Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Monitoring UPS ako na to ?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Re: Monitoring UPS ako na to ?

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Mne bola odporucana kalibracia pri zapojeni plnej zataze ktoru ma pisana UPS, najlepsie odporova zataz. Co je na tom pravdy neviem...nakoniec som sa na kalibraciu vysr...ukazuje to zle baterky ale to mna netrapi...podstatne je, ze ich vie vycerpat.
1 x

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 6 years ago

ludvik píše:APC pro kalibraci vyžaduje 30% zatížení. Pokud nemá, nakalibruje špatně. Pokud zatížení přidám, nakalibruje špatně, neboť to neodpovídá pozdějšímu provozu ... čili se nad tím mává rukou.


Nechcem sa hadat, ale viacere z nasich APC UPS su zatazene na menej ako 30% a kalibracia prebehne OK a hodnoty sedia. Typy SURM, SURT, SUA, zataze v niektorych pripadoch len okolo 10%, dlzka zalohovania od 1 hodiny do 25 hodin (podla kapacity akumulatorov). Kalibrovane cez APC manazment kartu. Ono v podstate kalibracia je prepnutie zataze na beh z akumulatorov a zmeranie casu do ich vybitia.

Kalibrovat ma zmysel na realnej zatazi, na nejaku simulovanu by som sa vykaslal. Pretoze vyuzitelna kapacita akumulatora vyrazne zavisi od vybijaceho prudu. Nominalna kapacita (napisana na akumulatore) sa udava pre vybijaci prud bud 10% alebo u niektoryc vyrobcov len 5% kapacity (teda pre dlzku zalohy 10 alebo 20 hodin). Ak je bateria vybijana takym prudom, ze dlzka zalohy je len cca 1 hodina, jej vyuzitelna kapacita je len cca 50% oproti nominalnej. A ak je bateria vybijana tak extremne, ze vydrzi len 5-10 minut (male BackUPS s plnou zatazou), tipujem ze vyuzitelna kapacita akumulatora nebude ani 20% nominalnej. Tieto hodnoty sa menia podla vyrobcov, modelov, jendotlivych kusov akumulatorov, teploty, atd, a tak akakolvek snaha matematicky to vykompenzovat nejakym univerzalnym vzorcom, a dopocitat ze aka bude vydrz pri inom zatazeni, nez pri akom bola realne odmerana, musi nutne viest nepresnym vysledkom.
1 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

mpcz píše:to Myghael: tomuto vysvětlení se musím s prominutím zasmát. JE to chyba UPS, to mi nikdo nevezme. Zvláště, když to udělá jen někdy. Ty přirovnání typu Trabant - Mercedes se používají, když už došla doložitelná argumentace. Ostatně APC to přiznalo, ale nikdy NEopravilo. mpcz, 19.5.2018


Přeji příjemnou zábavu, avšak za tím, že APC řada Back-UPS (kterou na sajtech různých ISP vídám často) je laciná UPS postavená na mnou popsané použití si stojím, ostatně to tak výrobce inzeruje. Při tomto použití svou práci odvede, toho obrazného "trabanta" to z ní nedělá. Nemluvil jsem o Smart UPS, u těch to nezapnutí samozřejmě chybou je.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

Presne ako píše pixall...kto tie smartky používa, tak vie že tá kalibrácia pomáha.

Dokonca pri výmene batérií viete UPSke povedať že dostala nové, píše sa tam aj dátum.

BACk-UPS majú jeden problém :D vydržia krátko..môžete jej dať aj 120ah...40-50 minut a dosť. Máme ich na pár miestach, ešte sa nestalo že by sa nepreplo.

APC management karta v UPSke je TOP. Vie to o tej UPSke všetko.
1 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Naprosto, ale naprosto nesouhlasím. A to jsem napočítal 40 kusů jen 400-600 VA verzí, co mi prošly rukama. Kalibrace s "něčím" hne, ale údaj to je prostě vcelku k ničemu. Na výdrž to vliv nemá, jen pro plánování.
midnight_man píše:Presne ako píše pixall...kto tie smartky používa, tak vie že tá kalibrácia pomáha.

