2-2,5m zalitou v zemi aby jen čouhala nad zemí.
0 x

Martin Lysek
Příspěvky: 5
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod Martin Lysek » 7 years ago

David2006 píše:Čtverec 50x50cm 60mm trubky. Pokud bys byl fakt hovado se 120cm někde nahoře tak přikotvit lanama, ale to snad bude jen vlhkej sen a bude Ti stačit něco v polovině do metru v průměru a nahoře max 2x 65cm mezitím nějak to smetí. Tu sondu si tam normálně kopni a uvidíš jestli je dole písek nebo jinej potenciální problém. Pokud si to necháš dělat tak doporučuju ty díly nad sebou dělat po 1,2-1,5m líp se to ve dvou pak zvedá a dole nechat tu 2-2,5m zalitou v zemi aby jen čouhala nad zemí.

Prosím PM.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

David2006 píše:To co jsem psal bylo na 8m a z vlastní zkušenosti stavby několika stožárů. Ale jestli se s tím fakt chce srát tak ať si rovnou vobjedná geologickej průzkum podloží dřív než statika, šak peněz je dost.


Geologický průzkum podloží udělá bagrem když bude kopat díru. Ale 1,5m při 8m stožáru stále pokládám za málo. Pokud samozřejmě nebude patka o velikosti 5x5 m to by snad. Stačilo.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 7 years ago

To radši ty balony než se...s 5x5m v 1.5m :)).
0 x

Uživatelský avatar
cz_ranger
Příspěvky: 180
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod cz_ranger » 7 years ago

Cheprer píše:Geologický průzkum podloží udělá bagrem když bude kopat díru. Ale 1,5m při 8m stožáru stále pokládám za málo. Pokud samozřejmě nebude patka o velikosti 5x5 m to by snad. Stačilo.

Když bude kopat díru bagrem, tak je to měkké ;-)
0 x

kraljan
Příspěvky: 83
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod kraljan » 7 years ago

Martin Lysek píše:Výška bude maximalně do 8 metrů, ikdyž myslím že ani to nebude potřeba.
A jaký stožár by jste mi tedy doporučili? Děkuji

V první řadě by bylo potřeba si říct, jaké antény zde bude potřeba provozovat. Pro představu jak kotvit stožáry např. ​http://www.kooperativa-vod.cz/static/soubory/kategorie-24/betonove-zaklady-637.pdf i když je fakt, že se jedná jen o osvětlovací stožár, kde se nepočítá s žádnými anteénami. Myslím, že při anténách do cca 40cm by to mohlo vyhovovat. Každopádně bych se sílou trubky moc nešetřil a vzal něco pořádného. Navrhovaná 60mm trubka je i při výšce jen 8m spíš párátko. Co se týká návrhů na kotvení betonovým základem 5x5m tak takový nemáme ani pro relativně těžký 30m vysoký příhradový stožár.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 7 years ago

Trvám na tom že 60mm trubka z toho čtverec o 50cm musí stačit bohate na těch 8m. O základech můžeme polemizovat i když protiatomova záklopka 5×5×1.5m se mi může jevit poněkud přehnaná každý k tomu přistupujeme jinak. Každopádně pokud to předimenzuje nic se nestane jen o něco dřív skrachuje a pokud to poddimenzuje tak taky.
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

Cheprer píše:
David2006 píše:Záleží na podloží a pak co ti řekne statik a ten se Tě zeptá kolik metrů čtverečních a v jaké výšce plánuješ a další kecy.. . Foukni tam něco mezi 1,1-1,6m do země tak metr do šířky podle toho jak se ti s tím bude chtít srát.


Dost dobrej joke.
On postaví stozar 15-20m a podle tvoji ideály to zákope 1,5m do země.
Da tam jednu 120 a při její na větrné ploše to při větru narazove nad 43km/h spadne. Dobrá rada.

Statik statik nebo aspoň někdo kdo tomu rozumí takový moudra jsou dost mimo.
Záleží na na větrné ploše, tzn počítat dopředu kolik tam toho do budoucna přijde.
To od wfmetalu není žádná sláva, otázka jak je na tom ten materiál. Ale kvalita nebude extra.


