Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UAP - pokrytí budovy

Problematika Ubiquiti hardware.
RybaNaPet
Příspěvky: 24
Registrován: 5 years ago

UAP - pokrytí budovy

Příspěvekod RybaNaPet » 4 years ago

Dobrý den,

řeším pokrytí budovy (konkrétně školy).
V přílohách zasílám půdorys patra, celkem těchto pater je 5. Rád bych zajistil pokrytí WiFi signálem po celé škole a to systémem UniFi. Nicméně potřebuji vyřešit, kolik čeho kam, propust signálu a hlavně jaké typy UAP použít.
Celková délka budovy je 60m a šířka cca 18m (červená). Na délku po každých 6ti metrech jsou rozmístěny železobetonové nosnice (zelené čáry a čtverce). Dále kam umístit AP, jestli na strop směrem dolů (žlutá, výška od podlahy 3,15m) nebo na stěnu (modrá čára). Napadlo mě rovnoměrně rozmístit třeba 3 AP, +- ve stejné vzdálenosti.
Pokrytí pro cca +- 100 klientů na patro.

Děkuji za rady.

škola_návrhUAP.png
škola_návrhUAP.png (63.7 KiB) Zobrazeno 4539 x
0 x
><(((">

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

hele takhle bych to asi neřešil. Ono to vypadá super a jednoduše ale jedno patro ti prakticky zabije celí 2GHz pásmo. Další patra pod sebou jsou už mrtví. Ty apčka se mezi sebou neskutečně uslyší a to i mezi patry a to i víc než jakýkoliv klient připojenej na ně ze třídy. Asi bych zvolil cestu dávat AP ob třídu a v druhým patře je dál přesně na opak. Tím dojde k lepšímu odstupu mezi samotnými ap protože signál mezi nimi půjde minimálně přes jednu zeď a mezi patry i křížem přes stěny.
2 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 4 years ago

Taktiež odporúčam neriešiť to na chodbách. Robili sme to tak u nás 4 poschodia x 2 AP-LR nasmerované z boku na triedy (chodba s oknami na jednej strane a triedami na druhej) a druhý blok s AP na strope a triedami po oboch stranách. Kvalita o ničom, aj keď anténe nahodíš gain tak proste klienti Tx z triedy šikmo neprepália cez 2 steny a na chodbe sa to bude navzájom biť.
Najlepšie niečo malinké do každej triedy na malý výkon aby sa to nerušilo s AP v susedstve. Rozumne rozkanálovať a hlavne striktne 20MHz
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

RybaNaPet
Příspěvky: 24
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod RybaNaPet » 4 years ago

No, myslím že to nebude taková (_,_).
Jde mi o to že i do tříd/kabinetů by se musel natáhnout kabel, nebo minimálně udělat lišta a když si vezmu kolik by toho bylo, tak je to hodně náročné. Co se týká malých AP, které jsou fajn ? Já jsem nedávno pro jeden konkrétní kabinet pořídil Mikrotik cAP a celkem fajn.

edit: jinak co se týká zdiva mezi místnostmi, je to klasická dutá cihla (černé vnitřní čáry)
0 x
><(((">

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

no vidíš, a cap je přitom "srajda" prakticky totožná s cap lite. Prakticky je to to samí jako nenáviděný hap lite akorát to nemá mipsbe ale smips což je úplně jedno.

Měl by jsi zkusit cAP AC. Pak totiž UAP zahodíš :-D

Pokud bych měl dávat hromadu malých apček tak bych asi zvolil "cap lite" čistě kvůli ceně a bohužel oželil 5GHz pásmo. Jak to má 5GHz wifi tak se cena šroubuje a pak rovnou koupíš "cAP AC". Ale ještě tu je za dobrou cenovku "wsAP ac lite" což je "hap ac lite". Škoda že "wsAP ac lite" jak naznačuje název nemají i bez slůvka lite což by tedy prakticky byl "cAP ac".
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

RybaNaPet
Příspěvky: 24
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod RybaNaPet » 4 years ago

Myslel jsem konkrétně cAP Lite, pro takovej maličkej kabinet. Pořídil jsem to čistě ze zvědavosti a skrz cenu a šlape to překvapivě v pohodě. A tedy, když by se dalo víc "menších" AP po místnostech, předpokládám že by to mělo být namířené +- uprostřed do prostoru místnosti ?
Potřebuji se vyhnout přidávání další kabeláže / zásuvek.
0 x
><(((">

Noxus28
Příspěvky: 439
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Noxus28 » 4 years ago

Jasne že to prdel nebude ale výsledok bude stáť za to. S lištovačkou by problém nemal byť, jedna rovná na jednej strane druhá na druhej, v strede spojiť a buď dať 10port POE switch alebo to koncentrovať v niekde v strede budovy do jedného párU-racku. Kabinety - ak sú to tie úzke miestnosti dole by som neriešil samostatne ale vyskúšal umiestniť AP z triedy bližšie k nim a pohral sa s výkonom aby tam mali signál. Asi nie je predpoklad že učiteľka bude sedieť na youtube alebo niečo podobné. Čo tam majú Notebook, tablet?
Ono určite finančne to bude ťažšie ale ak je možnosť radšej takto a trebárs spraviť 3 poschodia a ak sa podarí našetriť tak ďalšie 2.
CAP lite by mohla byť fajn voľba a aspoň to toľko nebude bolieť keď to deti zostrelia špongiou :D a cez capsman to budeš mať v kľude niekde centralizovane manažovateľné.
0 x
MTCNA, MTCRE, MTCTCE a furt toho viem málo 🤓

