Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Rocket M5 AirMAX MIMO, AirSync - outdoor 5 GHz

Problematika Ubiquiti hardware.
ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Rocket M5 AirMAX MIMO, AirSync - outdoor 5 GHz

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

Tak sem zvedavej na nejaky vysledky az to bude dostupny a nekdo to vyzkousi v realu :wink:

http://www.i4wifi.cz/?cls=stoitem&stiid=2121

pro upresneni je to tento produkt
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 13 years ago

lidi co dělají síť na ubnt jdou v první řadě po ceně, tohle je trochu mimo rozsah :)
nápad je to zajímavý, s tím souhlasím, ale zajímalo by mě jak to přesně funguje
0 x

dantasik
Příspěvky: 409
Registrován: 16 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod dantasik » 13 years ago

Ono se to asi vyplati jen tam, kde by se budoval komplet novej site potazmo nekde kde by se nemuselo vymenovat treba 6radii. A co je hodne moc velka skoda, ze zavrhli tu gps sync u starsich rocketu ze nedodelali GPS do USB kde by pak ten upgrade byl uplne o necem jinem...
0 x
Daniel Tasáry

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

Tak coby ne, těším se na to - mám všechny sajty na AirMaxu :) .Hodí se to dle mě právě spíš tam, kde je plno v eteru a jsou aspoň 3 a víc APček. Chápu to tak že chvilku sajta hrne data a chvilku synchronně poslouchá. Škoda trošku té ceny, ale pokud udělají NS M5 GPS a NB 25dBi GPS tak to bude v pohodě :) . Co jsem viděl na podzimní prezentaci v Praze tak to bylo mocka pěkný :) . UBNTu je v tomhle pozadu za motorolou, ale vypadá to že i tak to bude mít o rok či dva dřív jak Mikrotik, ten se věřím taky někdy dočká a možná i vychytaněji což ale už asi půjde mimo mě :) .
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

NS a NB prece nemusi bejt GPS, sak sou to klientsky reseni a u klienta neni potreba mit GPS nebo ano? Na podzimni predvadecce sem nebyl takze se mozna rikam neco blbe ,a le podle me jde o bod ne o klienty? Nejak mi ale unika jak to bude ve finale s latenci, pkud chapu dobre kdyz nasadim tdma tak mirne vzroste latence oproti klasickemu vysilani , radove ms ale pokud se budou o cas jeste delit apcka mezi sebou tak to musi jit jeste nahoru nebo ne? Rekneme ze dam 4 x 90°sektor jak se po tom podelej ? To mi to vzroste 4 x???
Pokud to tik udela maj to jednodusi v tom ze na trebas na rb800 se dohodnou karty mezi sebou rovnou i kdyz zase pujde o ruseni karet mezi sebou takze to tak jednoduchy mit kluci litevsky taky mit nebudou :cry:
Uvidime jak to bude chodit po porodnich bolestech a detskejch nemocech :mrgreen:
Osobne bych pro to vyuziti moc nenasel m jedine ze by se isp dohodli mezi sebou kdo jakej kanal bude pouzivat ,ale v tuhle chvily je pro me lepsi dat sektory a kanaly mit podle toho jakym smerem je na jakym kanalu mensi ruseni , protoze jednim smerem mam zaruseno a druhej je volnej . A nejaka moznost ze by se tu vsech 11 Ispiku dohodlo je temer nulova. Tak pulka je tu rozumna sme schopny i mezi sebou komunikovat ale ten zbytek .....
0 x

ppp76
Příspěvky: 3017
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod ppp76 » 13 years ago

Leeonek píše:lidi co dělají síť na ubnt jdou v první řadě po ceně, tohle je trochu mimo rozsah :)
nápad je to zajímavý, s tím souhlasím, ale zajímalo by mě jak to přesně funguje


