Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rocket M5 AirMAX MIMO, AirSync - outdoor 5 GHz

Problematika Ubiquiti hardware.
ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Rocket M5 AirMAX MIMO, AirSync - outdoor 5 GHz

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

Insider píše:Hapi - absolutni, ale absolutni nepochopeni systemu.

Tak jak tedy to presne funguje?
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

Přidávám se taky k tomuto skromnému dotazu. Klidně rozdělit na předpoklad a jak budou jednotky tak pokud možno i ověření:) . Ono až tak drahé to zase není, pokud to opravdu něco víc přinese (nejenom přenese:) ).
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

ppp76 píše:
Insider píše:Hapi - absolutni, ale absolutni nepochopeni systemu.

Tak jak tedy to presne funguje?


př:
Na sajtu máš 4 sektory 90° rozloženy tak, aby pokryly 360°.
GPS sync by mělo umožnit to, aby jsi měl protější sektory na stejné frekvenci.
Tyto dvě AP se sesynchronizují podle času z gps a v jeden okamžik oba buďto přijímají, nebo vysílají => neruší se.
Za předpokladu že bude tok na obou AP ve stejném poměru tx:rx, teoreticky proteče oběma AP max, bez rušení z toho druhého.

Spíše by se to asi dalo použít na směrovky. např 4 ptp na jednom saitu na stejné f.

Praxe to ale ničí, protože se mi snad nestalo že by na jednom saitu potřeboval jednu f na více spojů. Leda že by se někdo musel vejít do dvou kanálů (nějaký druh licence).

Pletu se snad?
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

Hele, v zásadě se předpokládám nepleteš, ale nešlo spíš taky o to mít celej "tower" synchronizovej aby jsi pak nerušil sám sebe (a je jedno na jaké si frekvenci). Prostě v jeden okamžik to stichne celej tower a ve druhej to hrne data. Jestli jsem to z konfery pochopil máš pak ping jako víno a neskočí ti tam třebas 120 mas a pak zase klidná hladina a po chvilce zase 90ms a tak, prostě to sekundárně zlepší přenos...teda berte to s rezervou, správněji by to asi ty přínosy osvětlil někdo znalejší, ale myslím že spolu s nástupem AirBeamu to bude někde jinde (možná softwarově i nad Canopy, která Airbeam tuším nemá o Mikrotiku ani nemluvě). Mě se na tom líbí to že doufám současn Rocvkety M5 snad půjdou použít jako klient případně wds klient proti M5 GPS verzím třebas na páteře, ale to jen střílím.

Ještě tam bylo něco o navyšování kapacity spřažením jednotek či tak nějak, je to dýl a pokud jsem to pochopil tak jsem to zase zapomněl:) .
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

David2006 píše:Hele, v zásadě se předpokládám nepleteš, ale nešlo spíš taky o to mít celej "tower" synchronizovej aby jsi pak nerušil sám sebe (a je jedno na jaké si frekvenci). Prostě v jeden okamžik to stichne celej tower a ve druhej to hrne data. Jestli jsem to z konfery pochopil máš pak ping jako víno a neskočí ti tam třebas 120 mas a pak zase klidná hladina a po chvilce zase 90ms a tak, prostě to sekundárně zlepší přenos...teda berte to s rezervou, správněji by to asi ty přínosy osvětlil někdo znalejší, ale myslím že spolu s nástupem AirBeamu to bude někde jinde (možná softwarově i nad Canopy, která Airbeam tuším nemá o Mikrotiku ani nemluvě). Mě se na tom líbí to že doufám současn Rocvkety M5 snad půjdou použít jako klient případně wds klient proti M5 GPS verzím třebas na páteře, ale to jen střílím.

Ještě tam bylo něco o navyšování kapacity spřažením jednotek či tak nějak, je to dýl a pokud jsem to pochopil tak jsem to zase zapomněl:) .


