Toto je původní verze internetového fóra ISPforum.cz do února 2020 bez možnosti registrace nových uživatelů. Aktivní verzi fóra naleznete na adrese https://telekomunikace.cz

UBNT zdroj s tlačítkem RESET

Problematika Ubiquiti hardware.
Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

UBNT zdroj s tlačítkem RESET

Příspěvekod petr » 8 years ago

Víte, že UBNT zdroj spolehlivě vyresetuje UBNT zařízení na LAN rozhraní, třeba i za routerem, nebo switchem. Zařízení na PoE rozhraní zdroje v takovém případě ovšem ne :o

Není to žádná fáma. Skutečně jsem si to doma raději několikrát ověřil. Prostě se mi najednou vyresetovala NS na střeše, která byla od zdroje za switchem a za RB routerem s NAT. Myslel jsem, že je v NS (s FW 5.6.4) HF a vyměnil jsem ji za nový NanoBeam M16 s FW 5.6.5. Opět se stejným výsledkem. Pokus jsem proto, že jsem tomu nemohl uvěřit, pro jistotu ještě jednou zopakoval.

Do smrti asi budu litovat, že jsem si kdy s UBNT vůbec něco začal. Zvlášť po opakované zkušenosti s Skynetem a MF !!!

Zlatý Mikrotik.
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

ludvik
Příspěvky: 4448
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod ludvik » 8 years ago

Vzhledem k tomu, že princip je spojit jeden datový vodič se zemí (nebo s +? Prostě jinak než je za provozu běžné), tak za to ten zdroj a ani UBNT pokud je to oddělené dalším zařízením rozhodně nemůže. Mohou za to ruce a špatně udělaný kabel ...
0 x
Jelikož je zde zakázáno se negativně vyjadřovat k provozním záležitostem, tak se holt musím vyjádřit takto: nové fórum tak jak je připravováno považuji za cestu do pekel. Nepřehledný maglajz z toho bude. Do podpisu se mi pozitiva již nevejdou.

kuba
Příspěvky: 28
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod kuba » 8 years ago

... a nebo taky nizke napeti. Kdyz jsem jeste pouzival 12V zalohy, tak se mi takhle vyresetovalo na jednom bodu s vybitou baterii uplne vsechno. U 24V to nehrozi, MeanWell to vypne driv nez napeti klesne na kritickou hodnotu.
0 x

jardo
Příspěvky: 34
Registrován: 12 years ago

Příspěvekod jardo » 8 years ago

Ano presne, zly kabel, alebo dlhy kabel a velka strata napatia, urcite to nieje chyba ubnt zariadenia ale toho co tu siet vytvaral.
0 x

Uživatelský avatar
3com
Příspěvky: 627
Registrován: 13 years ago

Příspěvekod 3com » 8 years ago

Nejlepší klientské poe co zatím kdo vymyslel (Meanwell atd nepočítám). S FTP kabelem uzemněná jednotka... Na jednom místě napájí SXT po 110m dlouhém kabelu už dva roky bez klopítnutí :-) Nulová poruchovost... Né jak ty trafa co jsou přiloženy u SXT jednotek ty rovnou házíme do koše...
0 x

cerva
Příspěvky: 254
Registrován: 9 years ago

Příspěvekod cerva » 8 years ago

Jojo, "zlatý mikrotik", protože se na něj zatím neobjevily viry. Až někdo najde díru ve webfigu,v protokolu winboxu nebo mikrotik API, bude veselo úplně stejně. :D
0 x

hol
Příspěvky: 883
Registrován: 15 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod hol » 8 years ago

3com píše:Nejlepší klientské poe co zatím kdo vymyslel (Meanwell atd nepočítám). S FTP kabelem uzemněná jednotka... Na jednom místě napájí SXT po 110m dlouhém kabelu už dva roky bez klopítnutí :-) Nulová poruchovost... Né jak ty trafa co jsou přiloženy u SXT jednotek ty rovnou házíme do koše...


