Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Monitoring UPS ako na to ?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Re: Monitoring UPS ako na to ?

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

1. odhad runtime je od APC opravdu naprostý odhad. Někdy mi přijde, že z RNG generátoru. Nevím jak u těch vyšších řad, ale až do Smart-UPS ano.
2. sledování upsky je vhodné pro nahlášení, že nejde elektřina ... u malých bodů se pak nemusí člověk plašit a u větších vyrazit s generátorem.
3. údaj, že je potřeba vyměnit baterii je též užitečný. Kdyby tedy fungoval správně (většinou už je fakt pozdě). Ale alespoň něco mě praští do očí. Škoda, že zrovna tohle mikrotik e-mailem poslat neumí, takže se to musí sledovat jinak.
4. grafy jsou hezké, jenže už u pár UPS to člověka omrzí sledovat a kašle na to. Jednoduché události přímo z UPS jsou lepší.
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Těm UPS nevěřím ani slovo. Mnohokráj jsem zjistil, že to ukazuje úplné hovadiny. A to pomíjím, kolikrát se muselo vyjet na místo osobně a UPS nahodit ručně, protože se baterie vybila a po nahození sítě se UPS nevzpamatovala. Neboli, stav s takovou UPS byl horší, než bez ní, protože takto by v baráku po výpadku vše naskočilo samo a s UPS se tam muselo jet. Takže mám takovou přirozenou averzi k těmto zařízením.
Že je výpadek, nahlásí mikrotik přece jednoduše sám. Stačí nastavit hladinu normálního stavu, třeba 26,7V, hladinu při výpadku sítě na 26V a jak vypadne síť, dojde mi SMSka = bod xxx - výpadek 230V. Je to naprosto spolehlivé.
Indikace výměny baterie - jednoduchá věc. Pokud nastane výpadek mimo plánovaný stav, vůbec se tím nezabývám, za pár hodin je to opravené. Pokud je to plánovaná práce, to bývá i 10 hodin, tak vidím průběh napětí, které MKT posílá co 1/2 hodiny. Tento údaj mi zcela jasně řekne, jestli je třeba vyjet se zálohou popř. dle doby a napětí usoudím, že baterie je už na výměnu. Jednoduché, spolehlivé, vše nastavitelné a dá se říci, že zdarma. mpcz, 19.5.2018
1 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Co to mas za UPSky ked sa ti nezapnu po nahodeny elektriky ? Nejake co boli v krabici z vlockami ?
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Zeptej se jinak, možná ti odpovím. mpcz, 19.5.2018
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

To si clovek uz ani trocha srandy nemoze spravit a hned to beres vazne :grinning: Bola tu uz diskusia na to, ze po nahodeny elektriky sa muselo stlacit tlacitko pre start UPSky co je nevyhovujuce samozrejme ale asi to je ficurka tej UPSky. Mame par kusov APC smart a tlacitko sa mackat nemusi. Na nejakych backend by som to aj pochopil...
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Bylo to asi 10 ks APC 500W s dálkovou správou. Cena nikterak vysoká, 3.500,- Kč. Po těch praktických zkušenostech a vyhodnocení tristní několikaleté nikamnevedoucí komunikace s podporou APC jsem tuto cestu opustil, všechny leží ve skladu kromě jedné, kde jsem občas využil možnost resetování zásuvky 230V na dálku po LAN. Používám mikrotik systém popsaný výše a ŽÁDNÉ problémy nemám. 230V nepotřebuji, pokud vyjímečně - sinus měnič. mpcz, 19.5.2018
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

500W alebo 500VA ? Predpokladam, ze tato trieda nizkeho vykonu bude najskorej prave backend. Uz len ked sa pozres na konstrukciu z vonka tak ti je jasne, ze to nieje urcitene na dlhodobu zalohu (za predpokladu, ze vykuchas origo baterku a das vacsiu) Nema to ziadne chladenie..nic. Je to tak na par minut zalohy co korektne vypnes zariadenia. Na nejaku zakladu detekciu ti mikrotik asi staci ale osobne by som ho nechcel, nakolko kazda RB kus od kusu ukazuje rozdielne napatia.
0 x

