Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Mohu mít na jednom chainu 150Mbps?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Re: Mohu mít na jednom chainu 150Mbps?

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Tak hotovo, po 3 hodinách :) docela problém nasměrovat to tak, aby to mělo ccq nad 90%, ale povedlo se...

Zhodnocení:
*Rychlostně jsem si moc nepolepšil vůbec, ve výsledku je to jako s Mikrotikem. Slinkováno mám na 130Mbps.
*CCQ je asi stejné. U Mikrotiku občas skákaly nesmyslné hodnoty pod 60% nebo až nad 100%, v normálním stavu to bylo 99-100%

Obrázek


*jinak výkon se snížil sám, stačilo pouze zvolit anténu:

Obrázek
0 x

Uživatelský avatar
Sentello
Příspěvky: 109
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Sentello » 12 years ago

Zapni si tam ještě ten AirMax, je to první záložka. Teď to máš nastavený tak, že jakoby máš Mikrotik. Síla UBNT spočívá právě v tom airmaxu
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 12 years ago

Sentello píše:Teď to máš nastavený tak, že jakoby máš Mikrotik.


tim jako myslis co?
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Sentello píše:Zapni si tam ještě ten AirMax, je to první záložka. Teď to máš nastavený tak, že jakoby máš Mikrotik. Síla UBNT spočívá právě v tom airmaxu


To je nesmysl, pokud to má jako stanici, AirMax se pouští sám od sebe, pokud je i AP AirMax. Tady je jasně vidět, že AP jede v klasickém Nku bez AirMaxu, asi kvůli tomu, že klienti mají různá zařízení. Ostatně i tazatel byl původně připojený Mikrotikem a jelo mu to, kdyby byl na AP puštěný AirMax, nepřipojil by se...
0 x

Uživatelský avatar
Sentello
Příspěvky: 109
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Sentello » 12 years ago

aha, tak se omlouvám za mystifikaci :mrgreen:
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

:wink:
A ten signál, je dobrý nebo špatný?
Na zítra plánuji vynést satelit na střechu, mohl bych vzít i NanoBridge.
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Signal mas idealni, silnejsi neni treba... naopak mam zkusenosti, ze ubnt se signalem -40 a silnejsim uz pak nekdy delaji nesmysly a nejede to dobre. Osobne mam nejlepsi zkusenosti se signalem mezi -60 a -45, ale zalezi na mire zaruseni.
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Dobře, já jen, že pár metrů od nás roste strom a možná tam nějaká větev vadí... budu to muset vyřešit s poskytovatelem, ještě někdy v zimě byla rychlost uploadu stejná jako rychlost downloadu. Teď tomu tak není, nechci tvrdit že by mě to nějak omezovalo, ale na privátních trackerech vyžadují sdílení
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Jestli máš horší upload, spíš bych to viděl na zarušení sektoru poskytovatele, než na problém kvůli stromu.

Jestli máš přes strom signál z AP -47, od tebe na AP bude signál podobný, a to je stále dost. I kdyby to bylo -60-65, pořád je to slinkované na plnou rychlost, UBNT většinou shazují rate přibližně od -68 dB.

Ovšem na AP může být rušení a tím pádem je propustnost od tebe horší, a i kdybys víc "pražil" a měl silnější signál, rapidně se to nezlepší (že stejně nemá smysl napálit výkon, když je na kanále rušení, už se každý rozumnější wifinář přesvědčil, a u Nka to platí ještě víc než u Áčka).

Každopádně u 5 GHz platí, že přímá viditelnost je ideál, pokud je cokoliv v cestě, může to signál ovlivnit. Jestli ten strom vadí si můžeš vypočítat, najdi si na netu kalkulátor tzv. fresnelovy zóny, spočítej si její průměr v bodě, kde je strom, a pak si odhadni, jestli ten strom do té zóny zasahuje... Pokud do ní ale zasahuje jen částečně větví, neměl by to být skoro vůbec problém a ubere to jen pár dB signálu, což je v tvém případě jedno (i tak je dost silný).
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Aha, to je zajímavé. A to zarušení se projevuje jen když klienti aktivně vysílají na tom daném spoji a na konkrétním kanálu nebo vadí i okolní sítě?

Fresnelovu zónu jsem počítal, měla by mít doutníkový tvar o poloměru 3m, takže nějaká větvička tam vadit bude. Je to špatný, město se o přilehlou zeleň nestará no kdyby jen město... ještě před nějakým rokem jsem měl internet z jiného AP, bohužel čas plynul a všecko rostlo jak blázen, soused se o zahradu nestaral vůbec a domluvit se s ním nedalo. No a teď přes ten jeho zalesněný pozemek není vidět nikam, sám blbec používá pomalé a předražené ADSL protože jsem mu před rokem odmítnul natažení kabelu od nás :wink:
Jsem rád, že aspoň jedna strana zůstala "volná", jenže to nebude na dlouho jestli se s tou zelení něco neudělá. Mám rád přírodu, ale občas bych to všecko nejraději zlikvidoval. Uklízet na podzim bordel kterej není z mé zahrady, hm opravdu zábava.
Asi založím nějaké téma, docela by mě zajímalo jak poskytovatelé řeší stromy. V takovém Řecku nebo Srbsku, ... no zkrátka východě :D tam to mají dobře pořešený, wifi se používají jen málo všecko se tahá pěkně po FTP nebo co to vlastně je a pak se na to rovnou připojují klienti.
0 x