Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Sektor AP: PrismStation 5AC vs. Rocket 5AC Prism GV + antény UBNT vs. RF elements

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
JT-RFE
Příspěvky: 36
Registrován: 8 years ago
Kontaktovat uživatele:

Re: Sektor AP: PrismStation 5AC vs. Rocket 5AC Prism GV + antény UBNT vs. RF elements

Příspěvekod JT-RFE » 6 years ago

@Peyrak: Ale ja som to pochopil, preto som dal vo svojej odpovedi uvodzovky :) Nebolo to myslene konfontacne. Uzivatel gavanet poukazoval na technologiu vyroby drziaku a zrejme mal na mysli pouzitie technologie die casting; ze nebol technicky precizny vo vyjadreni, to treba ignorovat, venujme sa pointe jeho otazky. Ide tu o sposob, akym dany komponent nadobudol svoj tvar (technologia vyroby), z akeho materialu je vyrobeny a ake ma tym padom mechanicke a chemicke vlastnosti. Tie veci spolu neoddelitelne suvisia. Napriklad diely vyrobene technologiou die cast mozu mat komplexne tvary alebo nizke hrubky stien, ale su obvykle krehkejsie ako extrudovane - tuto prakticku skusenost ma vela uzivatelov a podla mna tam smeruje otazka od uzivatela gavanet a z tohto pohladu je uplne legitimna.

Pri dizajne ide o rozhodovanie o vhodnej kombinacii technologie, materialu a tvaru pre dany ucel pouzitia. Hlinikova zliatina, pouzivana pre die cast, ma ine parametre ako hlinikova zliatina, pouzivana pre extrudovanie/stamping. Napriklad obsah hlinika v materiali pouzitom na nasich drziakoch (typ 6061-T4) je cca 96-98,5%, co je takmer cisty hlinik, zatial co najcastejsie pouzivany hlinikovy material pre die cast ma obsah hlinika 80-88%, obsahuje totiz primesi nevyhnutne na pouzitie v danej technologii die casting. Primesi inych prvkov napriklad zabezpecuju, aby tekuty kov spravne vyplnil formu (najviac primesi tvori Si, Zn a Cu) atd. Vo vysledku ma taky diel ine vlastnosti nez napriklad diel vyrobeny extrudovanim alebo lisovanim, pricom nejde len o mechanicke vlastnosti - u drziaka anteny klucove - ale napriklad aj o environmentalnu odolnost, co v pripade outdooroveho pouzitia treba tiez brat do uvahy. Die cast diely s obsahom hlinika 8X% treba povrchovo upravit proti oxidacii, zatial co extrudovany / lisovany diel s obsahom hlinika blizkom 100% je prakticky vecny - rozhodne prekona aj V.I.Uljanova.


Diely drziaku anten RF elements su vytvorene technologiou extrudovania a lisovania (angl. stamping) z materialu 6061-T4. Podla nasich skusenosti je to najlepsie mozne riesenie pre toto pouzitie, specialne pokial ide o mechanicke vlastnosti a environmentalnu odolnost.
1 x
Anything worth trying is hard.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Tie drziaky nech su ake chcu, prasku ked sa dotahuju az moc. Raz tu bola diskusia ohladom RF elements sektoriek, tych starsich plastovych pri ktorych tiez praskali drziaky. Tieto sektorky sme mali a ziadny nepraskol...treba dotahovat s rozumom.
1 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

děkuji, za vyčerpávající odpověď

namontoval jsem vlastníma rukama cca 140ks hornů RFe a asi 70ks Prismstation sektorů, držák mi nepraskl ani jeden, nechápu jak to může někdo dokázat, pár výhrad bych k těm držákům měl, ale nic zásadního
2 x

gavanet
Příspěvky: 17
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod gavanet » 6 years ago

Trefa...

Mám prostě někdy pocit, že se UBNT snaží tlačit až příliš na cenu a moje antény na komínu prostě nebudou pokusný králík, abych zjistil, že ta jejich slitina časem praskne. Pamatujeme si upadávající kryty od PAN-10, žeano. Slovákům věřím výrazně víc, i když to může být také nějaká slitina. Jsem přesvědčen, že vědí co prodávají.

Trochu jste mě vyděsili, že by KM200 měli být nedostatečné. Pro NanoStationy vždycky dostačovali. I to je důvod, proč jsem nakonec objednal Rocket+RF ele. - ta kombinace visí v polovině a těžiště celé sestavy je mnohem víc blíže držáku na anténě.
2 x

Uživatelský avatar
JT-RFE
Příspěvky: 36
Registrován: 8 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JT-RFE » 6 years ago

Gemb píše:Tie drziaky nech su ake chcu, prasku ked sa dotahuju az moc. Raz tu bola diskusia ohladom RF elements sektoriek, tych starsich plastovych pri ktorych tiez praskali drziaky. Tieto sektorky sme mali a ziadny nepraskol...treba dotahovat s rozumom.


Ano, na tych starych RFe sektorkach boli diely drziaku vyrobene prave technologiou die casting. Beznej instalacii odolali, ale akonahle ste prekrocili istu mieru, tak to jednoducho prasklo, bola to vlastnost toho dielu. Lisovany diel pri dotahovani takymto sposobom nepraskne, pretoze je omnoho pruznejsi. Odvtedy pouzivame extrudovane alebo lisovane diely. Nakoniec, stampovane ocelove diely sa na drziakoch pouzivaju odjakziva, z toho aj prameni zvyk mnohych technikov utahovat az na kost, lebo ocelovy diel znesie. Ze treba dotahovat s rozumom, to hocikedy podpisem. Ale ako vyrobca vam poviem, ze spoliehat sa na to nie je uplne rozumna strategia ;-)
1 x
Anything worth trying is hard.