Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ubiquiti AirFiber 60

Problematika Ubiquiti hardware.
pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Re: Ubiquiti AirFiber 60

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

ta full automatika ma ja svoje nevyhody, ked si to nahodia vsetci na bodoch tak sa to vzajomne bude len prehadzovat a kazdy bude chciet potom tu naj frekvenciu...
pri afxhd je super, ze si clovek aj rucne vie zadat main frekvenciu a alternativnu...
0 x

Uživatelský avatar
UBNT-Vlad
Příspěvky: 55
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod UBNT-Vlad » 4 years ago

+ Este by som privital, keby som mohol nastavit radiu (AirOS 6.x/8.x, AirFiber) povolene intervaly frekvencii (napr. "5150-5350,5470-5875") a frekvencia by sa dala preladovat iba v tomto pasme (aby nastaveny kanal nikdy nevysiel z toho pasma von, bez ohladu na sirku kanala, bez ohladu na nastavenu control frequency, atd). Nieco podobne, ako bolo (je) nastavovanie povolenych frekvencii, akurat s tym rozdielom, ze by sa to neviazalo na center_frequency ani control_frequency, ale na hranicne frekvencie kanala (od-do).


V soucasnosti jde povolene frekvence nastavit pres frequency list - jakou by melo vyhodu to definovat pres rozsahy oproti tomu, co tam nyni je?

ta full automatika ma ja svoje nevyhody, ked si to nahodia vsetci na bodoch tak sa to vzajomne bude len prehadzovat a kazdy bude chciet potom tu naj frekvenciu...
pri afxhd je super, ze si clovek aj rucne vie zadat main frekvenciu a alternativnu...


No auto-frequency primo na AP bude snadno pouzitelne pro kohokoliv (i zacatecniky). Uvidime jak to bude pracovat. Kdyz ne, tak mame v planu nechat planovani frekvenci na UNMS - tim, ze ma prehled o cele siti a zaroven z udaju o tarifech klientu vi, kolik musi na kazdy sajt dostat kapacity - dovede urcit vyznam kazdeho AP. Muze tedy napr. preladit mene vyznamne vysilace na horsi frekvence, aby uvolnily misto pro vyznamne vysilace.
0 x

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 4 years ago

UBNT-Vlad píše:
+ Este by som privital, keby som mohol nastavit radiu (AirOS 6.x/8.x, AirFiber) povolene intervaly frekvencii (napr. "5150-5350,5470-5875") a frekvencia by sa dala preladovat iba v tomto pasme (aby nastaveny kanal nikdy nevysiel z toho pasma von, bez ohladu na sirku kanala, bez ohladu na nastavenu control frequency, atd). Nieco podobne, ako bolo (je) nastavovanie povolenych frekvencii, akurat s tym rozdielom, ze by sa to neviazalo na center_frequency ani control_frequency, ale na hranicne frekvencie kanala (od-do).


V soucasnosti jde povolene frekvence nastavit pres frequency list - jakou by melo vyhodu to definovat pres rozsahy oproti tomu, co tam nyni je?


Frequency list som nenasiel v AF5X ani AF5XHD, a hlavne v tom druhom pri aktualnych firmwaroch (s preladovanim frekvencie drag&drop) sa mi vyslovene ziada obmedzit (pre seba, pre kolegov, pre automatiku), kam sa to moze naladit. Ako priklad si vezmime, ze chcem dodrzat a zaroven maximalne vyuzit pripustny rozsah urceny regulatorom, napriklad vseobecnym povolenim [ https://www.teleoff.gov.sk/data/files/25911.pdf ] na interval 5470 - 5725. Takze sa chccem ladit v celom tomto intervale, a nikdy nie mimo neho.

Napisat interval napr. "5470 - 5725" je lahke a jednoznacne. Tento interval urcuje hranice, ktore sa nesmu presiahnut. Vyklikat frequency list je zdlhave a nejednoznacne (v Airfiberi nemozne), a tento list sa musi (v AirOS) menit podla sirky kanalu. Ked vyklikam pre 20 mhz kanal interval 5480-5715, aby som dodrzal to co stanovil regulator, po prepnuti sirky kanalu na 80 MHz budem aj tak mimo povoleneho rozsahu. A tym ze sa pri sirsich kanaloch stanovuje na AirOs 8.x center frequency (stred celeho kanalu) a control frequency (stred riadiaceho kanalu), tak uz je nadmieru neprehladne, ake kanaly vlastne ma clovek vyklikat, aby ostal v povolenom rozsahu.

