Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Ubiquiti AirFiber 60

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Re: Ubiquiti AirFiber 60

Příspěvekod Gemb » 4 years ago

Prevadzkujeme aktualne 9 spojov na MK LHG60. Zalohovane su uplne vsetky. Najkratsi ma 360m, najdlhsi 2300m. Ak by som nemal zalohovat tak by to bolo asi do 750m. S dobrou antenou (nie sietka ako ma MK alebo toto nove UBNT) Ak by bola riadna parabola a tx power aspon 10dBm tak do tych 1400m bez zalohy kludne. Zalohu na 5GHz pouzivame hlavne kvoli moznemu zasnezeniu a vypadok by bol pocitany v hodinach. Pri total mordoroch sa do da prezit tych par minut. Nad 1500m to zalohujeme aj kvoli snehu aj kvoli mordoru, totalny mordor to odstavi v radoch 10tkach minut, radsej nech tam daco tece na 5GHz ako nic.
0 x

Jenya
Příspěvky: 486
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Jenya » 4 years ago

Existuje i možnost, že by 60GHz spoje, při nepřízni, uměly snížit modulaci a šířku kanálu? Nebo je to utopie?
1 x

Orel005
Příspěvky: 690
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod Orel005 » 4 years ago

Sice to neni v ČR, ale to asi nicemu nevadí. Nejdelší zálohovaný spoj máme na 3 km a momentálně jsme v procesu instalace na 4 a 4.5km. To uz je spis jen experiment novych antén, ale pro zajímavost az budou vysledky, rad je sem hodím.
0 x
https://www.ORELSOFT.cz - ISP CZ / https://www.ORELSOFT.pl - ISP PL / https://www.levneVPS.cz - Hosting / https://www.GAMEHOSTING.cz - Herni hosting

Proc se schovavat v anonymite ? Kdyz neco delas, delej to na 100%, nebo se na to vyser.

komenski
Příspěvky: 139
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod komenski » 4 years ago

DarkLogic píše:
komenski píše:O nikoliv, UBNT-Vlad zde dělá velice dobře placený průzkum ve stylu slibem nezarmoutíš a jasně ukázal, kam jeho firma směřuje. Výstup jeho reportu šéfovi UI bude docela zajímavý a možná vůbec rozhodne, jestli UI v předpokládané avizované cenové relaci něco na trh s 60 tkama vůbec vrhne. Zásadní info, kterou by měl šéfům předat je, že 60G PtP spoj se zálohou 5G s anténou s vyzařovákem 45 stupňů v CZ rozhodně ne a rozhodně ne za dvojnásobnou cenu LHG60G od uTiku. A ti co budou mlčet si pak za to mohou sami...


Takze podle tebe vyvoj UBNT se ridi podle toho, co kdo anonymne placne na jednom foru v ramci jedne male zeme. Vcerejsi parba musela byt velkolepa :)


Vzhledem k tomu , že Ubiquity má svou malou pobočku v Praze s českými zaměstnanci, tak předpokládám, že se tam jenom neholí :grinning:😀
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

UBNT-Vlad píše:Mozna by bylo dobre uvest, ze nejsem ze support tymu a prispevky na tomto foru jsou pouze moje soukroma aktivita. S poskytovanim internetu jsem zacinal v roce 2003 a cesky trh je mi stale blizky, proto sem pisu, nehledal bych za tim nic hlubsiho.

