Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

ruseni VodaFone LTE od NanoBridge M5

Problematika Ubiquiti hardware.
raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

ruseni VodaFone LTE od NanoBridge M5

Příspěvekod raven-il » 7 years ago

Ahoj vsici, dnes jsme meli kontrolu od CTU, rusili jsme Vodafonu LTEcko.

Problem bylo ruseni na 3 harmonicke od CPU te nanobridge. Problem se projevi pouze pokud je nanobridge ve vzdalenosti do 9m od BTS operatora. UBNT uz na to vydali opravny firmware, ktery to podtaktuje na 400 MHz a tim to odleze na 1200, kde uz to nevadi. Powebeam, ani nanostationy to nedelaji. Postih z toho nebude zadnej, jen se zvazuje angazovani COIky aby ta zarizeni zakazala, tak pokud mate nekde stary NBM5 u operatoru na sitech, nasypte tam ty fw at je klid.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

Tak to je drsný :)
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 7 years ago

To je drsný no ale že LTE ruší vysílání TV nikomu nevadí :D Prostě si kupte filtr :D
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 7 years ago

Ty mega smajlici me vazne serou.

Ad ruseni telky, pokud vim, pri problemech to musi operator na vlastni naklady odstranit, ne ?
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Striker
Příspěvky: 692
Registrován: 11 years ago

Příspěvekod Striker » 7 years ago

raven-il píše:Ad ruseni telky, pokud vim, pri problemech to musi operator na vlastni naklady odstranit, ne ?

No nevím, co jsem měl čest tak to někomu vyměnili, teda přidali a někomu řekli ať si koupí LTE filtr..
0 x

Leeonek
Příspěvky: 3485
Registrován: 18 years ago

Příspěvekod Leeonek » 7 years ago

Tak na ně na zmetky, ke každému sajtu alespoň jednu M5 a za týden mají po reputaci :)
Zajímavé je, že čtu řeší rušení u lte, ale když Ti někdo vleze do 11ky, napíšou Ti ať zkusíš přeladit jinam :D
0 x

Uživatelský avatar
okoun
Příspěvky: 6980
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Mordor

Příspěvekod okoun » 7 years ago

mě by jen zajímalo jak přišli na to rušení, to jako někdo zavolá že má LTE na mobilu jen 15Mb a že to reklamuje? WTF...
0 x
Povoláním ISP není jen připojovat lidi k internetu, ale také jim dokázat vysvětlit, že bez pořádné investice do HW nelze udělat kvalitní přípojku a domácí síť...

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 7 years ago

Tak nemají na těch svých sektorech elektroniku za pár tisíc jak my ''wifináři'' ale za statisíce ne-li víc (netuším kolik ten jejich bazmek stojí jestli ne i víc zatím to tu nikdo v bazaru ani na aukru neprodával) :-D Přece jenom to obsluhuje x stovek zařízení v jednom místě... Tak by tam nějaká reálná statistika včetně logů měla být co a jak šlape a jestli je vše ok.... Jen co vím cca 2 měsíce zpět tak v jednom okresním městě také hlásil vodafone zarušení LTE vysílače a ČTU přijelo a přesně dohledalo zdroj... Byl to GSM repeater v jednom obchodě co si jej objednal z netu a sam nainstaloval...

Pak jsem zažil případ ve městě co má 6,5k obyvatel, že tam mají dvě ulice vedle sebe, kde už cca 2roky mají zákazníci t-mobile a O2 problém: občas během dne nedostupní, vždy v krátkých intervalech třeba 20 sekund několikrát za den. Nebo že se jim přeruší vytočený hovor apod... A ti že to dlouhodobě hlásili a řešili, x krát tam ČTU bylo i měřící auto operátorů a nic se nezjistilo...
0 x

Cheprer
Příspěvky: 930
Registrován: 13 years ago
antispam: Ano
Bydliště: Olomouc a okoli

Příspěvekod Cheprer » 7 years ago

okoun píše:mě by jen zajímalo jak přišli na to rušení, to jako někdo zavolá že má LTE na mobilu jen 15Mb a že to reklamuje? WTF...


Každé RRU si hlídá VSWR.

takové rušení už je hold poznat.
Pokud je to po výstavbě dorazí to výstavba vyřešit, pokud ne a je to mimo záruku řeší to servis.
Promeri se kabeláž a konektory, pro jistotu i anténa. Pokud nejde VSWR na konektorech prez 1,10 nebo na kabelu 1,06 a útlum koaxu nepřekročí 1,5dBi tak dojede technik s pim masterem a čtu a hledají chybu jinde.

3 harmonická už je dost. Teď z hlavy nevím ale řekl bych - 100/90 určitě takže to řešit musí. Platí si licence za stamiliony o tom žádná ze.