V každém případě, kdo čuchne (v rámci řekněme střední třídy) k Eatonu, tak APC podle mě už chtít nebude. Eaton se k bateriím chová lépe, ještě jsem neviděl nafouknutou a ani poruchu v momentě výpadku elektřiny. Dokonce i tu výdrž hlásí lépe a přesněji. Jenom je holt problém s dohledem (neexistuje "apcupsd", i NUT je problematický, s mikrotikem smolík), dohledová karta to řeší, ale oproti APC umí naprosté minimum. Ale ono to nakonec není na velkou závadu.
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

neporovnávaj back ups so smart, RT...atd..
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

Snad se bavíme o střední třídě, tedy Smart-UPS, ne?
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Myghael píše:
mpcz píše:to Myghael: tomuto vysvětlení se musím s prominutím zasmát. JE to chyba UPS, to mi nikdo nevezme. Zvláště, když to udělá jen někdy. Ty přirovnání typu Trabant - Mercedes se používají, když už došla doložitelná argumentace. Ostatně APC to přiznalo, ale nikdy NEopravilo. mpcz, 19.5.2018


Přeji příjemnou zábavu, avšak za tím, že APC řada Back-UPS (kterou na sajtech různých ISP vídám často) je laciná UPS postavená na mnou popsané použití si stojím, ostatně to tak výrobce inzeruje. Při tomto použití svou práci odvede, toho obrazného "trabanta" to z ní nedělá. Nemluvil jsem o Smart UPS, u těch to nezapnutí samozřejmě chybou je.


Sice je to trošku mimo primární dotaz, ale podívej se na web, kolik lidí s tím má problém, viz jeden z mnoha. A nejsou to jen ty tvoje Trabanty. Rád řešim problém zodpovědně a tak, jako bych byl před soudem a ne před reklamačním technikem APC.
https://webtrh.cz/352450-smart-ups-1000-nezapina
Také jsem hodil dotaz na paní, která měla zálohu takovou "UPS". Když jsem jí řekl, že to vlastně bylo v pořádku, po výpadku se vrátit (třeba z Itálie) JEN proto, aby na "UPS" zmáčkla tlačítko start, se servříkem nic nedělala, protože to tak výrobce vidí jako normální, dokonce jako plánované, tak si ťukala na čelo.
Marně jsem přemýšlel, co jsem vlastně v době, kdy jsem ještě o APC neměl přesný obrázek zanedbal. Běžel tam malý účetní "server" o spotřebě cca 15W, doba zálohy i limit příkonu na vestavěnou baterii 9AH byla tedy přiměřená většině "místních" výpadků. "UPS" měla dálkovou správu po internetu v ceně, takže umožňovala restart serveru nebo antény na dálku. Neměl jsem žádný důvod tam hledat větrací tunely a velké ventilátory, že ano. Zas tak primitivně nevypadala. Jak jsem tedy uhl od použití zamýšleného výrobcem? Nijak, kromě toho - on to nějak blíže nespecifikuje. Ještě jedna věc - tato UPS měla mimořádnou citlivost na průběh vstupního napětí a dost "nesinusový" tvar výstupu, protože některé připojené spínané zdroje jen pištěly a nefungovaly. To bych jí samozřejmě prominul, protože Trabant a již konstrukčně nesinusový a od té doby bych o nesinusové věci raději ani neuvažoval. Zas na druhou stránku - jiné UPS tím tak dramaticky netrpí.
Mimochodem, když je řeč o těch trabantech - dnes je tam ještě horší "Trabant" / NĚKTEŘÍ dokonce říkají "Dacia" - obyč. UPS za cenu pětinovou z Makra a kromě té dálkové správy v ceně jede vše jak má. Po totálním výpadku naskočí a vše je OK. Jak je vidět - jde to i u Trabanta. mpcz, 20.5.2018
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

mpcz: myslím že jsi fakt úplně mimo. Primárním účelem té UPSky není dávat šťávu do jejího úplného umrtvení, ale pomocí signálového kabelu který je připojen do serveru/PC a obslužného programu který na tom kompu běží zajistit, aby se po několika nastavených minutách od výpadku automaticky korektně ukončily bežící programy a komp vypnul.
To, že ty nebo jiní exoti používají tyto UPS na zálohovaní site, nebo čerpadel u kotlů a nechají vybít aku do mrtva je jiný příběh....
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

První čti, alespoň minutu přemýšlej a pak vynášej soudy (a z mého pohledu nelogické a vzhledem k tónu tvé odpovědi si troufnu říci i hloupé). Kde vidíš to exotické použití? Použití (primární) je v návodu: zálohování PC. Bylo splněno.

