Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UBNT wds? Jak na client a soucasne AP na jednom zeleze?

Problematika Ubiquiti hardware.
joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

UBNT wds? Jak na client a soucasne AP na jednom zeleze?

Příspěvekod joker » 5 years ago

Jak na M2 (Airos6) zaridim, abych na klientovi spustil i AP?

Z dokumentace jsem vycetl, ze to snad neumi, kdyz je zapnute WPA sifrovani... snad jen s WEP nebo Open?

Na jinych zarizenich jsem to delal pres WDS pokud se pamatuji, musel byt fixni kanal na AP a WDS APC stejny a wpa i wpa2 slo pouzit...

Diky za nasmerovani...

Ps: wpa2 bych tam chtel, neumi t9 novejsi airos nebo jine zarizeni? Radiove je to v pohode signalu je z Powerbeamu vsude plno a ze se snizi propustnost mi nevadi...
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Vi alespon nekdo, zda na airos8 je wds s wpa2 realne? Vzdyt to umi kdekdo, cinan, i pred 12 lety to umely krabicky ... tak proc ne ubnt?

Diky za nazor...

(Primarne mi jde o to u klienta v lese, kde je volne pasmo, na klientu zapnout i apcko aby nemusel kupovat a instalovat dalsi krabicku)
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

ukaz mi hw, kde na jednom zarizeni spustis dve rozdilny radia ? ... treba mikrotik nebo toho cinana (podminka - jedno radio)
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Proc rozdilne radia? Ono vlastne ty dve strany vlastne museji byt v rezimu AP-AP a pak mezi sebou komunikuji pres WDS... Pricemz kazda z nich muze komunikovat soucasne i s klienty... Wds je myslim si o tom (opravte me pokud se pletu), ze jedno radio dokaze komunikovat s dalsimi AP i s klientskym zarizenim (mobil, tablet) soucasne (protoze 802.11 je asynchronni, tak to z principu neni technicky problem, jen na ukor propustnosti, protoze na stejnem kanale, coz mi vubec nevadi, ty zarizeni se slinkuji na 300Mbit a me staci 15 Mbit throughput) ... je to v lese a bez signalu a z baterek...

Jenze implementace zabezpeceni WDS rezimu je problem u UBNT, alespon v Airos6 neumi v WDS nastavit WPA, pricemz jak jsem napsal, to umi kdejaky cinan https://www.tp-link.com/cz/faq-326.html a ze jsem to sptestoval pred 10 lety s wpa2 na prastarych modemech jiste firmy (ta komunikace AP-AP jde obvykle jen mezi stejnym vyrobcem).

Bylo to uz v pozadavcich na Airos5, ale dosud nesplneno viz
AP-WDS w/ WPA/WPA2 support
na
https://community.ubnt.com/t5/airOS-Sof ... d-p/131973

Zrejme implementaci wpa2 Firma UBNT povazuje za nepotrebnou. Neco o tom bylo pred 5 lety na https://community.ubnt.com/t5/airMAX-In ... d-p/618853

Vice viz popis WDS na https://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_ ... ion_system

Q1: mozna to nejak jde nastavit v Airos6 a ja to jenom neumim... ted jde o nastaveni AP-AP-obecny_client (zatim jsem nezkousel, ted si uvedomuji, ze ten druhy jsem mel v rezimu client) a AP-AP-client se zabezpecenim Wpa2 (to pry na UBNT nejde, podle Airos6 manualu, kdezto u tplinku viz vyse to jde)

Q2: novejsi UBNT s Airos8 je vylepsen? A co zarizeni s Airos8, ktere ma to druhe radio urcene na konfiguraci, jde to druhe radio pouzit i ke klientskemu pripojeni na jinem kanale?

Q3: ...

Diky.
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 5 years ago

Dle mě máš na mysli režim ad-hoc. Osobně jsem 10let neviděl a neřešil.
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Ad hoc nemam na mysli, to je (bylo) na klientskych wifi kartach v notebookach, nebo klientskych wlan usb, ze se mohly (notebooky, usb karticky) napojovat mezi sebou / na sebe i bez AP... nebo treba jsi na notebooku pripojenem pres LAN do internetu mohl vytvorit “jako APcko” - primo ve Windows k tomu byly nastroje, pripadne od vyrobce wlan chipu...

Wds je prece transparentni bridge...
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

Wds není úplně správné to co chceš. Wds řeší hlavně předávání MAC adres mezi ap a má dva hlavní režimy které mohou být implementovány. Režim bridge a režim repeater. První bývá implementovaný, druhý už moc často ne. U klientských jednotek to nikdo ani nečeká a používat to na směrovém ubnt .... no nevím.

Ps: tohle se dočteš na wiki, tak zkus příště více číst.
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Jde tedy o rezim repeater... vim ze mi to pred 10 lety chodilo, byly to nemecke klientske vyrobky s spickovym fw od AVM.de... zabezpeceni je volitelne i na WPA2

Co se tyce powerbeamu, v okoli to sviti naprosto vsude jako vsesmerka a na pozadovane pokryti to staci a pruchodnost bude OK... takze jde o implementaci WPA zabezpeceni od UBNT (vyrobce je liny) a dival jsi se na ty odkazy requestu co pozaduji uzivatele?