Striker : např Cetin pokud ti "ruší" dvbt tak ti pošlou výstavbu zadaco předělat rozvody a přidat filtry, což je dle mně hodně fér jednání. I když oni vysílají na svých zaplacených licencich, a jedou ti opravit rozvody co dělal tarjtrlik z horní dolní, kvalitou selského cunika.

:-)
1 x
Ferenc Richard
info[at]RFservis[dot]cz
+420 774 164 886
Vystavba telek. reseni LTE, 3G, 2G [HUAWEI,NOKIA..]
Mikrovlny ericsson, huawei, ray, alcoma...
Vytyčování met. a opt. siti o2
Servis a udrzba mob. a fix stanic.
Poskytovani telek. sluzeb Olomoucky kraj.

basty
Příspěvky: 2475
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod basty » 7 years ago

Jaka to byla teda frekvence, ktera to rusila?
0 x

raven-il
Příspěvky: 1097
Registrován: 18 years ago
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod raven-il » 7 years ago

basty píše:Jaka to byla teda frekvence, ktera to rusila?


tvrdili, ze to dela 650 MHz CPU, kazdopadne tenhle firmware to ma podtaktovat a tim odstranit.

https://www.ubnt.com/download/airmax-m/ ... ware-v601#

kazdopadne se te to tyka jen do tech cca 9m od bts, neni to prilis silne ruseni.
0 x
Josef Smola
k mikrotiku jsem se vratil po 4 letech a mam pocit, ze kdyby zakazali vsechny zabugovany feature, zustane jen ten barevnej terminal....

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 7 years ago

Striker píše:To je drsný no ale že LTE ruší vysílání TV nikomu nevadí :D Prostě si kupte filtr :D

LTE ale TV přímo rušit nikdy nemůže, protože každá ze služeb pracuje na odlišné frekvenci a nikde není stejná frekvence využívána oběma. Problém je pouze v tom, že pro příjem TV jsou nezřídka používány nevhodné komponenty, např. širokopásmové zesilovače s rozsahem až do LTE pásma, které jsou pak zahlceny a TV zhasne. To ovšem není chybou LTE.
1 x

boovik
Příspěvky: 14
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod boovik » 7 years ago

Adolf.Shitler píše:
Striker píše:To je drsný no ale že LTE ruší vysílání TV nikomu nevadí :D Prostě si kupte filtr :D

LTE ale TV přímo rušit nikdy nemůže, protože každá ze služeb pracuje na odlišné frekvenci a nikde není stejná frekvence využívána oběma. Problém je pouze v tom, že pro příjem TV jsou nezřídka používány nevhodné komponenty, např. širokopásmové zesilovače s rozsahem až do LTE pásma, které jsou pak zahlceny a TV zhasne. To ovšem není chybou LTE.


LTE přímo ruší starší zesilovače, které mají pásmo 21-69k protože LTE je 60-69k TV kanál. Nový zesilovače to neruší aspoň do roku 2020 kde LTE dostane dalších 10 kanálů 50-60k tak bude další kolo instalace LTE filtrů. Problém je v tom, že není ekonomický instalovat kanálový zesilovače na rodinný barák. Třeba na bytový dům je to reálný ale i tam to nikdo nechce zaplatit.
0 x

Adolf.Shitler
Příspěvky: 521
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod Adolf.Shitler » 7 years ago

Jde o to, jak se ta ekonomická stránka posuzuje. V RD lidi běžně zaplatí statisíce za střechu, desetitisíce za okna, za topení apod. A je jim líto dát pár tisíc za kvalitní anténní sestavu? Pak mají holt smůlu a musí neustále řešit nějaké změny, jenž v pozemním vysílání jsou.
0 x

Uživatelský avatar
hapi
Příspěvky: 12989
Registrován: 16 years ago

Příspěvekod hapi » 7 years ago

jako nestačim se divit. Řešením je podtaktovat cpu. Tohle můžou kousnout pouze lidi vzývající UBNT. Normální člověk nad tim kroutí hlavou. Nenapadlo tě nasadit na takovej bod něco lepšího než je shitský nanobridge? Něco co má lepší stínění? Ne, neříkej mi že NBM5 je dobrý, já sám vim že není a svítí dozadu jako kráva a to tou dírou skrz parabolu.

Navíc, odkdy NanoBridge M5 běží v defaultu na 650MHz? Pokud vim a čtu dokumentaci a koukám na shopy tak se uvádí 400MHz a jediný co se aspoň k 650MHz blíží je PowerBeam M5 400 který běží na 560MHz. Jestli to byl překlep (560MHz vs 650Mhz) tak ani na jednu z nich to NB M5 defaultně neběží. Může mi tohle někdo vysvětlit?
0 x
Supermicro + Mikrotik = SuperTik
high speed routery podle požadavků