Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

multi PTP spoj 40 m ???

Problematika Ubiquiti hardware.
pekapeka
Příspěvky: 10
Registrován: 6 years ago

multi PTP spoj 40 m ???

Příspěvekod pekapeka » 6 years ago

ahoj, mohl by mi prosim nekdo poradit čím nejlépe udělat spoj Multi Point to Point ? mám 2 sousedy, kterým chci nasdílet svůj internet .. Rodinné domy, vzdálenost 40m. Jeden soused už má Nanostation M5. Z mého RD je to rozsah 70 stupňů. Myslel jsem, že bych na svůj RD dal Nanostation AC (nebo raději Lightbeam AC?), stávající sousedova Nanostation M5 by se ke mně připojila a druhý soused by si koupil také Nanostation AC. DOma bych měl Unifi Switch + USG + controller, vytvořil bych jim VLAN a každému svoje SSID (snad to jde). Je to správně, bude to fungovat ? Lightbeam AC mi připadá moc, na to, že je to pár desítek metrů a 70 stupňů ... děkuji za radu.
0 x

pedro4444
Příspěvky: 849
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod pedro4444 » 6 years ago

radsej nezdielaj svoj internet a nech si daju oni svoj. Pustia si stahovanie alebo si budu pozerat video a ty doma budes hodiny riesit preco ti to asi len ide pomaly a preco aby si usetril mesacne 5e?
1 x

pekapeka
Příspěvky: 10
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod pekapeka » 6 years ago

ahoj, tohle mi vyřeší QoS, nebo obecně limit na SSID nebo zařízení. POtřeboval bych reálnou radu od někoho, kdo dělá wifi instalace denně, díky :)

pedro4444 píše:radsej nezdielaj svoj internet a nech si daju oni svoj. Pustia si stahovanie alebo si budu pozerat video a ty doma budes hodiny riesit preco ti to asi len ide pomaly a preco aby si usetril mesacne 5e?
0 x

K3NY
Příspěvky: 442
Registrován: 8 years ago

Příspěvekod K3NY » 6 years ago

pak pozdrvuj na financaku az ti na to nekdo prijde
0 x

hocimin1
Příspěvky: 1154
Registrován: 17 years ago
Bydliště: Náchod

Příspěvekod hocimin1 » 6 years ago

Na to ti staci taky nanostation M5.

Neni potreba delat pro kazdeho SSID a VLAN. Udlej jedno SSID, kazdej klient bude mit tu svou NSM5 v rezimu router s NAT. Pridelis mu IP adresu. Pokud nemas cim omezovat rychlost, tak tomuzes omezit primo na jeho NSM5 v networking/bandwitch
0 x

Uživatelský avatar
pcwifi
Příspěvky: 2890
Registrován: 16 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Brnensko

Příspěvekod pcwifi » 6 years ago

:grinning: v par obcich kde je nove VDSL vidim nove Omnitik ci vsesmer a na par domech male jednotky, sdileni netu je popularni. Obecne to ale nema moc valny smysl, investice do HW, pripadne starosti kdyz se neco posere... kdepak, uz sem vyrostl a kdo ne, at si to prumbne a snad taky pochopi...
0 x
Umřel sem, tak do mě nekopte a nechte mne spát... z principu na leckoho můžu srát a leckdy to i dělám, prostě život :o)))

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

pekapeka píše:ahoj, tohle mi vyřeší QoS,...

A jak vyřešíš logování provozu pro potřeby úřadu? Někdo ze sousedů může udělat nevědomky "průser", třeba nasdílení obsahu. A už půjdou po tobě jako majiteli přípojky...
0 x

KoZLiCeK
Příspěvky: 1201
Registrován: 16 years ago
Bydliště: CZ

Příspěvekod KoZLiCeK » 6 years ago

a az nekdo udela pruser na netu a pujde po tom PCR tak to odsere ten kdo to sdilel idkyz to treba fakticky neudal a udelal to soused.
0 x

pekapeka
Příspěvky: 10
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod pekapeka » 6 years ago

máte pravdu, je to o průser, stejně jako když někdo ve firmě stáhne něco nelegálního, tak jdou za firmou. V praxi se to ale provozuje docela běžně, netvrdím, že je to OK.
0 x

Pintero
Příspěvky: 1352
Registrován: 17 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod Pintero » 6 years ago

