Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Protažení optiky mikrotrubičkou d12, trasa 255m

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
tuner99
Příspěvky: 65
Registrován: 10 years ago

Protažení optiky mikrotrubičkou d12, trasa 255m

Příspěvekod tuner99 » 8 years ago

Ahoj,

můj dotaz zní jakým způsobem dostat do této trasy optický kabel. Do teď jsme používali pouze 4,8,12 vl. DROPY.
Trasa je zde: http://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdaleno ... x17WdOYgrS
Je tam celkem velký převýšení, trubička je použitá venkovního průměru 12mm vnitřkem 8mm a je tam cestou jedna spojka. Na nějaký obyč vysavač kolem 2,5kW jsme si udělali redukci na trubičku, který se napojil na dolní části trasy a povedlo se nám během hodiny trasou nasát tento typ provázku: http://eshop.romak.cz/product/syntetick ... ra-ppv/898
i když byl to boj, posledních 50m už tam samo nesjíždělo, tak jsem vždycky na 5s pustil do místa kde se strkal provázek asi 6 atm. a provázek to zase o metr vcuclo.

Následné navázání 12vl. DROPU, přimazávání JARem se moc nezdařilo, povedlo se asi 50m. Příliš velkým natahováním provázku až třeba 10m a zařezáváním do trubičky jsme provázek přetrhli. Naštěstí nebyl problém odhalit spojku a jak provázek, tak optiku vytáhnout.

Má někdo nějaké řešení? Potřebuji to do zimy vyřešit, řešení jako pořídit zafukovačku neberu (bude na jaře dřív ne).
Napadlo mě znovu protáhnout tu šnuru co jsme tam měli, tou šnůrou protáhnout vázací provázek co používají zemědělci na balíky ten by se neměl tak natahovat a tím protáhnout buď DROP nebo přímo kabel pro zafukování.
Díky.
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 8 years ago

tuner99 píše:Ahoj,

můj dotaz zní jakým způsobem dostat do této trasy optický kabel. Do teď jsme používali pouze 4,8,12 vl. DROPY.
Trasa je zde: http://mapy.cz/zakladni?mereni-vzdaleno ... x17WdOYgrS
Je tam celkem velký převýšení, trubička je použitá venkovního průměru 12mm vnitřkem 8mm a je tam cestou jedna spojka. Na nějaký obyč vysavač kolem 2,5kW jsme si udělali redukci na trubičku, který se napojil na dolní části trasy a povedlo se nám během hodiny trasou nasát tento typ provázku: http://eshop.romak.cz/product/syntetick ... ra-ppv/898
i když byl to boj, posledních 50m už tam samo nesjíždělo, tak jsem vždycky na 5s pustil do místa kde se strkal provázek asi 6 atm. a provázek to zase o metr vcuclo.

Následné navázání 12vl. DROPU, přimazávání JARem se moc nezdařilo, povedlo se asi 50m. Příliš velkým natahováním provázku až třeba 10m a zařezáváním do trubičky jsme provázek přetrhli. Naštěstí nebyl problém odhalit spojku a jak provázek, tak optiku vytáhnout.

Má někdo nějaké řešení? Potřebuji to do zimy vyřešit, řešení jako pořídit zafukovačku neberu (bude na jaře dřív ne).
Napadlo mě znovu protáhnout tu šnuru co jsme tam měli, tou šnůrou protáhnout vázací provázek co používají zemědělci na balíky ten by se neměl tak natahovat a tím protáhnout buď DROP nebo přímo kabel pro zafukování.
Díky.


No, zafukovačku si nemusíš pořizovat, provizorně si ji můžeš udělat.

Já jsem použil čtvrtcoul T, z jedný strany kovovou průchodku, z druhé strany plastovou (velikostně tak, aby kovová dobře držela na trubce a plastová dobře těsnila kabel) a z boku kompresor...
Měl jsem tu samou trubku 12/8 a kabel měl 5,5mm, délka 280m. Žádný pohon, jen ručně pomáhat kabelu do díry. Jako rychlá nouzovka v pohodě :-)

PS: hodně gelovat :-)
0 x

tuner99
Příspěvky: 65
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod tuner99 » 8 years ago

Takže vyrobit třeba něco podobnýho jako tady sdílel někdo na foru. Výstup z Tčka zredukovat na spojku by neměl být problém a vstup kabelu myslíš vytočit něco ze silonu a udělat v tom o desetinu větší díru než je kabel? A neshánět teda žádný gufero a teda rovnou díru v silonu? Jaký jsi použil kabel přece jen ten DROP jak má tažný pouze tažný prvek žádný kord tak pořádně zastrkávat nepůjde, při větším tlaku má snahu se žvejknout
Přílohy
unnamed.png
unnamed.png (206 KiB) Zobrazeno 6489 x
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 8 years ago

Já to vidím taky jedině na zafukovačku. Pokud chceš tak ti to zafouknu i s cestou max. za 5000.-Kč. Seženu i rozumnou cenu na kabel.