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 4 years ago

Taky bych je dával spíše do tříd, snažil bych se na stěnu mezi dvěmi třídami a nějak na přeskáčku přes chodbu (vlevo-vpravo-vlevo), o patro výše bych to udělal podobně ale dal to vpravo-vlevo-vpravo.
V každém případě se to ale nedá tak snadno říct - nikdo nevíme, z čeho je ten dům postavený - jestli je stěna jen kantka nebo je to železobeton, docela podstatné je i co je ve stropech...

Osobně v takovém případě postupuji přibližně takto:
- vezmu 2-3 APčka a provizorně je namontuji na jedno (prostřední patro), vždy "co nejblíže uživatelům"
- testuji funkčnost (signál, nějaký ping...) na více zařízeních - notebook + mobil a snažím se snížit výkon APček na potřebné minimum (aby to všude fungovalo a nepálilo zbytečně moc)
- to jedno patro namontuji v podstatě finálně a podobným postup opakuji na patře nad/pod - z měření vím, kde mi které AP svítí, takže ty další umisťuji "mezi" a volím i kanály tak, aby se to neliskalo.

Neexistuje nic jako "silný wifi router", to v podstatě jen marketingový kec. Pro dobré výsledky je potřeba síť "zahustit" = více AP s rozumně nastavenými výkony. A v neposlední řadě použít i pásmo 5GHz (hůře prochází překážkami a je k dispozici více kanálů - přesně to, co potřebujeme).
1 x

RybaNaPet
Příspěvky: 24
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod RybaNaPet » 4 years ago

Budova - železobetonové nosnice rozmístěné po 6metrech na délku a mezi nimi klasika porobeton - Ytong apod. Vnitřní zdi je klasická dutá cihla. Skladba stropu má 45cm. Jde převážně o wifi pro děcka - tzn. oddělená síť od intranetu, takže to nemusí být nějaká špička. Třídy kde jsou notebooky/tablety řeším samostatným AP připojeným do intranetu s restrikcema.

Jakým způsobem (software) nejlépe testovat signál a takové další věci ohledně pokrytí ?

Díky za reakce.

AK
1 x
><(((">

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

RybaNaPet píše:Budova - železobetonové nosnice rozmístěné po 6metrech na délku a mezi nimi klasika porobeton - Ytong apod. Vnitřní zdi je klasická dutá cihla. Skladba stropu má 45cm. Jde převážně o wifi pro děcka - tzn. oddělená síť od intranetu, takže to nemusí být nějaká špička. Třídy kde jsou notebooky/tablety řeším samostatným AP připojeným do intranetu s restrikcema.

Jakým způsobem (software) nejlépe testovat signál a takové další věci ohledně pokrytí ?

Díky za reakce.

AK

Na testy mohu doporučit WIFIman z Google Play. Pokud je k tomu slušný mobil i s 5G, je to docela fajn diagnostika.
1 x

RybaNaPet
Příspěvky: 24
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod RybaNaPet » 4 years ago

Na testy mohu doporučit WIFIman z Google Play. Pokud je k tomu slušný mobil i s 5G, je to docela fajn diagnostika.


Frčím na jabkach. Nicméně na AppStoru jsem našel Ubiquiti WIFIman, takže to možná bude i ono. Vyzkouším. díky.
0 x
><(((">

JCltm
Příspěvky: 241
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod JCltm » 4 years ago

RybaNaPet píše:Frčím na jabkach. Nicméně na AppStoru jsem našel Ubiquiti WIFIman, takže to možná bude i ono. Vyzkouším. díky.

Ano, to je ono. Funguje výborně s čímkoli, na UBNT není vázaná, jen toho u jejich zařízení zobrazí víc.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 4 years ago

i tomuhle levnému skenování odzvoní. Android 9 už prostě odmítá rychle skenovat a má omezení jeden scan za 30 sekund a zatím se mi nepodařil najít způsob jak to změnit.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 4 years ago

hapi píše:i tomuhle levnému skenování odzvoní. Android 9 už prostě odmítá rychle skenovat a má omezení jeden scan za 30 sekund a zatím se mi nepodařil najít způsob jak to změnit.


Jojo
0 x

Sidi
Příspěvky: 510
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod Sidi » 4 years ago

Pro měření wifi bych koupil příslušný SW pro site-survey. Koukal jsem, že netspot vyjde na cca $150, což je částka až směšná vzhledem k tomu, že z toho má člověk přesný výsledek, nemusí tipovat a zákazníkovi může prezentovat konkrétní data.

Jednou jsem dělal měření s profi SW/HW (ekahau za >$1000) a už se mi nechce jinak :)
0 x