Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Konfigurace gpon Huawei

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Re: Konfigurace gpon Huawei

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Funkční optika, funkční VLANa, přiřazen servisní port, IP adresa. Nic jiného ne nanapada
0 x

kra1
Příspěvky: 18
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod kra1 » 7 years ago

Ještě se přidám k otázce. Jak řešíte konfiguraci zařízení za ním tzn Adresování? Máte vše v jednom velkém rozsahu. Nějak rozsakané nebo, používate PVLAN?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

OLT primárne pracuje s VLANama. My předtím máme router kterým tagujeme VLANy, přidělujeme IP adresy a těšíme firewall. Momentálne mame dvě VLANy takže dva IPV4 rozsahy /22
0 x

kra1
Příspěvky: 18
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod kra1 » 7 years ago

helapc píše:OLT primárne pracuje s VLANama. My předtím máme router kterým tagujeme VLANy, přidělujeme IP adresy a těšíme firewall. Momentálne mame dvě VLANy takže dva IPV4 rozsahy /22

Takže v podstatě jedna VLAN pro celé šasi pro INternet pro třeba pro sidlieště a další vlan pro TV. Jedna velká broadcast domena pro cele sidliste? Není s tím problém?
0 x

Bach
Příspěvky: 127
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod Bach » 7 years ago

kra1 píše:
helapc píše:OLT primárne pracuje s VLANama. My předtím máme router kterým tagujeme VLANy, přidělujeme IP adresy a těšíme firewall. Momentálne mame dvě VLANy takže dva IPV4 rozsahy /22

Takže v podstatě jedna VLAN pro celé šasi pro INternet pro třeba pro sidlieště a další vlan pro TV. Jedna velká broadcast domena pro cele sidliste? Není s tím problém?

Není, jelikož jednotky spolu nekomunikují.
0 x
Na domácí přípojku to jde. :-))) http://www.speedtest.net/result/3688392378.png

jeena12
Příspěvky: 16
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod jeena12 » 7 years ago

Zdravím, ještě bych se chtěl zeptat jak nastavujete T-CONTY a GEM porty, to je jako jeden GEM port například pro iptv, druhý pro internet atd?
A proč se GEMporty přiřazují T-Contu? Něco jsem o tom četl, ale nějak to nechápu. A také by mě zajímala detekce rogue-ONT, jestli to funguje plně automaticky, nebo je potřeba někde něco nakonfigurovat?
Za každou radu díky :)
0 x

jeena12
Příspěvky: 16
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod jeena12 » 7 years ago

Jo ještě by mě zajímalo, je možné nějak nastavit aby ONT fungovalo bez jakékoli konfigurace?
Že by se jen registrovalo v OLT a po připojení už by si natáhlo potřebnou konfiguraci.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Jsem o jednu kapitolu před tebou :) Takže podle mých chabých znalostí je T-cont hlavní trubka která vede OLTčkem a do ní se přiřazují GEMporty a do těch pak servis porty.
Detekce rogue-ONT: podle mě k neoprávněnému vysílání nedochází. Protokol je bezkolizní a zařízení komunikují v přesných časových slotech. Rozhodně se nenastavuje.
Je možné nějak nastavit aby ONT fungovalo bez jakékoli konfigurace: Vím že lze, ale nedělal jsem mám jen L2 zařízení.
0 x

kuba_lysa
Příspěvky: 54
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod kuba_lysa » 7 years ago

Mám taky otázku na zkušenější - jak řešíte vzdálenou správu ONT?
Mám 8245H - remote web management na WAN je problém. Nahrál jsem tam nový firmware, s tím to jde navolit. Ale zase nejde udělat filtr na IP adresy, ze kterých management povolím. A navíc ten nový firmware otevřel telnet a další služby a nejde to vypnout :shock: ?
0 x

jeena12
Příspěvky: 16
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod jeena12 » 7 years ago

A co protokol tr-069?
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 7 years ago

tr-069 to je asi správná cesta, ale má někdo tucha jak to rozchodit? Princip asi chápu, ale je to málo na to, abych to zprovoznil :-)
0 x

jeena12
Příspěvky: 16
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod jeena12 » 7 years ago

Na to tr069 je potřeba server = moc složité.
Ale něco by se mi hodilo na zero config u ONT, mám 3 druhy terminálů, bridge od huawei, bridge od netis a routery huawei, no bridge od huawei jsou v pohodě Plug and Play, ale u těch netisů a routerů se musí vlézt do konfigurace zatrhnout tam faječku u wan a odkliknout wlanu. Byl bych rád, kdyby se tento jednoduchý úkon dal automatizovat. Že by se jen přiřadilo ONT do OLT, service port a zbytek by si ONT nastavilo samo...
0 x

forkman
Příspěvky: 339
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Bydliště: východní Čechy

Příspěvekod forkman » 7 years ago

Do toho tr-069 se mně taky moc nechce :)

Co používáš za bridge od Netisu? Moc jich teda nemají, ale ty naše GP8501G umí nastavit VLANu přes OMCI (předpokládám, že "wlan" byl omyl). Mělo by to fungovat stejně jako u Huawei, respektive my používáme ještě ONU od Tendy a tam to funguje taky, jen mají ty magoři zapnutej DHCP server, což je na L2 zařízení fakt haluz a tam se fakt musím zalogovat a odkliknout to.

Jak to přesně děláš s Netisem, že ti to nejde?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

V tom Netisu fakt není potřeba nic nastavovat. Abych řekl pravdu ani nevím ze to má web rozhraní.
0 x

jeena12
Příspěvky: 16
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod jeena12 » 7 years ago

forkman píše:Do toho tr-069 se mně taky moc nechce :)

Co používáš za bridge od Netisu? Moc jich teda nemají, ale ty naše GP8501G umí nastavit VLANu přes OMCI (předpokládám, že "wlan" byl omyl). Mělo by to fungovat stejně jako u Huawei, respektive my používáme ještě ONU od Tendy a tam to funguje taky, jen mají ty magoři zapnutej DHCP server, což je na L2 zařízení fakt haluz a tam se fakt musím zalogovat a odkliknout to.

Jak to přesně děláš s Netisem, že ti to nejde?


Jo wlan byl omyl, mám stejný typ toho Netisu(GP8501G), ale fakt mi to nejde, omci mám zapnuté, možná je chyba někde jinde :D
0 x