Edit: Nebo může udělaná zafukovačka vypadat takhle:
20151009_204704.jpg
Naposledy upravil(a) helapc dne 18 Oct 2015 23:12, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 8 years ago

Jakej přesně tam tlačíte kabel? Drop do toho nedostanete. Je potřeba mít kabel s PA nebo HDPE pláštěm.
Jelikož je to z kopce a je tam spojka někde v půlce, tak by mělo stačit vzít mikrokabel s tvrdou konstrukcí a zatlačit ho z kopce ručně (podle kvality položení trubičky). Mazání jarem je blbost, ten kabel se přilepí ke stěně trubičky a nepojede. A vůbec nemám představu, co to s tou trubičkou udělá při dlouhodobém působení.

Před dalším pokusem tu trubičku vypláchněte vodou a vysušte profouknutím nějakého molitanu.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 8 years ago

Tlačit kabel jde podle mě na 70m. Museli by to ještě na jednom až dvou místech rozdělat. Rozhodně ale ne DROP kabel.
Naposledy upravil(a) helapc dne 18 Oct 2015 23:26, celkem upraveno 1 x.
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 8 years ago

tuner99 píše:Takže vyrobit třeba něco podobnýho jako tady sdílel někdo na foru. Výstup z Tčka zredukovat na spojku by neměl být problém a vstup kabelu myslíš vytočit něco ze silonu a udělat v tom o desetinu větší díru než je kabel? A neshánět teda žádný gufero a teda rovnou díru v silonu? Jaký jsi použil kabel přece jen ten DROP jak má tažný pouze tažný prvek žádný kord tak pořádně zastrkávat nepůjde, při větším tlaku má snahu se žvejknout


Já jsem nic nestáčel, měl jsem jen kovovou průchodku
http://www.elpoco.cz/new/index.php/elpoco/prod/35/cz o průměru tak, abych ji v pohodě nasunul na trubku a utáhl

pak normální plastovou s průměrem podle kabelu

no a pak Tčko, s přívodem vzduchu tak, jak je na tom obrázku. Žádný vodítka jsem nedělal, ale musíš dát pozor, abys kabel třeba nezlomil. Vzduch trochu utíká při zasouvání okolo těsnění, co je v té plastové průchodce, ale to bylo hodně málo.

Dohromady jsem s tímhle zafoukl cca kilometr :-)
Je to bastlírna, ale jako velmi rychlá nouzovka to bylo v pohodě...
0 x

tuner99
Příspěvky: 65
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod tuner99 » 8 years ago

S trubičkováním nemám zkušenosti, takže jsme použili kabel na převěsy:
http://www.penta.cz/cz/opticke-prvky-ka ... 657a2-500m
Spojka je asi ve 1/4 když do beru od spodu, na mazání jarem jsem byl zvyklej když jsme protahovali třeba 50m optiky místo UTP zemním Kopoflexem, ale při malejch průměrech to bude asi ke škodě že? Trasu bych teda zkusil propláchnout a stačilo by pak vyfoukat kompresorem?

Zatím díky za info zkusil bych vyrobit tu zafukovačku s průchodkama a uvidíme... a místo DROPU použít spíš toto ne?
http://www.opticord.cz/eshop/kabel-opti ... d2716.html
0 x

Uživatelský avatar
Radek Úlehla
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Radek Úlehla » 8 years ago

Domluv se s HelaPC, má to k tobě relativně blízko a věci na to má, ušetříš čas.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 8 years ago

Ten kabel je OK, ale jestli ti stačí 12vl. tak vem menší průměr 3.2mm tam dostaneš snáz.
Edit: tohle bys tam možná i nastrkal je to pěkně tuhý. Kabel optický A-D4Y Blown Cable, 12vl.,9/125, PA, 2,8mm, Z006, CLT, KDP
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 8 years ago

tuner99 píše:
Zatím díky za info zkusil bych vyrobit tu zafukovačku s průchodkama a uvidíme... a místo DROPU použít spíš toto ne?
http://www.opticord.cz/eshop/kabel-opti ... d2716.html


Dej pak vědět, jak jsi pochodil.

