Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

Sektor AP: PrismStation 5AC vs. Rocket 5AC Prism GV + antény UBNT vs. RF elements

Problematika Ubiquiti hardware.
gavanet
Příspěvky: 17
Registrován: 13 years ago

Sektor AP: PrismStation 5AC vs. Rocket 5AC Prism GV + antény UBNT vs. RF elements

Příspěvekod gavanet » 6 years ago

Ahoj,

Řeším zásadní upgrade sektorů na továrním komínu. Sektorů bude zhruba 8 až 10. Od 30° po 90° podle směru. V současné době tam jsou BulletM5 se sektorovými anténami - půjdou pryč.
Chci použít UBNT Prism Gen2 - vpodstatě to nejlepší, co od ubnt je k dispozici. Vím, že je to drahé jak čert, ale chci velkou investici do budoucna.

Řeším, jestli je lepší použít Rocket Prism 5AC-Gen2 nebo PrismStation 5AC. Nevím, jestli jsou ty PrismStation taky Gen2, na druhou stranu, nějaká integrovaná 2.4G rušička bude první, co v tom vypnu. Jsou to porovnatelná rádia?

Druhý problém je anténa. Je efektivnější šetřit a použít "Sektorová PrismAP anténa 30°" nebo si připlatit za jistě kvalitnější "RF elements Sektorová anténa s TwistPortem, 18 dBi, 30°". Je mezi nimi zásadnější rozdíl? Vím, že RF ele. se montuje za anténu, kdežto ubnt za rádio. Montáž za anténu je samozřejmě při výměně rádia na komínu lepší. Četl jsem něco o mizernosti toho ubnt držáku, prý nějaké povolené šroubky či co...

A třetí problém je GPS anténa u Rocketu. Nerudovské "Kam s ní?" je na místě... Aby mi technik někde na komínu na držák lepil izolepou nějakou anténku, no to asi radši ne... Asi je magnetická, ale nepotřebuju řešit anténku odpadlou od magnetu. Navíc tam není žádná rovná plocha - mám kualté držáky.

Vpodstatě řeším tři varianty, liší se samozřejmě i cenou:

UBIQUITI PrismStation 5AC AirMAX, venkovní 5 GHz, 1x Gbit LAN
Sektorová PrismAP anténa 30°, 19 dBi, MIMO 2x2 (5 GHz)
7572 Kč

TwistPort Adaptér pro Rocket 5AC Prism (+Gen2)
Rocket Prism 5AC-Gen2 - venkovní 5 GHz, AirPrism, 1x Gbit LAN, 3x RSMA
RF elements Sektorová anténa s TwistPortem, 18 dBi, 30° (5 GHz)
8272 Kč

UBIQUITI PrismStation 5AC AirMAX, venkovní 5 GHz, 1x Gbit LAN
RF elements TwistPort Adaptér pro IsoStation a PrismStation
RF elements Sektorová anténa s TwistPortem, 18 dBi, 30° (5 GHz)
9043 Kč

Jak vidno, to zřejmě nejlepší je i nejdražší. Má to ale smysl?

Díky moc za rady.
1 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Hele ta 2,4 není rušička ale pohodlný pro techniky. Nemusíš si nic chystat a na šachtu to nakonfigurujes telefonem. Používám a je to pohodlnější a rychlejší než vytahovat notebook.
Potom co se týká držáku toho jejich Hornu, nepřišel jsem mu na chut. Jsou lepší ale po dotahnutí drží a zatím se nám žádný nepovolil.
Že začátku jsem kupoval rockety, a k tomu sektorky. Není to špatně ale už sem od toho upustil a montují pouze jejich horny. Je to srovnatelné s rfkama který mají akorát lépe vyřešen držák. Nemůžu porovnat třeba s nn12 které máme na rocketech taky ale zas ty jejich horny používám jenom 45-30
Na více stupňů sem nechal ubnt sektory s rocketama.
Za GPS Antena je s magnetkem, kterém si myslím že neupadne. Osobně dost blby řešení. Byl bych spokojenější s integrovanou gps. Zavazi to. U jejich sektoru je to v poho, při děláš na kovový třmeny anteny. Na malých hornech dost blby. Prostě to priplestim k té anténě na stožár nebo vyloznik, jenom to tam kazí kabelmanagement jinak je to vpoho.
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

gavanet
Příspěvky: 17
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod gavanet » 6 years ago

Tak jsem s hrůzou zjistil, že i PrismStation má externí GSM anténku. Kam je ksakru na tom továrním komínu máme nacvakat? Nejbližší železo je hromosvod, řekl bych. Těch sektorů bude tak 8. Má to vůbec nějaký měřitelný smysl, nebo mám výrazně ušetřit a vzít IsoStationy?

