Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rocket M5 AirMAX MIMO, AirSync - outdoor 5 GHz

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Re: Rocket M5 AirMAX MIMO, AirSync - outdoor 5 GHz

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

Nepouzivam to, ale zaregistruj sa do Beta programu na UBNT.com. Potom budeš mat v ubnt fore pristup do beta časti fora v ktorom su dostupne tieto firm. Neviem ci ma 5.3.5 v sebe už airsync podporu. Zrejme nie ked ti to nejde :). Asi tam potrebuješ 5.5

Spravne, potrebuješ minimalne 5.4.x firmware pre CPE :)
tu je najnovsia beta:

Hi All,
The v5.5-RC3 image is now released for your testing enjoyment.

Release Notes

Fix: Traffic stops after some idle time. Added traffic shaper configuration parameters validation
Fix: Auto Adjust Distance miscalculation (Auto ACK) on short distance links
Fix: Upgrade issue in Station/Router mode. LAN bridge settings incorrect
Fix: Other upgrade issues when upgrading from airOS versions older than v5.3.x

WEB UI: Change "Restart" button label to "Reboot" to be inline with documentation
WEB UI: Incorrect data rate reporting with 3MHz channel widths
WEB UI: Add Horizontal/Vertical antenna reporting for NanoBridge/PowerBridge models
WEB UI: Throughput graph issues on IE9 and 64bit platform

Please evaluate, and let us know if you have any suggestions, bug reports, etc. Standard UBNT Beta rules apply: http://www.ubnt.com/beta

Please create a new thread for any new issues, comments, or discussions. We will keep this thread updated with any new issues reported.


http://www.ubnt.com/downloads/XN-fw-int ... 6.1850.bin
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

vseobecne je ta 5.5tka troška nová....mam ju zatial na NB22 ktore mam ako klienta v praci, chodi to pekne :)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

Tak naštěstí tam funguje firmware oficiálně stažený jako Rocket M GPS :-) Pak to funguje i s AirSyncem. Ale že by to někde proboha napsali?

Ale co je naprosto horší - je to k ničemu. Klient se přestane spojovat na 130Mbitech, ale jen 65. Airmax capacity padne na čísla okolo 40%. Kvalita, ani signál se nemění (skoro 100%, -51).
Mám tam tři synchronizované rockety, kanály jsou dost mimo sebe. Klient je tam jen jeden.

Bez airsyncu to je jede naprosto naplno. Takže to vypadá na silně neodladěnou technologii. GPS tam mám jen proto, abych věděl kde a jak vysoko to je :-(
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

no neviem, len postukaj poriadne tie nastavenia :) Snad nemusim vysvetlovat ze na to aby sa ti ustalila kvalita, kapacita a rate musis tym spojom prehnat nejake data...najlepsie zacat pingat vsetkych pripojenych klientov s velkostou pingu 1500. Skor napis aku topologiu tam mas......moc som to nepobral co pises.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

Zase takový BFU nejsem :-) Kapacita/rate/kvalita se ustálí za chvilku sama, on tam provoz něco málo je. A zvlášť u takovédleho zkoumání mám otevřeného i klienta (na main záložce) a ten generuje provozu dostatečně. Což je poznat na tom, že když tam airsync není, naběhne to do 100% prakticky za pár vteřin. S airsync ale ani při speedtestu.

Nastavovat tam není moc co. Airsync a airmax lze tak leda zapnout/vypnout. TX power je sice na minimu, ale i tak se navzájem slyší na cca -55dB. TX Rate je automatika. Šifrování WPA2-AES(PSK).

Topologie? Co o tom chceš vědět? Tři rockety GPS, 2x120 stupňů, 1x 90. Sesynchronizované byly, spojené jsou switchem, dokonce tam ty synchro pakety priorizuji (co kdyby ...). GPS kvalita 100%. Každý rocket má jiný kanál (20MHz, rozestup 100MHz). Klient své AP slyší o 23dB silněji, než ty ostatní v airsyncu (s podivem silněji slyší to co míří úplně na druhou stranu). Na stejném kanálu jsou sice i "cizí" spoje, ale odstup je lepší jak 35dB.
Ten klient je tam jen jeden, jak jsem psal. Je to nový node, ani na ostatních sektorech nikdo není. Je to NanoStation LocoM5, vzdálenost cca 120m, skoro uprostřed vyzařovacího diagramu toho sektoru.