Ja vim ze to neni uplne ISP koser reseni, ze to zbytecne zasira kanaly, ale v tomto pripade to (v lese, 1 user) prece nicemu nevadi.

Q3 mela znit: co takhle nahrat DDWRT? Ubiquiti PowerBeam PBE-M2-400 je podporovany a treba by toto DDWRT umel, zkousel ho nekdo? Taky mi je divny ze jsem v originalnim UBNT firmwaru neobjevil multi SSID...

Ale koukam ze asi bych to mel resit na anglickych forech, ze tady to nikdo moc nezna..

@@@@@@@@@@@@
Edit/Update: Airos6 by mel umet i ten WDS Repeater jak jsem psal v prvnim postu viz obr. vpravo nahore zlute viz https://dl.ubnt.com/guides/airOS/airOS_6_UG.pdf
Obrázek
Ale co to zabezpeceni... vlevo dole modre oznacene
(Obrazek se po kliknuti zvetsi)

Takze zda se ze tady s tim nemate zadnou zkusenost? Jde o to, ze Airos6 stale neumi WPA v tomto repeater rezimu, ackoliv jinde to umeli pred 10 lety a i cinani (a prave na klientskych zarizenich je to POTREBA, kde jinde)... a ptal jsem se na Airos8, na pojmy REPEATER a WDS mi vyhazuje 0 vyskytu v https://dl.ubnt.com/guides/airOS/airOS_UG_V80.pdf tak nvm, zda tu funkci uplne nezrusili!?
Naposledy upravil(a) joker dne 09 Oct 2018 08:20, celkem upraveno 1 x.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 5 years ago

ano, u v6.x je podpora pro ap-repeater pouze s wep .... nikdo to moc nepoužívá, open wrt si vyzkoušej sám, dej za to klientské zařízení jako domácí ap mikrotika as poe výstupem (když by jsi chtěl ušetřit zásuvku .... )
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

A ja se proto ptal na airos8 zda nejak pokrocili? Když v návodu viz odkaz výše o tom není ani slovo ;-(

Jasne, zatim tam mam poe out klientske zarizeni, ale jednak ma mensi pokryti nez ten Powerbeam! a druhak mi to zbytecne zere elektriku z baterky a take to zabira misto.

S wep to je nanic, protože to bych musel mít wep asi i na tom páteřním apčku a i na celé trase... Takže zabezpečení nula
0 x

thanui.linux
Příspěvky: 278
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod thanui.linux » 5 years ago

Omlouvám se otázku mimo téma, ale: Proč vydáváte tolik času na řešení technicky "špatného" řešení, když se dá laciné AP pořídit za cca 300,- ? Toto řešení nenajde široké uplatnění a čas s ním strávený bude, přepočtený na peníze, mnohem dražší ....
2 x
-----------------------------------------------------------
RBcka i UBNT mají své přednosti - využívám obojí

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

Tak to shrnu znova:

1) spotreba z baterie
2) interni APcko ma maly dosah, to spatne reseni ma lepsi signal, kanaly jsou volne, v okoli nic neni
3) vice mista
4) cistsi EKO reseni v tomto pripade (neobsazene nevyuzite kanaly a samota a prekvapive lepsi pokryti nez separatni indoor apcko, i diky dispozicim objektu)

Takze proc by to melo byt TECHNICKY SPATNE RESENI za vsech okolnosti? Pro urcite aplikace mi to naopak prijde jako vyhodne reseni viz vyse. Schvalne zkusim propustnost s OPEN, tipuji ze to pod 30 Mbit nepujde coz je stejne 3x vice nez potrebuji, internet tam pojede na vychozim bodu max. 20 a realne tak 10 Mbit... APbod - Clientbod se v soucasne dobe slinkuji na 300 Mbit TX i RX tedy na maximu (real test az 200 Mbit, nevim k cemu kdyz Lan je jen 100Mbit)... takze kdo tu ma technicky spatne reseni s uzkym hrdlem v Lanu

Edit: nekde jsem pochytil, ze mozna by to slo nakonfigurovat pres CLI, no ale to je fakt hardcore... ;-) samozrejme nic pro ispiky co chteji mit za pul hodiny nainstalovano a jit od toho, ale tohle delam pro sebe, takze samozrejme ze se to “nezaplati”...
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 5 years ago

poslechni starší. Tvé body maji opodstatní na papíře, ne v realitě.
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků

rsaf
Příspěvky: 1669
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod rsaf » 5 years ago

Už tak je problém, aby to UBNT vůbec nějak rozumně fungovalo. Za mě je jen dobře že vyházeli nesmyslné režimy pomocí kterých pak někdo vymýšlí prasečiny, dělá to bordel, bere to čas vývojářům a možná to vede i k nějakým kompromisům...
Možná si tam můžeš dát UBNT s tím "installer rádiem".
0 x

joker
Příspěvky: 471
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod joker » 5 years ago

A to jde pouzit i na bezny provoz? Ty mas ten airos8 s tim internim radiem a tam teda taky nejde zapnout wpa?

Jenze to bude mit houby radius, oproti tomu, co vyzari velka antena :-(

Ps: argument s prasecinama je lichy, prece ruseni je jedno zda tam buďe wep anebo wpa...

Jiste, vyvojari nemuseji testovat jednu vec navic, to mas pravdu, ale...
0 x