Pokud se mám srát s GPS anténkama, tak to radši asi budu volit Rocket a RF Elements anténu... Vždyť je to jen o 9,25% dražší a dostanu lepší anténu s lepším držákem.
0 x

satmag
Příspěvky: 171
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod satmag » 6 years ago

Urcite vezmi rfky s twistportom,ked nie je vela rusenia a nepotrebujes alebo nebude na plane GPS sync tak staci ISO Station s adapterom na rfky.A mas to bez konektoroch jak sa hovory ZERO LOSS
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

tak snad ty antény budeš montovat na nějaké konzole, ne? proč z toho pořád děláš velblouda? cvaknu to na konzolu/stožár a víc to neřeším
0 x

Panda410
Příspěvky: 80
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Panda410 » 6 years ago

Měl jsem na stožáru jak 30° Horn od RF Elements tak UBNT a od RF Elements fungoval podstatně lépe. PrismAP používáme jen někam do zapadlé vesničky, kde to s rušením není tak hrozné. Pokud chceš mít na komíně 8-10 sektorů, určitě bych šel do RF Elements.
Ohledně rozdílů Prismstation a Prism Gen 2, také mě to zajímalo, psal jsem na forum RF Elements, tady je jich odpověď: http://www.rfelab.com/topic/312-prism-g ... smstation/
Magnet GPSky drží celkem dobře i na výložnících, technici je obvykle pro jistotu přitáhnou stahovací páskou.
Nám nejlépe funguje druhá varianta:

TwistPort Adaptér pro Rocket 5AC Prism (+Gen2)
Rocket Prism 5AC-Gen2 - venkovní 5 GHz, AirPrism, 1x Gbit LAN, 3x RSMA
RF elements Sektorová anténa s TwistPortem, 18 dBi, 30° (5 GHz)
8272 Kč
1 x

gavanet
Příspěvky: 17
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod gavanet » 6 years ago

Pánové, díky. Mluvil jsem s technikem a nakonec jsem se dozvěděl, že na tom komínu máme držáky KM200 a ty maj plošku, tak snad ten magnet bude držet, samozřejmě to ještě pojistí izolepou nebo něčím takovým.

Rušení tam bohužel bude značné, proto chci horny a jen 30 st.

V mezičase jsem se taktéž rozhodl pro Rockety a antény RF Elements. Důvod je jeden - Ten držák od ubnt je z nějaké slitiny a já nechci zjistit, že po čase zkřehne a praskne. Na komíny mi už např nesmí plastová naklápěčka na nanostation. Výlez k urvaný naklápěčce a přinejhorším i voda v NS je výrazně dražší než ocelová naklápěčka. Takže chci kvalitu.
1 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 6 years ago

primstation nesiaha hornu ani po paty...

pride mi velmi chore kde asi majstri ubnt zaspali dobu aby som ked sa mi pokazi jednotka musel zhadzovat celu antenu a odznova ju smeroval....

vzdy je super ked nieco odide tka prist a vymenit si len radio...
0 x

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

držák RFe je taky ze slitiny, jen tak mimochodem

jinak ta magnetická GPS anténka drží jako prase i na kulatých věcech

chceš kvalitu a budeš horny montovat na KM200? tys tu hornu ještě v ruce neměl, viď?
1 x

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 6 years ago

Peyrak píše:držák RFe je taky ze slitiny, jen tak mimochodemjinak ta magnetická GPS anténka drží jako prase i na kulatých věcechchceš kvalitu a budeš horny montovat na KM200? tys tu hornu ještě v ruce neměl, viď?

KM200? ta je na komíně snad vtip?
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

Km200 ti ta Horna časem ohne a ještě k tomu její trmen není dělaný na tak malý průměr jak má km200. Takže tudy cesta nevede....
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 6 years ago

Peyrak píše:držák RFe je taky ze slitiny, jen tak mimochodem

jinak ta magnetická GPS anténka drží jako prase i na kulatých věcech

chceš kvalitu a budeš horny montovat na KM200? tys tu hornu ještě v ruce neměl, viď?


nevravim ze horn je dokonalost tiez to nie je uplne easy ale hlavnu vec maju doriesenu ked to raz nasmerujem v buducnosti ked budem menit radio nebudem to musiet znova absolvovat..
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Preco by sa mala dosmerovavat cena antena, ubnt horn ked drziak si nasrobujes napevno na stoziar a vymenis len radio s hornom ? Drziak zostane na mieste. Povolis jeden imbus a mas to dole, vymenis a zasrobujes imbus. Ak montujete prism station bez tohi zelezneho drziaka pomocou zeleznej pasky tak sa neni o com bavit....
1 x

Uživatelský avatar
JT-RFE
Příspěvky: 36
Registrován: 8 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod JT-RFE » 6 years ago

Peyrak píše:držák RFe je taky ze slitiny, jen tak mimochodem



Drziak RF elements hornov nie je "zo zliatiny", je vyrobeny kombinaciou extrudovanych a lisovanych dielov. Su odolne voci vibraciam a inemu mechanickemu namahaniu, typickemu pre ucel, na ktory su pouzite.
0 x
Anything worth trying is hard.

Peyrak
Příspěvky: 1588
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod Peyrak » 6 years ago

to jsme se nepochopili, proti hornům nic nemám a sám jsem se jich tu napropagoval až dost

slovo slitina v češtině vyjadřuje chemické složení kovu, prostě že to není jeden čistý kov, ale slitina několika různých za účelem vyšlechtění vlastností jako je hmotnost, pevnost, pružnost, ....

netvrďte mi že držák RFe hornů je z čistého kovu, já proti slitině nic nemám pokud je zvolená ta správná pro daný účel

u prism stationů přece ale při výměně jednotky může zůstat držák na stožáru zaměřený a jde z něho sundat jednotku s anténou, jednotku vyměnit a celé to pak vrátit zpět, zaměřovat není potřeba nic
2 x