Prostě a jednoduše: po zapnutí AirSync na tomto daném Rocketu jde TX rate z maxima minimálně na polovičku, leckdy i níž. Tedy i Airmax capacity logicky padne až pod 50%. Bez zapnutého AirSync je to naprosto v pohodě naplno. Firmwary naprosto shodné.

Ty to používáš a tohle nepozoruješ?

midnight_man píše:no neviem, len postukaj poriadne tie nastavenia :) Snad nemusim vysvetlovat ze na to aby sa ti ustalila kvalita, kapacita a rate musis tym spojom prehnat nejake data...najlepsie zacat pingat vsetkych pripojenych klientov s velkostou pingu 1500. Skor napis aku topologiu tam mas......moc som to nepobral co pises.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 12 years ago

Když jsi vypl ten Airsync tak ti ten sektor který je tím směrem nejlíp vyskočil jako nejlepší? Nebo pořád je to ten co je opačně ke klientovi?
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

OK, uznávám, že jsem to opět napsal mírně pomotaně. To je ta moje úchylka v závorkách a trojtečkách. Neřeším sílu signálu, ta se nemění. Řeším TX-Rate, tedy Airmax capacity při zapnutém AirSync. Ten klient slyší pořád to samé a připojuje se jen na svůj sektor, který je minimálně o 23dB silnější, než ty ostatní.

Závorka znamenala, že tam jsou ještě dva další sektory (ten samý airsync cloud) a silněji slyší ten co je namířený víc na druhou stranu od klienta, než ten druhý co by teoreticky měl mít nějaký postranní lalok přímo u tohoto klienta. Ale oba jsou podstatně slabší, než ten na který se připojuje. Byl to jenom povzdech, vzhledem k rozdílným kanálům těchto sektorů to přeci nemůže mít vliv.

Vypnutý airsync = síla cca 55dB, kvalita 99%, kapacita 98%, tx/rx rate 130.
Zapnutý airsync = síla cca 55dB, kvalita 99%, kapacita 40%, tx/rx rate 65/65 (trošičku se to v čase mění, samozřejmě).

Zhoršení určitých parametrů (viz http://dl.ubnt.com/datasheets/airsync/a ... 2-1-12.pdf) by se dalo čekat, ale proč by měla padat link rate na polovičku? I kdyby tam bylo nějaké rušení, tak se to přeci nemůže projevit takto. Airsync pokud vím ovlivňuje jen TX na AP, synchronizaci vysílacích slotů mezi více AP naráz.

David2006 píše:Když jsi vypl ten Airsync tak ti ten sektor který je tím směrem nejlíp vyskočil jako nejlepší? Nebo pořád je to ten co je opačně ke klientovi?
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

sprav printscreeny a hod to do UBNT fora....treba to riešiť. Vela z nas (aj ja) planujeme nasadit postupne tieto GPSka. Tak nech sa to rieši za chodu. Je to čudné. Mas tam ten najnovsi FW co som tu linkoval?

tak som trošla prešiel UBNT forum:

http://dl.ubnt.com/datasheets/airsync/a ... 2-1-12.pdf

prečitaj to poriadne ;)
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

Čítam co mi přijde pod ruku. I design guide, však jsem to sem také nalinkoval :-) Akorát si čím dál víc nadávám za nepořádnou znalost angličtiny. Ale i tak tam prostě nevidím nic, co by mohlo vadit.

Vzhledem k tomu, že Mkové věci mají stejný firmware (resp. ten image), tak jsem tam vrazil stejný co mám na tom rocketu, novější není a betu se mi zkoušet nechce. Než jsi to sem odkázal, tak jsem si nějak netroufal. A hlavně jsem nevěděl, že musí být 5.4.x verze. Sice jsem tu informaci pak někde našel, ale předtím zaboha ne.

Na aktivaci loginu na ubnt už čekám asi šest hodin.