Vyvoj 60G radiovych zarizeni je stale docela veda, takze se da rici, ze s kazdym dalsim firmwarem nebo novym produktem se posunuji hranice. Pred par lety bylo 60G odpadni pasmo a nikdo necekal, ze by se na tom daly stavet venkovni spoje (802.11ad byl definovan v roce 2012). Zacalo se kratkymi spoji na 200 metru a nyni jsme nekde u 5km i vice. Urcite se to bude posouvat jeste dale jak v dosahu tak v odolnosti vuci pocasi. Vyvoj kazdeho zarizeni trva dlouho a vysledek pro jakoukoliv novou technologii je nejisty dokud se to cele nevyzkousi. Cena produktu se potom urcuje vicemene jako nejaky nasobek nakladu na komponenty - nekdy se to upravi dolu, kdyz jde treba o rychle obsazeni nejakeho segmentu trhu. Tenhle nasobek ma kazda firma jinak - zalezi na nakladech na vyvoj software atd... Takhle to funguje u vetsiny hw vyrobcu. Abychom zjistili potencial nejakeho inovativniho produktu, tak jej vicemene musime vyvinout a vyrobit, protoze jinak se to overit neda.

Z toho predchoziho je tedy vcelku zrejme, ze delat pruzkum trhu na ceske komunite by nemelo velky prinos. Produkty pro 60 GHz jsou pro nas vyznamne, takze do vyzkumu investujeme dost prostredku a jedine hlasovani, ktere je zasadni, je hlasovani penezenkami zakazniku. Bud to bude splnovat potreby a bude to za prijatelnou cenu nebo ne.


Chce-li se nekdo podelit o zkusenosti s nasazenim 60G spoju, tak by mi zajimalo na jake vzdalenosti to nyni pouzivate bez zalozniho spoje a na jake to pouzivate, kdyz mate k dispozici zalohu pro pripad vypadku. Nejde mi ani tak o extremy, ale spis o to jak vnimate bezpecnou vzdalenost - tedy treba "do 500 metru instalujeme 60G parabolky bez zalozniho spoje a od 500 do 1500 metru jedine se zalohou". 5G zalozni radio samozrejme navysuje cenu a slozitost zarizeni - varianta produktu bez teto zalohy by snizila cenu.


cca ako pisal gemb do 700m ked to naladis velmi dobre nepotrebujes zalohu....
do 1,1 km davame zalohu len malu staci ked to pojde aj opacne... alebo aj na ap na vzdialenom bode... kedze pri tejto vzdialenosti minimalne vypadky..
nad 1,1 km uz aktivne zaloha ktoru ale vacsinou mame na mk pretoze sa da vsetko naskriptovat... to znamena ze ked netreba anteny vysielaju na uplne minimum a ked treba sa zapne vykon vsetko a zaloha ide aspon ako tak... presne ako pisal gemb na tu zimu a silne dazde tu ta zaloha je dolezita....
najdlhsie spoj 1,9 km s aktivnou zalohou....

UBNT-vlad ak tam mas nejaky dosah na ubnt tvorcov... co by som velmi pri ubnt uvital keby sa tam dalo skriptovat ako pri mk.... PRetoze to je neskutocne plus pri tychto backupov ked si v mk mozem vsetko nakodit ako chcem a tym padom ked nastane vypadok 60 pre dazd abo ine tak i to prepne do par sekund lebo uz dopredu si to sleduje signal a ked nahodou zacne kolisat uz je spoj pripraveny a pak ked vypadne hned prepne a drzi az kym spoj 60g nedrzi aspon 10 min to mame overene ze vacsinou tych 10 min trvaju tie silne lejaky a aby to nahodou neprepinalo zbytocne....


ohladne ui 60 ta cena nevyzera byt az taka zla ked to bude plna antena a bude to mat v sebe 5G zalohu...
Som toho nazoru ze pre ubnt by bolo naj keby urobili dve variante lite a pro s 5g zaloho a dalsie dve varianti lite a pro bez 5g zalohu... a kto chce si to 5g da a kto nie... Pre niekoho napriklad aj pre nas je par miest kde nemozeme dat 60 pretoze tam nemozeme dat pre miesto dalsiu antenu a tym je to nebezpecne tam nasadit a tu je clovek ochotny doplatit pokial by vazne mal profi spoj s dobrou 5g zalohou vo vnutri a bola by plna parabola s jemnym ladenim...
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

UBNT podporuje scripty, jen musis pouzit firmware oznaceny "cs"
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

helapc píše:UBNT podporuje scripty, jen musis pouzit firmware oznaceny "cs"


odpovedal som ti do pm nech to tu zbytocne nespamujem a neodbieha sa od temy...
0 x

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

pedro4444 píše:
helapc píše:UBNT podporuje scripty, jen musis pouzit firmware oznaceny "cs"


odpovedal som ti do pm nech to tu zbytocne nespamujem a neodbieha sa od temy...