Tak s tou cenou mas recht :D , vetsina lidi co presla na ubnt kontruje ze je to levnejsi a to je jejich hlavni argument , jinej padnej mi zatim nikdo nerekl :D Kdyz pujdu po kvalite spojeni tak pripojim k wispu kvalitni antenu tam sem cenove na reseni s tikem . Kazdy z obou vyrobcu ma v necem navrch , ted maj funkcni tdma obe technologie ubnt bude mit gps tici zas s verzi 5 doufejme plne funkcni ipv6, ubnt ma zatim jen trasparentni spojeni pro ipv6.
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

ppp76:
NS M5 GPS a NB 25dBi GPS bych samo rval namísto APček kde už teď mám k plné spokojenosti to samé jen bez GPS (NS AP , NB páteře). Takže ke klientům bych to klidně pak mohl použít a jen se vymění APčka a páteře. Efekt, který bude asi značný je samo na tom kanále kde to bude vysílat...tam si asi moc jiných zařízení neškrtne, když ten "tower/grupa/halda" do eteru zahuláká (nejlépe zcela v normě,že) a pak jen stichne na poslech :)) . Jujda snad sem toho tolik neřek. Ping na prezentaci se samo zvedl na desítky ms, ale byl konstantní - nedocházelo k tomu wi-fi neduhu, že by bylo 4,4,4,205,3,4,5,124,3,....prostě se to drželo a pochopil jsem to tak že se ta rádia neruší sama o sobě... . Ono stejně uvidíme jak to ještě bude, zařízko čekám bude dostupné tak kolem Května.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

noo to může tvrdit jenom ten, kdo by chtěl aby to takhle fungovalo. Ve skutečnosti se dá očekávat, že ten "tower/grupa/halda" nezařve protože to zařvání bere nějakou část datovýho toku a umim si představit že značnou a z toho důvodu tam to zařvání nebude takže konkurence jedoucí na 802.11 prostě bude vysílat dál. Stejně si ovšem myslim že to nic nepřinese. Maximálně to pomůže nahradit všeměr kdy pojedou sektory na stejnym kanále protože jinak GPS sync nemá vůbec smysl když pojede každý APčko na jinym kanále.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

Neni to snad blbost? kdyz postavim ap, tak uz mi snad tolik prace neda zadat do nej souradnice... Kdybych ho vozil na strese auta, tak bych to vyuziji...
Ten zbytek kouzla bude klasicke jiz zavedene DFS?
Nejak mi utekla pointa.
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

kdyby tam radeji dali gigabitovy port...
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 13 years ago

ta gps je tam kvůli synchronizaci časování rx/tx, pokud jsem to dobře pochopil
0 x

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

aha, tak to se da, snad to bude chlapcum fungovat...
Nastesti nebojuji se zarusenim, takze nevyzkousim...
0 x

David2006
Příspěvky: 3243
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod David2006 » 13 years ago

Podle mě to "nějak" ku prospěchu daného ISP fungovat bude :) . Je sice fakt že asi to mohli synchronizovat jinak než přes dražšší GPS přijímač, ale co už. Cena nebude kupodivu až tak strašná ale stejně kdo jede na sitech AirMax či to bude pro něj investičně pak přínosem....vcelku minimum ISP.

Dovolím si jemně oponovat Hapimu, dle mě se to bude "snažit" (dobře, někde i smažit:) ) vysílat a přijímat jednotně:
http://www.ubnt.com/rocketmgps

No Co-location Interference
Synchronized transmission among Rocket M GPS powered BaseStations effectively eliminates co-location interference.


Chce to prostě ještě i levnější deriváty NS M5 GPS a NB 25dBi GPS pro nás chudší :)) .
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 13 years ago

no tak logicky, mám dva sektory na sajtu. Čistě logicky, je musim mít pro největší propustnost na jinym kanále... na co pak potřebuju mezi nima sync? Pochopim to na stajnym kanále ale na různých ten sync logicky nepotřebuju.

Přijde mi divný že mobilní telefony maji interní gps antenu a tyhle škopky museji mít externí.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

dubrma
Příspěvky: 415
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dubrma » 13 years ago

hapi píše:no tak logicky, mám dva sektory na sajtu. Čistě logicky, je musim mít pro největší propustnost na jinym kanále... na co pak potřebuju mezi nima sync? Pochopim to na stajnym kanále ale na různých ten sync logicky nepotřebuju.

Přijde mi divný že mobilní telefony maji interní gps antenu a tyhle škopky museji mít externí.



Pokut to chapu, tak toto by melo zpusobit ze mas maximalni propustnost na obou sektorech na jedne frekvenci. Asi bude podminkou aby se se sektory nekryly.
edit: pri srelnem pomeru tx/rx na obou sektorech teoreticky v limitu.

Asi potrebovali velkou prestnost, ted jak se to popere kdyz nad tim bude dalsi antena...
0 x