Jj, stejný princip, stejná zkušenost. Jediný co UBNT zdroje nedaj je fáze na nuláku. Stane se to, když se třeba při pádu stromu na vedení potkají jedntlivé vodiče. Trafa od mk to paradoxně přežijou.
0 x

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

ludvik píše:Vzhledem k tomu, že princip je spojit jeden datový vodič se zemí (nebo s +? Prostě jinak než je za provozu běžné), tak za to ten zdroj a ani UBNT pokud je to oddělené dalším zařízením rozhodně nemůže...

kuba píše:... a nebo taky nizke napeti. Kdyz jsem jeste pouzival 12V zalohy, tak se mi takhle vyresetovalo na jednom bodu s vybitou baterii uplne vsechno. U 24V to nehrozi...

Tak to asi nebude. Viz dále:
  • V pracovně na stole mám nějaké zařízení Ubiquiti, které hodlám vyrestovat.
  • To je připojeno krátkým FTP kabelem k originálnímu zdroji UBNT 24V/1A (nový typ dodávaný s Rocket M5).
  • LAN port zdroje je opět krátkým kabelem připojen ke switchi.
  • Switch je asi 15m kabelem propojen RB750AUP. Routerbard je napájen jiným PoE UBNT zdrojem, také 24V/1A, který je úplně někde jinde.
  • RB750UAP má jeden port jako PoE výstup.
  • K tomu je FTP kabelem připojen NanoBeam M16 na střeše.
A teď to přijde :o
  • Nechám-li LAN port zdroje připojený ke switchi, NB M16 na střeše se po dlouhém (asi 10s) stisku tlačítka RESET na zdroji v pracovně vždy naprosto spolehlivě vyresetuje.
  • Zařízení na stole nikoli.
  • Pokud kabel od switche odpojím, proběhne reset zařízení na stole bez problémů a na střeše zůstane vše v pořádku.
A teď babo raď :D
Asi vím, co reset způsobí, nemám to ale čím změřit a prokázat.
Zda je to záměr výrobce, nebo opět, možná jako už poněkolikáté, překvapení jeho bývalého zklamaného a pomstychtivého zaměstance, netuším.
1 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 8 years ago

Nejsem sice baba, ale asi bych skusil vyměnit poe, ke kterému připojuješ zařízení, které chceš resetovat. Třeba je to poe nemocný. Další mě napadlo skusit vyřadit switch a ten 15M kabel skusit přímo do poe. Ten reset by se neměl dostat mimo poe, ale člověk nikdy neví. Skus to a pak se uvidí co by se dalo hledat dál. Samozřejmě doufám, že poe máš zapojený správně (LAN/POE+LAN) a nemáš zdroj z rocket titanium
0 x
Petr Krist

Uživatelský avatar
svestka
Příspěvky: 1423
Registrován: 14 years ago
antispam: Ano

Příspěvekod svestka » 8 years ago

Kysa píše:...nemáš zdroj z rocket titanium

nemá titanium zdroj 48v? to by s obyč m5 asi ani nejelo
0 x
UPDATE klienti SET internet_povolen = false WHERE po_splatnosti > 500
Lepší než výhra ve Sportce :)

Kysa
Příspěvky: 415
Registrován: 10 years ago

Příspěvekod Kysa » 8 years ago

právě že má a těžko říct, co by to udělalo, proto jsem to psal. Třeba by to chvilku běželo...... Ale nezkoušel jsem to a v plánu to nemám ;)
0 x
Petr Krist

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

svestka píše:
Kysa píše:...nemáš zdroj z rocket titanium

nemá titanium zdroj 48v? to by s obyč m5 asi ani nejelo


Rozhodně ne. Jak jsem psal, je to zdroj od Rocket M5 24V/1A. A navíc téch zdrojů mám několik. A navíc Různých sérií. takže jsem ho i vyměnil.

Ještě jsem pro jistotu vyzkoušel dva zdoje s resetovacím tlačítkem (dodávaly se i varianty bez resetu):
  • starší zdoj od RM5
  • nový zdroj k NS M5 Loco 24V/0,5A
Výsledky naprosto totožné.