Udělejte na to separátní vlákno, taky by mě to zajímalo...
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 4 years ago

Nemyslím, že jsem nejpovolanější na vlákno o scriptech.
Tak jen rámcově. V UBNT je Linux, kontrétně Debian. Lze tam instalovat aplikace a pouštět je pomocí scriptů v podstatě stejně jako na běžném linux serveru.
Pro akceptaci scriptů je potřeba dodržet, některá pravidla kvůli bezpečnosti a hlavně mít firmware s označením cs. Vše je potřeba nakopírovat do /etc/persistent a uložit pomoci scriptu save
Pokud umíte v Linuxu zkuste se tam přes ssh přihlásit. Na prohlížení je tam cat na editaci vi.
Pro začátek mrkněte do cat /tmp/system.cfg
1 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 4 years ago

helapc píše:Nemyslím, že jsem nejpovolanější na vlákno o scriptech.
Tak jen rámcově. V UBNT je Linux, kontrétně Debian. Lze tam instalovat aplikace a pouštět je pomocí scriptů v podstatě stejně jako na běžném linux serveru.
Pro akceptaci scriptů je potřeba dodržet, některá pravidla kvůli bezpečnosti a hlavně mít firmware s označením cs. Vše je potřeba nakopírovat do /etc/persistent a uložit pomoci scriptu save
Pokud umíte v Linuxu zkuste se tam přes ssh přihlásit. Na prohlížení je tam cat na editaci vi.
Pro začátek mrkněte do cat /tmp/system.cfg


uz to tu nespamujme vytvoril som nove vlakno na ubnt script nech sa to tu nepletie..
1 x

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 4 years ago

je niekde presne porovnanie ziskov anten MK a UBNT + vykony koncakov?

nech vieme zhodnotit či to pojde na dlhsie spoje či nie :)
0 x

Matess
Příspěvky: 322
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Matess » 4 years ago

Jenya píše:Existuje i možnost, že by 60GHz spoje, při nepřízni, uměly snížit modulaci a šířku kanálu? Nebo je to utopie?


u tiku a metrolinqu modulaci snizuji uz ted a sirka kanalu je bohuzel pevna. Ubi ma umet snizit sirku kanalu na pul.
0 x

Uživatelský avatar
UBNT-Vlad
Příspěvky: 55
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod UBNT-Vlad » 4 years ago

Dekuji vsem za odpovedi.


Tak jen rámcově. V UBNT je Linux, kontrétně Debian.


Zde bych jen doplnil, ze variace na debian (EdgeOS je zalozeny na Vyatte) je pouze na Edgerouterech. Na vetsine zarizeni je vlastni mini distribuce postavena na linuxovem jadre.

je niekde presne porovnanie ziskov anten MK a UBNT


Parametry AF60 jsou k dispozici na FCC strance, ale porovnani neni tak primocare jako u 5GHz. 60G zarizeni pouzivaji aktivni antenu a velmi zalezi na tom, kolik prvku te anteny je v dany moment aktivnich.

UBNT-vlad ak tam mas nejaky dosah na ubnt tvorcov... co by som velmi pri ubnt uvital keby sa tam dalo skriptovat ako pri mk....