Už vám nějaká příhrada od wfmetalu rupla, že to není žádná sláva? já jsem zatím nic takového neslyšel...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 7 years ago

Neco podobneho ted resim a mam k dispozici betonovy sloup, obcas je videt pouzity pro rozvod elektriny, osvetleni, atd. Je 10m dlouhy a pocitam, ze ho dam 2m pod zem.
Predpokladam, ze by mel udrzet 90cm antenu. Jen resim jak velkou udelat patku. V podlozi je laicky receno cervenohneda jilovacka, rozhodne tam neni pisek.
0 x

Grul
Příspěvky: 56
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Grul » 7 years ago

60ky trubky na 8m? to tam nahoru bude dávat ty 120ky rovnou 2ks ne? :-)
0 x

rubi
Příspěvky: 4
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod rubi » 7 years ago

Souhlas, že kotvení je základ, jinak je to o průser. 8m je jasných, otazné je, nakolik je kopec frekventovaný a konkurence všímavá a rejpavá, aby vzala metr, změřila to a když by to bylo třeba 10, tě napráskala... jestli můžeš, dej to na budovu vodárny. Nebudeš muset zjišťovat podloží atd. Navíc můžeš ušetřit pár kaček i za příhradu, když začneš třeba 2m nad zemí. Až si tam na to okolí a ostatní ISP zvyknou, můžeš zkusit nenápadně přidat díl navíc. Ale 25m bych z toho nedělal.

Administrativně - pokud je to Veolie, Čevaku apod. Musíš za nima. Většinou ani nechtějí ranec. Kolem 10 ročně plus elektriku. Pokud je to obecní, což se mi už taky stalo a pokud je tam někdo zaháčkovaný, máš smůlu. Ono to teda většinou je obecní a měla by ti to schválit i obec. Jednou se mi to podařilo obejít, že jsem se domluvil s vodárnama a teprve pak se šlo na obec. Pár nocí jsem ale nespal, jestli to schválí.
0 x

lyra
Příspěvky: 569
Registrován: 16 years ago
Bydliště: Rakovník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod lyra » 7 years ago

Administrativně - pokud je to Veolie, Čevaku apod. Musíš za nima. Většinou ani nechtějí ranec. Kolem 10 ročně plus elektriku. Pokud je to obecní, což se mi už taky stalo a pokud je tam někdo zaháčkovaný, máš smůlu. Ono to teda většinou je obecní a měla by ti to schválit i obec. Jednou se mi to podařilo obejít, že jsem se domluvil s vodárnama a teprve pak se šlo na obec. Pár nocí jsem ale nespal, jestli to schválí.


Uplně nesouhlasím u nás na to koukají tržně čím je to místo výš rak tím víc uvažují s cenou- A ceny v realu od 3 000 Kč .
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 7 years ago

To je uplna kovbojka. Mame umisteni na vodarne, ktera je obce. Jednali jsme tedy s nimi o umisteni. Ti to odsouhlasili prakticky hned, protoze v tom miste nikdo jiny aktualne neni. Ele. je vodaren, tedy domluva na propraceni bez problemu. Jo kdyby to tak slo vsude.
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 7 years ago

Záměr: Výstavba příhradového stožáru výšky 6m na soukromém pozemku majitele s kterým je sepsána smlouva o umístění a se vším souhlasí, napájeno 230V z jeho budovy na totožném pozemku. Co na to legislativa? V okolí není žádná stavba je to v poli... Může se hned začít stavět a nebo je třeba nejprve ohlasit... případně jaké kroky jsou potřeba aby vše bylo legislativně 100% ?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 7 years ago

na nasem stavebnim urade jsem se ptal a chteji na tohle uzemni souhlas... Tzn. vyjdrovacky sitaru, jednoduchy projekt, souhlasy okolnich pozemku. Ale rikam mu, ze podle zakona to nemate chtit, rikal ze jo, ale muze tam byt nejaky zajem ala zivotni apod... Sice ano, muzes to tam hodit, ale kdyz na neco zapomenes a nekdo te naprasi, tak muze byt problem.
0 x