Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

TDD frame s GPS

Problematika Ubiquiti hardware.
Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

TDD frame s GPS

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Tak bych velice rád slyšel jak Vám to chodi.
Jaky používáte, jaký máte propustnosti atd...
Sync zapinam prze gps.
Zatím zkušenost na AP kde je 16ppl se signály -40>-65 při 8ms 67/33 dost bydne. Latence až do nebe.
Na méně vytížených do 10ppl sem zkusil 5ms 67/33 a čekám jak to pujde. Latence lepší propustnost 40/10 50/15 podle signalu.
Na 45 a 60 hornech. Rušení značně.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

:D :D Takže oprášili GPS sync z predošlého rocket titanium...Tam to nechodilo vobec, a ako bonus si dostal 3 nasobne latencie.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Latencia je vzdy min. 3x vacsia nez nastavis. 5ms je realne 15 a viac :wink: Signal -65 je uz pomerne slaby, hlavne ked to mas niekde v meste.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Ve městě to neni. Jsou to dědiny, ale i tak je rušení poměrně velke.
Latence by měla byti zhruba 3x vyssi.
Na 8ms sekvenci je běžně 70-100.
Při 5ms mi to kleslo na 15-25ms.
S tím signálem -65 je tam snad jeden klient. A ani když sem ho sestřelil to nepomohlo.
Na jiném ap kde je 3x rocket r2 kde je menší počet klientů na sektor 5-10 tak je to lepsi.
Evidentně tomu nesvědčí velký počet klientu.
Tam kde je tech 16ppl byl obyc rocket m5 ccq 95+ a datarate byly na 130/130
Ted jsou rate úplně pod stovkou latence vyšší propustnost menší :-D
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Klientov mas AC ci M5 ?
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 6 years ago

Pozor - ty rate jsou už po započtení dělícího poměru. Takže původně jsi měl 130/130 - v součtu 130, teďka máš třeba 90/40, což je v součtu těch stejných 130, akorát je máš pevně rozdělené D/U.
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Klienti z 95% M5.

Tak trochu svetla vnesu. Chyby byly na spatnych kanalech, ten banner co ukazuje obsazeni kanalu nic moc, A taky sem ty sektory dal jeste dal od sebe. V ramci moznosti.
Zatim ping je lepsi, propustnost mi neprijde nijak zvlast ovlivnena pomerem ani dobou. Akorat mi prijde ze to krati upload, nic vic.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Takže aktuálně sem všude fixed frame opustil. GPS sync tomu očividně moc nepomáhá.
S flexible dosahují výsledků ac-n až 60-80M
Ac-ac jdou na stovku
Ten jejich airmagic jaks taks.
Ale i tak se mi více osvědčilo použití scanu a volba ručně kanálu i když airmagic ukazoval horsi propustnost tak to běží lepe. Očividně mají co ladit. Fixed frame určité. Možná na only ac to pojede lépe ale na mixed mode katastrofa akorát ping letí do závratných výšin a propustnost dolu. Bez ohledu na čistotu pasma.
Má někdo jiné zkusenosti? Kuwa všude to vidím ale nikdo nenapíše jak to jede.
Na ubnt fóru řeší dost blbosti a když to někomu nejede jak má tak mu na to odpoví ať použije čisticí kanal. Takže tam toho člověk moc nepochyti.
Po ručním odlazeni se propustnosti rapidně zvýšily to musím nechat ale zázrak aby to stabilně dalo 100 na klienta mi to nepřipadá.
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
midnight_man
Příspěvky: 3680
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod midnight_man » 6 years ago

Ja by som len dodal ze 100 mega na klienta v pásme kde skenujete 40-100 dalsich sieti je viac menej utopia....
a o "stabilnom" pripojeni sa tiez nejak nemozeme bavit...

ak je tam raz interferencia tak s tým nehne ani neviem aký AC-gen4 ...moj nazor.

a aj ked to niekde pojde....o tyzden sused preladí 2 sektory a zo 100mbps mate 10...
0 x

soooc
Příspěvky: 1586
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod soooc » 6 years ago

Cheprer píše:Takže aktuálně sem všude fixed frame opustil. GPS sync tomu očividně moc nepomáhá.
S flexible dosahují výsledků ac-n až 60-80M
Ac-ac jdou na stovku
Ten jejich airmagic jaks taks.
Ale i tak se mi více osvědčilo použití scanu a volba ručně kanálu i když airmagic ukazoval horsi propustnost tak to běží lepe. Očividně mají co ladit. Fixed frame určité. Možná na only ac to pojede lépe ale na mixed mode katastrofa akorát ping letí do závratných výšin a propustnost dolu. Bez ohledu na čistotu pasma.
Má někdo jiné zkusenosti? Kuwa všude to vidím ale nikdo nenapíše jak to jede.
Na ubnt fóru řeší dost blbosti a když to někomu nejede jak má tak mu na to odpoví ať použije čisticí kanal. Takže tam toho člověk moc nepochyti.
Po ručním odlazeni se propustnosti rapidně zvýšily to musím nechat ale zázrak aby to stabilně dalo 100 na klienta mi to nepřipadá.