Tady je trochu rozdil ve filozofii produktu od Ubiquiti a Mikrotiku. Nasim cilem je nabidnout, co nejvice hotove reseni. Mikrotik nabizi spise obecne reseni, ktere si mohou uzivatele vice prizpusobit, jestlize maji znalosti. V tomto pripade jde tedy o to, aby zarizeni prepinalo radia samo a bez vypadku - idealni cesta je tedy minimalizovat vypadek a nechat prepinani na automatice - pak neni potreba nic skriptovat. UNMS bude umet upozornit na spoje, kde dochazi casto k prepnuti na zalozni linku.

Podobne dojde k automatizaci airmax AC radii - za par dni vyjde 8.7.0-beta, ktera zvysuje propustnost PtP spoju u 40MHz/80MHz sirky pasma. Beta2 bude umet DFS prescan - management radio se pouzije k hledani DFS frekvenci bez radaru a na ty potom muze hlavni radio preskocit pri detekci radaru aniz by byl nejaky vypadek pro klienty (prepinani frekvence bez vypadku uz umi 8.6 verze). Tohle vsechno nam pak umozni automaticky vybirat nejlepsi frekvenci a dynamicky ji menit podle aktualniho stavu ruseni (zrejme ve verzi 8.8 ). Za me je ideal radio, kde bude jeden posuvnik, kde si nastavim kapacitu, kterou od spoje chci a ono se to samo zkonfiguruje. Samozrejme tam bude moznost automatiku vypnout, ale to je pro nas spis znamka, ze jsme ji udelali spatne. Co jsem zatim videl ohlasy na auto-frequency, ktere uz mame na LTU, tak je to velmi pozitivni. To je smer, kterym v Ubiquiti jdeme.
1 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

všechny prvky antény jsou vždy aktivní, rozdíl je max v tom kolik prvků má. Kdyby nebyly všechny vždy aktivní tak není zisk.
1 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

pixall
Příspěvky: 124
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod pixall » 4 years ago

UBNT-Vlad píše:Podobne dojde k automatizaci airmax AC radii - za par dni vyjde 8.7.0-beta, ktera zvysuje propustnost PtP spoju u 40MHz/80MHz sirky pasma. Beta2 bude umet DFS prescan - management radio se pouzije k hledani DFS frekvenci bez radaru a na ty potom muze hlavni radio preskocit pri detekci radaru aniz by byl nejaky vypadek pro klienty (prepinani frekvence bez vypadku uz umi 8.6 verze). Tohle vsechno nam pak umozni automaticky vybirat nejlepsi frekvenci a dynamicky ji menit podle aktualniho stavu ruseni (zrejme ve verzi 8.8 ). Za me je ideal radio, kde bude jeden posuvnik, kde si nastavim kapacitu, kterou od spoje chci a ono se to samo zkonfiguruje. Samozrejme tam bude moznost automatiku vypnout, ale to je pro nas spis znamka, ze jsme ji udelali spatne. Co jsem zatim videl ohlasy na auto-frequency, ktere uz mame na LTU, tak je to velmi pozitivni. To je smer, kterym v Ubiquiti jdeme.


Nastavovanie frekvencie u AF5XHD (LTU) je skvele - ked som v jeden den nastavoval stare legacy Nanostation 5 a chvilu po nom LTU, pripadal som si ako v inom svete :) Skutocne velmi posobive. Toto preniest este do AirOS 8.x a chrochtam blahom.

+ Este by som privital, keby som mohol nastavit radiu (AirOS 6.x/8.x, AirFiber) povolene intervaly frekvencii (napr. "5150-5350,5470-5875") a frekvencia by sa dala preladovat iba v tomto pasme (aby nastaveny kanal nikdy nevysiel z toho pasma von, bez ohladu na sirku kanala, bez ohladu na nastavenu control frequency, atd). Nieco podobne, ako bolo (je) nastavovanie povolenych frekvencii, akurat s tym rozdielom, ze by sa to neviazalo na center_frequency ani control_frequency, ale na hranicne frekvencie kanala (od-do).
0 x