Mám i jinou, důležitější práci a tak jsem to raději včera odložil ...
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

puhy
Příspěvky: 111
Registrován: 12 years ago
Bydliště: Choceň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvekod puhy » 8 years ago

Podle mě máš některý z těch vodičů v UTP / FTP kabelu zkratovaný na stínění. Nebo tam je jiný zkrat v kabelu.

Jinak to není možný, protože ethernety by v normálním stavu měly být galvanicky oddělený.

To znamená, že tam máš buď některý z těch kabelů špatnej nebo ten mikrotik / switch má načnutý některý z portů.

Každopádně to nebude v tomto případě problém UBNT. Chtělo by to měřit nebo se zamyslet a ne brečet a nadávat na UBNT.
0 x
Jan Půhoný

http://www.puhy.net- připojení k internetu a VOIP telefonování v Chocni a okolí
https://www.puhy.cz - spolehlivý obchod s elektronikou
http://www.gsm-spinac.cz - ovládejte spotřebiče mobilem

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

Nedalo mi to a tak jsem se k tomu dnes po obědě na chvíli vrátil.

Stačilo vyměnit FTP kabel mezi zdrojem NS na stole za UTP a rázem bylo po resetování UBNT zařízení na střeše.

Ne, že by s kabelem něco bylo. Byl naprosto v pořádku a stejně se to tak chovalo i s jinm, profesionálním FTP fpt patch cordy CAT5e i CAT6 zhruba stejné délky (asi 0,5m). Příčinou je jsou možná čipy, používané na ether portech, možná nějaké součástky ve zdrojích, konstrukce zdrojů a dalších zařízení. Zřejmě se něco rozkmitá a signál se přenese přes všechno dříve popsané spojení až na střechu, kde je zařízení připravené ho přimout a reagovat na něj. Zkoušet to s jinou délkou kabelu už nemám chuť. Je ale možné, že s dlouhým kabelem by se to nestalo.

Jsou prostě věci věci nebem a zemí ...

Doufám, že popsaný problém i jedoduché řešení pomohou kolegům, kteří se potkají s podobnými problémy a ušetří jim čas a možná i zbytečné náklady na výměnu zařízení :D

Ještě k tomu, proč vlastně takové neobvyklé zapojení používám:
Poměrně dost často je potřeba zařízení demontované u některého klienta vyrestovat. Buď proto, aby se otestovalo, že je v skutečně pořádku, nebo proto, že zákazník přešel ke konkurenci, nebo jsme mu zařízení vyměnili za lepší.
V pracovně, v sedě za stolem se to dělá mnohem lépe, než někde v terénu.
Naposledy upravil(a) petr dne 26 May 2016 14:01, celkem upraveno 1 x.
1 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz

Uživatelský avatar
petr
Příspěvky: 133
Registrován: 17 years ago

Příspěvekod petr » 8 years ago

puhy píše:Podle mě máš některý z těch vodičů v UTP / FTP kabelu zkratovaný na stínění. Nebo tam je jiný zkrat v kabelu ...


Nic z toho to nebylo. Všechno bylo proměřeno, Zkoušel jsem to i simulovat v obdobném zapojení s jiným switchem a RB. Pořád stejné. Jen ten nápad s nahrazením FTP za UTP patch cord přišel až jako poslední ...

puhy píše:... ne brečet a nadávat na UBNT

Ono těch důvodů k nadávání na UBNT není zrovna málo. Nedávná situace je toho dokonalým důkazem. Rozhodně nejsou na vině uživatelé a jejich obviňování, že včas neaktualizovali firmware, je podlost.

Ubiquiti je v obdobné situaci, jako třeba výrobce automobilů, který si nechá ukrást univerzální klíč skoro ke všem typům modelů, vyraběných za posledních 5 nebo 6 let a pak se hájí tím, že si měli majitelé nechat včas vyměnit zámek, který jim přece dává úplně zdarma. Mezitím ale, než to výrobce zveřejní, už na světě zmizely desetitíce aut.

Každé srovnání sice trochu pokulhává, ale ...
0 x
Petr Kraus
Přimda
kraus@primda.cz