Uživatelský avatar
Myghael
Příspěvky: 1309
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Myghael » 6 years ago

Je to přímo vlastnost APC Back-UPS a není to nic špatného. Ta UPS má za úkol podržet počítač, aby si uživatel mohl uložit rozdělanou práci a svůj stroj korektně vypnout, zpět přijde až je problém s elektřinou vyřešen a jednoduše si to zapne. Že tím někdo zálohuje podobnou technologii není chyba té UPSky, není na to vůbec navržená, na toto nasazení má výrobce jiné produkty. Od dodávky nečekám, že vyhraju časovku na závodním okruhu, na to je jiné auto, do kterého zase nenaložím 120 cm parabolu pro Alcomu.

Klasické UPS na žádném bodě nemáme, máme zálohované DC napájení, když je potřeba tak se přidá sinus měnič, stejně jako dáváme DC-DC převodník pokud potřebujeme více hladin napájení. Monitoring obstarává SDS mikro, RaspberryPi nebo jiné zařízení (máme více verzí a nějak jsme se zatím nedokázali rozhodnout), které zároveň měří teplotu, hlídá otevření dveří racku a podobně. Měření napětí v mikrotiku je takový spíše bajvočkometr.
1 x
Si vis pacem, para bellum.

MikroTik, UBNT, Cisco, TP-Link... rozhoduje vhodnost toho či onoho pro konkrétní použití, ne jaké logo nalepili v Číně na krabici. Na tomto fóru vystupuji jen a pouze sám za sebe.

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

to GEMB: Někdo tady řeší dlouhou nebo krátkou zálohu? Je spousta míst, kde nepotřebuji zálohovat kW, ale třeba 20W nebo ne? A i tam výrobci nachystali pastičky na nás providery. Při malém odběru: SXT + Omnitik to některé UPS vyhodnotí, že není žádný a po cca 10 minutách se vypnou.
Řeší se monitoring. Dále: nevím, jak se pozná UPS od pohledu, na mě dělala dobrý dojem. A hlavně: Nízká watáž neopravňuje nikoho vyrobit zmetek. I to bych pochopil. Ale co je nejdůležitější: za cca 7 let nebylo schopno APC tuto vadu po mnoha urgencích odstranit. Možná by bylo dobrá se podívat, jestli tam i u poslední série není původní firmware. Tato zkušenost mi uplně stačí.
Problém s mikrotikem a rozdílem napětí jsem zaznamenal, řešení je velmi jednoduché. Ve skriptu jsem ten rozdíl 0,2V odečetl a je to vyřešeno. Rychle, jednoduše, spolehlivě, zdarma. Proč z toho dělat vědu. mpcz, 19.5.2018
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Ked riesis zalohu 20W aka SXT, omnitik a pod tak si tam daj meanwell psc 60b k tomu 2x7AH baterky a mas to. Stoji to par korun a nikto o tom nevie. Tie backend upsky sa ti kludne vypnu na prehriatie. Podla vzhladu to poznas tak, ze je to uzavreta plastova krabica ktora nema ziadne vetranie. Tie vykonove spinacie FETy sa musia nejako chladit...prave z toho dovodu tam davaju casto jednu malu baterku ktora ti dane veci obsluzi na par minut. Vobec nepocitaju s tym, ze by si tam zalohoval x hodin. Ked to porovnas s konstrukciou smart ups vidis rozdiel. Smartka je vsak ina cenova liga.
1 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

to Myghael: tomuto vysvětlení se musím s prominutím zasmát. JE to chyba UPS, to mi nikdo nevezme. Zvláště, když to udělá jen někdy. Ty přirovnání typu Trabant - Mercedes se používají, když už došla doložitelná argumentace. Ostatně APC to přiznalo, ale nikdy NEopravilo. mpcz, 19.5.2018
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 6 years ago