Závit na průchodkách je jiný (PG) a v T kusu je taky jiný (trubkový G). Posledních pár vintů půjdeš přes. Kovové spoje průchodky a Tčka jsem ještě zaletoval cínem, ale to nebude třeba.

Vstup vzduchu jsem opatřil ventilem a manometrem, ale to je taková kosmetická serepetička :-)
0 x

Besito
Příspěvky: 595
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Besito » 8 years ago

helapc píše:Já to vidím taky jedině na zafukovačku. Pokud chceš tak ti to zafouknu i s cestou max. za 5000.-Kč. Seženu i rozumnou cenu na kabel.

Edit: Nebo může udělaná zafukovačka vypadat takhle:
20151009_204704.jpg



To je pěkné. K dokonalosti chybí jen měřidlo.
0 x

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 7 years ago

První pracovní verze naší zafukovačky
https://drive.google.com/open?id=0Bwo_G ... 1dKbUJ5czQ

Pohon "klasika" posuv drátu pro COčko, spodní kladky jsou plastové a jsou vytištěny na 3D tiskárně. Utěsnění vstupu kabelu je vyrobeno z gasblock spojky (místo původního těsnění je do ní vloženo pouzdro vytištěné na 3D tiskátně, v pouzdře je gumový O kroužek s vnitřním průměrem 3mm, dotažením gasblocku se ten kroužek v pouzdře zmáčkne, takže utěsní i tenší kabel). Celá cesta kabelu je "vyvložkovaná" karbonovými trubičkami z modelářského obchodu na konečný průměr 4mm, Vodící trubička prochází od gasblocku skrz Xkus a čouhá kousek až do výstupní trubky (je trošku vidět prosvítající černou trubičku v té oranžové mikrotrubce), takže kabel opravdu nemá kam uhnout.
Na vstupu a na propoje je použita mikrotrubička 12/8 (přesně pasuje do děr na pohonu), do ní je vložena karbonová trubička 8/6 a do ní ještě trubička 6/4.
Plánuji ještě na vstup vyrobit měřící modul (kolečko, odvalované o kabel nasazené na rotačním enkoderu, pulsy z něj by počítalo Arduino a na displayi ukazovalo délku/rychlost, při zastavení posuvu by to samo zastavilo motor), napájení plánuji ze dvou 12V olověných baterií, tudíž provoz bude možný i bez elektriky!

Včera jsme tím zafoukli několik tras, nejdelší cca 260m trubička 14/10, použili jsme kabel s HDPE pláštěm o průměru 3mm, do cca 90m jsme jeli bez vzduchu (celkem rovná trasa), potom už raději se vzduchem.
Posuv má obrovskou sílu - kabel byl ze skladu zaprášený, při vstupu do zafukovačky jsme ho nečistili, takže se všechen prach setřel na O kroužku a to pouzdro se úplně "zabetonovalo". Aby jsme kabel potáhli, musel jeden držet zafukovačku a druhý dvěma rukama tahat, motor měl do poslední chvíle dost síly aby i toto protlačil. Při dalších trasách jsme kabel už čistili hadrem (a taky jsme už odmotali zaprášenou vrstvu z cívky) a bylo to úplně v pohodě.

Po zafouknutí celkem cca 700m kabelu není na plastových dílech znát nějaké zásadní opotřebení. Pokud kolečka zvládnou zafouknout třeba 2km kabelu, bude to úplně v pohodě.

Výhoda oproti jiným zde představeným mašinkám může být to vedení kabelu po celé délce a také jednoduchá výroba (3D tiskárna je dnes na každém rohu...). Plánujeme tohle používat na koncové trubičky ke klientům v délkách do těch max 250m, takže nám vůbec nevadí, že to není dělené. Na páteřní kabely si půjčíme profi zafukovačku...
1 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 7 years ago

pěkné, jaký k tomu používáte kompresor?
0 x

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 7 years ago

Urcite nepouzivej jary apod. Nikdy nevis co to casem udela s trubkou. Idealne klasicky jak se ma. Prelube 5000, pak houbicka. Tim je je to vycisteny a namazany. Jak pise helapc, ty kabely kdp jsou brutalne pevny, hladky. Lezou dobre.

Do kopoflexy doporucuju spis misto jaru, tak montazni mazivo https://www.google.cz/search?q=montazni ... 058bq6OUYM:

Dropy jdou take foukat, ale jen velmi omezene a na kratke vzdalenosti.
0 x