Přijeďte na setkání partnerů sledovanitv.cz, budu tam o tom mluvit. A že se nikomu o tom nechce mluvit - správné nasazení je drobná alchymie a veliké knowhow :)
0 x
Petr Šlinz
UBNT mám rád!

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Heh presne tak, hlavny problem je mixed rezim. Ten nechodi nikdy anikomu. To asi tak ako ked sa ludia cuduju preco chodi zle sektor v AC/N/A rezime. My sme premigrovali M5 klientov na AC a ziadny mixed neprevadzkujeme. Funguje to dobre, cez 100Mbit vytacam vo vacsine lokalit. Pri cene tych Litebeam ac neni dovod nechavat stare M5ky.
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Gemb píše:Heh presne tak, hlavny problem je mixed rezim. Ten nechodi nikdy anikomu. To asi tak ako ked sa ludia cuduju preco chodi zle sektor v AC/N/A rezime. My sme premigrovali M5 klientov na AC a ziadny mixed neprevadzkujeme. Funguje to dobre, cez 100Mbit vytacam vo vacsine lokalit. Pri cene tych Litebeam ac neni dovod nechavat stare M5ky.


Jasné to já chapu. Ale teď mi řekni finanční stránku veci?
Jako je mi jasné že od mixed režimu nemůžu očekávat zazraky. Ale jak si donutil stovky lidí prejit? Neli tisice.
A ano lite beam ještě cajk ale to je na pár set metrů resp. Lepší loco :-D
Ale občas potřebuješ vic. Tzn powerbeam a ten už nestojí 1000,-
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

Uživatelský avatar
honzam
Příspěvky: 5527
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod honzam » 6 years ago

Cheprer píše:Jasné to já chapu. Ale teď mi řekni finanční stránku veci?
Jako je mi jasné že od mixed režimu nemůžu očekávat zazraky. Ale jak si donutil stovky lidí prejit? Neli tisice.
A ano lite beam ještě cajk ale to je na pár set metrů resp. Lepší loco :-D
Ale občas potřebuješ vic. Tzn powerbeam a ten už nestojí 1000,-


My děláme výměny klientů zdarma. Když v nějaké lokalitě předěláváme sajt a klienti tam mají ještě singleA antény tak tam necháme původní singleA sektor a k němu dualAC sektor.
Ty starý Ačkový nesmí mrvit nový sektor
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 6 years ago

Cheprer píše:
Gemb píše:Heh presne tak, hlavny problem je mixed rezim. Ten nechodi nikdy anikomu. To asi tak ako ked sa ludia cuduju preco chodi zle sektor v AC/N/A rezime. My sme premigrovali M5 klientov na AC a ziadny mixed neprevadzkujeme. Funguje to dobre, cez 100Mbit vytacam vo vacsine lokalit. Pri cene tych Litebeam ac neni dovod nechavat stare M5ky.


Jasné to já chapu. Ale teď mi řekni finanční stránku veci?
Jako je mi jasné že od mixed režimu nemůžu očekávat zazraky. Ale jak si donutil stovky lidí prejit? Neli tisice.
A ano lite beam ještě cajk ale to je na pár set metrů resp. Lepší loco :-D
Ale občas potřebuješ vic. Tzn powerbeam a ten už nestojí 1000,-


Nemigrovali sme tisicky klientov. Skor tak do 300. Niektore lokality uz boli davnejsie na AC ale vacsinou PBE400 mali ludia. Ked bol litebeam pouzitelny co je prave Gen2 tak sme objednali zopar kartonov :D Cena je smiesna. Samozrejme jedna sa o klientov ktori nam platia viac ako 15€. Stare M5 anteny boli hlavne PBE300/400 a sem tam nanostationM5. To sa predalo za zaujimavu cenu a tak migracia moc nebolela. Ak by to bolo viac klientov tak urcite by sa viacej zamyslal mixed rezim, povodne sme aj chceli ale nakoniec slo len ciste AC. 85% klientov ma litebeam ac gen2. Zvysok PBE400. Nepripajame to na x km ale mame nejaky limit. Odkial pokial sa co pouziva a co sa nepripoji vobec. Zalezi aj ake ceny mas vybavene...v sklade sa nam povaluje 8x AF24 a pod. ked si vydupes lepsie musis brat toho viac :D Tak isto nam ochotne vymenili stare rockety prism gen 1 za gen2 bez kecov...:)
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 6 years ago

Jasny ja mam ale tak 95% na M5, accek moc ne, litebeamy sem moc neresil z duvodu celoplastove konstrukce a vsesmerovych funkci. Tu gen1 tech rocketu sem tak teze vynechal. Takze vesmes vse zustalo na M5, 10% na MK 802.11a, tem to samoze vymenin to neni problem.
Ale tech zbylych 90% lidi ma M5 jednotky, taky to nejsou tisice ale par set. Uplne nevim jestli chci stravit nasledneho ctvrt roku s investici pul koule a ctvrt roku jezdit a obmenovat technologie klientu zadarmu jenom kvuli tomu aby to AC litalo jak na letaku :-D
0 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.