Tak rakety bez gps asi půjdou použít jako klient, NS u kliošů taky nemají gps a budou synchrlé.
AirBeam nevím jestli bude zase taková pecka. Nevím jestli udělají za tak málo peněz tolik dobrých antén, právě aby byly dobré. Využití si myslím jen ve velmi zarušených oblastech, nebo na saitu s gps(nezaruší se sektory otočené o 90°, celé AP na jedné frekvenci, jak jsi psal).
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

To ze by vsechyn anateny v jednu chvily poslouchali to jeste beru ale ze by zavisilali se mi nezda .... to by se ty anteny nesmeli slyset a ubnt nema anteny ktery by meli zadky tak potlaceny ... ten prijem tomu verim protoze antena kdyz posloucha nejde z ni zadna energie ven ale kdyz vysila prijde mi to jako blbost ... mam odzkouseno na nstreme dualu kde mam na jednom stozaru 3 anteny ktery maj stejnou prijimaci frekvenci a slapou bez problema ... kdyztak me opravte s tim vysilanim nekdo kdo s te s radiem vic teoreticky zbehlej ... ne uvahy typu jedna pani na foru povidala :mrgreen:
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

ppp76 píše:To ze by vsechyn anateny v jednu chvily poslouchali to jeste beru ale ze by zavisilali se mi nezda .... to by se ty anteny nesmeli slyset a ubnt nema anteny ktery by meli zadky tak potlaceny ... ten prijem tomu verim protoze antena kdyz posloucha nejde z ni zadna energie ven ale kdyz vysila prijde mi to jako blbost ... mam odzkouseno na nstreme dualu kde mam na jednom stozaru 3 anteny ktery maj stejnou prijimaci frekvenci a slapou bez problema ... kdyztak me opravte s tim vysilanim nekdo kdo s te s radiem vic teoreticky zbehlej ... ne uvahy typu jedna pani na foru povidala :mrgreen:


útlum od signálů máš stejný jak už když ty antény vysílají, tak když přijímají. Myslím že by to mělo jet. Zkus to na těch nstreamech...

Můžeš to ignorovat je to typ jedna bába...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

nechci se tu hádat ale wifiny dělám už přes 7 let a moc dobře vim že i kdyby to bylo řízení, tak na dnešních shit sektorech prostě s gps nemůžeš na všech přijímat. Dám příklad, hlavní sektor klient slyší -60dBm, ten druhej sektor co je zády k prvnímu sektoru bude slyšet reálně tak na -80dB. Sektory budou vysílat a já mám věřit tomu že nebudou vznikat přeslechy a prolínání signálů ke klientovy z obou sektorů? realita funguje jinak a cizí sektor slyšetelnej na stejnym kanále s -85dB solehlivě zabije klienta a mám věřit tomuhle předraženýmu šmejdu? Nemusim vůbec chápat ten system abych si srovnal jeden a jeden sektor zády stejně vysílající a dostal z toho klienta kterej neví co dřív poslouchat. Mohlo by to fungovat a super sektorech který budou mít super vyzařováky a budou mít super předozadní poměr ale pak přijde ubntu a pustí do sektoru 30dB a jaksi dozadu posvítí i tak a klient to pak nerozezná od sektoru na kterej je primárně píchnutej.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

ppp76 píše:To ze by vsechyn anateny v jednu chvily poslouchali to jeste beru ale ze by zavisilali se mi nezda .... to by se ty anteny nesmeli slyset a ubnt nema anteny ktery by meli zadky tak potlaceny ... ten prijem tomu verim protoze antena kdyz posloucha nejde z ni zadna energie ven ale kdyz vysila prijde mi to jako blbost ... mam odzkouseno na nstreme dualu kde mam na jednom stozaru 3 anteny ktery maj stejnou prijimaci frekvenci a slapou bez problema ... kdyztak me opravte s tim vysilanim nekdo kdo s te s radiem vic teoreticky zbehlej ... ne uvahy typu jedna pani na foru povidala :mrgreen:



Nechápu podstatu problému - v daném případě je jedno co tam strčíš za antény, prostě v jednu microsekundu ztichnou všechny a v další mikrosekundě/nách Ti shoděj jinej sajt na míle daleko :mrgreen: . Ehm, to byl řekněme worst case:) .
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

hapi píše:nechci se tu hádat ale wifiny dělám už přes 7 let a moc dobře vim že i kdyby to bylo řízení, tak na dnešních shit sektorech prostě s gps nemůžeš na všech přijímat. Dám příklad, hlavní sektor klient slyší -60dBm, ten druhej sektor co je zády k prvnímu sektoru bude slyšet reálně tak na -80dB. Sektory budou vysílat a já mám věřit tomu že nebudou vznikat přeslechy a prolínání signálů ke klientovy z obou sektorů? realita funguje jinak a cizí sektor slyšetelnej na stejnym kanále s -85dB solehlivě zabije klienta a mám věřit tomuhle předraženýmu šmejdu? Nemusim vůbec chápat ten system abych si srovnal jeden a jeden sektor zády stejně vysílající a dostal z toho klienta kterej neví co dřív poslouchat. Mohlo by to fungovat a super sektorech který budou mít super vyzařováky a budou mít super předozadní poměr ale pak přijde ubntu a pustí do sektoru 30dB a jaksi dozadu posvítí i tak a klient to pak nerozezná od sektoru na kterej je primárně píchnutej.


jo, a jsem šíleně zvědavý jak to dopadne, asi to bude taková komedie jako jejich TDMA:D
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

Jdu to louskat, ale mi to bude muset být i tak vysvětleno polopatě:)

http://www.ubnt.com/forum/showthread.php?t=25576


EDIT:
Tak vcelku dobře to vysvětlují v threadu tady, prostě i když vysíláš na jiné frekvenci tak se rušíš a tímhle dostaneš čisté okno... .
http://www.ubnt.com/forum/showthread.ph ... 76&page=14

Dokonce někdo od nás to dobře popisuje:
http://www.ubnt.com/forum/showthread.ph ... 76&page=18
0 x

dusky
Příspěvky: 11
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dusky » 13 years ago

prve fotky Rocket M5 GPS Obrázek

viac obrazkov na tomto linku : http://www.facebook.com/wificentrum
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

Dobře že je to pomalu tady:) . Přínosy uvidíme v praxi, ale co mě nejde do hlavy je že pokud bych měl řetězený tower1-tower2-tower3 osazený sektory a páteřemi s GPSkou tak stejně ten wdsklient tower2 bude rušený APčkama na vlastním stožáru, protože jim nebude podřízený, ale bude v synchru s tower1 a jeho APčky , right?

Snad během pár měsíců udělaji také NS M5 GPS a NB M5 GPS to by byla bomba:) . Třebas něco takového bude mít jednou i Mikrotik (ikdyž jej u sebe v síti na tohle asi nevyužiji) pokud se ukáže že to má smysl.
0 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 13 years ago

už len vybrať banku, aby sme tie GPSky mali za čo kupovať.
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

David2006 píše:Dobře že je to pomalu tady:) . Přínosy uvidíme v praxi, ale co mě nejde do hlavy je že pokud bych měl řetězený tower1-tower2-tower3 osazený sektory a páteřemi s GPSkou tak stejně ten wdsklient tower2 bude rušený APčkama na vlastním stožáru, protože jim nebude podřízený, ale bude v synchru s tower1 a jeho APčky , right?

Snad během pár měsíců udělaji také NS M5 GPS a NB M5 GPS to by byla bomba:) . Třebas něco takového bude mít jednou i Mikrotik (ikdyž jej u sebe v síti na tohle asi nevyužiji) pokud se ukáže že to má smysl.


Někde jsem o tom četl, že jdou synchronizovat i celé věže spolu, myslím že mezi nimi musí být odezva do 13ms, což není problém.
0 x