Jen pro doplnění té přesnosti. Máme na velkých uzlech v provozu APC smart UPS, většinou vyrobené do roku 2010 max, spíš starší. Dávám k nim většinou velké baterie umístěné extermě mimo UPS. Největší řešení je 4x 80AH baterie k 2500VAC UPS. Měření času se nakalibrovat nedá, pokud UPS není od výroby udělaná pro externí battery pack a ani tak to nejde přes původní očekávanou kapacitu baterií.

V praxi to pak je tak, že ups hodí své 2-3 hod a pak to dle vlastností a typu baterií postupně koriguje. Většinou je to tak, že to spadne během první hodinu na polovinu a pak to dalších x hodin drží na cca stejném čase. Proto se téměř výhradně orientujeme podle napětí a nebo kapacitě baterií v %. Obojí se dá v pohodě měřit.

Prakticky člověk cca ví, jakou tam má kapacitu, spotřebu a jakej bude cca čas běhu. Pak je potřeba hlavně první sms s info o výpadku napájení. Kontrola webu Čezu, zda je to plánované a podle toho se řeší další kroky. Průběžný stav je vidět na grafu napětí baterií.
0 x

mpcz
Příspěvky: 2779
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod mpcz » 6 years ago

Jako bych to psal já. Pokud bych nebyl jen drobný živnostník ... mpcz, 19.5.2018
0 x

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 6 years ago

Na nasich velkych sajtoch mame niekolko desiatok APC Smart, starsie generacie (typy SURT, SURM), vacsina z nich ma externe akumulatory, najvacsia tusim 4x180 Ah. V minulosti sme to dohladovali cez apcupsd alebo nut v Linuxe, momentlane uz v podstate vsetky dohladujeme internymi APC kartami. Data tahame z karty cez SNMP do Zabbixu, ktory podla nastaveni preposiela dolezite udalosti (vypadok napatia, vysoka teplota, ..) do dohladoveho systemu. K debatam o udajnej nezmyselnosti casovych odhadov (doba zalohy), ktore su spominane v prispevkoch vyssie, treba vysvetlit, ze pre urcenie doby zalohy sa UPS musi nakalibrovat presne s takymi baterkami a takou zatazou, aku bude zalohovat. Kalibrovat UPS v kancelarii s pripojenym PC a potom ju odniest na sajt a pripojit na nu ine zariadenia je uplna blbost. Kapacita akumulatora velmi vyrazne zavisi od odoberaneho prudu (a teda zataze) a svoje robi aj teplota prostredia. Ked potrebujeme spravne odhadnut dobu zalohovania (napriklad pred planovanym vypadkom energie) tak davame UPSku skalibrovat podla moznosti den pred vypadkom, upska si upravi odhad, a ten potom viacmenej sedi.

Na male sajty (24V, max 70W) pouzivame SDS UPS ( http://www.onlinetechnology.cz/eshop/ka ... ups-moduly ) spravidla doplnene aj odpoctom elektriny z podruzneho elektromera, meranim teploty, a podobne. Data taktiez cez SNMP do Zabbixu.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 6 years ago

APC pro kalibraci vyžaduje 30% zatížení. Pokud nemá, nakalibruje špatně. Pokud zatížení přidám, nakalibruje špatně, neboť to neodpovídá pozdějšímu provozu ... čili se nad tím mává rukou.

Nezapnout po výpadku zvládne občas i Smart-UPS. Většinou ty menší do 1500VA. Ale to je opravdu chyba, vysvětlujeme si to "šlehou" od ČEZu. Nasimulovat se to nepodaří a příští výpadek zvládne bez problému.

By design se nezapínaly typy "HS".
1 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.