Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Nastaveni DNS

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Re: Nastaveni DNS

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

hapi píše:to už bych raději bootoval z ssd připojený do usb. RPI to umí.

Přesně tak, i rychlosti by s novým RPi 4 měly být díky USB 3.0 jinde než u microSD.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

hapi píše:a co to má s tím společnýho? už jenom spotřeba dvou serverů je totálně mimo. Né každej má klimatizovaný racky aby to tam někam strčil a to už vůbec nepočítám UPS pro dva velký servery.

Hele jestli nejste zastánci APU řešení pouze pro DNS tak se prostě neserte do diskuze, kapišto? Oba pokud vím jste přes limit s počtem klientů pro to aby jste se s něčim jako APU zabejvali. My malí ISPíci to děláme jinak, nevyhodim 100 litrů za klimatizovanej rack jenom proto aby tam mohl mít dva servery na DNS. Proberte se.


Zklidni hormon, není to tvoje soukromé vlákno.
Já proti APU nemám nic. Mám jich jen pár ale alixů jsou desítky a je to nejkvalitnější kus HW co jsem kdy měl v ruce (z cca 30ks odešly za mnoho let dva, ovšem vždy to byl problém v napájení).
Nikde jsem nepsal nic takového, že kvůli DNS mají běžet dva servery. Nejsem magor. I v síti s 1000 klienty ale potřebuji dohled, sbírat logy, IS, jumppoint pro vzdálený přístup, SMTP, DNS, DHCP a já nevím co ještě. I v malé síti tak potřebuji nějaké servery.
S Alixem jsi si už asi nabil hubu (brzdil DNS dotazy) a chceš znovu vstoupit do stejné řeky. Není špatné mít výkonové rezervy, dostatek (přebytek) paměti... Spoje asi taky nehoníš na 80% propustnosti. Až ti proti té DNSce na APU poteče nějaký maras, nebudeš se stačit divit.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

Nevoblbuj tady.

rsaf píše:Dva starší levnější servery, ESXi, nějaká NASka (iSCSI) a ghettoVCB na zálohy, DNS samozřejmě ve dvou instancích (na každém serveru jedna). Při poruše jednoho serveru tu druhou DNSku pustím na tom prvním přímo ze zálohy z NASky (v DNS serveru nejsou žádná data).


ale hlavně že tvoje reakce jsou v kontrastu s někým jiným.

A srovnávat starý alix s APU... bez komentáře.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

Kolik cca uživatelů bude DNS server schopen bez problému obsloužit, když to poběží na tom APU?
0 x

sacnok
Příspěvky: 345
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod sacnok » 4 years ago

Jakou verzi APU by bylo nejlepší použít na DNS server pro cca 1.000 uživatelů?

Nevyznám se v tom modelových řadách, jestli APU.1D4 nebo APU.4D4 nebo APU.3C4

Popřípadě je něco schopný doporučit nějaký jiný HW, který lze dát do racku a bude mít minimální spotřebu, poběží na tom Linux a DNS resolver, ni víc
0 x

Pelirob
Příspěvky: 162
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Pelirob » 4 years ago

Existuje, vím třeba o Roline Redukce SATA 22 pin -> 2x M.2 (key-B). Má to RAID 0,1, JBOD... akorát Windows utilita pro monitoring toho RAIDu stojí úplně za h..... Asi i žák ZŠ po pár lekcích programování by to napsal líp.

hapi píše:.... Nevim jestli už dělají něco do čeho lze strčit mSATA SSDčka dvě pro sw raid ale to nejspíš u takových zařízeních ani nebude třeba a lepší bude postavit DNSka dvě.

.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

sacnok píše:Jakou verzi APU by bylo nejlepší použít na DNS server pro cca 1.000 uživatelů?

Nevyznám se v tom modelových řadách, jestli APU.1D4 nebo APU.4D4 nebo APU.3C4

Popřípadě je něco schopný doporučit nějaký jiný HW, který lze dát do racku a bude mít minimální spotřebu, poběží na tom Linux a DNS resolver, ni víc


tady je web https://www.pcengines.ch/apu2.htm a je mi jasný že ti to nepomůže. Prakticky aktuálně vybírej pouze z APU.4xx. Je tam rozdíl v kapacitě ramky a počtu ethernet portů.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků