Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Mohu mít na jednom chainu 150Mbps?

Místo, kde žádná otázka není hloupá.
Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: Mohu mít na jednom chainu 150Mbps?

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

iiyama píše:Jardax
přesně ta anténa tam je, když si pomocí prohlížeče zkusím pootevírat IP adresy ostatních co jsou na tom spoji, vyskočí na mě vždy přihlášení do AirOS.
Jsem asi jediný kdo tu má Mikrotik :lol:

Pokud bych se rozhodl pro ten NanoBridge, slinkuje se mě to na 300Mbps? Poběží to pěkně full duplex?
Co je lepší ten NanoStation nebo NanoBridge?


Zalezi na tom, co tam ma pustene ISP. Budes mit to same, na tve strane zadna brzda nebude.
Co se tyce vyberu bridge/station, ja bych spis doporucoval nanobridge, je smerovejsi.
Fullduplex jen pokud veris, ze wifina umi fullduplex :D :D
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

divizna píše:Nanobridge ti nikdy nepoběží full duplex. Je to halfduplexní rádio, stejně jako mikrotik na jednom nebo dvou chainech. Fullduplex je až nstreme dual, ale to je už jiná káva.

Každopádně Nanobridge se slinkuje s protistranou na 270-300 Mbps, pokud takto protistrana vysílá.

Umí transparentní bridge, takhle v síti ty UBNT taky používáme, protože jinak neprochází OSPF.

Btw. nikde jsem nenapsal, že UBNT jsou lepší rádia než Mikrotik. Jen to, že pokud je protistrana taky UBNT, pak ano, pak je lepší spoj UBNT-UBNT než UBNT-Mikrotik.
Nanobridge je lepší, protože má lepší směrovost než Nanostation. Záleží, jak daleko jsi od AP. Ale volil bych 100% buď Nanobridge M5, a nebo pak levný Nanostation M5 Loco. Velkej Nanostation (Nanostation M5) je zbytečně drahá věc, která chodí hůř jak ten Nanobridge. Výhoda jsou jen dva ethernety (a možná rozměry), ale dva ethernety u tebe nejsou potřeba.

Jen bacha, pokud bys kupoval Nanostation (resp. Loco) abys koupil zařízení označené M5, a ne starej Nanostation, co umí jen 802.11a.


Děkuji za tip,
já si koupím něco smšrového - za pár let to bude zase jinak naprosto nepoužitelný. Jinak je to těch 500metrů od oka.
řeší se u toho NanoBridge horizontální čí vertikální poloha?

A možná hloupí dotaz, jak dlouhý může být ten LAN kabel od venkovní stanice k PoE? Vím že ethernet by neměl přesáhnout 100m kvůli přeslechům, ale tady mě jde spíš o to napájení.
No a ještě co za kategorii kabeláže mám použít?





Jardax píše:[
Zalezi na tom, co tam ma pustene ISP. Budes mit to same, na tve strane zadna brzda nebude.
Co se tyce vyberu bridge/station, ja bych spis doporucoval nanobridge, je smerovejsi.
Fullduplex jen pokud veris, ze wifina umi fullduplex :D :D


Netuším co tam má ponastavené poskytovatel - jednině zkusit brute force útokem uhádnout příhlašovací údaje :mrgreen: .
Možná by se hodil menší test, jaká by měla být reálná rychlost když se slinkuji s 65Mbps a 150Mbps? Zkusím to otestovat na UDP, jestli opravdu mohu dosáhnout těch závratných rychlostí. :D
0 x

Jardax
Příspěvky: 621
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Jardax » 12 years ago

Ne, spatne.
Ptas se jestli budes mit 300Mbps.
Odpovidam, ze to zalezi na tom co ma nastaveno AP, na tve strane brzda nebude - budes mit naprosto stejne zarizeni, takze se spojis s cimkoliv co bude na druhe strane nastaveno.
Jestli tam ma nastaveno 300Mbps (ubnt 40MHz MIMO) a jestli nemas v ceste podstatne ruseni, budes mit slinkovano na 300Mbps.
Kolik tam potece realne je uz uplne jina story... ;)
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

řeší se u toho NanoBridge horizontální čí vertikální poloha?

Teoreticky ne, prakticky ano :D
Teoreticky by to mělo být jedno, reálně má Nanobridge o něco lepší směrovost, pokud je zářič nasunut širší části horizontálně a ne vertikálně. Jde to zacvaknout jak vertikálně, tak horizontálně. Viz. obrázek v příloze.

Ale bacha, jak jednou zacvakneš, jde to děsně blbě vyndat.

PoE kabel může mít klidně i 40 metrů nebo víc, záleží na jeho kvalitě a použitém napájecím napětí a proudu. Nanobridge využívá 24V zdroj. Použij kabel 5e FTP a stíněné RJ 45 konektory, protože Nanobridge musíš mít uzemněný (stínění kabelu resp. zemnící drátek musí mít kontakt s kostrami konektorů na PoE zdroji a na Nanobridge).

Ty přenosové rychlosti v málo rušeném prostředí s UBNT (bullet M5 resp. rocket M5) jsou asi následovné (cca., dle našich různých testů)
20 MHz simplex (rate 65/65) - 32 Mbit
20 MHz MIMO (rate 130/130) - 50 Mbit
40 MHz simplex (rate 150/150) - 65 Mbit
40 MHz MIMO (rate 300/300) - 87 Mbit

Vždy měřeno v TCP na jednom vlákně.
Přílohy
nanobridge_zaric.jpg
nanobridge_zaric.jpg (24.81 KiB) Zobrazeno 2417 x
0 x

Medved009
Příspěvky: 97
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Medved009 » 12 years ago

proč je to vertikálně špatně???
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Medved009 píše:proč je to vertikálně špatně???


Není to doslova špatně, samozřejmě to funguje a v mnoha případech je rozdíl neznatelný. Ale Nanobridge s vertikálně uchyceným feedem má pak o něco horší vyzařovací diagram (směrovost hlavního laloku, potlačení bočních laloků atd.), než když je to horizontálně. Je to i změřené, tuším, že to měřil p. Štourač, ty grafy se dají dohledat na internetu....

EDIT: Tak je to i u něj na stránkách... http://nanoboot5.cz/mereni/5GHz/index.htm
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

divizna píše:
řeší se u toho NanoBridge horizontální čí vertikální poloha?

Teoreticky ne, prakticky ano :D
Teoreticky by to mělo být jedno, reálně má Nanobridge o něco lepší směrovost, pokud je zářič nasunut širší části horizontálně a ne vertikálně. Jde to zacvaknout jak vertikálně, tak horizontálně. Viz. obrázek v příloze.

Ale bacha, jak jednou zacvakneš, jde to děsně blbě vyndat.

PoE kabel může mít klidně i 40 metrů nebo víc, záleží na jeho kvalitě a použitém napájecím napětí a proudu. Nanobridge využívá 24V zdroj. Použij kabel 5e FTP a stíněné RJ 45 konektory, protože Nanobridge musíš mít uzemněný (stínění kabelu resp. zemnící drátek musí mít kontakt s kostrami konektorů na PoE zdroji a na Nanobridge).

Ty přenosové rychlosti v málo rušeném prostředí s UBNT (bullet M5 resp. rocket M5) jsou asi následovné (cca., dle našich různých testů)
20 MHz simplex (rate 65/65) - 32 Mbit
20 MHz MIMO (rate 130/130) - 50 Mbit
40 MHz simplex (rate 150/150) - 65 Mbit
40 MHz MIMO (rate 300/300) - 87 Mbit

Vždy měřeno v TCP na jednom vlákně.



omlouvám se, že odepisuji až teď - dva dny jsem testoval propustnost :D
takže na tom 20 MHz simplex spoji 65/65 jsem naměřil průměrně 30-32Mbit, max 34Mbit
na 40 MHz simplex 150/150, byla průměrná rychlost 33-35Mbit a maximum které jsem naměříl bylo 43Mbit.
výše uvedené rychlosti jsou download!!!
Otázkou je zda jsem byl jediný kdo vytěžoval síť a jestli má cenu investovat ty dva tisíce. Měření jsem prováděl od 2 hodiny do 4 hodiny ráno pomocí bandwith testu v MK pouze na TCP.





Jinak ten PoE kabel mám udělat křížený nebo nekřížený? Zapojovat ten NanoBridge budu asi do MK, předpokládám že bude stačit nekřížený kabel.
-> shrnu to: stínění od NB k PoE, a pak klasický nestíněný UTP cat5e od PoE k MK?


EDIT:

Ještě bych měl 4 otázky k tomu nanobridgi.
1/ na i4wifi píšou že slouží pro spoj point to point - což asi myslí tak, že na druhé straně bude zase NanoBridge. Nebude to doufám nějak zlobit nebo nedej bože vadit poskytovateli?
2/ dodává se ten NanoBridge s nějakým úchytem nebo výložníkem?
3/ zapojím-li ten zářič tak jak uvádíš v tom obrázku, tak neuvidím ten indikátor signálu z boku, protože bude buď dole nebo nahoře. Chápu to správně?
4/ když pak nastavím ten NanoBridge do transparentního módu (bridge), nedostanu se do nastavení že? A všechny příchozí data- třeba ping projde skrz NB bez odezvy a zastavý se až u mého MikroTiku. Je to tak? Mám totiž přesměrované některé porty na server, který je za mikrotikem.
Škoda že ten AirOS je tak stupidní systém, za ty peníze vlastně kupující nedostane nic jiného než jednoúčelové zařízení které nic neumí :?
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Takže postupně:

Ty rychlosti sedí, 30-32 Mbit na simplexním nku při 20 MHz je běžná rychlost, je vidět, že asi není příliš zarušený kanál. U 40 MHz asi narážíš na limit konektivity toho AP nebo je ten kanál víc zarušený. Jestli měříš btestem na RB433, narážíš pak i na schopnost toho RB generovat datové toky. Ze zkušenosti vím, že na tom samém spoji postaveném na rocketech měřil RB433 proti 433AH kolem max. 40 Mbit, po výměně za 433AH na obou stranách se to zvedlo na 65 Mbit (tedy reálnou rychlost linku).

Kabel v každém případě nekřížený!!! A správně, FTP nutně mezi PoE a NB, dále už může být UTP nebo klidně FTP, ale je to tam jedno.

Skoro všemu, co píšou na i4wifi ze zásady nevěř :) Nanobridge je stejně jako jakékoliv UBNT zařízení použitelné jak pro ptp tak pro ptmp. Úplně v pohodě ho lze využít jako klienta např. proti rocketu s AirMax sektorem, i proti mikrotiku atd - prostě všem zařízením, které podporují stejný protokol, tedy 802.11a/n, popřípadě AirMax.
Nanobridge se dodává s normálním třmenem, tedy ho uchytíte na tyč o průměru cca. 20-60 mm. Výložník nebo úchyt na zábradlí si musíš dokoupit.
Indikátor signálu bude v případě horizontálního uchycení dole. Lze se na něj podívat zespoda, ale indikátor signálu stejně k nasměrování předpokládám nebudeš používat, a použiješ měřák signálu přímo v nastavení nanobridge. Nastavovat to podle těch LEDek je nesmysl :)
Nanobridge je vždy managovatelný, ať je bridge nebo router. V nastavení mu dáš buď adresu z DHCP (tedy ji dostane od ISP) a nebo ji nastavíš pevně.
Pokud bude v bridge, funguje jako bridge :) tedy data procházejí dál a NB se chová, jako by tam nebyl.
UBNT je slušné zařízení k účelu, ke kterému je určeno. Tedy buď klient nebo spoj/AP. Na složitější věci to není, ale k tomu to ani není zamýšleno.

O drahotě UBNT se budu hádat. Za ty peníze je to velmi solidní zařízení. Koupit za necelé 2000 Kč celkem směrovou a ziskovou anténu včetně zařízení, a to celé ještě v 2x2 MIMO, to je ostatně jeden z důvodů, proč (bohužel) dost sítí přešlo na UBNT. V poměru cena/výkon to totiž nemá konkurenci. Kvalita těch rádií a antén v porovnání s řešením na mikrotiku + profi anténami je věc další, ale pro koncáky jsou UBNT fajn.
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Po pravdě nevím co mám za RB433 - vím že tu levnější variantu s tím slabším CPU :D a je fakt že při měření rychlosti to mělo CPU na 100%

Tak snad ten upgrade pomůže, jdu objednat z i4wifi ten nanobridge 25dbi.
Děkuji všem za pomoc :D
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Zdravím,
už to bude skoro dva týdny co se mě na zemi válí NanoBridge M5 25dbi. Mám takový divný pocit, že jsem dostal něco jiného než jsem původně chtěl. Ve faktůře stojí Nano Bridge M5 25dbi 2x2 MIMO atd, jenže v tom web rozhraní mohu nastavit max. 23dbi.
Obrázek
Zkusil jsem aktualizaci FW, pátral jsem na internetu, ale nic jsem v podstatě nenašel. Na krabici stojí, že se jedná o NB 25dbi
Obrázek
tak by mě zajímalo co jsem to vlastně koupil, jestli je to 22dbi verze nebo 25dbi :?:
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 12 years ago

neplest zisk anteny s max. nastavitelnym vykonem !!! na 2 obrazku mas popis : NB-5G25EU, takze zjevne to je 25db verze.

PW
0 x

Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 371
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Praha

Příspěvekod divizna » 12 years ago

Pletete si jablka a hrušky :)

Označení Nanobridge 25 resp. 22 dB znamená zisk antény. Ještě přesněji, znamená to udávaný zisk antény, reálně je zisk nižší. Nanobridge 25 má průměr paraboly 40 cm, Nanobridge 22 pak 30 cm.

Něco jiného je výkon samotného zařízení, tedy výkon koncového stupně rádiové jednotky. Ten je udáván 23 dBm a je u ubou variant Nanobridge stejný.

Celkový výkon (neboli EIRP) zařízení je pak nastavený instalovaný výkon (tedy to, co je na screenshotu) plus reálný zisk antény.

Nutno podotknout, že v případě Nanobridge je i ten výkon 23 dBi legálně nevyužitelný, protože povolen je pouze 1 W EIRP (tedy 30 dBm). Přičemž menší Nanobridge má reálný zisk antény asi 17-18 dB a větší 19-21 dB. Jednoduše si tak lze dopočítat, že u malého NB by nikdy nemělo být nastaveno více než 13 dBm a u velkého 10 dBm.
Naposledy upravil(a) divizna dne 27 Jun 2012 18:01, celkem upraveno 1 x.
0 x

iiyama
Příspěvky: 37
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod iiyama » 12 years ago

Děkuji, uklidnil jsi mě jdu to zavěsit na balkón
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

A ještě přesněji: dBi - decibely vztažené k izotropnímu zářiči (tedy dokonalému všesměru), dBm - decibely vztažené k miliwattu.
0 x

jopo
Příspěvky: 280
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod jopo » 12 years ago

hlavne si stiahni vykon na povolenu uroven ked to uz budes mat na balkone!
0 x