Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Protažení optiky mikrotrubičkou d12, trasa 255m

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Re: Protažení optiky mikrotrubičkou d12, trasa 255m

Příspěvekod rsaf » 7 years ago

Peyrak píše:pěkné, jaký k tomu používáte kompresor?

Na tenhle pokus jsme měli poměrně malý dieselový (papírově 7bar / 2m3), na manometru na foukačce to ukazovalo kolem 5bar a šlo to v pohodě. vím, že do mikrotrubek by to chtělo vyšší tlak, ale takový kompresor moc sehnat neumím.
0 x

zlobr
Příspěvky: 2
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod zlobr » 6 years ago

Zdravím Vás.
Velice děkuji za inspiraci - vyrobili jsme prakticky přesnou kopii co ukazuje "rsaf" a potvrzuji že funguje. Zafukovali jsme do trubičky 14/10 kabel 72 vl. tedy průměr 5,7mm a prohnali jsme 450m bez známky problému. Předtím jsme 3x profoukli molitanový váleček s poctivou dávkou lubrikantu a jelo to jako víno.
Koupili jsme 2pístový kompresor na 220V 3HP a do něj připojili ještě jeden malej 1,5HP.
Nevím jestli to bylo tím malým, ale když jsme nejdříve foukali jenom velkým, měli jsme tlak kolem 2 atmosfér a kabel měl občas problém pokračovat a muselo se mu pomoct, ale bylo to v klikaté části a možná spojky, navíc jsme v tu chvíli neřešili zakulacené hrany kabelu. Na dvě poslední dlouhé 405 a 450m jsme připojili ještě malej a ostříhali hrany, udržovali tlak kolem 5 armosfér a jelo to jak po másle teda lubikačním gelu :-) .

nevýhoda je, že posuv na CO2 jede pomalu - cca 25m/min.

už se projektuje verze 2.0 -skládaná , ale řešíme pohon. máte někdo tip co použít pro posuv, aby to bylo rychlé alespoň 1m/sek?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 6 years ago

akusa?
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 6 years ago

Tak dneska jsem otestoval zafukovačku vl. výroby jen z x-kusu 1/2", kde jsou 2x kovové koncovky na MT a rychlospojka na kompresor a manometr. Těsnění kolem kabelu je zatím tvořeno water-gas blockem bez úprav.
Kompresor byl obyč dvoupísťák 230V do 8bar 212l/min, 50l nádoba. Délka záfuku jen 70m, MT 14/10, ale 3 zatáčky o 90°.Tlak z počátku 2bar a ke konci 3,2bar. Bez pohonu, zatím jen rukou.
Kompresor jsme měli půjčený, tak bych se chtěl zeptat jaky doporučite? Neplánujeme dělat záfuky delší jak 300m.

Díky
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Je dobré řešit vedení kabelu skrz ten Xkus (popisoval jsem to u své COčkové foukačky). Když se ti po 100m stane, že to neleze úplně samo a na kabel trošku přitlačíš, velmi snadno se v tom Xku zlomí a zašmodrchá. Pak to letí celé do popelnice.
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 6 years ago

rsaf píše:Je dobré řešit vedení kabelu skrz ten Xkus (popisoval jsem to u své COčkové foukačky). Když se ti po 100m stane, že to neleze úplně samo a na kabel trošku přitlačíš, velmi snadno se v tom Xku zlomí a zašmodrchá. Pak to letí celé do popelnice.

Jak tam pak řešíš to aby tam šel vzduch? Maš v tom strčenou trubičku a v ni díry?
Tady jsem jen testoval jestli mi to někde neuniká.
photo6030628529265290644.jpg
photo6030628529265290644.jpg (137.22 KiB) Zobrazeno 3916 x
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Na vstupu do Xka mám řekněme 10cm trubičky 12/8, do ní jsem vložil a vlepil 10cm modelářské karbonové trubičky 8/6 a do ní ještě 20cm modelářské karbonové trubičky 6/4, takže ta 6/4 trčí z té mikrotrubičky ven.
Na výstupu z Xka mám kousek tekkostěnné trubičky 12/10.
Ta vodící trubička 6/4 prochází skrz celý Xkus a končí až uvnitř té výstupní 12/10. Místa pro proudění vzduchu je tam dost, zvláště když tím většinou foukám do tenčích trubiček (na výstup dám redukční spojku).

Když se pořádně podíváš na fotku mojí foukačky tak je tam vidět, že černá trubička prosvítá na výstupu přes tu oranžovou tenkostěnnou
https://drive.google.com/file/d/0Bwo_Gl ... J5czQ/view
1 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 6 years ago

Vzduch řeším MT s dírama, v místě kde vystupuje je omontana izolačka a zání gumový těsnění vše utažené převlečnou matkou.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 6 years ago

Trubky držící na namotané izolačce u zařízení, kde může být tlak třeba 10bar, mi nepřijdou úplně bezpečné. Raději jsem na "vše co drží tlak" použil origo díly na takový tlak určené.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 6 years ago

12bar čtyři roky. Nedrží to izolačka, ale to zmáčklé těsnění.
0 x

Laibir
Příspěvky: 369
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Laibir » 6 years ago

To s tou vlepenou trubičkou zkusím, ale budu si muset udělat víc variant dle tloušky kabelu. Já tam mám na vstup i výstup 14/10 abych tam dostal co nejvíc vzduchu. I když ten vstup můžu mit tenčí. Mám i matky na 12 mm trubky.
Jinak teď jsem zafukoval kabel co měl 7,2 mm, takže kdybych tam vlepil trubičku asi by na vzduch nezbylo moc místa. Ale mám v plánu během 14ti dnů zafukovat kabel 2 mm a ještě k tomu 2 vedle sebe. Což udělám tak, že udělám do připojené trubičky na výstupu 2 mm díru a vytáhnu ho ven.
Jinak co se mi blbě shání je těsnění. Něco takového jako je ve watter-gas blocku. Prostě jeden průměr vnější a x vnitřnich nebo aspoň kdyby se to dalo z něčeho vyseknout nebo vyříznout vodním paprskem.
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Nezkousel nekdo prijit na zpusob jak zrychlit podavacku? Myslim tu klasickou predelavku z podavace dratu. Ted jsme foukali 460m a bylo to nekonecny :)
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Čím to napájíš? Já plánuji vyzkoušet tomu motoru ještě o kus zvýšit napětí, jen tak by shořet nemusel...
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 5 years ago

Zatim jen to co to chce. 24V 5A a mezitim mam regulaci otacek a prepinac smeru otaceni.
To jsem nezkousel. Zalezi jak moc by to pomohlo a jestli by se casem neposral ten motor.
Nevim jestli by tam slo treba nejak upravit prevod nebo neco takovyho, ale myslim dle konstrukce ze moc ne. Nebo nejak frekvence... Nevim, tapu...
Ale myslim ze by se to dost lidem siklo
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Je to stejnosměrný motor, takže nějakou frekvencí... ho rychleji neroztočíš. Já to napájím většinou kolem 20V (2x12V baterie, na regulátoru je nějaká ztráta) a nemám pocit, že by se motor hřál. Plánuji vyzkoušet něco kolem 32 - 36V.
0 x