Když víš co to je QoS tak proč se ptáš na multi PTP spoj? Zeptej se prodejce v Electrowordu, ochotně ti poradí a rovnou i prodá. Tady neopruzuj.
1 x

pekapeka
Příspěvky: 10
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod pekapeka » 6 years ago

dal jsem ti za tvůj příspěvek srdíčko, aby ti na tom světě nebylo tam smutno a nevadilo ti, když se někdo na foru na něco ptá. Zajímavé, že na českých forech je chování typu "neopruzuj" atd. normální, kdežto na anglicky mluvících jsou profíci, kteří ochotně poradí, asi nějakej českej zvyk, škoda :(


Pintero píše:Když víš co to je QoS tak proč se ptáš na multi PTP spoj? Zeptej se prodejce v Electrowordu, ochotně ti poradí a rovnou i prodá. Tady neopruzuj.
0 x

CrazyApe
Příspěvky: 790
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod CrazyApe » 6 years ago

A taky budes nejvetsi pravdepodobnosti porusovat vseobecne podminky tveho poskytovatele. Minimalne tady u nas na kraji to mame vsichni ve smlouve ze je to pro jednu bytovovu jednotku/rodinu a ze za poruseni pokuta. Nicmene pokud nekdo udela nejake pruser na netu (torrenty, rasismus, urazky nekoho atd.) a zacne to resit PCR automaticky to jde za tebou.
0 x

neverhappy
Příspěvky: 565
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod neverhappy » 6 years ago

Nevim, jakeho mas operatora, ale nemas ve Vseobecnych podminkach neco o zakazu poskytovani internetu tretim osobam?
Reakcim se nediv, je to jako by jsi volal na eon, jak je omr***t na platbe za jistic. Jses na foru poskytovatelu internetu a ty zivi pripojky.
Kolik platis za internet, ze chces usetrit? Kolik dnes stoji vecere pro 2 v restauraci? Stejne jako mesicni pripojka.
Na druhou stranu kazdy nejak zacinal. Musis si rict, jestli ti to za ty rizika stoji.
Jeste nevim jak je to s CTU, Kdyz postavis vysilac pro sousedy. Nemel by jsi si vyridit licenci na CTU a zivnostak ? Ona pokuta od CTU je taky docela dobra (zavolej si na ctu a zeptej se, zda muzes postavit vysilac pro sousedy bez licence, ja opravdu nevim, jestli ji potrebujes).

Edit:Nez jsem to napsal a snedl rohlik, tak me jini preskocili :slight_smile:
0 x

pekapeka
Příspěvky: 10
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod pekapeka » 6 years ago

all: chápu .. je to blbost a nestojí to za ty problémy (technické i právní). Reálně tam bydlí sice 2 důchodci, kteří vlezou tak maximálně na počasí, ale pokud je to v rozporu s čímkoliv, tak do toho nejdu. ?, díky za názory, jsem zase chytřejší :)
0 x

Ispič
Příspěvky: 186
Registrován: 6 years ago

Příspěvekod Ispič » 6 years ago

pekapeka:
1) pokud Tě někdo napráší, kvůli černému příjmu, máš problém s finančákem. Nikomu se dneska nedá věřit, tvůj klient se prokecne v hospodě, a je vymalováno.
2) pokud se nebudeš líbit někomu z místních isp, a napráší tě, máš problém s ČTU (potažmo s finančákem). Nevím proč bys měl mít nějaké výhody oproti ostatním isp kteří svou činnost oznámí na čtu, vyplňují statistiky, odvádí daně atd.... V zahraničí by se s Tebou nikdo nebavil, tam se to bonzuje běžně. Taky jsou tam za to takové pokuty, že si to tam nikdo nedovolí udělat.
3) pokud někdo bude stahovat přes torrennt, nebo bude páchat nějakou trestnou činnost, máš problém s policiíí, (finančákem + ČTU). Důchodci jsou na nelegální provoz někdy paradoxně horší, než běžní uživatelé. Asi mají pocit, že musí všechno dohnat, nedávno jsme tu měli 70 letého "vykuka" co ho vyšetřovali policajti.
4) myslím že dojde k porušení smluvních podmínek z tvé strany vůči tvému isp. V zahraničí, tam bys za to dostal slušnou pokutu, a nikdo by se s Tebou nebavil.
5) napsal jsi na fórum pro isp, nikomu z nás tady, se nelíbí podobné jednání. Ale jsme v ČR, kde je spousta takových, co chtějí ideálně všechno zadarmo nebo za pakatel. V podstatě je to načerno rozprodávání našeho "zboží", a napsat to na fórum těch, kteří ho oficiálně prodávají, na to musí být opravdu koule :))
0 x