Povodny frequency list by som ale urcite nemenil, skor doplnil tak, ze ak si uzivatel stanovi rozsah frekvencii intervalmi, tak sa z existujuceho frequency listu (alebo celeho rozsahu frekvencii) nakoniec do wireless drivera nastavia iba take frekvencie, aby cely vysledny kanal bol vzdy vo zvolenom intervale.
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

UBNT-Vlad píše:
+ Este by som privital, keby som mohol nastavit radiu (AirOS 6.x/8.x, AirFiber) povolene intervaly frekvencii (napr. "5150-5350,5470-5875") a frekvencia by sa dala preladovat iba v tomto pasme (aby nastaveny kanal nikdy nevysiel z toho pasma von, bez ohladu na sirku kanala, bez ohladu na nastavenu control frequency, atd). Nieco podobne, ako bolo (je) nastavovanie povolenych frekvencii, akurat s tym rozdielom, ze by sa to neviazalo na center_frequency ani control_frequency, ale na hranicne frekvencie kanala (od-do).


V soucasnosti jde povolene frekvence nastavit pres frequency list - jakou by melo vyhodu to definovat pres rozsahy oproti tomu, co tam nyni je?

ta full automatika ma ja svoje nevyhody, ked si to nahodia vsetci na bodoch tak sa to vzajomne bude len prehadzovat a kazdy bude chciet potom tu naj frekvenciu...
pri afxhd je super, ze si clovek aj rucne vie zadat main frekvenciu a alternativnu...


No auto-frequency primo na AP bude snadno pouzitelne pro kohokoliv (i zacatecniky). Uvidime jak to bude pracovat. Kdyz ne, tak mame v planu nechat planovani frekvenci na UNMS - tim, ze ma prehled o cele siti a zaroven z udaju o tarifech klientu vi, kolik musi na kazdy sajt dostat kapacity - dovede urcit vyznam kazdeho AP. Muze tedy napr. preladit mene vyznamne vysilace na horsi frekvence, aby uvolnily misto pro vyznamne vysilace.


tato druha varianta uz je lepsia volba.... lebo presne o tom hovorim ked to bude aj pre zaciatocnikov da si to kazdy a bude sa to stale len dookola naookolo preladovat... uz cez system UNMS kde presne vidi kde ake ap je a vie si tam spravit hromadnu analyzu to uz mi pride na lepsej urovni a tym ze to pojde cez unms to nebudeme mat kazdy suflikant...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Este, ze sa to vlakno vola AF60 ked sa tu riesia dajake 5Ghz srance a sranec AF5X...
0 x

dagus
Příspěvky: 1288
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod dagus » 4 years ago

Jojo, taky si říkám nějaké nové příspěvky. Tak to čtu a říkám si že tohle přeci není vlákno "ptejte se UBNT".
0 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 4 years ago

Nestěžujte si. Buďte rádi, že tu je člověk od UBNT, který s vámi komunikuje dobrovolně a na úrovni, a jste schopni přes něj třeba i prosadit nějaká zlepšení.
Za mě je toto vlákno super, je tu dost nových informací. Občasná odbočka k jiné produktové řadě stejného výrobce není na škodu, pokud chci porovnat některé funkce.
6 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Uživatelský avatar
UBNT-Vlad
Příspěvky: 55
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod UBNT-Vlad » 4 years ago

Frequency list som nenasiel v AF5X ani AF5XHD, a hlavne v tom druhom pri aktualnych firmwaroch (s preladovanim frekvencie drag&drop) sa mi vyslovene ziada obmedzit (pre seba, pre kolegov, pre automatiku), kam sa to moze naladit. Ako priklad si vezmime, ze chcem dodrzat a zaroven maximalne vyuzit pripustny rozsah urceny regulatorom, napriklad vseobecnym povolenim [ https://www.teleoff.gov.sk/data/files/25911.pdf ] na interval 5470 - 5725. Takze sa chccem ladit v celom tomto intervale, a nikdy nie mimo neho.

Napisat interval napr. "5470 - 5725" je lahke a jednoznacne. Tento interval urcuje hranice, ktore sa nesmu presiahnut. Vyklikat frequency list je zdlhave a nejednoznacne (v Airfiberi nemozne), a tento list sa musi (v AirOS) menit podla sirky kanalu. Ked vyklikam pre 20 mhz kanal interval 5480-5715, aby som dodrzal to co stanovil regulator, po prepnuti sirky kanalu na 80 MHz budem aj tak mimo povoleneho rozsahu. A tym ze sa pri sirsich kanaloch stanovuje na AirOs 8.x center frequency (stred celeho kanalu) a control frequency (stred riadiaceho kanalu), tak uz je nadmieru neprehladne, ake kanaly vlastne ma clovek vyklikat, aby ostal v povolenom rozsahu.

Povodny frequency list by som ale urcite nemenil, skor doplnil tak, ze ak si uzivatel stanovi rozsah frekvencii intervalmi, tak sa z existujuceho frequency listu (alebo celeho rozsahu frekvencii) nakoniec do wireless drivera nastavia iba take frekvencie, aby cely vysledny kanal bol vzdy vo zvolenom intervale.


