goblajz píše:Když jsi zmínil Panduit - na prvních zásuvkách co jsem dělával bylo barevný značení pro B takto: oranžová, bílooranžová, bílozelená, bílomodrá, modrá, zelaná, hnědá, bílohnědá a tak je jedu stále...což občas způsobí problém při instalaci a akvititě kolegy na druhý straně kabelu. Nevim, májí to stále stejně?
Originál Panduit dvoj/zásuvku si nepamatuji, až různé moduly a na nich je to dle očekávání. Ale u zásuvek je běžné, že barvy/pořadi na hřebínku neodpovídají přesně pořadí v kabelu, často se to otáčí, jak to pak vydrátují na plošňáku, tak tě to mohlo zmást. Jiná možnost je, co já pamatuji 20 let zpět, tak se často to barevné značení neuvádělo jako dneska, třebá pár je modrá:modro/bílá, ale systém byl pár je bílo/modrá:modro/bílá, to jsem za střízliva nebral (v tom stavu jsem tenkrát, naštestí, moc často nepobýval). Pokud to měl takto nějak i Panduit na zásuvkách, tak to mohlo mást.
No, pokud prohodíš ty dva dráty v páru, tak se nic neděje, pokud je to na obou koncích. Pokud jeden konec jedeš dle sebe a na druhém konci někdo jinak a obrací to, tak by z toho měl být neštastný 10/100 Mbps Ethernet a ArcNET, ty otočené polarity nebraly, ale u dnešních čipsetů očekávám, že si s tím poradí. Pro 1/10 Gbps by to mělo být jedno, ta PAM modulace by měla být tomu imunní.
Pak se občas to otočení pinů objevovalo u "certifikovaných telko kabelů" pro E1/T1, ale to se obracely jen piny 1-2 a 5-6, případně kabel byl tak, že každý konec jinak (reverzoval polaritu).

Selič píše:1) (90procent) špatný konektor nebo zásuvka. Největší problém jsou levné noname konektory z eshopů. Někdy celý pytel neprojde měřením, jindy vše ok. V zásuvkách byl nejčastěji problém v mělkých krabicích, kdy Cat6 kabel bylo potřeba zalomit, aby se vešel.
Ano, souhlas, málo místa v zásuvce a mělká krabice a průšvih je načasován v kombinaci s Cat6 a výše, už jsem pár takovýc hi viděl i v situaci, kdy po zapojení OK, ale po čase se drát od tahu z ohnutí i vytáhnul z hřebenu a zdar. Stačí domáčnout zpět a zase pár měsíců je to OK.

Selič píše:Fyzikálně nemůže být mezi T568A a T568B být rozdíl.
Názor Panduitu je zde
http://www.panduit.com/heiler/Technical ... GGUIDE.pdf"Through extensive validation testing, Panduit confirmed improved Near End Cross Talk (NEXT) margins were obtained by wiring higher bandwidth cords to T568B. The reason relates to the pair lays within the patch cable, and how the conductors are manipulated into position within the modular plugs."
Je otázka, jak velké rozdíly naměřili někde v laoratoři. A zda v reálu je šance to potvrdit u běžné isntalace mačkané kuchyňským nožem.

Kysa píše:Tak já nevím, ale telefonímu rozvodu se víc blíží Ačko, teda podle mě. Tam kde používaly 4 piny a 4 žíly v kabelu je přece bílooranžová modrá bílomodrá oranžová. Kombinaci modrá zelená jsem ve dvoupárovým kabelu ještě neviděl.
Takže mi ta tvoje odpověď nějak nesedí.
Jsem se musel podívat. Jo, jedno a dvou párové USOC konktory odpovídají barevně T568A na piny 3-6. T568B zase je to AT&T 258A telefoňácké zapojení. Nicméně platí, že T568A je standard pro nové instalace a T568B tam, kde už AT&T se historicky vnutilo.
Nedávno jsme byl vyděšen k smrti po sdělení, že T568A i T568B je mrtvo a nyní žije jen zapojení T568C. Chvli trvalo, než jsem pochopil, že dotyčný dostal od dealera špatnou dávku koksu, tak pomíchal označení barevných schémat s označením vlastní kabelážní normy TIA/EIA-568, která už je aktuálně v revizi C.

Je to sranda, všichni řeší A/B, ta norma má 500 stran, otázka A/B pár odstavců, ale co je tam jiného, to už nikdo tak zuřivě neřeší.

Jinak na to vítězství zastáncu T568B proti jednomu T568A mám pracovní hypotézu znějící - když 20 let zpět strukturka vtrhla k nám, tak buď se dělal tenký koax Ethernet 10 Mbps a pro movitější a rychlosti chtivé 100 Mbps FDDI kruh na multimode optice. Úplně nás minul první nástup 10 Mbps Ethernetu na twistu (který používal pin 1-2 modrá a 3-6 oranžová) a Token Ring 4 Mbps (na podivných IBM kabelech). Tenkrát vrthnul hlavně AT&T s tím, jak je to spuper, telefony, data, vše v jednom, office barák bez twistu nezkolaudujete, nikdo nekoupí, učil, certifikoval a všem vnutil své schéma AT&T 258A, které je dneska T568B. Odtud to asi přišlo. Druhá skupina byla mnohem menší, to byli pak zvěstovatele IBM a světlých zítřku TokenRing 16 Mbps, už na klasických RJčkách a twitstu, kde jeli vnitřní 2 páry dle T568A, takže ti v minoritě tlačili toto. Také jsem ty tuny drátů a sraní se s tím zavrhoval, než nám HP vysvětlil provizní systém na 100VGanyLAN, který za "pár šupů" dával 100 Mbps skoro na všem (4 páry Cat3) a opět měl jako základ barevné schéma T568B (a v závorce, že samozřejmě funguje i na T568A, jen nesmím pomíchat na sebe kabely A/B). Takže se tu asi vůbec nedělaly sítě dle barev původního 10BaseTX, ale ten se dával přímo na barvy dle T568B, stejně tak pak i 100 Mbps metalická verze FDDI a i ATM, kde to nativně bylo 1-2 modrá, 7-8 oranžová.