Ale co se také dá o airsync zjistit je to, že je to vlastně nějaká technology-preview verze. Prostě řeší jenom TX na AP. A jestli jsem to pochopil dobře, tak by se do toho mělo časem zahrnout i řízení TX u klientů. Pak je naděje, že bychom mohli mít celý site na jednom kanálu (ale asi až s TitaniumRocketem, takže opět kolečko výměn). Byť s horším uploadem.

midnight_man píše:sprav printscreeny a hod to do UBNT fora....treba to riešiť. Vela z nas (aj ja) planujeme nasadit postupne tieto GPSka. Tak nech sa to rieši za chodu. Je to čudné. Mas tam ten najnovsi FW co som tu linkoval?

tak som trošla prešiel UBNT forum:

http://dl.ubnt.com/datasheets/airsync/a ... 2-1-12.pdf

prečitaj to poriadne ;)
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

No vidíš to, znalosť angličtiny je tu veľmi podstatná. Bol by si sa dočítal, že pri zapnutom airSync može kvalita spadnut na "half" tj. na 50%. Pretože ti padne RATE klientov :) (Presne to čo popisuješ zo 130 na 65Mbps). Aj latencie budu vyššie. ževraj na úkor stability.

No neviem aký fw tam máš, ale keď ti aktivujú login tak si prezri forum. Sú tam tie beta verzie vypísane už od 5.4.X. Možno v niektorej opravovali nejaký ten "issue" ohladne tohoto.
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

Zase tak špatně na tom nejsem (ale slepý jsem, o FW tam píšou). Nepíšou tam o Rate, ale o Throughput. Což jsou dvě rozdílné věci. Propustnost spadnout může, pravděpodobně vzhledem k nějaké režii a ke změně časování. Vidět to je i na těch latencích. Shození Rate je blbost už jenom proto, že to pak škáluje hůř. Ta nižší propustnost je brzděná ještě tím, že těch méně dat jde z AP pomaleji.
Uvidíme co napíšou oni. Ono to padnutí na 65 není až tak přesné - dost často to padne i níž. Pokud to je opravdu "by design", tak se akorát utvrzuji v tom, že je to technologie v podstatě k ničemu.

midnight_man píše:No vidíš to, znalosť angličtiny je tu veľmi podstatná. Bol by si sa dočítal, že pri zapnutom airSync može kvalita spadnut na "half" tj. na 50%. Pretože ti padne RATE klientov :) (Presne to čo popisuješ zo 130 na 65Mbps). Aj latencie budu vyššie. ževraj na úkor stability.

No neviem aký fw tam máš, ale keď ti aktivujú login tak si prezri forum. Sú tam tie beta verzie vypísane už od 5.4.X. Možno v niektorej opravovali nejaký ten "issue" ohladne tohoto.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

Ktovie, možno sa to dokáže ukázať len pri vyššom počte klientov a veľkom traffiku. Nezabudajte na to, že vela ISP ktori to pouzivaju a pre ktorych je to primarne robene pouziva 900Mhz; 3,5Ghz a podobne. Veľa tém na UBNT fore hovori o tom ze na 900Mhz to fici uplne krasne :)
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 12 years ago

Me osobně překvapuje, ze to vůbec pustí ven pro free pásma, je jasné, že tyhle kolizní mechanismy budou citlivé na rušení.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 12 years ago

tento mechanizmus riesi len rusenie od vedlajších vlastných antén. Ak máte ten ABAB systém a na každej sektore vám tečie 40mbps tak tento systém dokáže ustriehnuť latencie, priepustnosť a celkovú stabilitu toho sajtu. Pri malých počtoch klientov a malom trafficu sa nič nestane. Tam je to len škoda penazi
0 x

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 12 years ago

No vidíš ... ale stane se, a hodně.
Kdyby se nestalo, tak je to v pořádku. Přeci nebudu měnit normální jednotku za GPS až ve chvíli, kdy mi přeleze počet klientů nějakou hranici.

midnight_man píše: Ak máte ten ABAB systém ... Pri malých počtoch klientov a malom trafficu sa nič nestane. Tam je to len škoda penazi


Osobně musím přiznat, že jsem to před nákupem zase tolik nestudoval. Tak nějak vím, co by to mělo dělat (vidím "GPS", vidím "sync"). Jenže ubnt řešení nejenom, že kraví, tak to taky nedělá. Byl to risk a vyhozené peníze.

Máte to tedy někdo vůbec nasazené?
0 x