Asi tomu uplne nerozumim. Nastavenim Country na radiu se automaticky nastavi povolene frekvence pro danou zemi (je-li to nepresne, tak je to bug). Ty frekvence lze omezit vyberem ve frequency listu (na AF5XHD/LTU. Je tam tlacitko pro Select All, takze staci vybrat vse a odskrtnout frekvence, ktere nechci. V licensed modu je moznost vybrat zemi a zvyrazni to ve frequency listu povolene frekvence v dane zemi (ve verzi 8.6.2). Je-li v dane zemi povolen rozsah od 5470 do 5725, tak se nelze dostat mimo tento rozsah (je-li Country nastavena na tuto zemi). Pripadne popiste scenar, kdy je soucasne webUI nevyhovujici.
0 x

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 4 years ago

UBNT-Vlad píše:Asi tomu uplne nerozumim. Nastavenim Country na radiu se automaticky nastavi povolene frekvence pro danou zemi (je-li to nepresne, tak je to bug). Ty frekvence lze omezit vyberem ve frequency listu (na AF5XHD/LTU. Je tam tlacitko pro Select All, takze staci vybrat vse a odskrtnout frekvence, ktere nechci. V licensed modu je moznost vybrat zemi a zvyrazni to ve frequency listu povolene frekvence v dane zemi (ve verzi 8.6.2). Je-li v dane zemi povolen rozsah od 5470 do 5725, tak se nelze dostat mimo tento rozsah (je-li Country nastavena na tuto zemi). Pripadne popiste scenar, kdy je soucasne webUI nevyhovujici.


Priklady scenarov:

1) Mam zvolenu konkretnu krajinu (napriklad Slovakia), a viem o frekvenciach, ktore z vybraneho pasma NESMIEM pouzit (napr. meteroradar s pravom prednostnej prevadzky vzdialeny 2 metre od mojho radia, alebo iny moj vlastny spoj, atd). Ak takuto frekvenciu vynecham z frequency listu (na 5AC APcku), a potom kolega prepne na tomto radiu kanal na sirsi, moze sa stat, ze bude zasahovat aj na tu frekvenciu, ktora je vo frequency liste vypnuta, a zarusi to, co zarusit nemal.

2) Nastavenie frekvencii podla krajin je niekedy nedostatocne/nevyhovujuce, my vieme co robime, takze si nastavime Licensed, a musime sa udrzat v pripustnych rozsahoch sami. Bolo by fajn, keby som mohol nastavit tieto pripustne rozsahy v radiu, a radio by to dodrzalo a skutocne neumoznilo mimo tychto rozsahov vysielat, ani ked sa obsluha pomyli. (BTW ked si prepnem AF5XHD na Licensed, nijak sa neda obmedzit rozsah frekvencii - ani len frequency list tu neexistuje, a automatika by sa velmi rada preladila nad 6000 MHz, kde nevidi ziadne rusenie. Ale to ze ona rusenie nevidi este neznamena, ze frekvenciu moze pouzit - co ak je par metrov odo mna na tejto frekvencii z ineho smeru RX z fullduplexneho dialkoveho licencovaneho spoja narodneho operatora, a ked by tam automatika prepla moj halfduplexny Airfiber, tak svojim TX velmi ucinne zarusi licencovany RX, bude spokojna ako dobre to naladila, a vobec neriesi ze zhodila licencovany backbone).
0 x

Uživatelský avatar
UBNT-Vlad
Příspěvky: 55
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod UBNT-Vlad » 4 years ago

Prijde mi, ze pouziti frequency listu nebo definovani povolenych rozsahu je temer totozne.

Nestaci toto?

1/ Pridat frequency list do AF5XHD a LTU? Toto je pripravene pro 1.4.0-beta2 firmware, ktera vyjde ke konci tohoto mesice.
2/ Vyresit logiku prepinani sirky kanalu ve frequency listu na wireless platformach (airmax/ltu/af60) - tedy pri prepnuti se bude pracovat jakoby na pozadi s rozsahy frekvenci, ktere jsou povolene a zustanou zaskrtnuty vsechny frekvence, ktere v tech rozsazich jsou
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

Nejaky testy v realu.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... I4Vmh4Y0h3

a nekde tam psaly ze pri hustem desti zacalo padat LHGcko tak UBNt jelo dal na stejne trase...
Naposledy upravil(a) KoZLiCeK dne 05 Nov 2019 20:11, celkem upraveno 1 x.
0 x

Chimiak
Příspěvky: 68
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Chimiak » 4 years ago

Jakym zpusobem je reseno prenuti z 60GHz na 5GHz? Je to STP protokol nebo to resite najak jinak?
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

KoZLiCeK píše:Nejaky testy v realu.
https://photos.google.com/share/AF1QipM ... I4Vmh4Y0h3

a nekde tam psaly ze pri hustem desti zacalo padat LHGcko tak UBNt jelo dal na stejne trase...


Na 600m - to je hrdinství
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

No to urcite, skor ti amerikanci nemaju ani poriadne dosmerovane to LHG....na 600m aby spadlo musi byt mordor, ze nevidis pred seba...
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 4 years ago

Gemb píše:No to urcite, skor ti amerikanci nemaju ani poriadne dosmerovane to LHG....na 600m aby spadlo musi byt mordor, ze nevidis pred seba...

100mm na 600m je docela hodne...
0 x