Oficiální vyjádření výrobce, cituji:
"Záložní zdroj Back-UPS 500VA od společnosti APC představuje zařízení zajišťující zásobení počítače i v případě neočekávaného výpadku proudu a také jej ochrání před přepětím."
"Slouží pro zálohování hubů, switchů, routerů, VoIP telefonů, malých ústředen a současně chrání před přepěťovými rázy strukturovanou kabeláž, telefon, fax, xDSL, ISDN i připojení přes koaxiální kabel - kabelovou televizi, nebo satelit."

V odkazu výše jasně vidíš, že chyba automatického zapnutí UPS APC po delším výpadku se projevuje nejen u úplných Trabantů. JE to chyba konstrukce. I výrobce to přiznal a dodnes NEOPRAVIL. Jiná UPS s pětinovou cenou funguje na stejném místě SPRÁVNĚ. Nechápu, co chceš slyšet více, než to pochopíš. Někdo tu píše něco o kotlech? (Chápu kam míříš, ale máš to marné, spínaný zdroj je dnes prakticky ve všem a o motorech zatím nikdo nemluví). A k čemu by to té paní bylo, kdyby se jí to celé za pět minut výpadku zezálohovalo (nic proti tomu), mimochodem tato funkce je nefunkční a pak se z té Itálie stejně musela vrátit to tlačítko na UPSce zmáčknout? mpcz, 20.5.2018
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

mpcz: Myslím, že jsme se u toho příměru k autům nepochopili, přirovnání bylo o typech aut (dodávka x sporťák, tedy nelze srovnávat kromě toho že oboje má čtyři kola), ne o značkách (tvůj Trabant / Dacia a Mercedes).
Back-UPS nasazuji dodnes, a to s plným vědomím, že po plném vybití musí někdo zmáčknout tlačítko. Zálohuji s tím totiž pouze PC a podobná zařízení, která stejně někdo obsluhuje, takže opravdu nemusí nikam jezdit. Na AP, kotly a podobně mám jiné zálohované zdroje, které mají dálkový dohled a po obnovení napájení naběhnou. Tím bych to už ale ukončil.
0 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

Ladik
Příspěvky: 1390
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Ladik » 6 years ago

Je bych chtel doplnit a to, ze APCsmart a vyssi maji tuto vlastnost:
- po vycerpani baterie se vypne
- po nahozeni 230V se nezapne
- ceka az se baterie nabijou na hodnotu danou vyrobcem
- po te se teprve sama zapne !!!, ale musi byt shozena SW nebo sama sebou
- pokud ji nekdo vypne rucne, nezapne se (je to logicke)

I server po zapnuti do 230V se vetsinou sam zapne, ale pokud jej rucne vypnete (tedy SW i bios o tom vi), tak se pri nahozeni proudu nezapne !!!
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

No to je úžasné. Doufám, že si to ti horliví zastánci třídy Mercedes taky přečtou. mpcz, 20.5.2018
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

V tom prípade tu mám asi nejaké špeciálne kúsky pretože mne sa smartky po úplnom vybití zapínajú okamžite.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Asi máš štěstí nebo je to rukama nebo náhoda, nevím. Každopádně lidí, co to na netu avizují je dost na to, abych tomu s souvislosti s mou vlastní negativní zkušeností u těch levnějších UPS věřil. Jen pro info, až budu chtít použít tu správnou Mercedes UPS pro zálohu jednoho SXT a Omnitiku, na co taková Smart-UPS přijde? Má to na start tlačítko nebo kolébkový vypínač? Dík, mpcz, 20.5.2018
0 x