Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

rozdíl (zkušenosti) mezi Rocket 5AC-Lite a Rocket 5AC-Prism

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
Selič
Příspěvky: 818
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Re: rozdíl (zkušenosti) mezi Rocket 5AC-Lite a Rocket 5AC-Prism

Příspěvekod Selič » 7 years ago

Mame uz stovky Prism rocketu v siti, nahrazujeme tim Rockety M5.

Zakladni vyhoda te veci je, ze ma konecne procesor a pamet odpovidajici tomu, aby naplno utahla radio. Rocket M5 na tomhle strasne ztracel, ukazalo se to naplno, kdyz prisel Rocket M5 Titanium, ktery vlastne neumel nic vic, jen mel Gbit port a lepsi procak. Najednou nebyl problem vytahnout na te same sirce kanalu misto 80 Mbit rovnou 120 Mbit. AC jednotky to posouvaji jeste dal, v 256 QAM na 30 MHz kanalu protahnu jednim smerem cistych 180 Mbit TCP. Pokud to jede na 64QAM, beha to 120-130 Mbit.

Stejne tak mame zkusenost, ze po osazeni AC jednotky na sektor, kde byl driv Rocket M5, se vyrazne zvedla propustnost sektoru, byt jsou klienti zatim same M5 jednotky. I stary NanoBridge M5 docili mimo spicku (na neprilis zatizenem sektoru) na 20 MHz kanalu neuveritelnych 70-75 Mbit TCP jednim smerem, coz s APckem na Rocketu M5 nikdy driv nedal.

Odstineni case je dalsi zasadni vyhoda, testoval jsem to i velmi hloupe na stole, kdy AC lite se mi spojilo v kanclu na 10 metru na signal kolem -60 dBm (vsechny diody svitily), zatimco Prism rocket behal asi jen na -80 dBm. Kdyz pak mate jednotky na stozaru s kvalitnimi sektorkami, mene se to rusi.

A o filtraci ani nemluvim, konecne je mozne uplne v klidu dat sektory na vedlejsi kanal a nerusi se to (bez jakehokoliv vlivu to zvlada signal na vedlejsim kanale stejne silny jako signal prijimany, dokonce to bez problemu zvlada na vedlejsim kanale i signal asi o 5 dB silnejsi nez ten prijimany - bez vlivu na prenosovku), coz u M5 rocketu a AC Lite rocketu vubec nebylo, tam musel byt signal na vedlejsim kanale aspon o 5 dB slabsi aby to nerusilo.


Podobné chování sleduji i u AC řady Mikrotiku. Výkon procesoru je opravdu značně znát.

Řeší AC řada UBNT nějak deauth. útoky? My tady máme nějakého kinderhackera, který to opakovaně zkouší a z toho důvodu používám mikrotik.
0 x
"Slepému neukážeš, hluchému nepovíš, debilovi nedokážeš..."

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

Vypni si Web a dej jiný port na ssh.
0 x

pgb
Příspěvky: 722
Registrován: 7 years ago

Příspěvekod pgb » 7 years ago

co má web/ssh společnýho s deauth ?
0 x

helapc
Příspěvky: 1012
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod helapc » 7 years ago

OK, četl jsem nepozorně. Beru zpět.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Ozivim troska temu, porovnal som si co leze pri zatazenom wirelesse s prismu a non prismu. Rozdiel je dost velky, ani sa necudujem starym tematam ako napr. nanobridge rusi cele spektrum :D

prism.png
prism.png (207.82 KiB) Zobrazeno 3888 x
0 x

Uživatelský avatar
reset
Příspěvky: 2902
Registrován: 16 years ago
Bydliště: intERnet

Příspěvekod reset » 5 years ago

A nezalezi spise na antene, kterou u toho mas?
0 x
ERnet tady, ERnet tam, ERnet vsude kam se podivam

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

reset píše:A nezalezi spise na antene, kterou u toho mas?


Antena ti vysielanie do vedlajsich kanalov urcite neopravi. Toto ovplyvnuje len samotne radio...jedine co antena ovplyvni bude sila prijimaneho signalu.
0 x

Petr Bačina
Příspěvky: 1361
Registrován: 9 years ago
Bydliště: Horní Slavkov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod Petr Bačina » 5 years ago

A co ty rozdílné výkony/signály? To je jasné, že ten druhý neleze z masky, když vysílá o 20dB méně. To nepal naplno stejně jako ten první a pak to srovnávej...
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Petr Bačina píše:A co ty rozdílné výkony/signály? To je jasné, že ten druhý neleze z masky, když vysílá o 20dB méně. To nepal naplno stejně jako ten první a pak to srovnávej...

Ten druhy nevysiela o 20dB menej, v porovnani tych screenov to tak vyzera ale vysielaju skoro rovnako, len ten airview to tak ukazuje...antena ma rx -46 ale na airview to ukazuje okolo -60 :D
Oboje je naplno, aby bolo vidno co to robi. PowerBeam ma svoju parabolu, cize 25dbi +tx 24dbm (eirp 49dbm) a Rocket prism je na horne rf 30st. cize 18,5dBi + tx 28dbm (eirp 46dBm) Tu je presne vidiet preco to lamam nefunguje pokial maju non prismy na jednej tycke s plnym kotlom, ostatne ten kto robi wifi na profi urovni tak to vie uz roky, ale predsa som sem postol screen.
0 x

felix
Příspěvky: 65
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod felix » 5 years ago

Já měl připojeného zákazníka cca 900m pomocí RocketDish a Rocket 5AC-Lite (obě strany) ve středně zarušeném prostředí, při 30MHz to jelo stabilně 120Mbits. Vyměnil jsem oboje za Rocket 5AC-Prism a úplně stejné. I na vytíženém AP jsem vyměnil Lite za Prism a žádný rozdíl jsem nepoznal. Ale měním dál, provedení se mi líbí a snad ten rozdíl v praxi někdy poznám. :-) Jinak Rocket M5 je fakt dost pomalý...
Naposledy upravil(a) felix dne 09 Dec 2018 10:01, celkem upraveno 1 x.
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Rocket m5 je nic, hlavny problem je pomale cpucko a len 100mbit ether, inak aj na tom Nku by sa dalo vytlacit viacej. Co sa tyka toho prismu, tak podstata je obmedzenie rusenia do vedlajsich kanalov. Ak je rusenie na kanaly na ktorom vysielas, ziadny prism nepomoze :)
0 x

felix
Příspěvky: 65
Registrován: 5 years ago

Příspěvekod felix » 5 years ago

Jak dobrou resp. špatnou kanálovou selekci má Lite? Jak velký odstup od vedlejších Liteů mám nastavit?
0 x

Uživatelský avatar
Gemb
Příspěvky: 2633
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod Gemb » 5 years ago

Tazko povedat, nemam overeny rocket ac lite, jedine non prism veci co mam su PBE 400 AC a ISOstation. Ked to pouzivam ako AP tak sa to snazim dat frekvencne co najviac od seba, na vedlajsich kanaloch sa tu bude rusit. S prismom neni tento problem a kanal davam hned vedlajsi. Povedal by som, ze non prism veci aspon 40MHz od kraju kanalu a potom to bude fajn.
0 x